کاربردهای بلاک چین

بلاک چین

بعد از دنیا دنیا مسئله، حالا بد نیست که بدونیم فایده بلاک چین چیه.

ایران بیت خطاب به دولت‌ها:

بلاک چین را دریابید!

فناوری بلاک چین می‌تونه اعتمادسازی، حفاظت از داده‌ها و اطلاعات و کاهش هزینه‌ها رو برای بخش عمومی و دولتی به ارمغان بیاره. اگه هنوز با این فناوری آشنا نیستی، حتما مقاله بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می‌کند مطالعه کن.

بیشتر افراد بلاک چین رو به عنوان بستر بیت‌کوین می‌شناسن. در چند سال اخیر شفاف‌سازی‌های گسترده‌ای در مورد این فناوری شده و صنایع مختلف با دیدن مزایای این فناوری تلاش می‌کنن که از اون حداکثر استفاده رو ببرن.

این فناوری کمک زیادی به افزایش امنیت و سهولت کارها می‌کنه. یکی از بخش‌های مهم و نهادهایی که می‌تونه از بلاک‌ چین در زمینه‌های گوناگون استفاده کنه، دولت‌ها هستن.

سازمان‌های گوناگون به کاربرد بی‌نظیر بلاک‌ چین پی‌بردن و به همین خاطر تلاش می‌کنن که از اون برای پرداخت‌ها، زنجیره تأمین، احراز و مدیریت هویت، اشتراک‌گذاری داده‌ها به صورت امن و … استفاده کنن.

اعتمادسازی برای شهروندان

دولت‌ها در سراسر دنیا در جلب رضایت و اعتماد مردم‌شون خیلی ناکام بودن. حتی در کشورهایی مثل آمریکا که به نظر می‌رسه وجود حداقل سازوکارهای شفافیت می‌تونه اعتماد بالایی رو به دولت مرکزی جلب کنه هم اوضاع اصلا خوب نیست!

طبق مطالعات مرکز تحقیقات پیو، که یک مرکز ممتاز در زمینه روزنامه‌نگاری و افکارسنجی در آمریکاست، اعتماد مردم آمریکا به دولت در کمترین میزان ممکن است؛ یعنی تنها چیزی حدود ۱۸درصد از مردم این کشور به نهاد دولت اعتماد دارن.

در کشور ما هم که خودتون بیشتر در جریانید دیگه. نگم براتون…!

دلایل این بی‌اعتمادی بی‌شمار و پیچیدست ولی به هرحال نرخ بی‌اعتمادی بالای مردم به نهاد دولت در کشورهای مختلف، باعث شده تا دولت‌ها به فکر بیفتن تا فضا رو برای ورود فناوری بلاک‌چین مهیا کنن. چراکه برای اون‌ها مسجل شده این فناوری توانایی رفع بی‌اعتمادی گسترده رو داره.

بلاک چین، ترمیم کننده شاخص اعتماد

شفافیتی که بلاک‌ چین از طریق عدم تمرکز ایجاد می‌کنه باعث می‌شه که دیگه جای زیادی برای بی‌اعتمادی باقی نمونه!

این فناوری این امکان رو می‌ده که مردم بتونن تمام داده‌ها رو به صورت شفاف مشاهده کنن؛ همچنین احزاب موجود در هر کشور می‌تونن دسترسی کامل به بستر بلاک‌چین داشته باشن تا خیال مردم از وجود نظارت همه‌‌جانبه به عملکرد دولت راحت باشه و به زبان دیگه هیچ جای شک و شبهه‌ای باقی نمونه.

همین حالا هم دولت‌های استونی، گرجستان و سوئد در حال آزمایش یک سیستم مبتنی بر بلاک‌ چین برای ثبت املاکن.

این کشورها فهمیدن که به کار گرفتن چنین راهکاری از اختلاف بر سر زمین‌ها جلوگیری می‌کنه، چراکه در بستر بلاک چین، همه‌ اطلاعات به صورت شفاف در اختیار خریدار و فروشنده قرار می‌گیره و راهی برای دزدی و دستکاری نیست.

حفاظت از داده‌های حساس

نفوذ هکرها و سارقان اطلاعات شخصی در سامانه‌های هویتی حاوی اطلاعات افراد، یکی از عمده مشکلاتیه که امروزه در کشورهای گوناگون رخ می‌ده. برای اینکه عمق فاجعه رو درک کنید باید بدونید تنها در آمریکا، در سال ۲۰۱۷، نام کامل، شماره تأمین اجتماعی، آدرس دقیق، شماره گواهینامه رانندگی و محل تولد ۱۴۳ میلیون آمریکایی در معرض دید این سارقان قرار گرفت. بنابراین در زمینه حفاظت از اطلاعات حساس مردم هم می‌بینیم که کارنامه دولت‌ها چنان قابل تعریف و دفاع نیست. وقتی دولت اون‌‌طور که باید و شاید مراقب نیست، قطعاً دیگه اعتمادی بین مردم و دولت باقی نمی‌مونه.

در این میان ابتکاری که می‌شه برای حفاظت از داده‌های حساس به خرج داد، استفاده از فناوری بلاک‌ چینه و نهادهای دولتی باید استفاده از بلاک‌ چین در امنیت سایبری رو جدی بگیرن.

این فناوری به صورت تمام‌قد آماده است تا عامل اصلی ایجاد تحول در مدیریت هویت آنلاین باشه.

کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی

سازمان‌های دولتی هم باید ماموریت‌های خودشون رو انجام بدن و هم مسئولانه منابع کمیابی که در اختیار شون هست رو مدیریت کنن. برای مدیران و رهبران دولتی که می‌خوان از این تنگه بودجه عبور کنن، بلاک چین ممکنه یک راه نجات باشه.

در یک سیاست‌گذاری درست، راه‌حل‌های بلاک چین می‌تونه اتلاف منابع دولتی رو کاهش بده، روندهای اداری رو ساده کنه، هزینه‌های سرسام‌آور حسابرسی رو کاهش و امنیت رو افزایش بده و از یکپارچگی داده‌های بخش‌های مختلف دولتی اطمینان حاصل کنه. برای نمونه دولت فدرال آمریکا تلاش داره با استفاده از بلاک چین ردگیری بودجه رو راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر کنه. معمولا چالشی به نام چند صد میلیارد دلار بودجه ناسازگار یک چالش همیشگی در این دولته. موضوعی که باعث می‌شه روند تطبیق این وجوه وقت‌گیر، پرهزینه و همراه با مکاتبات زیاد اداری باشه. یک سیستم پرداخت و حسابداری که از بلاک چین استفاده می‌کنه می‌تونه ردیابی حسابرسی رو دائمی کنه و مشکلات میان بخش‌های مختلف دولتی رو کاهش بده.

پیشنهادهای اتحادیه اروپا به دولت‌ها در مورد استفاده از بلاک‌ چین از سال ۲۰۰۸ تاکنون با جدیت دنبال می‌شه. در عرض ۱۰سال این فناوری رشد سریع و شگفت‌انگیزی داشته و مفهوم «دفتر کل توزیع‌شده» وارد چرخه پژوهش و سیاست‌گذاری شده.

وقتی مردم و متخصصان دیدن که پروژه بیت‌ کوین تا چه حد موفق بود، به بلاک‌ چین ایمان آورن و به این اطمینان رسیدن که این فناوری می‌تونه تحولی جدی در زمینه‌های گوناگون ایجاد کنه.

آزمایش دفاتر کل توزیع‌شده از مواردیه که باعث می‌شه دولت بتونه به نقش فناوری بلاک‌چین پی ببره. تحلیلگران بر این باورن که بلاک‌ چین نقش بسیار تأثیرگذاری در کاهش بروکراسی داره، کارایی و بازدهی فرآیندهای اداری رو به میزان قابل توجهی بالا می‌بره و میزان اعتماد به دولت رو افزایش می‌ده.

در حال حاضر تحقیقات زیادی برای بررسی مشکلات و اختلال‌های احتمالی فناوری بلاک‌ چین در فرآیندهای دولتی انجام می‌شه ولی هنوز هیچ نتیجه خاصی از این پژوهش‌ها بیرون نیومده که بیانگر نگرانی خاصی باشه. اتحادیه اروپا به دولت‌ها توصیه کرده متخصصان باید روی این فناوری کار کرده و اون رو برای ورود به صنایع مختلف آماده کنن.

دولت‌ها باید تمامی موانع رو از سر راه این فناوری بردارن تا بلاک‌ چین بتونه نقش تحول‌آفرین خودش رو ایفا کنه.

همچنین این نکته رو نباید از یاد برد که پیاده‌سازی این فناوری در سطح دولت‌ها نیازمند اصلاح و چابک‌سازی ساختارها، و انقلابی در فرآیندهای اداری و سازمانیه. باید ساختارهای جدیدی به وجود بیاد که متناسب با ماهیت بلاک چین منعطف باشن.

 

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.