بیت کوین و یک راه حل سبز برای رمز ارزها

بر اساس برآوردهای اخیر دانشگاه کمبریج، ارز رمزنگاری شده بیت کوین اکنون سالانه بیش از کل آرژانتین برق مصرف می‌کند.

مصرف زیاد انرژی توسط بیت کوین به دلیل ایجاد بیت کوین، طی فرآیندی به نام استخراج است. این فرایند توسط رایانه‌های قدرتمندی انجام می‌شودکه شبانه روز برای رمزگشایی و حل مسائل پیچیده ریاضی کار می‌کنند.

انرژی این رایانه‌ها به طور غیرمعمولی زیاد است. پلیس انگلیس اخیراً به سوله ای که به ظن آن‌ها بستر یک عملیات گسترده پرورش ماری جوانا بود حمله کرد، اما متوجه شد که مصرف زیاد برق که سوظن آن‌ها را برانگیخته بود در واقع بخاطر استخراج بیت کوین بوده است.

راه اندازی هزاران مزرعه استخراج مشابه که حدود ۷۰٪ آن‌ها در حال حاضر در چین مستقر هستند، همچنان به دنبال انرژی بیشتر و بیشتر برای استخراج بیت کوین هستند. این امر به وضوح نگرانی‌های زیست محیطی را برانگیخته است.

ایلان ماسک در ماه مه ۲۰۲۱ در توییتی نوشت كه تسلا دیگر به دلیل نقض اعتبار فضای سبز ضعیف، بیت کوین را به عنوان پرداخت برای خرید وسایل نقلیه خود قبول نمی‌كند.

اما هزاران شکل دیگر ارز رمزها وجود دارد که در مجموع آلت کوین (altcoins) نامیده می‌شوند، که بسیار سبزتر از بیت کوین هستند و سرمایه گذاران می‌توانند به آن‌ها روی بیاورند.

بسیاری از آلت کوین‌ها در تلاش اند تا از فناوری استفاده کنند که آسیب کمتری به محیط زیست برساند.

آلت کوین (altcoins):

از هزاران آلت کوین” موجود در بازار، کاردانو solarcoin ،cardano، اتریوم (ethereum) و لایت کوین (litecoin) به عنوان گزینه‌های سبزتر برای بیت کوین، پتانسیل امیدوار کننده ای را نشان داده اند. بیایید مثال لایت کوین (litecoin) را به عنوان نمونه ای از نحوه انجام این کار در نظر بگیریم.

لایت کوین شباهت زیادی به بیت کوین دارد با این تفاوت که گفته می‌شود تولید آن‌ها فقط به یک چهارم زمان نیاز دارد.

درصورتی که برای استخراج بیت کوین به سخت افزار پیشرفته و قدرتمندی با تقاضای انرژی عظیم نیاز باشد، لایت کوین را می‌توان با سخت افزار رایانه استاندارد استخراج کرد که برای کار کردن به برق کمتری نیاز دارد.

سایر گزینه‌ها مانند سولار کوین (solarcoin) با هدف تشویق رفتارهای سبز در دنیای واقعی انجام می‌شود. برای هر مگاوات ساعتی که از فناوری خورشیدی تولید می‌شود، یک سولار کوین اختصاص می‌یابد و به کسانی که در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کرده اند پاداش می‌دهد.

ارزهای رمزنگاری شده مختلف نیز برای تکمیل معاملات از فرایندهای مختلفی استفاده می‌کنند. بیت کوین از پروتکل “اثبات کار” برای تأیید معاملات استفاده می‌کند، که برای حل مشکلات ریاضی به یک شبکه استخراج کننده برای رقابت نیاز دارد. برنده و شخصی که بیت کوین جدیدی ضرب می‌کند معمولاً رقیبی است که بیشترین قدرت محاسبه را دارد.

روشی که ماینرهای بیت کوین را مجبور به رقابت با سیستم کامپوتری با فناوری پیشرفته می‌کند، به معنای آن است که به طور حتم تقاضای انرژی بیشتر و بیشتری دارد.

اما گزینه‌های دیگری برای این شکل استخراج وجود دارد.

اتریوم که دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ جهان در پشت بیت کوین است، اکنون از پروتکل دیگری به نام “اثبات سهام” استفاده می‌کند.

این پروتکل به طور خاص برای رفع نگرانی‌های زیست محیطی در مورد سیستم اثبات کار طراحی شده است و این کار را با از بین بردن رقابت بین استخراج کنندگان انجام می‌دهد. بدون رقابت، هیچ مسابقه قدرت محاسباتی برای شرکت‌های معدن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید : الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) چیست؟

با توجه به بررسی روزافزون محیط زیست که اکنون ارز رمزنگاری شده با آن روبرو است، احتمالاً هر آلت کوین جدید سیستم اتریوم را نسبت به بیت کوین اتخاذ می‌کند.

همچنین سرمایه گذاران هنگام تصمیم گیری در مورد تبدیل ارز رمزنگاری شده به بیت کوین خود، به مدارک معتبر آلت کوین نگاه می‌کنند.

آینده امور مالی:

علی رغم انتقاداتی که به بیت کوین به دلیل ناکارآمدی انرژی تکان دهنده آن وارد می‌شود، سیستم مالی آن بسیار دور از فضای سبز است.

به عنوان مثال، در پنج سال پس از توافقنامه پاریس در مورد تغییر آب و هوا، گزارش شده است که ۶۰ درصد از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان ۳.۸ تریلیون دلار (۲.۷ تریلیون پوند) به شرکت‌های سوخت فسیلی اعطا کرده اند.

این موضوع نشان دهنده نه چندان دوستدار سیاره بودن این موسسه‌ها بوده است. یک گزارش نشان داد که ۴۹٪ از موسسات مالی هیچ تحلیلی درباره تأثیر خود بر آب و هوا انجام نمی‌دهند.

خود بانک‌ها از رایانه‌ها و سرورهای فراوان و همچنین هزاران دفاتر مطبوع و وسایل نقلیه گاز سوز استفاده می‌کنند.

ارزیابی اینکه دقیقاً چقدر انرژی برای پشتیبانی از این فعالیت لازم است دشوار است، اما یک گزارش اخیر نشان داد که سیستم بانکی بیش از دو برابر برق مصرفی بیت کوین مصرف می‌کند.

بنابراین در حالی که بیت کوین به صورت غلط برای مصرف بی رویه انرژی خود تلاش می‌کند، در نهایت نیاز است که همه سیستم‌های مالی ما سبز و پایدار باشند.

بانک‌ها می‌توانند این کار را با تجدید نظر در اوراق بهادار خود و تلاش برای انتشار خالص انتشار کربن انجام دهند.

اما ارزهای رمزپایه راهی متفاوت برای تأمین منابع مالی سبزتر ارائه می‌دهند . بنابراین آلت کوین‌هایی که بر مدارک زیست محیطی آنها تمرکز دارند، می‌توانند اعتبار این فناوری را برای استفاده بیش از حد از انرژی پاک کنند.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.