طبقه بندی ارزهای دیجیتال

تاریخچه ارزهای دیجیتال

از اواخر دهه ۹۰ میلادی تلاش‌های متعددی برای راه‌اندازی پروژه‌های ارز دیجیتال صورت گرفته است. ای-گلد (E-Gold)، ریزرو لیبرتی (Liberty Reserve)، بیت گلد (Bit Gold) و بسیاری پروژه‌های ناموفق دیگر، نمونه‌هایی از تلاش‌های فراوان برای راه‌اندازی پروژه‌های امروزی ارز دیجیتال هستند که هیچ‌یک از این پروژه‌ها نتوانستند جایگاه مناسبی را کسب کنند و در مدت زمانی کوتاه تعطیل شدند.

تا این‌که در سال ۲۰۰۸، توسط شخص یا گروهی ناشناس با نام “ساتوشی ناکاموتو” (Satoshi Nakamoto)، ارز دیجیتال بیت کوین از طریق یک وایت پیپر به دنیا معرفی شد و دنیای ارزهای دیجیتال را به‌طور کلی متحول کرد. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که از فناوری‌های بلاکچین و رمزنگاری، در پروژه‌ی خود استفاده کرد و در سال ۲۰۰۹ اولین کوین‌های آن استخراج شدند. می‌توان گفت پس از معرفی بیت کوین بود که دنیا با ارزهای دیجیتال آشنا شد.

انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده به دوسته‌ی کلی کوین و توکن تقسیم می‌شوند که تفاوت این دو دسته نیز به بلاکچین‌های این رمزارها مرتبط است.

  • کوین: یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده با بلاکچین اختصاصی است. بیت کوین یک کوین است.
  • توکن: یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که بلاکچین اختصاصی ندارد و بر بستر بلاکچین کوین‌های دیگر راه‌اندازی می‌شود.

طبقه بندی ارزهای دیجیتال

رمزارزها را می‌توان به چندین روش طبقه‌بندی کرد. برای مثال هر ارز دیجیتال یا کوین است یا توکن ولی ما براساس کاربرد آن‌ها را به ۵ بخش ارزهای دیجیتال پرداختی، زیرساختی، مالی، خدماتی و سرگرمی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

ارزهای دیجیتال پرداختی

ارزهای دیجیتال پرداختی صرفاً با هدف انجام پرداخت‌های دیجیتالی بدون واسطه ایجاد شده‌اند.

منظور از ارزهای دیجیتال پرداختی ارزهایی است که می‌توان از آن‌ها برای پرداخت محصولات و خدمات مختلف استفاده کرد. برخی از این نوع رمزارزها پول‌های دولتی مثل دلار و یورو را رقیب اصلی خود می‌دانند و سعی دارند جایگزین آن‌ها شوند در حالی که برخی دیگر نیز بیشتر روی پرداخت‌های که در صنایع و کاربردهای خاص صورت می‌گیرد، تمرکز دارند.
چنین رمزارزهایی امکانات و ویژگی‌های خاصی به جز موارد ابتدایی مثل ارسال، دریافت و ثبت ایمن تراکنش‌ها در شبکه ندارند. بیت کوین مهم‌ترین عضو از این نوع از ارزهای دیجیتال است که بعدها رمزارزهای دیگری مثل لایت کوین، مونرو (Monero) و غیره هم با هدف بهبود کارایی و مقیاس‌پذیری، آن را همراهی کردند. همچنین استیبل کوین‌ها را هم می‌توان جزو ارزهای دیجیتال پرداختی محسوب کرد.
از دیگر رمزارزهای مخصوص پرداخت می‌توان به ریپل (Ripple)، تتر، استلار (Stellar)، زی‌کش (Zcash) و حتی دوج کوین اشاره کرد.
 

ارزهای دیجیتال زیرساختی

ارزهای دیجیتال زیرساختی برای فعالیت و استفاده از بلاک چین‌های خود ضروری هستند.

از رمزارزهای زیرساختی معمولاً برای پرداخت کارمزد رایانه‌هایی که مسئول اجرای برنامه‌های مختلف در شبکه‌ی بلاک چین هستند، استفاده می‌شود. برای مثال ارز دیجیتالی که آن را با نام اتریوم می‌شناسیم در واقع «اتر» (Ether) نام دارد و هر کس بخواهد از برنامه‌های غیرمتمرکزی که در حال اجرا روی بلاک چین اتریوم است، استفاده کند یا خودش برنامه‌ غیرمتمرکزی را روی آن پیاده‌سازی نماید، باید از این ارز دیجیتال داشته باشد.
به جز اتریوم بلاک چین‌های دیگری هم داریم که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند و برای استفاده از آن‌ها باید ارز دیجیتال زیرساختی مخصوصش را خریداری کرد. برای مثال ارز دیجیتال کاردانو در واقع آدا (Ada) نام دارد که در بلاک چین کاردانو استفاده می‌شود. یا ارز دیجیتال دات (Dot) که باید برای استفاده از بلاک چین پولکادات (Polkadot) از آن کمک گرفته شود.
ارزهای دیجیتال دیگری مثل الگورند (Algorand)، ایاس (EOS)، ترون (Tron) و ویوز (Waves) از دیگر ارزهای دیجیتال زیرساختی به شمار می‌روند.
 

ارزهای دیجیتال مالی

از ارزهای دیجیتال مالی برای کارهایی مثل کاهش کارمزد در صرافی‌ها، قرض گرفتن و وام‌دهی استفاده می‌شود.
نوع دیگری از ارزهای دیجیتال هم وجود دارند که از آن‌ها برای مدیریت و معامله‌ی رمزارزهای دیگر استفاده می‌شود. به چنین رمزارزهایی ارزهای دیجیتال مالی می‌گوییم. برای مثال ارز دیجیتال محلی یک صرافی غیرمتمرکز که کاربران به کمک آن به معامله‌ی دیگر ارزها می‌پردازند یا درمورد نحوه‌ی اداره‌ی آن صرافی تصمیم‌گیری می‌کنند، یک ارز دیجیتال مالی است.
نوع دیگری از ارزهای دیجیتالی مالی را هم داریم که از آن‌ها برای جمع‌آوری سرمایه و ارتباط دادن سرمایه‌گذاران و پروژه‌های جدید دنیای کریپتو استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال دیگری هم در این طبقه‌بندی جای دارند که کاربرد آن‌ها امور مالی پیشرفته‌تر مثل قرض دادن، وام گرفتن و بازارسازی است.
از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال مالی می‌توان به کامپوند (Compound)، کرو (Curve)، کاوا و یونی‌سواپ (UniSwap) اشاره کرد.
 

ارزهای دیجیتال خدماتی

ارزهای دیجیتال خدماتی ارزهایی هستند که به مشتریان خود اجازه می‌دهند مشکلات دنیای واقعی خود را به کمک بلاک چین حل کنند.

ارزهای دیجیتال خدماتی به ارزهایی گفته می‌شود که ابزارهای لازم برای مدیریت داده‌های شخصی و سازمانی را روی بلاک چین در اختیار مشتری‌هایشان قرار می‌دهند. در واقع کاربرد این رمزارزها کمک به محصولات مالی مبتنی بر بلاک چین به منظور دسترسی به داده‌های خارج از بلاک چین است.
بیشتر این رمزارزها یک هویت دیجیتالی برای مشتری‌های خود ایجاد کرده و تمام سوابق آن‌ها در دنیای واقعی را به این هویت دیجیتالی پیوند می‌دهند.
ترکیب فناوری بلاک چین با دنیای واقعی مزایای زیادی دارد. از جمله ارزهای دیجیتالی مثل دنتا کوین (Dentacoin) که از آن برای مصارف دندان پزشکی استفاده می‌شود تا رمزارزهایی که به منظور ذخیره اطلاعات ایجاد شده‌اند، مانند استورج (Storj) و سیا کوین (Siacoin).
از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال خدماتی می‌توان به چین لینک (Chainlink)، فایل کوین (Filecoin)، سیا کوین و استورج اشاره کرد.
 

ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه

از ارزهای دیجیتال سرگرمی و رسانه برای فعالیت‌های جانبی مثل تشویق کاربران برای انجام بازی‌ها‌ی ویدیویی یا تولید محتوا استفاده می‌شود.

ارزهای دیجیتال حریم خصوصی

از نظر شفافیت، هر فردی در شبکه بیت کوین و سایر بلاک چین‌هایی که تمرکزی بر حفظ حریم خصوصی افراد ندارند، می‌تواند آدرس‌ها و تراکنش‌های عمومی را مشاهده و سپرده‌ها و برداشت‌های افراد را ردیابی کند. تراکنش‌‌ها در یک شبکه‌ی حریم خصوصی دو ویژگی متفاوت دارند:

  • ناشناس بودن: هویت کاربر ازطریق تراکنش‌‌ها و آدرس والت او قابل‌شناسایی نیست.
  • غیرقابل‌ردیابی بودن: تراکنش‌های مربوط به کاربر‌ها با بررسی اطلاعات بلاک چین قابل‌ردیابی نباشد.

دو نمونه از کوین‌های حریم خصوصی (Privacy Coins) معروفی که با ارائه این قابلیت به کاربران این روز‌ها اهمیت پیدا کرده‌اند، مونرو و دش هستند و بسیاری از سکه‌های خصوصی دیگر با الهام از این دو رمز ارز به وجود آمده‌اند.

زی کش و مونرو از این دست رمز ارز ها هستند.

جمع بندی

ارز دیجیتال ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد و بازار پر‌سود آن می‌تواند بسیار فریبنده باشد. اما این بازار نیز مانند تمامی بازارهای مالی ریسک‌ها و نوسانات خاص خود را دارد که بدون داشتن اطلاعات کافی از شرایط آن ممکن است دارایی شما در بازار کریپتوکارنسی از بین برود.

اگر قصد دارید سبدی تشکیل دهید، سبد سهامی چیده و از تمام رمزارزها در آن قرار دهید.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.