رایج‌ترین و پر تکرارترین کلاهبرداری‌های بازار رمز ارزها

کلاهبرداری های رایج ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال موضوعی جدید و تا حدود زیادی ناشناخته است. همین مسئله باعث می‌شود شیادان و سودجویان بتوانند به راحتی مردم ناآگاه را گول بزنند و سرمایه آن‌ها را به خطر بیاندازند. در این مقاله با انواع این کلاهبرداری‌ها آشنا می‌شویم تا به آن‌ها دچار نشویم.

پروژه‌های پانزی

پروژه‌های پانزی یکی از انواع رایج کلاهبرداری‌های رمز ارزها هستند. این نوع کلاهبرداری شباهت‌هایی به طرح‌های هرمی نیز دارد و دانستن تفاوت‌های پروژه‌های پانزی و هرمی خالی از لطف نیست.

در هر دو نقشه برای بقای پروژه نیاز به وجود سرمایه‌گذاران جدید است و با نبودن هیچ سرمایه‌گذار جدیدی اصطلاحا پروژه اشباع می‌شود و کار آن تمام است. در هر دو طرح وعده سودهای نجومی داده می‌شود اما در واقع پروژه هیچ محصول یا فعالیتی ندارد و تمام شرکت‌ها و فعالیت‌هایی که نام برده می‌شوند پوششی برای منطقی نشان دادن آن هستند.

در طرح‌های پانزی گفته می‌شود سود از طریق فعالیت به دست می‌آید اما اساس و بنیان طرح‌های هرمی عضو گیری است. یعنی یک پروژه پانزی یک فعالیت درآمد زا (مثلا استخراج) را به عنوان منبع سود پرداختی خود معرفی می‌کند. در همین شرایط پروژه‌های هرمی فقط روی عضوگیری تمرکز دارند و فعالیت یا محصولی را معرفی نمی‌کنند. پس در عین حال که ذات هر دو پروژه یکسان است و سود سرمایه‌گذاران قدیمی از سرمایه‌گذاران جدید به دست می‌آید، پروژه‌ها ظاهر متفاوتی دارند.

یکی دیگر از تفاوت‌های پانزی و هرمی این است که طرح‌های پانزی همیشه غیرقانونی هستند اما پروژه‌های هرمی می‌توانند قانونی باشند.

اما ما چگونه می‌توانیم پروژه‌های پانزی را تشخیص دهیم؟ چگونه از سرمایه خود در برابر این نوع شیادی‌ها حفاظت کنیم؟ خبر خوب این است که پانزی‌ها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را لو می‌دهد.

چگونه پروژه‌های پانزی را تشخیص دهیم؟

در این قسمت با ویژگی‌های این پروژه‌ها آشنا می‌شویم. شما می‌توانید با بررسی دقیق و منطقی سرمایه‌گذاری‌هایی جدید سرمایه خود را به خوبی حفظ کنید.

سودهای نجومی صد در صدی: بازار ارزهای دیجیتال یکی از پر ریسک‌ترین و خطرناک‌ترین سرمایه‌گذاری‌های جهان است. اگر گروه یا پروژه‌ای ادعا کند صد در صد سود دهی دارد باید به آن شک کرد. هر فعالیتی در زمینه کریپتو ریسک دارد و با وججود متفاوت بودن میزان آن هرگز صفر نیست. یکی از ویژگی‌های این پروژه‌های وعده سودهای صد در صدی است.

عدم شفافیت: معمولا ساز و کار و نحوه درآمد زایی پروژه‌ها دقیقا مشخص نمی‌شوند. برای مثال پروژه ذکر می‌کند که درآمد زایی از طریق استخراج کسب می‌شود اما ذکر نمی‌کند چگونه این استخراج علی‌رغم قیمت برق و هزینه دستگاه‌های ماین و نوسانات قیمت، همیشه سود دارد.

نداشتن شماره تماس یا آدرس معتبر: این پروژه‌ها معمولا آدرس یا شماره تلفن واقعی ندارند و بعد از اشباع شدن پروژه دیگر پاسگوی تماس‌ها نخواهند بود و دفتر را ترک می‌کنند.

منظور از اشباع شدن این است که پروژه دیگر نتواند سرمایه‌گذاران جدیدی جذب کند. از آنجایی که سود سرمایه‌گذاران قدیمی از سرمایه‌گذاران جدید به دست می‌آید، پروژه دیگر قادر به پرداخت سود نخواهد بود.

نداشتن مجوزهای قانونی: پروژه‌های پانزی محصول یا فعالیتی ندارند تا برای آن مجوز دریافت کنند و همیشه غیرقانونی هستند. با این حال ممکن است این پروژه مراجع قانونی را فریب دهند یا برای خود گواهی‌های تقلبی درست کنند.

استخراج ابری (cloud mining)

افزایش تعداد ماینرهای شبکه بیت کوین باعث می‌شود سختی استخراج یا هش شبکه بیشتر شود. این باعث می‌شود استخراج فقط با کامپیوترهای بسیار پیشرفته ممکن باشد. علاوه بر هزینه خرید دستگاه‌های ماینر هزینه نگهداری از آن‌ها و اجاره مکان مناسب برای ماین نیز مشکل بزرگی است.

بنابرین شرکت‌های به وجود آمدند که سرمایه‌افراد را دریافت می‌کنند و برای آن‌ها ماین کرده و به سرمایه‌گذار سود می‌دهند. این شرکت‌ها تمام مسئولیت‌های ماین مثل نوسانات قیمت، هزینه برق، نگهداری‌ از ماینرها و اجاره را تقبل می‌کنند.

البته این شرکت‌ها بستر کلاهبرداری رو هم فراهم کردند و افراد شیاد تا بوی پول رو حس کردند سر و کلشون پیدا شد. اعتماد کردن به شرکت‌های استخراج ابری خطرناک است و تحقیق بسیار زیادی لازم دارد. بهترین راه این است که به شرکت‌های قدیمی و معتبر اعتماد کنید. با مطالعه مقاله ما در مورد استخراج ابری می‌توانید با این شرکت‌ها آشنا شوید.

پکیج‌های آموزشی بی‌ارزش

چون ارزهای دیجیتال پدیده‌ای نوظهور هستند عموم مردم در مورد آن‌ها اطلاعی ندارند و ممکن است با تکیه بر آموزش نادرست سرمایه خود را از دست بدهند. به تازگی بازار فروش پکیج‌های بی‌ارزش که اطلاعات مفیدی ارائه نمی‌دهند داغ شده است. قبل از خرید هرگونه بسته آموزشی به خوبی در مورد اساتید آن بسته تحقیق کنید و یا در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر در مورد کیفیت آن آموزش پرس و جو کنید.

علاوه بر هزینه پکیج آموزش‌های نادرست عواقب دیگری نیز دارند. این علم اشتباه ممکن است شما را وارد معاملات ضررده کند یا باعث شود درگیر کلاهبرداری‌های مختلف شوید.

آموزش دادن و فروش بسته‌های آموزشی به خودی خود غیرقانونی نیست و کاملا اخلاقی است با این حال آموزش باید علمی و درست باشد و قیمت گذاری بر اساس کیفیت آموزش باشد.

پامپ و دامپ توکن‌های بی‌ارزش

گاها دیده می‌شود که سلبریتی‌ها (ایرانی یا غیرایرانی) اقدام به تبلیغ توکن‌های بی‌ارزش و بدون هدف یا اصطلاحا شت کوین می‌کنند. با وجود اینکه شت کوین‌ها رشدهای انفجاری و زیاد دارند گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. می‌توان به شت کوین به چشم راهی سریع برای افزایش سرمایه نگاه کرد اما هرگز نباید مبلغ زیادی شت کوین خرید. مبلغ توصیه شده برای خرید این نوع کوین‌ها حداکثر بیست دلار است.

سلبریتی‌ها با استفاده از نفوذ خود در میان مردم آن‌ها را مستقیما یا غیرمستقیم به سمت خرید شت کوین پیش می‌برند و با پامپ و دامپ دارایی سرمایه‌گذاران را تلف می‌کنند.

قبل از خرید کوین یا توکنی به خوبی در مورد پروژه آن تحقیق کنید. اگر با تحلیل فاندامنتال آشنا هستید خودتان دست به کار شوید و در غیر این صورت به منابع مطمئن اعتماد کنید اما در کنار آن منابع تحقیقات خود را نیز داشته باشید.

پروژه‌های باارزش توسعه دهندگانی معتبر و با گذشته خوب دارند، هدف دارند و برای حل مشکلی ساخته شده اند، بازار یابی مناسبی دارند و از وعده‌های دروغین برای تبلیغات استفاده نمی‌کنند.

خرید رمز ارز خرید اینده است پس ارزی را بخرید که به آینده آن امید دارید.

کلام آخر

شیادی و کلاهبرداری در همه زمینه‌ها وجود دارد. به دلیل اینکه رمز ارزها به تازگی توسط عموم مردم شناخته شده اند و مردم آگاهی کافی درمورد آن‌ها ندارند، تبدیل به بساری مناسب برای کلاهبرداری شده اند. در این شرایط ما باید به عنوان کاربران دنیای رمز ارزها تلاش کنیم سرمایه خود را به خوبی از کلاهبرداران حفظ کنیم. این مهم با افزایش آگاهی و تفکر تحلیلی ممکن می‌شود.

قبل سرمایه‌گذاری یا خرید خدمات از افراد بازار به خوبی در مورد آن‌ها، گذشته و فعالیت‌های قبلیشان تحقیق کنید. بهترین راه برای در امان ماندن از شیادان تحقیق و بررسی هرچیز جدیدی (مثل توکن‌ها، پکیج‌های آموزشی، سرمایه‌گذاری‌ها) است.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.