پر کاربردترین اصطلاحات ارز دیجیتال که باید بدانید

اگرقصد ورود به بازار‌ ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید، حتما در ابتدای راه با عبارات و اصطلاحاتی مواجه می‌شوید که شاید برای شما پیچیده و نامفهوم باشد. در این مقاله قصد داریم به اصطلاحات ارز دیجیتال بپردازیم. بنابراین اگر اصطلاحی را در لیست مقاله پیدا نکردید و فکر می‌کنید که جایش در واژه‌نامه خالی است، لطفا در قسمت کامنت‌ها به ما اطلاع دهید.

در این مقاله می‌آموزید:

اصطلاحات مربوط به رمزارز
اصطلاحات مربوط به صرافی
اصطلاحات مربوط به بلاک چین
اصطلاحات مربوط به استخراج رمزارزها
اصطلاحات مربوط به کیف پول
اصطلاحاتی مخصوص معامله‌گران
دیگر اصطلاحات کاربردی

اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به رمزارز

مقاله آشنایی با اصطلاحات ارز دیجیتال
ارز (Currency)ارز نوعی پول، به شکل سکه یا کاغذ است که برای معاملات و تبادلات از آن استفاده می‌گردد. ارز مخصوص به هر کشور توسط آن دولت ضرب و توزیع شده و در اقتصاد درونی آن کشور و یا مبادلات بین المللی به گردش در می‌آید.
کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)شکلی از دارایی است که به صورت اطلاعات دیجیتالی رمزگذاری شده، وجود دارد. این ارز رمزنگاری شده مستقل از هر بانکی بوده و و از علم ریاضیات پیشرفته برای ایجاد و انتقال وجوه بین واحد‌ها استفاده می‌کند.
بیت کوین (Bitcoin)اولین ارز رمزنگاری که توسط ساتوشی ناکاموتو توسعه یافت. بیت کوین در حال حاضر به عنوان بهترین و با ارزش‌ترین رمزارز در جدول ارز‌های دیجیتال قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
آلت کوین (Altcoin)به زبان ساده، هرسکه‌ای که بیت کوین نباشد آلت کوین محسوب می‌شود. از سکه‌ محبوبی مثل اتریوم تا سکه‌هایی با پایین‌ترین ارزش بازار.
شت کوین (Shitcoin)هر ارز دیجیتالی که بسیار بد عمل کند و دارنده آن با ضرر مواجه شود، یک شت کوین محسوب می‌شود.
میم کوین (Memecoin)میم کوین هیچگونه ارزش کاربردی یا ماهیتی ندارد. این رمز ارز اقتباس شده از یک شوخی یا جک‌های اینترنتی است. این‌گونه رمز ارزها عموما از جک‌های تصویری اینترنتی الهام گرفته شده‌اند.
استیبل کوین (Stablecoin)ارز‌های دیجیتالی که به واسطه پشتوانه‌هایی که دارند سعی می‌کنند قیمت خود را در زمان نوسانات ثابت نگه دارند.
میکرو بیت کوین (Microbitcoin)میکرو بیت کوین به صورت uBTC هم نمایش داده می‌شود نشان‌ دهنده ۱ میلیونیم بیت کوین (۰/۰۰۰۰۰۱) است.
میلی بیت کوین (Milibitcoin)میلی بیت کوین که به صورت mBTC هم نمایش داده می‌شود نشان دهنده یک هزارم بیت کوین (۰/۰۰۱) است.
بیت کوین کش (Bitcoin Cash)یک ارز دیجیتال که فورک یا انشعابی از بیت کوین بوده و برای افزایش سرعت تراکنش‌ها در شبکه، در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است. تعداد کل کوین‌های بیت کوین کش همانند بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است. همچنین بخوانید: بیت کوین کش چیست؟
توکن (Token)توکن‌ها رمزارزهایی هستند که بلاک‌ چین مخصوص به خود را ندارند و بر روی بستر سایر رمزارزها سوار یا به اصطلاح مستاجر هستند. برای آشنایی بیشتر با توکن‌هاو تفاوت آن‌ها با کوین‌ها اینجا کلیک کنید.
توکن سوآپ
(Token swap)
هر گاه گفته می‌شود توکن سوآپ رخ داده به این معناست که ارزهای دیجیتالی که به صورت توکن بوده‌اند با ساخت بلاک چین اختصاصی خود تبدیل به کوین شده‌اند یا از روی بستر یک بلاک چین به بلاک چین دیگری انتقال داده شده اند. مثل انتقال بعضی توکن‌ها از بستر بلاک چین اتریوم به بلاک چین کاردانو است.
مارکت‌کپ (Marketcap)مارکت‌کپ ارزش کل بازار بوده و روشی برای رده‌بندی ارزش رمزارزها در بازار است.
مارکت لیکوییدیتی (Market Liquidity)مارکت لیکوییدیتی حجم نقدینگی بوده که در حال حاضر در بازار موجود است. به این دلیل که همه پول‌ها همیشه در بازار نیستند. حجم نقدینگی همواره از مارکت کپ پایین‌تر می‌باشد.
وایت پیپر (White paper)وایت پیپر، نوشته ای است که روی سایت هر ارز دیجیتال در دسترس همه قرار می‌گیرد و درآن فلسفه پیداش آن ارز را توضیح داده است. همچنین به این اشاره دارد که در چه زمینه‌ای فعالیت داشته یا  روی چه بلاک چینی مستقر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از وایت پیپر اینجا کلیک کنید.
دامپ و پامپ
(Dump & Pump)
دامپ و پامپ در دنیای کریپتوکرنسی هم خیلی جذاب هستند و هم خیلی ترسناک. وقتی دامپ اتفاق می‌افتد یعنی بسیاری از سرمایه‌گذاران اقدام به فروش مقدار زیادی رمزارز کرده اند و بلعکس زمانی که تعداد زیادی رمزارز خریداری می شود، پامپ اتفاق می‌افتد که به معنی رشد قیمت است. در واقع دامپ به ریزش سریع قیمت و پامپ به رشد سریع قیمت گفته می‌شود.
پامپ پلن (plan pump)گروه‌های کلاهبرداری هستند که با ورود به آن، شخص متضرر می‌شود. این گروه‌ها با تبلیغات گسترده، یک گروه ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفره تشکیل داده و اعلام می‌کنند که در یک ساعت مشخص ارز دیجیتالی را معرفی خواهند کرد.
بیشتر این ارزها که معرفی می‌شوند حجم بازار بسیار کوچکی دارند و اگر پولی وارد این ارزها شود با رشد یا ریزش زیادی همراه خواهند بود و در عرض یک دقیقه پامپ یا دامپ اتفاق می‌افتد.
دفترکل توزیع شده (Distribu Ledgerted)دفتر کل توزیع شده، سیستمی است که در آن تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و مقدار سرمایه‌ها به صورت گسترده ثبت شده اند. روش توزیع اطلاعات در این دفتر دیجیتالی باعث افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطر هک شدن آن‌ها شده است.
به عنوان مثال، بلاک چین، یک دفترکل توزیع شده به حساب می‌آید که در ابتدا فقط با هدف پیگیری تراکنش‌های بیت کوین ساخته شده بود.

اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به صرافی‌

اصطلاحات ارزهای دیجیتال
صرافی (Exchange)صرافی‌ها سایت‌هایی هستند که معامله‌گران می‌توانند از طریق آن‌ها به خرید و فروش رمزارزهای خود بپردازند. صرافی‌ها برای ارزهای مختلف، کارمزد و خدمات متفاوتی دارند. همچنین بیشتربدانید: صرافی ارز دیجیتال چیست؟
صرافی غیرمتمرکز (DEX)در این صرافی قابلیت همتا به همتا وجود دارد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌ها را بدون دخالت واسطه، خرید و فروش کنند.
صرافی Coinbaseیکی از معروفترین صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال که برای خرید و فروش رمز ارزها ایجاد شده و بیش از ۱۳ میلیون کاربر دارد.

اصطلاحات مربوط به بلاک چین

بلاک چین
بلاک‌ چین (Blockchain)بلاک‌ چین تکنولوژی ثبت اطلاعات و یک پایگاه‌ داده همتا‌ به‌ همتا، غیرمتمرکز و عمومی که به صورت بی‌واسطه مدیریت می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در اینجا کلیک کنید.
جنسیس بلاک‏ (Genesis Block)اولین بلاکی است که در هر بلاک چین ثبت می‌گردد. این بلاک تحت عنوان بلاک صفر و گاهی بلاک یک شناخته می‌شود. جنسیس بلاک را ((بلاک پیدایش)) نیز می‌نامند.
ارتفاع بلاک (Block Height)به تعداد کل بلاک‌ها قبل از بلاک مورد نظر در بلاک‌ چین، ارتفاع بلاک گفته می‌شود.
پاداش بلاک (Block Reward)ارزهای دیجیتال برای تایید تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه، به ‌جای اعتماد به نهادهای متمرکزی مانند بانک، به استخراج‌کنندگان و اعتبارسنج‌های بلاک چین متکی هستند. برای این‌که افراد برای مشارکت در این فرآیند ترغیب شوند، پاداشی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.
در بسیاری از ارزهای دیجیتال، به‌ازای استخراج یا تایید هر بلاک، به کسی که موفق به ایجاد و تایید بلاک شده است پاداشی داده می‌شود که آن را پاداش بلاک می‌نامیم.
در پروتکل‌های اثبات کار مثل بیت کوین یا اتریوم، با استخراج هر بلاک، مقداری از ارز بومی آن شبکه به استخراج کننده می‌رسد. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک ۱۲.۵ بیت کوین است که به مرور زمان کمتر می‌شود.
فورک (Fork)واژه‌ایست که در زمان آپدیت یک نرم افزار یا یک پروتکل استفاده می‌شود. در زمینه‌ کریپتوکارنسی فورک زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه به دو بخش تقسیم گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
هاردفورک (Hardfork)هاردفورک‌ها در واقع تغییرات مهم در پروتکل رمزارزها هستند، به طوری که آن‌ها را به ۲ ارز متفاوت تبدیل می‌کند. در هاردفورک، نسخه جدید با نسخه‌های قبلی سازگاری ندارند.
هاردفورک زمانی اتفاق می‌افتد که بعضی ماینرها تصمیم می‌گیرند قوانین جدیدی را برای ارز مورد نظر ایجاد کنند.
سافت‌فورک (Soft Fork)در سافت‌فورک یک تغییر کوچک در پروتکل رمز ارز ایجاد می‌شود که با نسخه‌های قبلی هم سازگاری دارد.
نود (Node)هر بلاک‌ چین، از کنار هم قرار گرفتن بلاک‌هایی از داده به وجود آمده است. این بلاک‌های داده، همگی بر روی نودها ذخیره شده‌اند. در واقع هر نود در بلاک‌ چین، به عنوان میزبان بلاک‌هایی از داده، می‌باشد.
نودها می‌توانند در شکل و قالب هر دستگاهی از جمله: کامپیوتر، لپ‌تاب و یا سرورهای بزرگ باشند.
اهمیت نودها ازین جهت است که ساختار بلاک‌ چین، از وجود آن‌ها شکل می‌گیرد. هر نود در بلاک‌ چین به نودهای دیگر موجود در شبکه متصل می‌باشد. این نودها، دائماً در حال تبادل آخرین دیتای بلاک‌ چین هستند.
از این رو هر نودی در شبکه همواره باید به صورت آپدیت‌شده قابل دسترس باشد.
نودها، دیتای بلاک‌ چین را ذخیره، توزیع و ارائه می‌نمایند. از این رو اساساً عملکرد هر بلاک‌ چینی مبتنی بر فعالیت و حضور نودها می‌باشد.
تنگل (Tangle)تنگل نیز مانند بلاک چین برای ثبت و ضبط تراکنش‌ها و مراودات انجام شده بر بستر شبکه یک رمز ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تفاوت‌های قابل‌توجهی در مقایسه با سیستم بلاک چین دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
در شبکه تنگل ، هیچ استخراج کننده یا ماینری برای تایید تراکنش‌ها وجود ندارد؛ تراکنش‌های این شبکه توسط کاربران آن تایید و پردازش می‌شوند.
در شبکه تنگل، هر نود یا گره موجود در شبکه برای انجام تراکنش‌های خودش، باید دو تراکنش قبل از خود را تایید کند. به عبارتی سیستم این شبکه به گونه ای طراحی شده که تا کاربران آن، دو تراکنش قبل از تراکنش خود را تایید نکنند مجاز به انجام تراکنش‌های خود نخواهند بود.
به این ترتیب برای انجام تراکنشات در شبکه تنگل کارمزدی پرداخت نمی‌شود.
 همتا به همتا (Peer to Peer)در یک شبکه همتا به همتا دو یا چند کامپیوتر یا شخص، بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه حضور داشته باشد، با هم در ارتباط هستند.
غیرمتمرکز (Decentralized)با نبود مرجع مرکزی، رمزارزها نسبت به ارزهای فیات مثل دلار، ریال و سایر روش‌های پرداختی مزایای منحصر به فردی دارند. غیرمتمرکز بودن می‌تواند مهم‌ترین ویژگی کوین‌ها و سایر رمزارزها باشد.
متمرکز (Centralized)به موسسه یا سازمانی گفته شده که توسط فرد یا گروهی کنترل می‌گردد.

اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به استخراج رمزارزها

اصطلاحات ارز دیجیتال
الگوریتم (Algorithm)این واژه اشاره به الگوریتمی دارد که برای استخراج ارزهای دیجیتال و ساختن بلاک‌ چین‌ آن‌ها استفاده می‌شود.
استخراج (Mining)ماینینگ به روند کامپیوتری گفته شده که در آن اطلاعات مورد تایید قرار گرفته و بلاک جدید ساخته می شود و این اطلاعات در بلاک‌چین ذخیره می‌گردد. استخراج در واقع فرآیندی است که طی آن یک‌سری محاسبات ریاضی برای تایید تراکنش‌ها و تولید رمزارزها صورت می‌گیرد. بیشتر بخوانید: ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟
ماینر (Miner)به دستگاه یا کامپیوتری گفته می‌شود که بر اساس توان محاسباتی خود، یک رمزارز خاص را استخراج  می‌کند.
استخر استخراج  (Mining Pool)استخر استخراج محلی مجازی است که جامعه‌ای از ماینرها قدرت پردازشی دستگاه‌های خود را در آنجا با یکدیگر ادغام می‌کنند . همچنین شانس خود را برای سودآوری در ماینینگ افزایش می‌دهند.
هش (Hash)هش به عملکردی گفته می‌شود که سیستم اطلاعات را دریافت کرده و آن‌ها را به حروف و اعداد با اندازه ثابت تبدیل می‌نماید. به هش “اثر انگشت دیجیتالی” نیز گفته می‌شود.
سختی (Difficulty)سختی شبکه (Difficulty) یا سختی، استخراج متغیری است که هدف آن ثابت نگه داشتن میانگین زمان ایجاد یک بلاک در شبکه است .
نرخ هش (Hash Rate)نرخ یا قدرت هش، واحد یا معیار اندازه گیری میزان قدرتی است که شبکه بیت کوین برای داشتن عملکرد مداوم، مصرف می‌کند.
نصف شدن پاداش استخراج (Halving)واژه هَوینگ به نصف شدن پاداش استخراج گفته می‌شود. در سال ۲۰۰۹ پاداش اولین بلاک تولید شده ۵۰ بیت کوین بود که این پاداش هر ۴ سال یکباربه نصف کاهش می‌یابد.
تاییدیه (Confirmation)هر موقع که تراکنش جدیدی در شبکه اتفاق می‌افتد، ماینرها صحت تراکنش و معتبر بودن آن را بررسی می‌کنند.
کارمزدهای تراکنش (Transaction Fees)برای هر تراکنش و معامله‌ای که در شبکه رمزارزها انجام گردد، کاربر موظف است هزینه‌ای بابت تایید پرداخت نماید. این هزینه‌ها همیشه یکسان نیستند و بر اساس تغییرات در ترافیک شبکه و وضعیت آن، تغییر خواهند کرد.

اصطلاحات مربوط به کیف پول

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول (Wallet)ولت‌ها، کیف پول‌های دیجیتالی هستند که امکان دریافت، ذخیره و ارسال رمز‌ارزها را فراهم می‌کنند. هر کیف پول دارای کلید خصوصی شماست که می‌توانید به بیت کوین و سایر رمزارزهای دیگرتان نیزدسترسی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
آدرس کیف پول (Address)آدرس کیف پول، رشته‌ای از حروف و اعداد است که به عنوان شماره حساب برای معاملات رمزنگاری ‌شده محسوب می‌شود. هر کوین یک آدرس مختص به خودش را دارد. این آدرس به طور عمومی قابل اشتراک بوده و موقعیت مکانی را نشان می‌دهد که در آن داده‌ها ذخیره شده و هر گونه تغییراتی ثبت می‌گردد. برای خرید و فروش هر رمزارزی تنها آدرسی که می‌توانید در اختیار دیگران بگذارید همین آدرس کیف پول است.
کلید عمومی (Public key)کلید عمومی، رشته‌ای از حروف و اعداد است که می‌توان از آن طریق، رمزارز دریافت کرد. عملکرد کلید عمومی چیزی شبیه به آدرس کیف پول می‌باشد.
کلید خصوصی (Private key)کلید خصوصی نیز رشته‌ای از حروف و اعداد بوده که فقط در دسترس مالکان رمزارز قرار دارد تا بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. هیچوقت کلید خصوصی‌ خود را با دیگران به اشتراک نگذارید مگر اینکه بخواهید کنترل کیف پولتان را به شخص دیگری بسپارید. در واقع کلید خصوصی، رمز عبور شما است.
کیف پول گرم (Hot Wallet)کیف پول گرم به کیف پول‌های دیجیتالی گفته می‌شود که به اینترنت متصل هستند و می‌توانند یک برنامه تحت وب یا یک نرم افزار موبایل باشند. امنیت کیف پول‌های گرم نسبت به سایر کیف پول‌ها به دلیل وجود هکرهای اینترنتی، کمتر است.
کیف پول سرد (Cold Wallet)کیف پول سرد، برعکس کیف پول گرم همیشه به اینترنت متصل نیست. مثلا می‌توانید رمزارزی را در فلش USB نصب کنید. این نوع کیف پول به دلیل عدم دسترسی هکرها به نرم افزار شما از امنیت بیشتری برخوردار است.
کیف پول نرم افزاری (Software Wallet)کیف پول نرم افزاری یک نوعِ رایج از کیف پول است که در آن کلید خصوصی برای فرد در پرونده‌های نرم افزاری روی کامپیوتر نگهداری می‌شود.
کیف پول سخت افزاری (Hardware Wallet)این نوع کیف پول‌ها ماهیت فیزیکی دارند. کیف پول‌های سخت افزاری شبیه به یک فلش مموری USB هستند که اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند و امن‌ترین راه برای نگهداری رمزارزها هستند. همچنین بخوانید: کیف پول سخت افزاری چیست؟
کیف پول کاغذی (Paper Wallet)هر نوع سندی که بتوان به صورت فیزیکی کلید خصوصی را در آن نوشت، کیف پول کاغذی محسوب می‌شود.
الگوریتم اجماع  (Consensus Algorithm)برای تایید تراکنش‌های شبکه، الگوریتم‌هایی وجود دارند که بر طبق آن‌ها ماینرها به تایید یا عدم تایید تراکنش به توافق می‌رسند. در شبکه بلاک‌چین از ۲ نوع الگوریتم کلی ” گواه اثبات کار” و ” گواه اثبات سهام” استفاده می‌شود.
گواه اثبات کار (Proof of Work)به فرآیندی که طی آن ماینرها روی حل یک مسئله ریاضی در شبکه فعالیت و کار می‌کنند گواه اثبات کار می‌گویند. اثبات کار روشی برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز است که به آن استخراج یا ماینینگ می‌گویند.
در این روش افراد داوطلب می‌توانند قدرت پردازشی سخت‌افزار کامپیوتر خود را به شبکه یک ارز دیجیتال (مانند بیت کوین) اختصاص بدهند و با کمک به تأیید تراکنش‌ها از شبکه پاداش دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
گواه اثبات سهام (Proof of Stake)اثبات سهام یک روش جایگزین برای تأیید تراکنش‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز است که به سخت‌افزار و مصرف برق نیاز ندارد. در یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام افرادی که بخواهند در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند، باید ارز دیجیتال آن شبکه را بخرند و کیف پول خود را به شبکه اختصاص دهند تا به‌اصطلاح سهام‌گذاری کنند. به این ترتیب در ازای سهامی که در اختیار شبکه قرار داده‌اند به‌ طور مرتب مقداری به ارزهای دیجیتال آنها اضافه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

اصطلاحات ارز دیجیتال مخصوص معامله‌گران

اصطلاحات ارز دیجیتال قسمت مربوط به معامله گران
شاردینگ (Sharding)به پروسه‌ای گفته می‌شود که طی آن داده‌های بزرگ، برای ارسال به چند کامپیوتر، به داده‌های کوچک تبدیل می‌شود. با این کار داده‌ها و اطلاعات منظم‌تر خواهند شد.
ورودی (Input)هر رمزارز دریافت‌شده در کیف پول دیجیتال‌ را، ورودی می‌گویند.
خروجی (Output)هر رمزارزی که از کیف پول دیجیتال‌ خارج‌ شود، خروجی می‌نامند.
نگهداری (HODL)هودل یا هولد به نگهداری طولانی‌مدت سرمایه در دنیای کریپتو می‌گویند. هودل در واقع از تلفظ اشتباه یک فرد نشأت گرفته است.
کیسه یا توبره (Bag)وقتی شما مقدار بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال خاص را دارید، اصطلاحا گفته می‌شود که شما یک کیسه (Bag) از آن دارید.
کیسه نگهدار (Bag Holder)کیسه نگهدار (Bag Holder) اصطلاح غیررسمی برای کسی بوده که کالایی را نگه داشته و همواره قیمت آن در حال نزول است. در نتیجه در حال بی‌ارزش شدن می‌باشد.
در بازار ارزهای دیجیتال این اصطلاح معمولا برای افرادی به کار می‌رود که کالا یا ارزی را صرفا با ایمان به افزایش قیمت آن نگه‌ می‌دارند در حالی که شاخص‌ها احتمال چنین افزایشی را نشان نمی‌دهند.
Fomo یا ترس از دست دادناصطلاح فومو از حروف اول عبارت “fear of missing out” گرفته شده است و به معنی احساسات و هیجاناتی است که باعث می‌شود یک سهام‌دار در مواقع بالا بودن قیمت ها تصمیمات نادرست بگیرد.
خرس‌ها (Bears)در بین کاربران ارزهای دیجیتال، به افرادی که همیشه حس بدبینی نسبت به قیمت ارزها دارند و روند بازار را رو به پایین پیش‌بینی می‌کنند، خرس گفته می‌شود. بر همین اساس، اصطلاح bearish هم به ‌وجود آمده که از کلمه bear گرفته شده و به همان حس بی اعتمادی در بازار اشاره می‌کند.
فاد (FUD)ترس، نااطمینانی و شک (Fear, Uncertainty and doubt). دقیقا برعکس فومو است و به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد نگرانی نامعقولی درباره ضرر یک سرمایه‌گذاری خاص یا سقوط یک بخش از بازار دارد. در بازار ارز دیجیتال هجوم افراد برای فروش به‌عنوان فاد شناخته می‌شود.
بازار خرسی (Bear Market)این اصطلاح با توجه به شکل ضربه‌های رو به پایین خرس هنگام مبارزه به وجود آمده است (بازار نزولی). بازار خرسی به بازاری گفته می‌ شود که درآن قیمت‌ها ثابت هستند یا اینکه روندی رو به پایین دارند. در این وضعیت کاربران نسبت به خرید و فروش ارزها اطمینان کافی ندارند.
تله خرسی (Bear Trap)تله خرسی در اثر نفوذ برخی از سرمایه‌داران در روند بازار به وجود می‌آید و طی آن قیمت‌های ساختگی به کاربران نشان داده می‌شود تا آنها معامله‌های خود را بر اساس این قیمت‌های غیر واقعی انجام دهند.
این تله به این صورت است که در تحلیل تکنیکال، سیگنالی نادرست ایجاد می‌شود که سیر صعودی بازار را از دید کاربران دیگر پنهان کند. کاربران با توجه به این تحلیل تکنیکال نادرست ، از روند رو به افزایش قیمت‌ها آگاهی ندارند و تصور می‎‌کنند که بازار روند نزولی دارد در نهایت این وضعیت به سود سرمایه‌گذرانی تمام می‌شود که به طور نامحسوس این تغییرات را ایجاد کرده‌اند.
گاوها (Bulls)به کاربرانی که همواره نسبت به بالا رفتن ارزش سرمایه‌های خود امید دارند و نسبت به بازار و قیمت‌ها خوشبین هستند، گاو می‌گویند.
بازار گاوی (Bull Market)مانند اصطلاح بازار خرسی، این اصطلاح با توجه به شکل شاخ‌های رو به بالای گاو هنگام مبارزه است. در صورتی که بازار روند صعودی خود را شروع کرده و دارایی‌ها در بازار روند افزایشی پیدا کرده به آن بازار گاوی می‌گویند.
تله گاوی (Bull Trap)این تله هم مانند تله خرسی، سیگنال نادرستی است که در تحلیل تکنیکال ایجاد می‌شود با این تفاوت که در تله گاوی، روند نزولی بازار از دید سرمایه‌گذاران پنهان می‌ماند تا آن‌ها متقاعد شوند که بازار به حالت صعودی خود بازگشته است.
در نتیجه، کاربران در حالی که از سیر نزولی قیمت‌ها آگاهی ندارند، به معامله‌های خود ادامه می‌دهند که در بیشتر مواقع به ضرر آن‌ها منجر می‌شود.
قوی سیاه (Black swan)قوی سیاه (Black Swan) اتفاقی است که عملا غیرقابل‌ پیش‌بینی است و تاثیر بزرگی روی بازار دارد. بخشی از مدیریت ریسک در معاملات شامل در نظر گرفتن اتفاق غیرقابل ‌پیش‌بینی و تغییرات گسترده در بازار است. چنین اتفاقاتی در بازارهای پر نوسانی همچون بازار ارز دیجیتال بسیار مهم هستند.
پیگی مارکت (pig market)شرایطی است که افراد حریص و طمع‌کار در بازار هستند ولی افراد حرفه ای در بازار حضور ندارند. در این حالت حرفه ای‌ها اجازه می‌دهند افراد حریص مسیر بازار را مشخص کنند و بعد با ریسک کمتر به بازار وارد شوند.
شاخص سود باز (Open Interest)شاخص سود باز (Open Interest) برابر است با به مجموع تمام معاملات باز در بازار، اعم از معاملات خرید و فروش . دقت داشته باشید که شاخص سود باز فقط بر معاملات باز تمرکز دارد. بدین معنا که می‌توان مقدار آن را از تفاضل حجم کل معاملات با حجم معاملات بسته شده بدست آورد.
هنگامی که بازار در یک روند شارپ قرار می‌گیرد یا دچار نوسانات شدید می‌شود به این دلیل است که حد سودها و حد ضررها در معاملات باز فعال می‌شود و معاملات بسته می‌شوند. با کاهش شاخص سود باز یا Open Interest مواجه می‌شویم.
به وسیله شاخص Open Interest می‌توان تشخیص داد که آیا بازار در حالت پرنوسان یا شارپی قرار گرفته است و نقطه مناسبی برای بستن معاملات باز تعیین کرد.
SAFUSAFU مخفف عبارت Secure Asset Funf for Users است و این مفهوم را می‌رساند که دارایی شما در شرایط ایمنی قرار دارد. این واژه بیشتر برای کاربران صرافی بایننس کاربرد دارد.
بیشترین نقطه ریزش (ATL)
ATL مخفف عبارت All Time Low است و به معنای پایین ترین قیمت در طول زمان می‌باشد.
به عبارتی پایین‌ترین تقطه‌ای که یک رمز ارز، در طول تاریخ حضورش در بازار ارز های دیجیتال تجربه می‌کند را به عنوان ATL ارز دیجیتال می‌شناسیم.
DYORDo Your Own Research، بر اساس تحقیقات و تحلیل خود معامله کنید.
یکی از مهم‌ترین قوانین یک معامله گر حرفه‌ای انجام معاملاتش بر اساس علم و تجربه خودش است. زیرا او همواره از اشتباهات خود درس می‌گیرد و آنها را یادداشت می‌کند تا دیگر تکرارشان نکند. با این کار هر معامله‌ای که انجام می‌دهد، حکم درسی از کتاب چگونه تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق را برایش دارد.
بیشترین نقطه صعود (ATH)واژه ATH، مخفف عبارت All Time High به معنی بالاترین نقطه صعود بوده که تا به حال، آن ارز به تاریخ خود دیده است.
مونینگ (Mooning)این واژه به رشد زیادی در قیمت یک رمزارز گفته می‌شود.
نهنگ (Whale)نهنگ‌ها، افراد یا سازمان‌هایی هستند که پول فراوانی جهت خرید مقدار زیادی رمزارز، سهام یا هر نوع دارایی دارند. توانایی نهنگ‌ها برای خرید، می‌تواند باعث نوسان‌های شدید در بازار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نهنگ‌ها اینجا کلیک کنید.

دیگر اصطلاحات کاربردی

لغت‌نامه مربوط به اصطلاحات کاربردی در ارز دیجیتال
دوبار خرج کردن (Double Spending)اگه فردی بخواهد به صورت همزمان، رمزارزی را در ۲ جای مختلف خرج کند، اصطلاحاً عبارت دوبار خرج کردن به کار برده می‌شود. یکی از مشکلات ارسال پول به صورت دیجیتال در ابتدا این موضوع بود که سرورهای متمرکز و بعد از آن بلاک چین و شبکه‌های غیرمتمرکز این مشکل را حل کردند.
حمله ۵۱ درصدی (Attack 51%)اگه نیمی از شبکه را افراد یا گروهی خاص کنترل کنند، امکان ایجاد اختلال در شبکه به وجود می‌آید که این اختلالات می‌تواند شامل توقف استخراج، دوبار خرج کردن یا تغییر تراکنش باشد. به این اتفاق حمله ۵۱ درصدی می‌گویند.
فاست (Faucet)سایت‌هایی که در قبال کارهایی مانند بخت آزمایی یا بازی کردن، به کاربران ارز دیجیتال پاداش می‌دهند.
فیات (Fiat)به پول‌های دولتی یا پول‌های رایج کشورها فیات می‌گویند مانند دلار.
استخراج کننده (ASIC)دستگاه ویژه‌ای با تراشه‌های قدرتمند که برای استخراج  مقرون به صرفه بعضی ارزهای دیجیتال بزرگ استفاده می‌شود.
آربیتراژ (Arbitrage)در دنیای ارز دیجیتال به سودی که از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار مختلف به دست می‌آید، آربیتراژ می‌گویند. این سود زمانی به‌وجود می‌آید که یک سرمایه در بازارهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد.
برای مثال، ممکن است بیت کوین در یک صرافی به قیمت ۲۰۰۰۰ دلار و به طور همزمان در یک صرافی دیگر به قیمت ۱۹۹۰۰ دلار معامله شود. در این شرایط، معامله‌گران می‌توانند از یک صرافی بیت کوین را ارزا‌ن‌تر بخرند و همان بیت کوین را به قیمت بالاتر در صرافی دیگر به فروش برسانند. به این سود به دست آمده از این معامله که حاصل تفاوت در قیمت بیت کوین است، آربیتراژ می‌گویند.
‏ایردراپ (Airdrop)ایردراپ به عملی می‌گویند که مقدار مشخصی ارز دیجیتال یا توکن را بین مخاطبان توزیع می‌کند. ایردراپ معمولا توسط موسس ارز دیجیتال انجام می‌شود تا کاربران را به استفاده و افزایش محبوبیت کوین یا توکن تشویق کند. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
‏باند بولینگر  (Bollinger Band)ابزاری که توسط بولینگر توسعه یافته است تا به شناخت سیستماتیک و نظام‌مند الگوی تغییر قیمت کمک کند. باند بولینگر نموداری است که دو انحراف معیار را از میانیگن متحرک ساده یا در بعضی موارد از میانگین متحرک نمایی جدا می‌کند. ‏
‏دیوار خرید (Buy Wall)شرایطی که سفارش خرید با حد زیاد انجام شده است. این شرایط هنگامی به وجود می‌آید که ارزهای دیجیتال به قیمت مشخصی برسد.
این اصطلاح گاهی اوقات توسط تریدرها استفاده می‌شود تا تاثیر مشخصی در بازار ایجاد کرده و از کاهش قیمت ارز دیجیتال جلوگیری شود، زیرا با این کار، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد.
‏‏دارک وب (Dark Web)بخشی از محتوای اینترنتی موجود در دارک نت‌ها که توسط موتورهای جستجوگر بررسی نمی‌شود و تنها با نرم افزارها، تنظیمات یا مجوزهای خاصی قابل دسترسی است.
‏تاریخ عرضه (Date of Launch‏ )اصطلاحی است که برای زمان به فروش رساندن توکن های ICO به کار می‌رود.
‏‏عرضه اولیه جایزه (IBO)عرضه اولیه جایزه یا IBO فرآیندی با مدت محدود است که طی آن، ارز دیجیتال جدیدی در اختیار عموم قرار می‌گیرد و به کسانی که زمان و مهارت خود را صرف کرده اند تا ارز دیجیتال جایزه بگیرند توزیع می‌شود.
برخلاف ICO که طی آن باید کوین خریداری کنید، در IBO بیشتر به تعهد ذهنی و عملکرد از جانب دریافت کننده نیاز است.
‏عرضه اولیه کوین (ICO‏)نوعی فرآیند جذب سرمایه یا فروش عمومی برای شرکت‌های نوپا است که در این فرآیند، از ارز دیجیتال به عنوان ابزار جذب سرمایه استفاده می‌شود. به دلیل پیدایش پروژه های کلاهبرداری و دست‌کاری در بازار، فرآیندهای ICO مورد انتقاد قرار دارند.
در حوزه ی بلاک چین، جذب سرمایه‌گذار بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و مردم هم معمولا علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها از خود نشان می‌دهند. جذب سرمایه‌گذار در پروژه‌های غیرمتمرکز با استفاده از ICO انجام می‌شود.
در این روش، پروژه، کوین های خود را برای فروش اولیه قرار می‌دهد و مردم با استفاده از ارزهایی مثل اتریوم و بیت کوین، به نوعی در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری و از توسعه‌دهندگان حمایت می‌کنند.
‏عرضه اولیه توکن (ITO‏)مشابه با ICO می‌باشد اما تمرکز آن بر روی عرضه توکن با کاربرد واقعی در نرم افزارها یا استفاده در اکوسیستم کریپتو می‌باشد.
فیشینگ (Phishing)تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آن‌ها گفته می‌شود.
‏طرح پانزی (Scheme Ponzi)نوعی سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه است. شامل پرداخت سود به سرمایه‌گذاران قبلی از سرمایه وارد شده توسط سرمایه‌گذاران جدید می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
‏کلاهبرداری (Scam)ارز دیجیتال یا ICO کلاهبردارانه یا اغفال کننده است.
‏قرارداد هوشمند (Smart contract)قرارداد هوشمند یک پروتکل رایانه‌ای است که هدف آن تسهیل، تایید یا اجرای قرارداد بر بستر بلاک چین بدون دخالت شخص ثالث است.
‏نگهداشتن کوین یا استیکینگ (Staking‏)مشارکت در سیستم گواه اثبات سهام به منظور ارائه توکن‌ها در بلاک چین به عنوان تایید کننده و دریافت جایزه می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
‏واچ لیست (Watchlist)یکی از ویژگی وبسایت‌ها که با استفاده از آن، کاربران می‌توانند فهرستی از ارز دیجیتال های محبوب خود را ایجاد کنند. تعریف دیگری که می‌توان از این اصطلاح ارائه داد به این صورت است که واچ لیست مجموعه صفحات منتخب کاربر برای نظارت بر تغییرات است.
فاست (Faucet)اگر شما وب‌سایتی پیدا کنید که به خاطر متصل شدن به آن‌ها مثلا ایجاد اکانت به شما ارز دیجیتال می‌دهد، اصطلاحا فاست (Faucet) نامیده می‌شود؛ زیرا بیشتر این وب‌سایت‌ها شیادی می‌کنند.
ساتوشی (SATS)یک ساتوشی به کمترین مقدار ممکن بیت‌کوین قابل معامله گفته می‌شود و برابر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است. در نتیجه هر یک بیت‌کوین برابر با ۱۰۰ میلیون ساتوشی می‌باشد. وجود این مقدار ارز دیجیتال کوچک است که تراکنش‌های بسیار بسیار کوچک‌تر از یک بیت‌کوین را امکان پذیر می‌نماید.

و در آخر…

امیدواریم آشنایی با این اصطلاحات ارز دیجیتال به شما کمک کند تا سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را تجربه کنید. اگر شما هم با اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال آشنایی دارید می‌توانید، در قسمت نظرات با سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر هنوز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید از مطالب و توضیحات سایت ایران بیت استفاده کنید.

۵/۵ - (۱۶ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.