فومو چیست و چگونه در بازار مالی به آن دچار نشویم؟

چگونه دچار fomo نشویم.

احتمالا قبلا کلمه فومو یا fomo را شنیده اید. این کلمه مخفف عبارت fear of missing out و به معنای ترس از دست دادن است. fomo فقط در بازارهای مالی کاربرد ندارد و یک جنبه اجتماعی نیز دارد.

با بیشتر شدن نفوذ رسانه در مردم احتمال درگیر فومو شدن نیز بیشتر می‌شود. بعد از ورود به شبکه‌های اجتماعی اضطراب از دست دادن اخبار و اتفاقات جدید افراد را درگیر می‌کند.

فومو در بازارهای مالی اثر بدی دارد و باعث تصمیم‌های عجولانه و اشتباه می‌شود. در این مقاله به چیستی فومو و نحوه اجتناب از آن خواهیم پرداخت.

فومو (fomo) چیست؟

این شرایط به ترس از دست دادن یک فرصت گفته می‌شود. بعد از ابتلا به fomo افراد برای از دست ندادن فرصت دست به اقدامات عجولانه و احساسی می‌زنند که گاها اشتباه نیز است.

اما ترس از دست دادن در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

فومو در دنیای مالی زمانی اتفاق می‌افتد که این تصور به وجود بیاید که یک پروژه یا کوین فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.

در این حالت اگه سرمایه‌گذارها یا معامله‌گران به خوبی به احساس خود مسلط نباشند فورا سرمایه خود را وارد بازار می‌کنند و ممکن است ضرر کنند.

فومو باعث می‌شود افراد به طور مداوم شبکه‌های اجتماعی خود را چک کنند.

اثر fomo روی قیمت

fomo می‌تواند روی قیمت دارایی‌ها نیز اثر داشته باشد. در صورتی که رسانه‌ها یا افراد معروف و تاثیر گذار شروع به ایجاد فومو برای یک ارز کنند، یک حباب قیمت برای آن به وجود خواهد آمد.

برای مثال اگر قیمت یک کوین شروع به رشد کند افراد با توجه به کوین‌های موفق بازار انتظار دارند این رشد دائمی باشد. بنابرین اشخاص زیادی به امید رشد بیشتر و سود روی آن کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

قیمت این دارایی تا مدتی رشد خواهد کرد. با این حال احساسات گذار هستند و سرمایه‌گذاران شروع به ترک کوین می‌کنند. در این میان افرادی هستند که به صورت هوشمند با برنامه قبلی وارد شده اند و در فرصت مناسب خارج خواهند شد.

محموع این اتفاقات باعث می‌شود دوباره قیمت دارایی افت کند.

ترس از دست دادن چه اثری روی سرمایه‌گذاری دارد؟

این ترس باعث می‌شود مکررا میزان سود خود را با دیگر سرمایه‌گذاران یا دوستان خود مقایسه کنید. این به مرور باعث می‌شود احساس کنید همیشه در حال از دست دادن فرصت‌های طلایی سرمایه‌گذاری هستید.

این باعث می‌شود وارد معالات عجولانه و بی‌فکر شوید و ضرر کرده و سرمایه خود را از دست بدهید.

اما سوال اصلی این است:

دلیل به وجود آمدن فومو چیست؟

شاد نبودن

یکی از دلایل ترس از دست دادن ناراحتی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیشتر افراد ناراحت از فومو رنج می‌برند.

پس شروع می‌کنید به پرسیدن اینکه آیا بقیه بیشتر از شما خوشحالند؟ جواب برای پاسخ دادن به این سوال به چک کردن مداوم شبکه‌های اجتماعی رو می‌آورید.

یکی از نشانه‌های ابتلا به سندروم ترس از دست دادن چک کردن مداوم شبکه‌های اجتماعی است.

شاد نبودن یکی از دلایل ایجاد فومو است

مقایسه کردن

اصلی‌ترین دلیل ایجاد فومو این فکر است که بقیه از شما شادتر و موفق‌تر هستند. این مقایسه باعث می‌شود مدام حس کنید در حال از دست دادن فرصت‌ها و موقعیت‌ها هستید.

این مقایسه همچنین باعث می‌شود تا حدی درگیر چک کردن دیگران بهتر باشید که نتوانید به عنوان یک انسان واقعی در زندگی خود مشارکت داشته باشید.

چگونه از دچار شدن به فومو جلوگیری کنیم؟

۱. اجازه ندهید توصیه‌های مالی شما را دچار فومو کنند.

ممکن است در یک سایت مشاوره مالی، یک گروه تلگرام، یا توسط یک همکلاسی یا دوست با یک سرمایه‌گذاری جدید آشنا شوید. در این شرایط شاید احساس کنید همه روی پروژه جدید سرمایه‌گذاری کرده اند و فقط شما جا مانده اید. اما صبر کنید!

اجازه ندهید توصیه‌های مالی دیگران باعث فومو در شما شوند. قبل از هر سرمایه‌گذاری به خوبی فکر و تحقیق کنید تا دارایی خود را درگیر پروژه‌هایی که درکی از نحوه کار آن‌ها و ریسک‌هایشان ندارید نکنید.

اشتباهات رایج تریدرهای مبتدی و حرفه‌ای

۲. یک برنامه مالی داشته باشید.

اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص کنید و یک برنامه مالی طراحی کنید که این اهداف را پوشش دهد. در این برنامه میزان ضرر و سود خود را نیز مشخص کنید.

۳. از تعصب دوری کنید.

تقریبا همه آدم‌ها تعصبات کوری دارند که روی واکنش آن‌ها در برابر فومو اثر می‌گذارد. با آگاهی از این تعصب‌ها و شناخت آن‌ها می‌توانید به آن‌ها غلبه کنید. در اینجا دو نمونه از معروف‌ترین این تعصب‌ها را نام خواهیم برد.

تعصب تایید: برخی افراد همیشه تمایل دارند که تایید شوند. این باعث می‌شود به طور ناخودآگاه به دنبال مطالبی باشند که تصمیم و فکرشان را تایید کند. برای فرار از این نوع تعصب خود را به چالش بکشید و با ایده‌هایی مواجه شوید که کاملا مخالف نظر شما هستند.

این کار باعث می‌شود نسبت به سرمایه‌گذاری خود دید جدید و کاملا متفاوتی پیدا کنید.

اعتماد به نفس بیش از حد: گاهی اوقات ما بیش از حد به سرمایه‌گذاری و تصمیمات خود باور داریم. ممکن است در موقعیتی حس کنیم که یک استثناء هستیم که توانسته با وجود تمام مشکلات بازار و در حالی که بقیه ضرر کرده اند سود کند. این نقطه شروع پایان است.

عملکرد واقعی خود را صادقانه بررسی کنید. با این کار به نقاط ضعف و قوت خود پی می‌برید و می‌توانید پیشرفت کنید.

۴. یک نگاهی کلی به عملکرد بلند مدت خود داشته باشید.

اهداف مالی معمولا بلند مدت هستند. پولدار شدن یک شبه اتفاق نمی‌افتد. برای رسیدن به اهداف راه طولانی در پیش است. گاهی اوقات مکث کنید و عملکرد چند ساله خود را بررسی کنید تا ببینید چقدر به اهداف مالی خود رسیده اید.

به صورتی که با برنامه و نگاهی واقع بینانه وارد بازار شوید می‌توانید از fomo اجتناب کنید و فقط بر اساس اهداف مالی خود تصمیم بگیرید.

کلام آخر

فومو یکی از احساسات مخرب و آسیب زنند بازار است که می‌تواند باعث شود تمام سرمایه خود را از دست بدهید. البته با آگاهی و اندیشه می‌توان از بروز این حس جلوگیری کرد یا واکنش خوبی در برابر آن نشان داد.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.