توکن Squid Game، نفوذ کلاهبرداری و احساسات در بازار کریپتو

توکن Squid Game، نفوذ کلاهبرداری و احساسات در بازار کریپتو

بازی مرکب (Squid Game) چیست؟

توکن بازی مرکب یا اسکوئید گیم (SQUID) یک توکن بر روی شبکه بایننس اسمارت چین (BEP-20) است که با هدف استفاده برای پرداخت ایجاد شده است. مشابه سریال تلویزیونی، کاربران می‌توانند از این توکن برای پرداخت هزینه ورود به بازی استفاده کنند. بسته به مرحله‌ای از بازی که می‌خواهید به آن وارد شوید، این هزینه بین ۴۵۶ تا ۱۵,۰۰۰ SQUID متغیر است. توجه داشته باشید که بازی اسکوئید گیم هنوز منتشر نشده است، البته قرار است تا نسخه آزمایشی آن به زودی در اختیار کاربران قرار بگیرد.

رمزارز SQUID چیست و چگونه اسکویید بخریم؟

این بازی به گونه‌ای طراحی شده که تعداد نامحدودی بازیکن می‌توانند با پرداخت هزینه ورود در آن شرکت کنند. برندگان هر دور از بازی توکن‌های NFT دریافت می‌کنند که تایید می‌کنند آنها برنده شده‌اند. در پایان هر مرحله، توسعه دهندگان ۱۰ درصد از توکن‌ها را دریافت می‌کنند و ۹۰ درصد باقی ماننده به استخر جایزه منتقل می‌شود. در نهایت، آخرین نفر باقی مانده که برنده بازی است تمامی توکن‌های SQUID درون استخر جایزه را دریافت خواهد کرد.

ایده اصلی توکن Squid Game برگرفته از یک سریال به همین نام است.

توکن SQUID در ۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۱، پس از عرضه موفق سریال بازی مرکب توسط شرکت نتفلیکس در ماه سپتامبر به بازار عرضه شد. وایت پیپر (White Paper) این بازی نشان می‌داد که تمامی توکن‌های آن در عرض چند ثانیه به فروش خواهد رسید. معاملات توکن بازی مرکب با قیمت حدودی ۰.۰۱ دلار آغاز شد، اما در عرض کمتر از ۵ روز قیمت آن با رشد بیش از ۵۰,۰۰۰ درصدی به حدود ۱۳.۵ دلار افزایش یافت. تیم توسعه دهندگان این پروژه ادعا می‌کند که ایلان ماسک توکن بازی مرکب را پامپ کرده است، البته هنوز هیچ مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد.

ساختار بازی Squid Game

بازی Squid Game دارای شش مرحله است. تمامی بازیکنان باید از اولین مرحله شروع کنند، در پایان هر مرحله برندگان می‌توانند وارد دور بعدی شوند. در ادامه می‌توانید نام هر مرحله و مقدار توکن مورد نیاز برای ورود به بازی مرکب را مشاهده کنید:

 • چراغ سبز، چراغ قرمز (Red Light, Green Light) – هزینه ورود: ۴۵۶ توکن SQUID
 • آب نبات دالگونا (Dalgona Candy) – هزینه ورود: ۱۰۰۰ توکن SQUID
 • مسابقه طناب‌کشی (Tug of War) – هزینه ورود: ۲۰۰۰ توکن SQUID + یک NFT از مرحله اول
 • سنگ مرمر (Marbles) – هزینه ورود: ۴۰۰۰ توکن SQUID + یک NFT از مرحله دوم
 •  موزائیک شیشه‌ای (The Glass Stepping Stones) – هزینه ورود: ۸۰۰۰ توکن SQUID + یک NFT از مرحله سوم
 • بازی مرکب (Squid Game) – هزینه ورود ۱۵۰۰۰ توکن SQUID + یک NFT از مرحله چهارم

توکن بازی مرکب (SQUID) چیست؟

توکن SQUID تنها توکنی است که کاربران برای شرکت در بازی مرکب به آن نیاز دارند. پیش فروش توکن‌های بازی مرکب در روز ۲۰ اکتبر و ساعت ۱۴:۳۰ UTC با قیمت ۸۰۰,۰۰۰ SQUID در ازای هر بایننس کوین (BNB) آغاز شد. در روز ۲۱ اکتبر صرافی پنکیک سواپ این توکن‌ها را با قیمتی معادل ۷۰۰,۰۰۰ SQUID در برابر هر BNB لیست کرد.

توکن اسکوئید گیم از یک فناوری به نام مکانیسم ضد-دامپ (Anti-Dump) استفاده می‌کند. در این مکانیسم خرید توکن‌ها در بازار باعث می‌شود تا اعتبار فروش با نسبت ۲:۱ افزایش یابد. مقدار کل عرضه توکن بازی مرکب ۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ SQUID خواهد بود که به شکل زیر در بازار عرضه خواهد شد:

 • ۴۵.۶ درصد معادل ۳۶۴,۸۰۰,۰۰۰ توکن پیش فروش می‌شود.
 • ۳۹.۹ درصد معادل ۳۱۹,۲۰۰,۰۰۰ توکن در صرافی لیست خواهد شد.
 • ۶.۹ درصد معادل ۵۵,۶۰۷,۶۸۰ توکن برای مدیریت و مارکتینگ هزینه خواهد شد.
 • ۵ درصد معادل ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن به شکل ایردراپ توزیع خواهد شد.
 • ۱.۷ درصد معادل ۱۳,۸۲۵,۹۲۰ توکن سوزانده خواهد شد.

خرید توکن  SQUID GAME

در قدم اول شما به یک کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره کردن توکن بازی مرکب نیاز دارید. می‌توانید از تمامی کیف پول‌هایی که از شبکه BEP-20 پشتیبانی می‌کنند، مانند تراست والت، سیف پال یا متاماسک استفاده کنید. در مرحله دوم برای خرید بازی مرکب به توکن بایننس کوین (BNB) نیاز دارید، در حال حاضر پنکیک سواپ تنها صرافی است که از سواپ BNB/SQUID پشتیبانی می‌کند. پس ورود به سایت پنکیک سواپ، باید شبکه Binance Smart Chain را انتخاب و کیف پول خود را متصل کنید. حالا با انتخاب جفت BNB به SQUID می‌توانید به مقدار دلخواه توکن بازی مرکب را مبادله کنید.

برخی از فعالان بازار همچنین به مشکلات ظاهری در وایت پیپر توکن Squid Game اشاره کردند، از جمله گرامر ضعیف، اشتباهات املایی و ادعاهایی که “تأیید آنها غیرممکن است”. به گفته منبع معروف Scamadviser که در زمینه چک کردن کلاهبرداری فعالیت میکند، وب سایت توکن Squid Game مشکوک است و امتیاز اعتماد آن ۴۵ از ۱۰۰ است.

ایده توکن Squid Game از نمایش همنام نتفلیکس الهام گرفته شده است که در آن بازیکنان جان خود را به خطر می اندازند تا بازی های مرگباری را انجام دهند و پاداش بزرگی دریافت کنند. گفته می شود که این توکن نیز به بازیکنان اجازه می دهد تا در شش بازی آنلاین با هدف برنده شدن پول جایزه شرکت کنند. به این نوع بازی ها، بازی‌های play to earn گفته می شود.

روز جمعه، کوین مارکت کپ با انتشار پستی اشاره کرد که رالی SQUID ممکن است به این دلیل باشد که انجام بازی که در وایت پیپر پروژه توضیح داده شده است نیاز به داشتن دارایی این توکن دارد. در بازی ششم یا آخر، بازیکنان ملزم به داشتن ۱۵۰۰۰ توکن اسکوئید هستند.

رقیب اصلی کوین مارکت کپ یعنی سایت CoinGecko، ترجیح داده از اظهار نظر درباره SQUID دور بماند. 

این توکن با معیارهای فهرست‌بندی ما مطابقت نداشت، بنابراین در CoinGecko لیست نمی‌شود. 

بابی اونگ، یکی از بنیانگذاران CoinGecko به کوین تلگراف گفت: 

به احتمال زیاد این یک کلاهبرداری است. او همچنین تاکید کرد که CoinGecko شریک توکن Squid Game نیست، همانطور که در وب سایت آن نیز ذکر شده است: این مطمئناً درست نیست و ما شریک نیستیم و به Squid Game وابسته نیستیم.

در وایت پیپر خود، توکن Squid Game گفته می‌شود که یک «مکانیسم ضد دامپ» را اجرا می‌کند که از فروش سکه‌های سرمایه‌گذاران به روشی مشابه به ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت‌کوین (BTC) جلوگیری می‌کند. به طور خاص، کاربران باید برای فروش مقدار معینی از SQUID، توکن‌های به اصطلاح «ماربلز» را نگه دارند

اگر تعدادی ماربل دارید، می‌توانید مقدار مشخصی SQUID را در هر زمانی که بخواهید در پنکیک سواپ بفروشید. بعد از اینکه مقداری SQUID را فروختید، ماربلز های موجود در کیف پول شما به طور خودکار سوزانده می شوند.

وایت پیپر اطلاعات زیادی در مورد ماربلز ارائه نمی دهد به جز اینکه “به دست آوردن ماربلز بدون استفاده از خشونت، کلید بازی Squid است.

نقدینگی SQUID به مدت سه سال در DxSale قفل خواهد شد که از هرگونه تغییر غیرقابل مشاهده و فوری در استخر نقدینگی SQUID جلوگیری می کند. تاریخ بازگشایی ۲۰ اکتبر ۲۰۲۴ است.

سایت خبری کوین تلگراف میگوید که از طریق اطلاعات تماس فهرست شده در وب سایت Squid Game برای پرسیدن برخی از سؤالات اضافی تماس گرفته است، اما بلافاصله پاسخی دریافت نکرده است.

توکن اسکوئید گیم که خیلی سربع و با موفقیت چشمگیر این سریال به بازار عرضه شد ابهامات و سوال‌های بی پاسخ زیادی دارد.

کسب سود ۱۰۰,۰۰۰٪ مسلما بسیار خوب است، اما بسیاری از کاربرانی که در توکن بازی مرکب (Squid Game) سرمایه‌گذاری کرده‌اند نمی‌توانند سود خود را نقد کنند و در سراسر اینترنت گزارش شده است که این پروژه، کلاهبرداری است.

به نقل از کریپتو پوتیتو، توکن اسکویید (SQUID) در هفته جاری در رسانه‌های مختلف اقتصادی و رمزارزهای سراسر جهان به تیتر اول اخبار تبدیل شده است. اما به نظر می‌رسد، این پروژه آن معجزه‌ای که همگی به آن امید داشتند نبوده است. پس از رشد بیش از تقریبا ۱۰۰۰ برابری آن در کمتر از یک هفته، سرمایه‌گذاران گزارش داده‌اند که نمی‌توانند دارایی‌های خود را بفروشند. این توکن در رتبه ۲۹۰۵ کوین مارکت کپ قرار گرفته است، اما این پلتفرم اطلاعیه‌ای در وبسایت خود قرار داده و درباره ریسک زیاد سرمایه‌گذاری بر روی این توکن هشدار داده است، زیرا ممکن است سرمایه‌گذاران نتوانند دارایی خود را بفروشند. این موضوع در بین کلاهبرداری‌های کریپتو بسیار رایج است.

رشد ۱۰۰،۰۰۰٪ توکن Squid Game؛

کاربران قادر به فروش توکن بازی مرکب نیستند در کوین مارکت کپ اعلام شده است:

گزارش‌های متعددی دریافت کرده‌ایم که کاربران نمی‌توانند توکن اسکویید خود را در پنکیک‌سواپ بفروشند. لطفا هنگام انجام معاملات بررسی‌های دقیق انجام دهید و بسیار مراقب باشید.

همچنین بخوانید: ناتوانی در فروش توکن Squid بعد از افزایش ۱۱۰۰۰۰ درصدی | ایران بیت (iranbit.com)

اگرچه این پروژه بر اساس سریال معروفی به همین نام ایجاد شده است اما بعید است ارتباطی با آن داشته باشد.

برای شرکت در این بازی، هر بازیکن باید تقریبا نیم میلیون دلار کارمزد پرداخت کنند و در صورت برنده شدن، جایزه هنگفتی را به خانه ببرند. اما بعضی از افراد بدون ورود به بازی، صرفا بر روی توکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ظاهراً نمی‌توانند سود خود را برداشت کنند. این روش می‌تواند نوعی محافظت در برابر کاهش ناگهانی قیمت باشد، اما متن تقریبا نامفهوم وایت‌پیپر این پروژه به مکانیزم کنترل بازار اشاره نکرده است. این موضوع، هشدارهایی را برای این پروژه به وجود آورده است. کریپتوپوتیتو هشدار داده است که سایت پروژه به توییت‌های ایلان ماسک در ارتباط با حمایت از این پروژه اشاره کرده است که کاملا نادرست است. علاوه بر آن در قسمت همکاری‌های این سایت از سایت کوین گکو نیز نام برده شده است که یکی از بنیان‌گذاران این سایت در گفتگو با کوین تلگراف عنوان کرده است:

این توکن با معیارهای لیست شدن ما مطابقت نداشت بنابراین در کوین گکو لیست نمی‌شود و به احتمال زیاد یک کلاهبرداری است.

ساعاتی پیش قیمت توکن جنجالی و به احتمال زیاد جعلی اسکویید گیم (Squid Game) که در چند روز اخیر رشد باورنکردنی‌ای را تجربه کرده بود، با ریزشی ۱۰۰ درصدی مواجه شد و از اوج ۲,۸۶۱ دلاری به نزدیکی صفر دلار رسید. وب‌سایت و صفحات اجتماعی این پروژه اکنون از دسترس خارج شده و کاربران هم گزارش کرده‌اند که نمی‌توانند توکن‌های خود را بفروشند.

قیمت توکن اسکویید گیم که با سوءاستفاده از نام سریال کره‌ای مشهور شبکه نتفلیکس ساخته شده بود، ریزشی ۱۰۰ درصدی را تجربه و به ۰.۰۰۰۸ دلار رسید.

توکن اسکویید گیم حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز (به وقت تهران) حرکت صعودی مشکوکی را آغاز کرد و تا ساعت ۱۳:۰۰ با ۳,۳۰۰ درصد افزایش تا قیمت باورنکردنی ۲,۸۶۱ دلار بالا رفت. در ادامه اما قیمت در کمتر از هفت دقیقه با سقوطی ۹۹.۹۸ درصدی مواجه شد و در پایین‌ترین سطح خود به ۰.۰۰۰۷۹۲۲۶ دلار رسید. گفتنی است که در حال حاضر معاملات این توکن با قیمت ۰.۰۰۳۵۶۹ دلار انجام می‌شود.

روز گذشته گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه برخی از کاربران نمی‌توانند توکن‌های خود را در صرافی پنکیک سواپ که اسکویید گیم در آن عرضه شده بود، به فروش برسانند.

در صفحه مربوط به قیمت این توکن در وب‌سایت کوین مارکت کپ آمده است:
“طبق گزارش‌های کاربران، وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی [توکن اسکویید گیم] از دسترس خارج شده و برخی از معامله‌گران امکان فروش توکن‌هایشان در پنکیک سواپ را ندارند. لطفاً بررسی‌های لازم را انجام داده و در هنگام معامله نهایت دقت را به خرج دهید. این پروژه ظاهراً با الهام از سریال نتفلیکس و با نام مشابه ساخته شده است، ولی به نظر نمی‌رسد ارتباطی با اثر نتفلیکس داشته باشد.”

کلاهبرداری در پروژه توکن اسکویید توییت‌های ایلان ماسک در ارتباط با حمایت از پروژه توکن اسکویید به علاوه، اعضای تیم توسعه‌دهنده این پروژه هیچگونه پیش زمینه‌ای ندارند و نمی‌توان گفت که اصلا این افراد وجود واقعی دارند یا خیر.

توسعه دهندگان توکن بازی مرکب Squid Game شبکه‌های اجتماعی؛ قدرت نامرئی در ارزش دادن به چیزهای بی‌ارزش اما علی‌رغم موارد گفته شده، رمزارزهای مبتنی بر میم‌های اینترنتی به روند جهانی تبدیل شده‌اند. بسیاری از افراد به خرید این توکن‌ها تمایل دارند تا صرفا در نوعی شوخی شرکت کنند.

این روند با دوج کوین آغاز شده است، رمزارزی که توانست خود را به ۱۰ رمزارز برتر بازار برساند. شیبا اینو نیز به این فهرست راه یافته است. سایر توکن‌ها نظیر سیف‌مون، فلوکی اینو و غیره نیز مدت کوتاهی توانسته‌اند به این شهرت دست یابند.

کلکسیونرهای NFT نیز با این روند همراه هستند. کلکسیونرهای معروفی به معاملات صدها هزار دلار و حتی میلیون دلاری این توکن‌ها پرداخته‌اند. در نتیجه جای تعجبی ندارد که توکن بی‌ارزشی بر اساس سریال تلویزیونی به کلاهبرداری بپردازد. اگرچه بعضی از افراد سرمایه زیادی از دست داده‌اند، اما سایر افراد با خوشحالی و بر اساس شوخی‌های اینترنتی به خرج کردن سرمایه خود پرداخته‌اند.

هشدار! هیچ‌گونه اطلاعاتی از توسعه دهندگان وبسایت و توکن بازی مرکب (Squid Game) در دسترس نیست. همچین براساس خبری که در وب‌سایت کوین تلگراف منتشر شده، کاربران گزارش داده‌اند که قادر به فروش توکن‌های SQUID  خود نیستند. به همین دلیل جامعه ارزهای دیجیتال به این توکن که با الهام از سریال معروف «بازی مرکب» ساخته شده، به عنوان یک پروژه کلاهبرداری مشکوک است.

به طور کل بازار های پولی و مالی جایی برای شوخی و درگیر ترندها و شایعات شدن نیستند و نباید باشند چرا که در صورت اشتباه ناشی از هر کج روی، ضررهای غیر قابل جبرانی برای افراد به بار خواهد آمد.

سرمایه گذاری روی میم کوین‌ها به‌خاطر پشتیبان‌هایشان تا حدی شرایط را معتدل می‌کند اما درگیر شت کوین‌ها شدن و با موج‌های احساسی بازار پیش رفتن، اصلا عاقلانه و منطقی نیست.

ایران بیت، صمیمانه هشدار می‌دهد برای فعالیت و هر نوع اقدام در این بازار، آگاهانه، با بررسی و تحلیل عمل کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.