نکات مهم تحلیل فاندامنتال یک پروژه

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال اشاره به یک روش تحلیلی دارد که در آن تحلیلگر بایستی بر اساس عوامل موثر بر ارزش آن رمز ارز برای آینده آن تصمیم بگیرد. تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی به مفاهیم ریشه و پایه مربوط به هر ارز دیجیتال اشاره دارد. این به این معناست که در این روش تحلیلی کاربران بدون در نظر گرفتن نمودار قیمت رمز ارز مورد نظر بایستی باتوجه به شرایط بنیادی آن ارز مثل بنیان گذار، توسعه دهندگان، وایت پیپر، رودمپ و … درباره امکان سرمایه گذاری بر روی آن تصمیم بگیرند.

مقایسه فاندامنتال و تکنیکال

 • استفاده از تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال به مراتب ساده‌تر و قابل درک‌تر نسبت به روش تحلیل فاندامنتال است.
 • نیازمندی‌های روش تحلیل تکنیکال به نسبت کمتر بوده و کاربران راحت‌تر می‌توانند با ابزارها و مولفه‌های لازم در تحلیل تکنیکال همراه شوند.
 • برای استفاده از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نیاز به تسلط بسیار زیادی روی بازار و اخبار مرتبط خواهید داشت.
 • استفاده از روش تحلیل فاندامنتال رمز ارزها بیشتر برای تحلیل و پیش بینی بلند مدت آنها کاربرد داشته، در حالی که از روش تکنیکال هم می‌توان برای کوتاه‌مدت و هم برای بلندمدت استفاده کرد.
 • استفاده از روش تحلیل فاندامنتال برای افراد تازه کار با چالش‌های زیادی همراه خواهد بود.

نکات مهم واجد بررسی فاندامنتال یک رمزارز

 • رتبه ارز دیجیتال در کوین مارکت کپ

رتبه ارز دیجیتال در سایت کوین مارکت، یکی از اطلاعات فاندامنتالی مهم محسوب می‌شود که توصیه می‌کنیم حتماً برای انتخاب رمز مورد نظر خود برای سرمایه‌ گذاری حتماً به آن دقت داشته باشد.

 • ارزش بازار رمز ارز

نکته بعدی برای بررسی فاندامنتال یک ارز دیجیتال نگاه کردن به ارزش بازار آن است. رتبه بندی معرفی شده در سایت کوین مارکت کپ بر اساس ارزش بازار رمز ارزها است. برای اطمینان بالاتر بهتر است سراغ رمز ارز هایی بروید که ارزش بازار آن‌ها در سایت کوین مارکت کپ بیش از یک میلیارد دلار باشد. معمولاً ۱۰۰ ارز اول این رتبه بندی این شرط را دارا هستند. کاهش ارزش بازار یک رمز از به زیر ۵۰۰ میلیون دلار، ریسک سرمایه گذاری بر روی آن را بسیار زیاد خواهد کرد.

در ادامه در بخش تعداد کوین‌های در گردش یک ارز توضیح بیشتری درباره ارزش بازار آن خواهیم داد. حتماً به نکات موجود در آن بخش نیز دقت داشته باشید.

 • حجم معاملات روزانه

حجم معاملات روزانه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورها برای تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود. این آیتم فوق‌العاده فاکتور مهمی است و حتماً باید در هنگام تحلیل به آن دقت ویژه داشته باشید.

وقتی حجم معاملات روزانه یک رمزارز خیلی کم باشد، شرایط زیر ممکن است برای سرمایه گذاران آن به وجود آید:

 • اول اینکه چنین ارزهایی معمولاً با ورود و خروج یک یا نهایت دو نفر با نوسانات بسیار زیادی همراه می‌شود.
 • ثانیاً ثروتمندان و افراد با سرمایه‌های سنگین به راحتی می‌توانند جهت چنین رمز ارزی را در جهت دلخواه خود تغییر دهد. افراد سودجو که بیشتر به دنبال کلاهبرداری از سایرین می‌باشند، معمولاً در توسعه چنین ارزهایی دخالت داشته و به دنبال کسب سودهای کلان از آن‌ها هستند.

فرض کنید شما یک ارز دیجیتالی را خریداری کرده‌اید که سود بیش از ده برابری را در کمتر از ۲۴ ساعت به شما داده است. اگر حجم معاملات روزانه این رمزارز عدد پایینی باشد، به این معنا خواهد بود که عملاً افراد زیادی در آن سرمایه‌ گذاری نکرده و تعداد تراکنش‌های بسیار پایینی برای آن به ثبت می‌رسد. این نکته مهم باعث می‌شود شما عملاً امکان فروش رمز ارزهای موجود در کیف پول خود را نداشته باشید. در اصطلاح می‌توان گفت نقدشوندگی دارایی شما و مارکت لیکوییدیتی ارز مد نظر پایین است.

در واقع شما جنسی را با قیمت بسیار گزاف در اختیار دارید که هیچ خریداری در سرتاسر جهان ندارد. از این رو عملاً یک جنس بی ارزش محسوب خواهد شد. در ادامه تشریح خواهیم کرد که حتی در صورت امکان خرید و فروش این رمز ارز نیز شما بایستی هزینه‌های بسیار بسیار گزافی را به عنوان کارمزد به کارگزاری‌ها و صرافی‌های مختلف پرداخت کنید.

هر چند در حال حاضر و در شرایط فعلی بازار توصیه ما سرمایه‌ گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی است که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه دارند، اما حداقل تلاش کنید که سراغ ارزهای دیجیتالی با کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه نروید. البته این اعداد و حجم‌ها مربوط به شرایط فعلی بازار بوده و با گسترده شدن بازار رمز ارزها، این اعداد نیز تغییر خواهند کرد.

 • کوین است یا توکن؟

یکی دیگر از اطلاعات  فاندامنتال بسیار مهمی که در زمان تحلیل یک رمز ارز باید به آن دقت داشته باشید، کوین یا توکن بودن آن است. کوین‌ها به صورت کلی ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به توکن‌ها دارند؛ اما این موضوع برای تمام کوین‌ها و توکن‌ها صادق نیست. در حال حاضر بهترین رمز ارز های جهان که در رتبه‌های بالا قرار دارند، کوین‌ها هستند اما خیلی از کوین‌ها نیز وجود دارند که در رتبه‌های بسیار پایین قرار گرفته و توکن‌ها عملکرد بهتری نسبت به آن‌ها داشته‌اند.

همچنین یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهمی که در سایت کوین مارکت کپ می‌توانید ببینید، صرافی‌های پشتیبانی کننده از یک رمز است. است این موضوع نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و به عنوان یکی از نکات مهم در تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

هر چقدر تعداد صرافی‌های پشتیبانی کننده از یک رمز ارز بیشتر باشد، یا صرافی‌های معتبرتر و شناخته‌شده‌تر از یک ارز دیجیتال پشتیبانی کنند، کیفیت و اعتبار آن رمز ارز بیشتر و بهتر خواهد بود. از این گذشته کاربران می‌توانند با خیال راحت تر و شرایط بهتری نسبت به خرید و فروش آن نیز اقدام نمایند. همچنین معمولاً کارمزد تراکنش‌های چنین ارزهایی نیز پایین‌تر خواهد بود.

 • تعداد کوین‌های در گردش

یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهم و حیاتی درباره تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال دقت به تعداد کوین‌های در گردش آن است. ارزش بازار یک رمز است از ضرب کردن قیمت آن در حال حاضر در تعداد کل کوین‌های در گردش آن به دست می‌آید.

 • تعداد کل کوین‌های تعریف شده

در بخش قبلی به تعداد کوین‌های در گردش یک ارز دیجیتال اشاره کرده و اهمیت آن را در تحلیل فاندامنتال رمز ارزها نیز بیان کردیم. دقت داشته باشید که تعداد کل کوین‌های در گردش یک ارز دیجیتال به مرور و با گسترش شبکه آن اضافه می‌شود. به همین دلیل برای این مقدار در عرصه‌های مختلف عدد ثابتی تعریف نشده و هر بار که به تعداد کوین‌های در گردش یک رمز ارز نگاه کنید عدد مختلفی برای آن خواهید بود.

برای این که بتوانید تحلیل درستی از شرایط کوین‌های تعریف شده برای یک رمز ارز داشته باشید، فقط به تعداد کل کوین‌های تعریف شده برای آن نیز اهمیت پیدا می‌کند. برای مثال تعداد کوین‌های در گردش بیت کوین در حال حاضر نزدیک به ۱۹ میلیون است. تعداد کل کوین‌های این رمز ارز در نهایت می‌تواند به ۲۱ میلیون برسد.

نکته: محدودیت تعداد کوین ویژگی خاصی است که پروژه‌ها برای تورم زدایی استفاده می‌کنند. این ویژگی نیز باید به عنوان یک مولفه مهم در تحلیل مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی بلاک چین پروژه

دومین مرحله از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به بررسی فاکتورهای موثر بر شبکه بلاک چین برمی‌گردد. بعد از اینکه در مرحله قبل موفق شدید تا کلیت بازار رمز ارز مورد نظر خود را بررسی کرده و تائیدیه‌های لازم را برای آن کسب کنید، حالا باید شبکه بلاک چین رمز ارز مورد نظر را نیز بررسی کرده و کیفیت آن را بسنجید. این مرحله از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال تکمیل کننده مرحله قبلی است.

ممکن است بسیاری از رمز ارزها شرایط کیفی لازم برای سرمایه‌ گذاری در مرحله قبل را داشته باشند، اما با بررسی شرایط شبکه‌‌ بلاک چین‌شان، تبدیل به گزینه‌های حذفی ما شوند. این مهم نشان می‌دهد که کیفیت یک ارز دیجیتال از عوامل بسیار متفاوتی تاثیر پذیر است.

 • وضعیت شبکه

یکی از نکات بسیار مهمی که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید به آن دقت شود، شرایط وضعیت شبکه مربوط به آن رمز ارز است.  شبکه بایستی در عین داشتن کاربردهای بسیار مختلف، راحتی استفاده، کارمزدهای بسیار پایین، امنیت بسیار بالا نیز داشته باشد. تمام این فاکتورها در کنار هم می‌توانند وضعیت شبکه یک ارز دیجیتال را مشخص کنند. دقت کنید که اگر رمز ارز انتخاب شده توسط شما یک توکن باشد، در این مرحله بایستی وضعیت شبکه ارز دیجیتال میزبان را ارزیابی کنید.

یکی از شبکه‌‌های بلاک چین ارز دیجیتال که کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسعه پیدا کرده است،  شبکه اتریوم می‌باشد. اتریوم به دلیل داشتن یک شبکه بلاک چین فوق‌العاده، تبدیل یک شبکه عالی برای بسیاری از توکن‌ها شده است. چه کیف پول‌های سخت افزاری و چه کیف پول‌های نرم افزاری معمولاً از شبکه ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی کرده و اکثر طرح‌های توسعه یافته در شبکه اتریوم را می‌توان در این کیف پول‌ها ذخیره نمود.

در هر صورت به عنوان یک فاکتور مهم  فاندامنتالی شما باید بررسی کنید که کیف پول ارز دیجیتال مناسب برای ذخیره کردن رمز ارز مورد نظر شما وجود داشته باشد. در غیر این صورت عملاً امکان ذخیره سازی آن برای شما با چالش‌های زیادی روبرو خواهد بود. هر چند استفاده از کیف پول صرافی ارز دیجیتال نیز می‌تواند شرایط لازم برای ذخیره سازی یک ارز را برای شما فراهم آورد اما با این وجود باید دقت داشته باشید که در برخی مواقع لازم است شما برای طولانی مدت ارز دیجیتال خود را در یک کیف پول نرم افزاری و سخت افزاری ذخیره کنید.

معمولاً رمز ارزهایی که کیف پول‌های کمی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند: با استقبال زیادی هم روبرو نخواهند بود.

 • شبکه نقل و انتقال رمز ارز

بسیار مهم است که درباره شبکه نقل و انتقال رمز ارز مورد نظر خود نیز اطلاعات کافی داشته باشید. دقت کنید که انتقال رمز ارزها در کیف پول‌های مختلف خرید و فروش آن‌ها در شبکه‌‌ها و استانداردهای خاصی صورت می‌پذیرد. برای مثال استاندارد TRC20 یکی از استانداردهای بسیار معروف و رایج مربوط به شبکه ارز دیجیتال ترون است. به دلیل امنیت بسیار بالا، سرعت قابل توجه و کم بودن کارمزد‌ها این استاندارد می‌تواند یک استاندارد عالی برای نقل و انتقال رمز ارزها تلقی شود.

 • کارمزد شبکه برای نقل و انتقال

جالب است بدانید که ارز دیجیتال اتریوم با وجود این که در حال حاضر در رتبه دوم بهترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته و اکثر فاکتورهای فاندامنتالی لازم برای سرمایه‌ گذاری را دارا است، به دلیل کارمزد بالای نقل و انتقال معمولاً از سبد سرمایه بسیاری از کاربران خارج می‌شود.  حتی کسانی که در حرفه‌ای استخراج ارز دیجیتال اتریوم فعالیت دارد، به دلیل کاربردهای بسیار بالای نقل و انتقال، معمولاً ترجیح می‌دهند این ارز دیجیتال را برای مدت طولانی نگهداری کرده تا با افزایش قیمت سود قابل توجهی کسب کنند.

حال تصور کنید که برای خرید و فروش یک ارز دیجیتال با کیفیت بسیار پایین‌تر نسبت به اتریوم با این چالش روبرو باشید. عملاً خرید آن حتی در صورت سوددهی در کوتاه مدت منطقی نبوده و بسیاری از کاربران از این امر خودداری خواهند کرد. از این رو بایستی به کارمزد لازم برای نقل و انتقال یک ارز دیجیتال نیز دقت داشته باشید.

 • ساز و کار عرضه یا استخراج

نکته مهم بعدی مربوط به شرایط عرضه اولیه، استخراج و عرضه توکن‌های یک رمز است. در حال حاضر کوین‌های موجود در بازار از روش‌های مختلفی برای عرضه کوین‌های خود استفاده می‌کنند. حتی رمز ارز‌هایی که از فرآیند استخراج برای این منظور استفاده می‌نمایند، الگوریتم‌ها و استانداردهای مختلفی را برای خود تعریف کرده‌اند.  برای توکن‌ها نیز برنامه‌ریزی‌های متفاوتی برای شرایط عرضه آن‌ها تعیین می‌شود. دقت به این مهم نیز از جمله اطلاعاتی است که بایستی برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال مورد نظر به آن بپردازید.

 • تعداد تراکنش‌ها

تعداد تراکنش‌ها یکی دیگر از نکاتی است که بایستی برای ارزیابی ارز دیجیتال مورد نظر خود به آن دقت کنید. بررسی تعداد تراکنش‌ها این مزیت را برای شما به دنبال خواهد داشت تا بتوانید تعداد کاربران فعال در شبکه رمز ارز مورد نظر خود را سنجیده و از این گذشته به نوعی به ارزیابی نقدینگی ارز دیجیتال مورد نظر خود نیز بپردازید. بررسی تعداد تراکنش‌ها در کنار ارزیابی حجم معاملات می‌تواند دو معیار بسیار مهم برای ارزیابی رمز ارز مورد نظر شما باشد.

 • آدرس‌های فعال

یکی دیگر از اطلاعات فاندامنتال مورد توجه برای تحلیل رمز ارزها، آدرس‌های فعال هستند. امکان بررسی این آدرس‌ها در سایت کوین مارکت کپ برای شما وجود دارد. با این بررسی می‌توانید به نوعی سهامداران اصلی رمز ارز مورد نظر خود را ارزیابی کنید. ارز دیجیتالی که بیش از ۵۰ درصد آن توسط یک آدرس نگهداری می‌شود، می‌تواند بسیار مشکوک باشد.

 • نرخ هش و کارمزدهای شبکه

همچنین نرخ هش و کاربردهای شبکه را نیز می‌توان از جمله اطلاعات فاندامنتالی در نظر گرفته برای تحلیل یک رمز ارز به آن نیاز خواهید داشت. هر چقدر مقیاس پذیری یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، در کاربردهای بسیار بیشتری می‌توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل محبوبیت آن نیز بیشتر خواهد بود. شبکه‌هایی مانند سولانا، پلیگان و اتریوم  بهترین عملکرد را در این باره دارا هستند.

 • میزان محبوبیت شبکه

بررسی میزان محبوبیت شبکه برای یک توکن و یا کوین کار خیلی پیچیده ای نیست. در حال حاضر محبوب‌ترین شبکه‌های بلاک چین برای ارزهای دیجیتال، شبکه‌های بلاکچین بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، کازماس، استلار، ایاس، پولکادات، پلیگان، مونرو، سولانا و چند شبکه دیگر هستند که شناسایی آنها به راحتی برای شما امکان پذیر خواهد بود. سایر شبکه‌های موجود در رمز ارزها معمولاً محبوبیت خوبی نداشته و به همین دلیل توکن‌های عرضه شده توسط آنها نیز با استقبال خوبی روبرو نمی‌شود.

 • نقشه راه پروژه رمز ارز

به عنوان یکی از اطلاعات بسیار مهم کارنامه انتقالی برای تحویل یک رمز ارز باید نقشه راه پروژه آن را مورد ارزیابی قرار دهید. تیم توسعه دهنده هر ارز دیجیتال یک نقشه مشخص برای پیشبرد اهداف خود در شبکه تعیین می‌کند که هر ساله این اهداف به روز رسانی می‌شوند. کاربردی بودن و مثمر ثمر بودن عوامل تعیین شده در نقشه راه پروژه یک رمز ارز،  فاکتورهایی هستند که اهمیت آن را به کاربر نشان می‌دهند.

 • کاربردها و فعالیت‌ها

اگر تجربه کافی فعالیت در بازار ارز های دیجیتال را داشته باشید، به خوبی می‌دانید که هر رمز ارزی با اهداف کاربردی مختلفی توسعه پیدا کرده است. برای مثال مهمترین کاربرد اتریوم استفاده از آن برای پرداخت هزینه‌ها در نظر گرفته شده است. یا مهمترین کاربرد ارز دیجیتال سولانا برای سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها در شبکه، هدف گذاری شده است.  البته هر رمز ارزی ممکن است بنا به شرایط توسعه ای که دارد، دارای یک یا چند کاربرد متفاوت باشد.

 • تیم پروژه

بررسی تیم توسعه دهنده پروژه ارز دیجیتال نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که برای تحلیل رمز ارز مورد نظر خود به آن نیاز خواهید داشت. هر چقدر اعتبار و محبوبیت تیم پروژه یک رمز ارز بیشتر باشد، مسلما شرایط بهتری را برای آن به وجود خواهد آورد. اگر نیاز به اطلاعات مربوط به تیم پروژه ارز دیجیتال مورد نظر خود را دارید، می‌توانید از صفحه مربوط به آن رمز ارز در سایت کوین مارکت کپ استفاده کنید.

سعی کنید از طریق شبکه‌های اجتماعی و البته سایت‌های اینترنتی به رزومه فعالیت تیم توسعه دهنده پروژه ارز دیجیتال دسترسی پیدا کرده و رزومه آن‌ها را مطالعه کنید. همچنین این تجربیات گذشته آن‌ها را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. شبکه اجتماعی لینکدین یکی از بهترین منابع برای ارزیابی رزومه افراد در تیم توسعه دهنده رمز ارزها است. برای این منظور می‌توانید از توییتر نیز استفاده کنید.

 • اهداف پروژه رمز ارز

همچنین باید در باره اهداف پروژه رمز ارز مورد نظر خود نیز مطالعه کنید. هر رمز ارزی ممکن است یک یا چند هدف مختلف داشته باشد. البته در بررسی اهداف پروژه ارز دیجیتال بایستی هوشمندانه عمل کرده و تنها به نوشته‌ها و اخبار موجود در سایت رسمی رمز ارز مورد نظر بسنده نکنید. بسیاری از اهداف هستند قابل دست یافتنی نیستند و بسیاری دیگر از اهداف بعد از گذشت چندین سال از زمان عرضه اولیه نظر هنوز به دست نیامده‌اند.

 • رویدادهای گذشته و رویدادهای پیش رو

یکی از مهم ترین فاکتورها برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال دقت به رویدادهای گذشته و همچنین رویدادهای پیش رو است. بسیاری از رمز ارزهای معتبر و شناخته شده از قبل رویدادهای پیش رو را برای کاربران خود تشریح کرده و کاربران می‌دانند که در چه زمانی بایستی منتظر چه فعالیتی در رمز ارز مورد نظر خود باشند. این رویدادها می‌توانند در بخش‌های مختلفی تعریف شده باشد. اقتصاد توکنی، رویدادهای سیاسی، اضافه شدن فعالیت‌ها، اضافه شدن کاربردها، تجمیع با سایر شبکه‌‌ها، اضافه شدن به یک صرافی، اضافه شدن کیف پول اختصاصی ارز دیجیتال و مواردی از این دست را می‌توان از جمله رویدادهای پیش رو در نظر گرفت.

 • میزان محبوبیت پروژه

برای پی بردن به میزان محبوبیت پروژه ارزهای دیجیتال می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا تلگرام استفاده کنید. برای مثال همین حالا اگر در چند شبکه اجتماعی معرفی و آموزش ارزهای دیجیتال ایرانی عضو باشید، یکی در میان می‌توانید شاهد معرفی پست های مربوط به پروژه متاورس باشید. این مهم به خوبی نشان می‌دهد که این پروژه از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و ارزهای دیجیتال موجود در آن می‌توانند از جمله بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری باشند.

مولفه‌ی FCAS چیست؟

FCAS مخفف عبارت Fundamental Crypto Asset Score به معنای امتیاز بنیادین دارایی دیجیتال است. این امتیاز از بررسی اصول اولیهٔ چرخه فعالیت یک پروژه حاصل می‌شود و وضعیت یک ارز دیجیتال را از نظر فاندامنتال نشان می‌دهد. اصولی که برای امتیاز دهی در نظر قرار گرفته می‌شوند عبارتند از: فعالیت کاربر (User Activity) – رفتار توسعه‌دهنده (Developer Behavior) و بلوغ بازار (Market Maturity).

امتیاز این اصل از بررسی تمام فعالیت‌های یک بلاکچین خاص، تحلیل راهکارهای در صورت لزوم (مثل قراردادهای هوشمند ERC-2) و برچسب گذاری آدرس‌های کیف پول برای شناسایی صرافی‌ها، پروژه‌ها، قراردادها، کاربران و دیگر اوناع مشارک کنندگان به دست می‌آید. برای برچسب گذاری روی تمام آدرس‌های فعال، از مدل‌های گوناگون آماری و اکتشافی استفاده می‌شود.

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال نرخ بازگشت سرمایه آن می‌باشد. از نرخ بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال در تحلیل‌های بسیار زیادی استفاده می‌شود و اهمیت بسیار زیادی برای بسیاری از کاربران و تحلیلگران بازار دارد. با محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یک از دیدگاه شما به راحتی می‌توانید شرایط تغییرات قیمت این رمزارز را از ابتدا تا کنون بسنجید.

برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یک رمز ارز از به اطلاعات زیر نیاز خواهید داشت:

 • قیمت اولیه آن به دلار در هنگام عرضه اولیه
 • قیمت فعلی ارز دیجیتال

شما به راحتی می‌توانید با تعیین اختلاف میان قیمت فعلی ارز دیجیتال با قیمت اولیه آن و تقسیم عدد به دست آمده بر قیمت اولیه، مقدار نرخ بازگشت سرمایه آن رمز ارز را تعیین کنید. در واقع این نرخ مشخص می‌کند که ارز دیجیتال مورد نظر از اولین روز فعالیت خود تاکنون چه مقدار سود به توسعه دهندگان و سرمایه گذاران خود داده است. جالب است بدانید که بسیاری از رمز ارزها در شرایط کنونی با نرخ بازگشت سرمایه منفی روبه‌رو بوده علاوه بر این که هیچ سودی به سرمایه گذاران خود ندادند، ضررهای هنگفتی را نیز برای آن‌ها ایجاد کرده اند.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.