روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران

investment in iran

این روزها خیلی از شما نگران این هستید که چطور از دارایی‌های خود محافظت کنید و سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشید؛ برای این کار بهتر است در حوزه‌ای که علاقه دارید و می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، حتما اطلاعات کافی را داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید که کجا و چطور سرمایه‌گذاری کنید. در این مقاله ما بهترین بازارها برای سرمایه‌گذاری در ایران را ذکر می‌کنیم.

اولین نکته در سرمایه‌گذاری انتخاب روش سرمایه‌گذاری است. دسته‌بندی‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری مثل حساب بانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازار بورس، بازار طلا و ارز، بازار مسکن و… وجود دارد. هرکس با توجه به شرایط و میزان سرمایه خود، باید گزینه مناسب را انتخاب کند. نکته مهم این است که سرمایه‌گذاری باید با پول مازاد صورت گیرد، یعنی هیچ‌ گاه پولی که به آن نیاز دارید و یا قرض و وام است را وارد بازار سرمایه نکنید.

سرمایه‌گذاری در طلا

سرمایه‌گذاری در طلا یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران

بازار طلا بازاری است که نرخ ریسک آن تقریبا صفر است. وقتی بازار ثبات ندارد، سرمایه‌گذاران معمولا دارایی‌ خود را به طلا تبدیل می‌کنند تا در برابر افزایش تورم از آن‌ها محافظت کنند.

این بازار در سرتاسر جهان امن محسوب می‌شود اما دغدغه‌های خاص خود را نیز دارد. مثلا انتخاب از بین طلای ساخته شده یا نشده، از مشکلات سرمایه‌گذاران است. هرچند که بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها بر روی طلای ساخته نشده صورت می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری در ملک

سرمایه‌گذاری در ملک یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران

در ایران، بازار ملک کم ریسک محسوب می‌شود و مانند طلا می‌تواند در برابر تورم از دارایی‌های شما محافظت کند؛ هرچند که برای ورود به این بازار به مقدار سرمایه بالایی نیاز است.

در ایران به دلیل وجود عوامل اقتصادی و فرهنگی، مسکن در وهله اول باعث حفظ و سپس افزایش سرمایه می‌شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن:

 • ریسک نسبتا پایین
 • اطمینان از ثبات سرمایه
 • قابلیت استفاده و درآمد زایی

معایب سرمایه‌گذاری در بازار مسکن:

 • یک سرمایه‌گذاری بلندمدت بشمار می‌رود و به احتمال زیاد سود قابل توجهی را در کوتاه‌مدت نمی‌دهد.
 • طبق مصوبه‌های جدید اگر خالی بماند باید بابتش مالیات‌های سنگین پرداخت شود.
 • نقدشوندگی پایین بازار مسکن یکی دیگر از معایب سرمایه‌گذاری در این حوزه به شمار می‌رود. یعنی از زمانی که شما تصمیم به نقدشدن سرمایه‌گذاری خود می‌گیرید احتمالا باید مدت زمان زیادی را صبر کنید.
 • همچنین فردی که قصد ورود به این بازار را دارد باید سرمایه نسبتا زیادی داشته باشد. حال اینکه عموم مردم چنین پولی در دسترس ندارند.

در حال حاضر وضعیت ملک و خرید و فروش مسکن همگام با تورم در حال افزایش روزافزون است اما به دلیل ناتوانی خریداران در پرداخت قیمت مسکن، بازار ملک نیز همچون بسیاری دیگر از بازارها دچار رکود است. خانه‌دار شدن در حال حاضر کار ساده‌ای نیست زیرا حداقل بودجه لازم برای خرید خانه یک میلیارد تومان شده است و وام مسکن نیز حتی اگر بخواهیم مشکلات وام اوراق و اقساط نجومی آن را در نظر نگیریم درصد کمی از این پول را پوشش می‌دهد.

سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران

این سرمایه‌گذاری تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل عوامل اقتصادی است. کار کردن در این بازار شفافیت ندارد و با ریسک بسیار زیادی همراه است. بر اساس اتفاقات داخلی یا جهانی، این بازار نوسان زیادی دارد؛ پس شناخت بازار و زمان مناسب برای خرید ارز مهم است.

اشتباهات رایج سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال

برای ورود به این بازار باید اطلاعات و علم کافی در این زمینه داشته باشید؛ هرچند با وجود آن نمی‌توان بازار را به طور دقیق حدس زد و همواره با ابهام روبرو است. درحالت کلی روش سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها باید با وسواس و دقت بالا انجام شود.

سرمایه‌گذاری در بانک

سرمایه‌گذاری در بانک یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران

این روش از محبوب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در ایران محسوب می‌شود. در این روش شما مبلغی را به عنوان سپرده به بانک تحویل می‌دهید و ماهانه سود دریافت می‌کنید. این روش بدون ریسک محسوب می‌شود اما سود چندانی هم ندارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سرمایه‌گذاری تضمینی بودن آن است. هرچه مدت زمان سپرده‌گذاری ما طولانی‌تر باشد، سود آوری بیشتری هم دارد؛ اما اگر سرمایه‌گذار بخواهد حساب بلندمدت خود را زودتر از موعد ببندد، با نرخ شکست روبرو می‌شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در بانک‌:

 • به لحاظ افق زمانی می توان سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت داشت.
 • سرمایه‌گذاری بدون ریسک می باشد.
 • سودآوری آن تضمینی و قطعی است.

معایب سرمایه‌گذاری در بانک:

 • سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت از جمله منابع بسیار ارزان قیمت محسوب می‌شود.
 • در سپرده بانکی بلندمدت تا یک سال یا حتی بیشتر امکان نقل و انتقال سرمایه به دیگر بازارها وجود ندارد و این در حالی است که در شرایط اقتصاد تورمی و نوسانی ایران، بلوکه شدن پول در چنین حسابی، هم ریسک بالایی دارد و هم از قدرت خرید شما می‌کاهد.
 • در شرایط تورمی کشور ما معمولا نرخ بهره بانکی بسیار پایین تر از نرخ تورم موجود در کشور است.

بنابراین در شرایط فعلی اقتصاد ایران، بهره بانکی نمی‌تواند ارزش پول شما را در برابر تورم حفظ کند و این موجب ضرر و زیان شما می‌شود. پس اگر به دنبال بهترین بازار سرمایه‌گذاری در زمان تورم هستید، سرمایه‌گذاری در بانک به شما پیشنهاد نمی‌شود.

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری در بازار سهام یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری در بورس یکی از مرسوم‌ترین روش‌­های سرمایه‌گذاری در دنیا و یکی از معقولانه‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دوران تورم است. البته بعد از ریزش‌های اخیر در بازار سرمایه، اما اگرهای بسیاری شکل گرفته است. شرکت‌‌های معتبر کشور در صنایع مختلف سهام خود را در بورس عرضه می‌کنند تا افراد مختلفی که قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارند، سهام‌دار شرکت‌ها شوند.

بورس ایران در سال ۹۸ و پنج ماه ابتدایی سال ۹۹ رکورد‌های بی‌نظیر و بازدهی چشمگیری را در کارنامه خود به ثبت رساند و رشد خوب و بی‌سابقه‌ای داشت. در سال قبل دلایلی چون افزایش نرخ ارز، حمایت‌های دولت، عرضه اولیه های زیاد، واگذاری و فروش سهام دولتی در بازار، افزایش نرخ تورم و اوضاع بد کسب‌وکار در پی شیوع ویروس کرونا و … موجب هدایت و ورود نقدینگی بالایی به بازار سهام شد.

نکته‌ای که سهامداران تازه وارد از آن غافل اند و یک اصل مهم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و بورس محسوب می‌شود، داشتن علم و اطلاعات کافی از بازار بورس و صنایع و شرکت‌های فعال در آن است تا یک شخص بتواند به طور مستقیم در این بازار پر تلاطم و مواج ورود کند. در غیر این صورت سرمایه گذاری در این بازار نیز همانطور که دیده شد با ریسک بسیار زیادی همراه است و می‌تواند سرمایه افراد را به خطر بیندازد. برای این منظور به سهام‌داران توصیه می‌شود که یا با دانش کافی وارد این بازار شوند و یا به طور غیرمستقیم به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کنند.

مزایای سرمایه‌گذاری در بازار بورس

 • عدم نیاز به سرمایه زیاد و کلان. افراد می‌توانند با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان فعالیت خود را در این بازار شروع کنند. البته باید توجه داشت که برای خرید عرضه‌های اولیه حتی نقدینگی کمتری مورد نیاز است.
 • نقدشوندگی نسبتا بالا مگر در مواقعی که در صف‌های عجیب و غریب بورس ایران گیر می‌کنید.
 • امنیت و شفافیت نسبی در سرمایه‌گذاری
 • حفظ سرمایه به طور نسبی در مقابل تورم
 • کسب سود به دو طریق افزایش قیمت‌ها و در پی آن کسب سود و سود نقدی تقسیمی بین سهامداران که بعد از برگزاری مجمع به حساب سهامداران واریز می شود

معایب سرمایه گذاری در بورس

 • اما اگر بخواهیم از بزرگ‌ترین عیب سرمایه‌گذاری در بازار بورس در زمان تورم صحبت کنیم باید به ریسک زیاد در صورت نزول شدید بازار اشاره کنیم که اخیرا شاهد آن بودیم.
 • نکته دیگر این است که کنترل بازار بورس تا حد زیادی به صورت لحظه‌ای متاثر از اخبار سیاسی و اقتصادی است و این مورد هم به ریسک این سرمایه‌گذاری افزوده است.
 • بر خلاف دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در این روش خیلی ساده امکان دارد از اصل سرمایه شما کاسته شود.

سخن پایانی

نکته آخر این‌که مهم نیست شما چقدر سرمایه دارید، مهم این است که برای سرمایه خود حتما زحمت زیادی کشیده اید و باید مراقب باشید تا هم سرمایه خودتان را حفظ کنید و هم از آن بهترین استفاده را در طول زمان ببرید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری در هرکدام از بازارها، قبل از آن حتما اطلاعات کافی را داشته باشید و تاریخچه آن‌ها را بررسی کنید.

سرمایه‌گذاری در ایران با توجه به تورم و شرایط اقتصادی خاص دقت و توجه بیشتری می‌طلبد. امید است این مطلب کمکی برای پیدا کردن بازار مناسب شما باشد.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.