متاورس چیست و چگونه می‌توان در این دنیای جدید کسب درآمد کرد

متاورس دنیای مجازی

“Metaverse” نظریه ای درباره یک تکنولوژی جدید در آینده و یک ابر واقعیت مجازی است که کاربران آن می‌توانند از سرتاسر دنیا به آن متصل شوند. در واقع ترکیبی از فضای مجازی، اینترنت و واقعیت است.

اگرفکر می‌کنید چیزی از این تعریف سخت و طولانی متوجه نشدید، اصلا نگران نباشید. برای فهمیدن ساز وکارهای Metaverse نیازی به این تعریف‌های دست و پاگیر نیست.

جنبه‌های مختلف متاورس

مردمی که از کریپتو استفاده می‌کنند درحال ساخت متاورس هستند و گیمرها نیز ممکن است قبلا در متاورس زندگی کرده‌ باشند. دنیای هنر از واقعیت مجازی درآمد کسب می‌کند، افراد باتجربه در زمینه ی وب برای نجات واقعیت مجازی تلاش می‌کنند، بسیاری از مردم در مورد واقعیت‌ها و یا چیزهایی که وجود خارجی ندارند با هم صحبت می‌کنند سپس آن چیزها به صورت نامفهومی جمع بندی می‌شوند و ما برای همیشه در درون آن چیز زندگی می‌کنیم. این‌ها همه جنبه‌های مختلفی از متاورس هستند.

همچنین بخوانید: مقاله ما در مورد ساخت NFT رایگان

متاورس

قبل از هرچیز می‌خواهیم با ریشه کلمه “متاورس” آشنا شویم. کلمه متاورس از دوران باستان آمده‌‌است. این واژه توسط نویسنده “نیل استفنسون” درسال ۱۹۹۲ در رمان خود به اسم «سقوط برفی» امده است، همچنین متاورس به عنوان یک آبادی (جای دنج) در رمان «بازیکن یک آماده» نوشته‌ی “ارنست کلین” دوباره ظاهر شد.

تا اینجای کار حدودا متوجه شدیم که واقعیت مجازی چی هست، اما خود این کلمه به چه معنیه؟

“METAVERSE” یعنی چه؟

متاورس از دوکلمه “متا” به معنی فراتر و “یونیوِرس” به معنی جهان تشکیل شده است. درکل معنی  کلمه متاورس «فراتر از جهان» است.

این تکنولوژی یک دنیای مجازی و در عین حال واقعی است، جایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. در داستان های تخیلی، یک دنیای غیرواقعی ممکن است به عنوان مرز جدیدی رونمایی شود که در آن رفتارهای اجتماعی و نظام‌های ارزشی می‌توانند از نو نوشته شوند و از سخت‌گیری اقتصادی وفرهنگی رها شوند اما بیشتر متاورس‌ها نامشخص هستند و ماهیت اصلی ندارند.

به طور کلی متاورس، به انواع محیط‌ها و تجربه‌های مجازی اشاره می‌کند که به صورت همه گیر شتاب گرفته است. این فناوری‌های جدید باهم نشان می‌دهند که برای اینترنت در آینده چه اتفاقی خواهدافتاد.

دنیای مجازی متاورس

بازی های ویدیویی مانند “روبلاکس”، “فورت نایت” (یک بازی تخیلی به سبک کارتون) که در آن بازیکنان می‌توانند دنیای خود را بسازند، مانند بسیاری از رسانه‌های اجتماعی دارای گرایش‌های متاورس هستند. اگر یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) یا حتی مقداری ارز دیجیتال دارید، شما می‌توانید دنیای مجازی را تجربه کنید. اگر با استفاده از یک آواتار دیجیتال دریک جلسه کاری یا یک مهمانی شرکت کرده اید، باید بدانید که درحال قدم گذاشتن در همسایگی متاورس هستید.

بنیان‌گذاران، سرمایه‌گذاران، آینده‌نگران و مدیران‌ اجرایی، همگی سعی کرده‌اند ادعای خود را در متاورس مطرح کنند و پتانسیل آن را برای ارتباط اجتماعی، آزمایش، سرگرمی و مهم‌تر، سود آن بیان کنند.

“متیو بال” سرمایه‌دار و مقاله‌نویس پرکار، متاورس را نه به‌عنوان یک دنیای مجازی یا یک فضا، بلکه به‌عنوان «جانشین اینترنت موبایل» توصیف می‌کند_چارچوبی برای یک زندگی که بسیار به آن مرتبط است. او می نویسد: «قبل از متاورس» و «بعد از متاورس» شفافیتی وجود نخواهد داشت. در عوض با ادغام محصولات، خدمات و قابلیت‌های مختلف در طول زمان، به تدریج  آن شفافیت ظاهر می‌شود.

“مارک زاکر برگ” در صحبت با سی اِن ای تی (یک وب‌سایت رسانه‌ای آمریکایی) دیدگاه شخصی خود در فیس بوک را به اشتراک گذاشت. خلاصه دیدگاه “مارک زاکر برگ” از این قرار بود که او می‌خواست تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری بتوانند واقعیت مجازی را تجربه کنند و بتوانند به دنیای مجازی و تجربیات اجتماعی راحت تر دسترسی پیداکنند. “مارک زاکر برگ” امیدوار است مردم  بااستفاده از هدست‌هایی که یکی از فناوری‌های خود فیس بوک است، بتوانند متاورس را کشف کنند.

“جنسن هوانگ” مدیر اجرایی “اِنویدیا” (یک شرکت فناوری آمریکایی در کالیفرنیا) درماه ژوئن در مصاحبه ای با “وِنتربیت” احساسش را در صفحه فیس بوک خود به اشتراک گذاشت: «من و “ونتربیت” می‌توانیم احساس کنیم با یکدیگر شریک هستیم تا باکمک یکدیگر بتوانیم مردم را بیشتر با متاورس و جنبه‌های مختلف آن آشنا کنیم.»

اگرچه همه این نظریه‌ها خیلی گیج کننده به نظر می‌رسد اما ممکن است این نظریه‌ها وفرضیه‌ها به این واقعیت تبدیل شود که متاورس اینترنت است و یا شاید چیزی فراتر از آن؛ پس ممکن است تا ابد در آینده باشد اما اگر به واقعیت تبدیل شود می‌تواند ازهمیشه به مردم نزدیک تر باشد (بیشتر از همیشه در دسترس عموم مردم باشد.)

دنیای متاورس جایی برای زندگی بهتر

پلتفرم‌های مشترکی از کریپتو به متاورس منتقل شده است وسبب شده دنیای از بخش‌های مختلفی تشکیل شود.

دراینجا چند نمونه اساسی ازاین پلتفرم‌ها را مطرح می‌کنیم:

۱-اینترنت، شبکه‌ای غیرمتمرکز از کامپیوترها که متعلق به هیچ نهاد یا دولتی نیست و برای استفاده از آن نیاز به دریافت مجوز از هیچ ارگان مرکزی نیست.

۲-استانداردهای باز برای رسانه‌ها شامل متن، تصویر، صدا، ویدیو، آیتم‌های سه بعدی، بردارها و روش‌هایی برای ایجاد و ترکیب هریک ازاین موارد است. فناوری “یو اس دی” استودیو پیکسار و فناوری “اِم دی اِل” مربوط به “اِنویدیا”، گام‌های بزرگی درجهت تعامل با برنامه‌های سه‌بعدی هستند.

۳- زبان‌های برنامه‌ نویسی برای هریک از موارد بالا دردسترس است.

۴-سخت افزار واقعیت مجازی “ایکس آر” مانند عینک هوشمند، تکنولوژی هپتیک و تردمیل همه کاره.

۵-دفترکل توزیع شده وقرارداد‌های هوشمند برای تراکنش‌های شفاف و بدون سانسور و همچنین بدون نیاز به مجوز. مثال‌هایی شامل: (بیت کوین، اتریوم، فلو و تتا و بایننس اسمارت چین و نمونه های دیگر.) این چیزها پایه‌های مهمی برای اقتصاد مالکیت هستند که ازمتاورس حمایت کرده و آن‌ را به یک کالای عمومی ماندگار تبدیل می‌کنند.

متاورس و موسیقی

متاورس فقط در زمینه بازی فعال نیست و مدتی است گروه‌های موسیقی نیز وارد دنیای مجازی شده اند. تعدادی از گروه‌ها از متاورس به عنوان کانسپت یا درون مایه استفاده می‌کنند. دنیای مجازی همچنین به کمک عبور از شرایط کرونا آماده است. برخی هنرمندان از این قابلیت شگفت انگیز برای ملاقات طرفداران خود استفاده می‌کنند. در اینجا یکی از این گروه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

K/DA

این گروه در ۲۰۱۸ معرفی شد و آواتارهای بازی League of Legends را به عنوان خواننده معرفی کرد. از ابتدا گروه ۴ عضو داشت که هیروهای Ahri، Akali Evelynn و Kai’Sa را در بر می‌گرفت. البته گروه آهنگ‌هایی با هیروهای دیگر نیز دارد.

spotify

پروژه‌های فعال در متاورس:

  • WAX
پروژه های فعال متاورس
«لیست فهرست شده در تصویر بالا، برترین کوین‌ها و توکن‌های کریپتو مورد استفاده برای متاورس است که بر اساس ارزش بازار فهرست بندی شده اند و قیمت لحظه ای آن را با کاربران به اشتراک می‌گذارد. کاربران به سادگی می‌توانند روی یکی از گزینه های ۲۴ ساعت یا ۷ روز کلیک کنند تابخش های آن را از منظری متفاوت ببیند. هریک از کوین‌ها وتوکن‌ها با داشتن نمودار می‌توانند روند صعودی یا نزولی بودن خود را به کاربران نمایش دهند.»

۴.۹/۵ - (۱۸ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.