تفاوت‌های اساسی و کلیدی دو مفهوم متاورس و واقعیت مجازی

تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

متاورس مفهومی نسبتا قدیمی است و اولین بار در سال ۱۹۹۲ استفاده شده است. با این حال کاربران زیادی به تازگی با این واژه آشنا شده اند.

metaverse یک فضای مجازی مشترک است که افراد می‌توانند در آن باهم مشارکت و فعالیت کنند. متاورست در برگیرنده واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت است و از این سه مفهوم گسترده‌تر است.

در این مقاله ما قصد داریم در مورد تفاوت‌های دو مفهوم متاورس و واقعیت مجازی صحبت کنیم و در نهایت بگوییم که آیا امکان جایگزینی metaverse و اینترنت وجود دارد یا خیر.

متاورس چیست؟

بهتر است اول تعریف کوتاه و مختصری از چیستی متاورس داشته باشیم. این تکنولوژی یک دنیای مجازی و در عین حال واقعی است، جایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم.

در داستان های تخیلی، یک دنیای غیرواقعی ممکن است به عنوان مرز جدیدی رونمایی شود که در آن رفتارهای اجتماعی و نظام‌های ارزشی می‌توانند از نو نوشته شوند و از سخت‌گیری اقتصادی وفرهنگی رها شوند اما بیشتر متاورس‌ها نامشخص هستند و ماهیت اصلی ندارند.

به طور کلی متاورس، به انواع محیط‌ها و تجربه‌های مجازی اشاره می‌کند که به صورت همه گیر شتاب گرفته است. این فناوری‌های جدید باهم نشان می‌دهند که برای اینترنت در آینده چه اتفاقی خواهدافتاد.

متاورس چیست و چگونه می‌توان در این دنیای جدید کسب درآمد کرد

واقعیت مجازی تعریف دقیقی دارد

احتمالا تا به حال بارها با این سوال رو به رو شده اید. متاورس در واقع برخلاف واقعیت مجازی تعریف مشخص و دقیقی ندارد و این یکی از تفاوت‌های این دو مفهوم است.

شرکت‌های فعال در متاورس نیز تعریف دقیقی از این مفهوم ارائه نداده اند و به نظر می‌رسد آن‌ها نیز توصف مناسبی ندارند.

متاورس فضای مجازی مشترکی است که می‌توان از طریق ایترنت به آن دسترسی داشت و عملکردی مشابه واقعیت مجازی دارد اما بسیار گسترده‌تر است.

تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

ابزارهای دسترسی

با وجود اینکه هدست‌های واقعیت مجازی بخش تقریبا بزرگی از متاورس را در برمی‌گیرند اما دسترسی به این فضای مجازی مشترک بدون استفاده از آن‌ها نیز ممکن است.

این مسئله می‌تواند روی میزان مقبولیت و محبوبیت این دو مفهوم نیز اثر گذار باشد.

برخی بر این عقیده هستند که در آینده استفاده از تلفن‌های همراه کمتر می‌شود و هدست‌ها پرکاربرتر خواهند شد. در صورت واقعی شدن این فرضیه مرز بین وب گردی و واقعیت مجازی بسیار ناچیز میشود.

تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

گستردگی و مقیاس

واقعیت مجازی کاربردهای مختلفی مثل روان درمانی، آموزش و سرگرمی دارد اما در حال حاضر بیشتر به جنبه سرگرمی آن توجه می‌شود. این مسئله و نادیده گرفته شدن این مفهوم ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.

یکی از اصلی‌ترین دلایل آن هدست‌ها هستند. استفاده از هدست برای طولانی مدت به سلامتی آسیب می‌زند. به همین دلیل عده زیادی از این ابزار دوری می‌کنند.

دسترسی به واقعیت مجازی بدون هدست ممکن نیست و همین مقبولیت عمومی آن را کاهش داده است اما متاورس این گونه نیست و قسمت‌هایی از آن بدون نیاز به هیچ ابزاری جز اینترنت در دسترس اند.

از نظر مقیاس متاورس چیزی شبیه به ورژن جدید و بهبود یافته اینترنت امروزی است. به دلیل این گستردگی نادیده گرفتن آن به آسانی نادیده گرفتن واقعیت مجازی نیست. در آینده تمامی افراد جهان تحت تاثیر متاورس قرار خواهند گرفت.

تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

آیا متاورس جایگزین اینترنت خواهد شد؟

در واقع جواب این سوال خیر است. متاورس و اینترنت کاربردهای متفاوتی دارند و به دلیل اینکه کاملا یکسان نیستند جایگزین یکدیگر نخواهند شد.

با این حال پیشبینی می‌شود متاورس در مقایسه با واقعیت مجازی مقبولیت و استفاده بیشتری داشته باشد. این مقبولیت به دلیل ابزارهای دسترسی و گستردگی و مقیاس متاورس خواهد بود.

با این حال metaverse جایگزین اینترنت نخواهد شد چرا که هر کدام از این دو فناوری کاربردهای متفاوتی دارند.

کلام آخر

متاورس و واقعیت مجازی در بارها مترادف در نظر گرفته شده اند با این حال متفاوت اند. در این مقاله سعی کردیم دلیل تفاوت متاورس و واقعیت مجازی را بگوییم و توضیح دهیم.

در این متن احتمال جایگزینی اینترنت و metaverse نیز گفته شد. با این حال ممکن است آینده خواب دیگری برای ما دیده باشد.

نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما روزی metaverse جای اینترنت را خواهد گرفت؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.