فرار یا استعفا؟ – استعفای مدیر عامل بورس تهران پس از کشف دستگاه‌های ماین

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

طی روزهای گذشته خبرهای عجیبی از سوی رسانه‎ها منتشر شد که نشان می‎داد در زیرزمین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران تعدادی دستگاه ماینر استخراج

طی روزهای گذشته خبرهای عجیبی از سوی رسانهها منتشر شد که نشان میداد در زیرزمین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران تعدادی دستگاه ماینر استخراج رمزارز کشف شده است. در پی حاشیههای متعدد این اتفاق، دقایقی پیش مدیرعامل این سازمان خبر از استعفای خود داد که با موافقت هیئت مدیره این سازمان روبرو شده است.

بله دوستان خبر به همین اندازه که میبینید عجیب است و جای تأمل دارد. در واقع داستان از چند روز پیش شروع شد که برخی منابع از قرار گرفتن چندین دستگاه ماینر در زیرزمین ساختمان اصلی بورس و اوراق بهادار خبر دادند.

این خبر البته به مدت زمان کشف یا فعال بودن ماینرها در پرحاشیهترین نهاد مالی چند سال گذشته ایران اشاره نکردند ولی پس از مدتی کوتاه، نهادهای نظارتی وارد بحث شدند که این نشان میداد داستان بسیار به واقعیت نزدیک است.

در ادامه طی روزهای گذشته حتی مدیرعامل و معاون سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به این خبر واکنش دادند که طبق انتظار، در مراحل اول هر دو این شایعات را رد کرده و اعلام نمودند که این دستگاه‌ها شخصی نبوده‌اند، ولی شرکت بورس تهران باید پاسخ‌گو باشد؛ چون چنین فعالیتی خارج از فعالیت‌های این شرکت محسوب می‌شود.

با مشخص شدن اینکه این دستگاهها به قصد و هدف شخصی در سازمان نگهداری نمیشدند اوضاع از حالت اولیه خود هم عجیبتر شد و در این بین معاون اجرایی سازمان نیز بر شخصی نبودن ماینرها تأکید کرد.

اما روز گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار کشور که در ابتدا خبر را تکذیب کرده بود، طی بیانیهای اعلام کرد که ماینرها تحقیقاتی بوده‌ و این سازمان به عنوان بخشی از آنها، به این حوزه ورود کرده است.

البته در این بیانیه به لزوم تدوین قوانین و تأسیس صندوقهای مبتنی بر رمزارز نیز اشاره شده بود که نشان میدهد بورسیها علاقه شدیدی به در اختیار گرفتن معاملات رمزارز داخلی و نظاممند کردن آنها تحت چارچوبهای تدوینی را دارند.

به دنبال این بیانیه واکنشهای گستردهای در شبکههای اجتماعی از سوی کاربران صورت گرفت و بسیاری از کاربران سازمان بورس را به تجارت با سرمایه مردم متهم کردند. البته بسیاری از کاربران نیز اعتبار این سازمان را زیر سوال برده و نقطه اشتراک آنها به این موضوع اشاره داشت که چطور سازمانی که خود به دنبال ماینینگ و کسب سرمایه از روشهای دیگر است، متولی مدیریت و تبادلات سرمایه مردم شده است.

در پی گسترش این اعتراضات و البته آنچه تحقیقات بیشتر در مورد داستان ماینرهای زیرزمین سازمان بورس اعلام شد، علی صحرایی، مدیرعامل این سازمان که از مهر ماه ۱۳۹۷ در این سمت مشغول به کار بود، در گفتگویی با خبرگزاری فارس از استعفای خود خبر داد. صحرایی در این مصاحبه گفت:

با توجه به رویدادهایی که اخیراً اتفاق افتاده بنده استعفای خود را تقدیم هیأت مدیره کردم و هیأت مدیره آقای گودرزی را به عنوان سرپرست برگزید و بنده از جامعه سهامداران عذرخواهی می‌کنم و اتفاقات افتاده به هیچ‌وجه عمدی نبوده است.

برای آقای گودرزی آرزوی توفیق می‌کنم و امیدوارم جامعه سهامداران از قصور احتمالی در مدت مدیریت اینجانب بر بورس تهران به دیده عفو نگاه کنند.

صحرایی البته تأیید کرد استفاده از ماینرها به صورت محدود در بورس با مصوبه هیأت مدیره بوده است.

همچنین بخوانید: ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟

اگر تازه وارد هستید و نمی‌دونید از کجا باید شروع کنید، حتما به این صفحات سر بزنید:

بیت کوین چیست و چرا ارزشمند است؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.