پیش‌بینی قیمت دلار با روند صلح مذاکرات وین

قیمت دلار در بازار ارز این روزها به‌شدت تحت‌ِتأثیر اخبار برجامی است و روند آن نزولی شده است. چرا روند نرخ ارز نزولی شده است؟

قیمت دلار در بازار ارز این روزها به‌شدت تحت‌ِتأثیر اخبار برجامی است و روند آن نزولی شده است.

چرا روند نرخ ارز نزولی شده است؟

آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی، در پاسخ به این پرسش که چه عواملی قیمت ارز را در بازار تحت‌ِتأثیر قرار می‌دهند؛ گفت: قیمت ارز در وهله اول تحت‌ِتأثیر تحریم‌ها است و تا زمانی‌که ما نتوانیم نفت خود را بفروشیم و ارز با کمترین هزینه و سر وقت منتقل نشود روند بازار ارز صعودی خواهد بود و ازآنجاکه تحریمی برداشته نشده است کماکان این محدودیت اقتصادی برای کشور ما وجود دارد.

وی در ادامه افزود: در طرف دیگر زمانی‌که مذاکرات به بن‌بست می‌رسد ما شاهد افزایش قیمت ارز هستیم و زمانی‌که از سر گرفته می‌شود ما شاهد کاهش نرخ ارز و یک ثبات نسبی در بازار هستیم و سرمایه‌گذاران در فاز احتیاط می‌روند و در خصوص خرید و فروش‌های خود دقیق‌تر عمل می‌کنند.

بغزیان خاطر نشان کرد: درحال‌حاضر با توجه به اینکه تیم ایرانی ادعا می‌کند دارد به جاهای خوبی می‌رسد و طرف مذاکرات نیز ناامیدانه برخورد نکرده؛ نوسان ارز در دامنه ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان طبیعی است.

تحلیل کلی

در حال حاضر مذاکرات روند مثبتی دارند و دو طرف از این پیشرفت راضی اند. احتمال ریزش قیمت دلار و طلا وجود دارد. همانطور که بعد از امضای قطعنامه ۵۹۸ پس از جنگ تحمیلی قیمت دلار از ۳۰۰ تومان به ۵۰ تومان رسید و ضمن بهبود شرایط اقتصادی در کشور، باعث از دست رفتن سرمایه عظیم سرمایه گذاران شد. حال باید دید ادامه روند مذاکرات چطور پیش می‌رود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.