به وقت افزایش دو برابری سرمایه گذاری در پروژه‌های دیفای

علیرغم ریزش‌های قابل توجه در بخش سرمایه گذاری بازار ارزهای دیجیتال طی سه ماهه اخیر، پروژه‌های DeFi رویه ای کاملا معکوس را تجربه کرده و موفق به جذب سرمایه‌های کلان شده اند.

با عبور از سه ماهه نخست سال جاری میلادی، بسیاری از موسسات تحقیقاتی در صنایع مختلف اقدام به انتشار گزارش‌های آماری- تحلیلی خود در خصوص وضعیت بازار کرده اند.

در صنعت ارزهای دیجیتال و تکنلوژی بلاک چین نیز این موضوع صادق بوده و تاکنون، صرافی‌هایی مانند جمینی و موسسات تحقیقات بلاک چین طی روزهای اخیر، اقدام به ارائه گزارش‌های آماری خود در خصوص تحولات و پیشرفت‌های احتمالی بازار بلاک چین کرده اند.

یکی از موسسات معتبر در زمینه تحقیقات بلاک چین، شرکت DApps Radar است که بزرگ‌ترین فروشگاه اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین در جهان محسوب شده و بیش از یک میلیون کاربر در ماه، اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن‌های قرار داده شده بر روی وب سایت این شرکت می‎‌کنند که به نوعی، آن را به گوگل استور اپلیکیشن‌های بلاک چینی تبدیل کرده است.

این شرکت همچنین تاکنون تحقیقات گسترده و ارزشمندی در خصوص صنعت بلاک چین و پیشرفت‌های آن انجام داده که بسیاری از آن‌ها به صورت رایگان منتشر شده اند.

در گزارش اخیر DApps Radar به صورت مفصل، به صنعت اپلیکیشن‌های غیر متمرکز فضای بلاک چین در سه ماهه نخست سال جاری میلادی پرداخته شده که در ادامه به ارائه و بررسی این گزارش خواهیم پرداخت.

بنا به ادعای DApps Radar، پذیرش عمومی صنعت بلاک چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ در قیاس با همین بازه زمانی در سال گذشته میلادی، با رشدی بسیار محسوس، حدود ۳۹۶ درصد افزایش یافته است که البته حدود ۶ درصد کمتر از سه ماهه آخر سال گذشته میلادی یعنی زمان رونق بازار ارزهای دیجیتال است.

همچنین بیش از ۲.۴ میلیون کیف پول ارزی دیجیتال، به صورت فعالانه در فضای DApps Radar مشغول به فعالیت و استفاده از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مرتبط با صنعت بلاک چین، از اپلیکیشن‌های بازی‌های بلاک چینی گرفته تا صندوق های سرمایه گذاری یا مبادله ارزی هستند. این تعداد کاربر در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته، ۵۰.۵ درصد، معادل ۱.۲ میلیون کاربر افزایش داشته که البته حدود ۵.۸ درصد به نسبت سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ کاهش را نیز تجربه کرده اند.

تهدیدات موجود در فضای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز
در بخش دیگری از این گزارش، به دو مورد بسیار مهم به عنوان عوامل اصلی کاهش اعتماد کاربران و ریزش تعداد آنها از سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه نخست سال جاری میلادی شناسایی و معرفی شده اند که البته هر دو مشکل در حوزه امنیت است.

نخستین عامل، مشکلات مربوط به ضریب امنیت شبکه‌های بلاک چین است. گفته می‌شود انجام حمله سایبری و به سرقت رفتن حجم عظیمی از دارایی‌های دیجیتال کاربران در شبکه بلاک چین «اکسی اینفینیتی» که منجر به از بین رفتن بیش از ۴۱.۱۹ میلیون دلار دارایی دیجیتال شد، ضربه شدیدی به اعتماد فعالان بازار بلاک چین وارد آورده است.

همچنین در همپوشان سازی شبکه‌های بلاک چین و متصل ساختن آن‌ها با یکدیگر نیز مشکلات امنیتی بزرگی وجود دارد که منجر به ایجاد مخاطراتی بزرگ برای دارایی‌های دیجیتال شده و مهم‌ترین آن‌ها به انجام حمله سایبری انجام شده علیه شبکه بلاک چین سولانا باز می‌گردد که سال گذشته منجر به از دست رفتن بیش از ۶۰۰ میلیون دلار دارایی دیجیتال سرمایه گذاران در شبکه بلاک چین این شرکت به هنگام انجام عملیات اتصال بلاک چینی (Bridge) شد.

اما از نگاه فاندامنتال نیز، شکل گیری و تشدید جنگ در اوکراین، به عنوان یکی از عوامل عقب نشینی بزرگ سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال شده و در بازه زمانی مذکور، شاهد افزایش میزان محافظه کاری زیاد آنها برای ورود یا توسعه ورود به بازار بوده ایم.

استقبال گسترده از پروژه‌های DeFi
احتمالا جذاب ترین بخش گزارش منتشر شده از سوی DApps Radar، مربوط به میزان پذیرش پروژه های سرمایه گذاری DeFi است که نشان دهنده ثبت رکوردی جدید برای پروژه های این دسته از حیث میزان سرمایه گذاران و حجم نقدینگی روانه شده به سمت این بخش است.

بر اساس این گزارش، حجم سرمایه وارد شده به صندوق‌های پروژه‌های NFT که اقدام به پرداخت سود سرمایه گذاری به سرمایه گذاران در ازای سپرده گذاری دارایی دیجیتال خود می‌کنند، حدود دو برابر شده که رکوردی تاریخی برای این صنعت جذاب و نوپا محسوب می‌شود. گفته می‌شود میزان دارایی‌های سپرده گذاری شده در صندوق‌های این پروژه ها اکنون به ۱۲ میلیارد دلار رسیده و همین موضوع، منجر به افزایش ارزش توکن‌های این پروژه‌ها مانند یونی سوآپ، پنکیک سوآپ، کامپاند، آوه، آوالانچ، سولانا و … شده که طی هفته‌های اخیر، افزایش قیمت آن‌ها در قیاس با ارزهای بزرگ بازار مانند بیت کوین و اتریوم نیز بسیار چشمگیر بوده است.

بر همین اساس، رشد استقبال از سرمایه گذاری روی این پروژه ها از دسامبر سال ۲۰۲۱ تاکنون، حدود ۸.۴ درصد اندازی گیری شده و ارزش مجموع دارایی‌های این پروژه‌ها نیز به رقم عجیب ۲۱۴ میلیارد دلار افزایش یافته است. به همین دلیل نیز، قیمت توکن پروژه‌های بزگ این بخش مانند «ترا» با ارز بومی لونا، بر خلاف سایر ارزهای بزرگ بازار، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، ۶۸ درصد رشد داشته و حجم بازار آن اکنون به ۲۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.