NFT‌های باشگاه Bored Ape Yacht Club به قیمت ۲۴ میلیون دلار فروخته شد

هفته پیش فروش مجموعه NFTهای Bored Ape در Sotheby’s آغاز شد. هم‌اکنون حراج این مجموعه‌ی محبوب توکن‌های غیرقابل تعویض که از ۱۰۷ میمون تشکیل شده با

هفته پیش فروش مجموعه NFTهای Bored Ape در Sotheby’s آغاز شد. هم‌اکنون حراج این مجموعه‌ی محبوب توکن‌های غیرقابل تعویض که از ۱۰۷ میمون تشکیل شده با مبلغ ۲۴ میلیون دلار پایان یافته است.

معامله‌ی ۲۴ میلیون دلاری

براساس توئیتی که روز گذشته از سوی حراج‌خانه‌ی چندملیتی Sotheby’s (ساتبیز) منتشر شد، ۱۰۱ عدد از ۱۰۷ توکن غیرقابل تعویض Bored Ape به ارزش ۲۴.۴ میلیون دلار فروخته شد. در یک حراجی دیگر ۱۰۱ عدد از این میمون‌های متعلق به Kennel Club موفق شدند به مبلغ ۱.۸ میلیون دلار به‌فروش رسند.

هفته‌ی گذشته شاهد آن بودیم که ارزش کل فروش این مجموعه حداکثر ۱۹ میلیون دلار پیش‌بینی شده بود. NFTهای Bored Ape امسال ایجاد شده و هرکدام از آن‌ها معرف یک توکن ERC-721 با حداقل ارزش ۰.۰۸ اتریوم (۲۸۱ دلار) می‌باشد.

در توصیف این مجموعه می‌توان گفت که هر تصویر معرف یک میمون ثابت است که تنها پس‌زمینه، متعلقات و حالت ابراز عواطف چهره‌ی آنها متفاوت است.

یکی از این میمون‌ها توسط Stephen Curry، بازیکن مشهور لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا (NBA)، خریداری شد و از آن به‌عنوان عکس پروفایل توئیتراش استفاده شد، این کار در اوج‌گیری محبوبیت این مجموعه بسیار موثر بوده است.

تب NFT پایان ندارد

علی‌رغم مخالفت برخی از افراد، NFTها پیوسته توانایی خود را در جلب توجه و سرمایه‌ی کاربران نشان داده‌اند. اخیرا مجموعه‌ای از NFTهای ساده که از اعداد تصادفی بر یک زمینه‌ی سیاه ساخته شده‌اند به ارزش حداقل ۶.۵ هزار دلار فروخته می‌شوند. عجیب‌تر آنکه عکس‌های ساده‌ی صخره‌ها نیز توانسته‌اند تا بیش از ۱۰۰ هزار دلار فروش روند.

پرسشی که اکنون مطرح شده حاکی از آن است که تب فعلی NFTها یک روند جریان‌ساز فرهنگی است یا که تنها یک حباب بازار؟

می‌توان گفت که اشتیاق کابران برای خرید برخی از NFTهایی که ممکن است به شهرت فرهنگی برسند، پتانسیل تبدیل شدن به میم‌ها را دارند و یا ممکن است مورد توجه یک اینفلوئنسر یا سلبریتی واقع شوند، بسیار زیاد است.

همین‌طور بسیاری از افراد براساس پیش‌بینی قیمتی اقدام به خرید NFTهایی کرده که ممکن است اغلب آن‌ها  کلاه‌برداری باشند. نتایج برخی از مطالعات بیانگر وجود تکنیک معامله‌شویی (wash trade) در فضای NFTها برای ایجاد توهم تقاضای بالا برای برخی از پروژه‌ها است.

اگر تازه وارد هستید و نمی‌دونید از کجا باید شروع کنید، حتما به این صفحات سر بزنید:

بیت کوین چیست و چرا ارزشمند است؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟

منبع:

cryptopotato

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.