چگونه افت ۹۴ درصدی لونا بلاک چین ترا را مختل کرد؟

در هفته اخیر لونا ۹۴% درصد افت قیمت را تجربه کرد و از تقریبا ۸۶ دلار به ۴.۵ دلار رسید.

با توجه به مکانیزم ترا و نحوه ثابت نگه داشتن قیمت UST (استیبل کوین شبکه ترا) با سقوط لونا این استیبل کوین از یک دلار به ۰.۶ دلار افت کرد و در حال نگارش این محتوا با ۰.۳۴ دلار معامله می‌شود. این یعنی UST کاملا ویژگی خود به عنوان یک استیبل کوین را از دست داد.

برای اینکه درک کنیم چرا افت لونا چنین تاثیری داشته باید با نحوه کار ترا آشنا شویم.

ترا چگونه کار می‌کند؟

کار اصلی لونا استیبل نگه داشتن قیمت USD است. این بلاک چین با مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت USD را ثابت نگه می‌دارد.

قیمت ترا با توجه به میزان عرضه کم یا زیاد می‌شود. در این بلاک چین با کم شدن تقاضا برای USD قیمت آن از یک دلار کم‌تر می‌شود. در این زمان سیستم از کاربران خود می‌خواهددر ازای مقداری سود لوناهای خود را به USD سواپ کنند تا قیمت آن ثابت بماند.

در شرایطی برعکس تقاضا برای USD زیاد می‌شود و قیمت آن را افزایش می‌دهد. سیستم مثل موقعیت قبل عمل می‌کند با این تفاوت که از کاربران می‌خواهد در ازای دریافت سود USDهای خود را به لونا سواپ کنند.

چرا لونا سقوط کرد؟

دلایل متعددی برای این اتفاق بیان شده است. یکی از دلایل بیان شده ذخایر بیت کوین و اتریوم ترا است. بلاک چین لونا با ذخیره اتریوم و بیت کوین به متعادل کردن شبکه و ثابت نگه داشتن قیمت پرداخته بود. به همین دلیل با ریزش قیمت بیت کوین لونا سقوط کرد. البته لازم به ذکر است که میزان افت بیت کوین تنها ۲۱% درصد بوده اما این میزان شوک و ترس زیادی به بازار اعمال کرد.

دیگر احتمالاتی که توسط افراد زیادی مطرح شده اند فرضیه کلاهبردار بودن بلاک چین ترا، نقص‌های کد نویسی یا احتمال حمله و هک بوده اند.

توسعه‌دهندگان ترا امید می‌دهند که راهی برای حل مشکل دارند اما باید دید این راه تا چه اندازه موثر خواهد بود و در صورت بهبودی شبکه آیا کاربران باز به ترا اعتماد خواهند کرد یا خیر.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.