تزریق ترس به بازار؛ قیمت دلار عقب نشینی کرد

سفر دیروز رافائل گروسی به تهران شوک منفی به بازار وارد کرد و احتمال عقب افتادن توافق برجام تا سال میلادی بعد، باعث ریزش قیمت دلار شد. در ادامه بخوانید

روز گذشته رافائل گروسی،  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از سفر یک روزه‌اش به تهران در نشستی خبری در وین گفت من با وزیرخارجه ایران گفت‌وگوی موفقی داشتم و فکر می‌کنم او قصد دارد برای انجام مذاکرات پایانی به وین سفر کند.

با این حال بیانیه تهران و آژانس باعث ترس در بازار ارز شده و برخی از معامله گران معتقدند که این موضوع  می‌تواند به معنای به تعویق افتادن توافق برجام تا پایان سال جاری باشد.

در پی این خبر، بازار ارز تهران شاهد عقب نشینی قیمت دلار بود. این اسکناس آمریکایی دیروز ۴۰۰ تومان پایین رفت و بر روی ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان قرار گرفت.

گروسی شامگاه شنبه در بازگشت از سفر به ایران در یک کنفرانس خبری در وین گفت که آژانس هنوز پرسش‌هایی از مقامات ایرانی دارد و به مذاکرات ادامه می‌دهد.

وی افزود مذاکرات او با مقامات جمهوری اسلامی فشرده بوده و مذاکرات درباره مسائل هنوز حل‌نشده ادامه خواهد یافت. او همچنین ابراز امیدواری کرد این مذاکرات تا ماه ژوئن به نتیجه برسد.

مدیرکل آژانس ادامه داد آژانس درباره وجود احتمالی فلز اورانیوم در یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران تحقیق می‌کند.

او گفت مقایسه شرایط الان با سال ۲۰۱۵ بسیار متفاوت است، و ایران متعهد شده با ما همکاری کند.

گروسی افزود: بحث پادمان‌ها موضوعی نیست که راه حل سیاسی داشته باشد. هیچ راه حل از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و این کار کاملا فنی است و نیازمند طی شدن روندها خاص خود است.

به گفته مدیرکل آژانس، دوربین‌های آژانس در کرج مجددا راه‌اندازی شده‌اند و آژانس به زودی داده‌های روزآمد خواهد داشت. او گفت:

تاریخ دقیق مشخص نیست اما ایران قول داده تا این اطلاعات را در اختیار ما قرار دهد. اودر پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید چه زمانی بررسی داده‌ها شدنی است گفت که قطعا این فرآیند به یک ماه زمان نیاز دارد.

گروسی افزود به نظر وی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، قصد دارد برای نتیجه‌گیری مذاکرات به وین بازگردد. همچنین هشدار داد در صورتی که شفاف‌سازی درباره مسائل مورد اختلاف با ایران به نتیجه نرسد، احیای برجام دشوار خواهد بود.

به گفته وی، هیچ نتیجه از پیش تعریف شده‌ای در بررسی مسائل هنوز حل نشده با ایران وجود ندارد.

رافائل گروسی اواخر روز جمعه وارد تهران شده بود تا درباره مسائلی گفت‌وگو کند که به گفته وی بدون حل و فصل کردن آنها، «تلاش برای احیای برجام ممکن نیست.»

وی روز شنبه پیش از ترک تهران، در یک کنفرانس مشترک خبری با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، داشتن تفاهم و همکاری را «مهم» دانست.

مدیرکل آژانس در همین روز و در دیدار با وزیر امور خارجه ایران گفته بود: «هنوز مسائلی وجود دارد که ایران باید به آنها رسیدگی کند.»

جمهوری اسلامی می‌خواهد موضوع آثار اورانیوم یافت شده در چندین سایت قدیمی اما اعلام نشده در ایران، بسته شود اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال دریافت پاسخ‌هایی از تهران در مورد چگونگی رسیدن اورانیوم به آن سایت‌ها است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.