بهترین کشورها برای تجارت ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

در سال‌های اخیر دیگر تقریبا همگان به این باور رسیده‌اند که رمزارزها را مجالی برای قانون گذاری و مرزبندی نیست. پس بیایید بررسی کنیم کدام کشورها برای راه‌اندازی یک تجارت یا کسب و کار مبتنی بر ارزدیجیتال مناسب است؟

در سال‌های اخیر دیگر تقریبا همگان به این باور رسیده‌اند که رمزارزها را مجالی برای قانون گذاری و مرزبندی نیست. پس بیایید بررسی کنیم کدام کشورها برای راه‌اندازی یک تجارت یا کسب و کار مبتنی بر ارزدیجیتال مناسب است؟

موضوع “رمزارزها” موضوعی است که نمی‌تواند نادیده گرفته شود. درحالی که برخی از کشورها به دنبال قانون گذاری‌های دست و پاگیر (مثل ایالات متحده) یا ممنوعیت (مثل چین) ارزدیجیتال در مرزهایشان هستند؛ برخی دیگر نه تنها استقبال کرده که حامی و پشتیبان توسعه بلاک چین در کشورشان هستند.

لیتوانی

لیتوانی با رمزارزها رابطه خوبی دارد.

قانون گذاری در این کشور بر مبنای دید باز و توسعه طلب تنظیم شده و شرکت‌های فین تک، کیف پول و خدمات رمزارزها وضعیت مطلوبی در این جزیره دارند.

بانک مرکزی لیتوانی حمایت همه جانبه ای در توسعه فناوری‌های مالی و خدمات غیربانکی برای پرداخت انجام می‌دهد. علاوه بر این، لیتوانی به دلیل حمایت از استارت آپ‌های رمزارز شناخته شده است و به توسعه آن‌ها کمک می‌کند. در این راستا، روند دریافت مجوزهای ارزهای دیجیتال ساده شده است.

تنها الزامات اساسی قانونی در لیتوانی راجع به رمزارزها منتهی به حوزه‌های زیر است:

 • توسعه سیاست‌ها و قوانین AML و کاربرد آن‌ها در جریان فعالیت
 • انجام فرایند شفاف KYC برای هر فرد
 • گرفتن مجوز توسط شرکت از نهاد مالی مربوطه

مجوز برای ارزهای دیجیتال در لیتوانی به این معنی است که تمام عملیات انجام شده توسط شرکت و اسناد مربوطه آن، تحت دستورالعمل مقامات نظارتی انجام می‌شود.

السالوادور

السالوادور قانون گذاری رمزارزها را به فاز جدیدی برد. این کشور اولین کشوری بود که بیت کوین را در ژوئن ۲۰۲۱ به عنوان پول رایج دولتی پذیرفت.

اکنون مشتریان از کشورهای مختلف می‌توانند با بیت کوین تجارت خود را انجام دهند، کالاها و خدمات خریداری کنند، سرمایه گذاری کنند و از ارزهای دیجیتال سود ببرند. در این راستا، مجوز ارز دیجیتال در السالوادور یک انتخاب عالی برای یک سرمایه گذار است.

مزایای زیادی وجود دارد که السالوادور برای ثبت یک شرکت ارز دیجیتال ارائه می‌دهد:

 • مالیات کم
 • کمک مالی و وام کریپتویی
 • اقتصاد به سرعت در حال توسعه

در السالوادور فرصت همکاری مستقیم با سرمایه گذاران خارجی نیز وجود دارد. حوزه قضایی السالوادور به سرمایه گذاران خارجی اجازه می‌دهد تا آزادانه تجارت کنند، به طور قانونی از ارزهای دیجیتال سود ببرند و آن را خرج کنند.

استونی

کشور استونی آزادترین شبکه اینترنتی دنیا را دارد و به دیجیتال‌ترین کشور دنیا معروف است.

در سال‌های گذشته نیز، استونی بارها به عنوان یکی از بهترین کشورها برای انجام تجارت در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال شناخته شده است.

یک شرکت در صورت داشتن مجوز در استونی می‌تواند لیست خدمات زیر را ارائه دهد:

 • کیف پول الکترونیکی
 • صرافی‌های ارز دیجیتال
 • سیستم پرداخت ارز دیجیتال
 • خودپرداز کریپتو

با این حال، لازم به ذکر است که از ۱ فوریه ۲۰۲۲، یک قانون به روز شده در مورد جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم در استونی برنامه ریزی شده است که به نوبه خود الزامات مجوز گرفتن را سخت تر می‌کند. بنابراین، طبق این لایحه:

 • برای دریافت مجوز مالی، متقاضی باید فهرست وسیع تری از مدارک و اطلاعات اضافی ارائه دهد.
 • الزامات سخت گیرانه تری برای اعضای هیئت مدیره، به ویژه در مورد تجربه و مشارکت محدود آن‌ها در سایر شرکت‌ها اعمال خواهد شد.
 • فهرست دلایل امتناع از صدور مجوز و لغو مجوز توسعه خواهد یافت.
 • ارائه‌دهندگان باید داده‌هایی را درباره حواله‌کننده و گیرنده وجوه جمع‌آوری کنند و پس از تکمیل مبادله یا انتقال ارزهای دیجیتال، آن‌ها را با همه طرف‌های معامله به اشتراک بگذارند.

بریتانیای کبیر

در بریتانیا برای ورود به بازار محلی، صرافی‌های کریپتو و ارائه‌دهندگان خدمات کیف پول رمزنگاری باید مجوزی برای ارزهای دیجیتال در بریتانیا از اداره نظارت مالی (FCA) که کار شرکت‌ها در حوزه رمزنگاری را کنترل می‌کند، دریافت کنند.

نهاد نظارتی تمامی طرف‌های درگیر در خرید و فروش ارزهای دیجیتال را با استفاده از رویه «مشتری خود را بشناسید» (KYC) تحت کنترل دارد. علاوه بر این، رویه‌های Due Diligence (CDD) برای شناسایی ریسک‌ها و ارائه اقداماتی برای حذف ریسک‌های شناسایی شده استفاده می‌شوند. این اقدامات با هدف شمارش پولشویی و تامین مالی دستکاری های غیرقانونی در تجارت ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. 

کانادا

بر اساس آخرین تغییر در قوانین کانادا، پلتفرم‌ها و شرکت‌های داخلی و خارجی که از دارایی‌های رمزنگاری در فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند، به عنوان کسب‌وکارهای خدمات پولی (MSB) طبقه‌بندی می‌شوند که باید تمام تعهدات خود از جمله اجرای یک برنامه انطباق کامل و ثبت نام را انجام دهند.

هنگام راه‌اندازی یک شرکت در کانادا، ثبت نام در FINTRAC برای انجام عملیات با ارزهای دیجیتال در مورد انواع فعالیت‌های زیر ضروری است:

 • استخراج رمزارز، به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزپایه رایج را دریافت کرده و سپس آن‌ها را معامله کنند.
 • فعالیت تجاری – ارزهای دیجیتال را می‌توان به عنوان کالا با رعایت قوانین کانادا معامله کرد.
 • فعالیت‌های خدمات پرداخت – سرمایه‌گذاران می‌توانند کسب‌وکاری راه‌اندازی کنند که خدمات پرداخت ارز دیجیتال را در کانادا ارائه می‌کند.
 • دستگاه‌های خودپرداز رمزنگاری – نصب دستگاه‌های خودپردازی که پول را با ارز دیجیتال مبادله می‌کنند نیز در کانادا مجاز است.
 • پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال را می توان تحت قوانین کانادا راه اندازی کرد.

 

دریافت مجوزهای کریپتو در حوزه‌های قضایی دیگر کشورها نیز در حال محبوب شدن است. امارات، لابوان، جزایر کیمن، فیلیپین، موریس و وانواتو گام‌های مهمی در این راستا برداشته اند. انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲، بسیاری از کشورهای دیگر به طور رسمی به جامعه کریپتو بپیوندند. تصویب قوانین تنظیم کننده فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا حد امکان گردش ارزهای دیجیتال را کنترل کنند، با پولشویی و تامین مالی تروریسم مقابله و همچنین محیط امنی برای سرمایه‌گذاری وجوه ایجاد کنند.

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.