اخبار شبانگاهی

اخبار پربازدید

اخبار شبانگاهی

فورک به ترا کمکی نمی‌کند

به طور کلی ژائو به شدت از نحوه مدیریت لونا و استیبل کوین ترا یعنی UST ناامید است.

توسعه دهنده ترا، Do Kwon، ایده‌های موجود برای احیا کردن ترا را شرح می‌دهد

او اعتقاد دارد احیای بلاک چین و بازگرداندن ارزش قبلی آن ممکن نیست. با این حال قصد دارد خسارت افراد متضرر را بپردازد.

او گفت چهل درصد توکن‌های جدید توزیع شده به هولدرهای لونا که هولد لونا را از قبل از سقوط آن شروع کرده اند تعلق می‌گیرد. در زمان ارتقای شبکه جدید ۴۹ درصد به طور متناسب بین دارندگان UST تقسیم می‌شود. ده درصد به دارندگان لونا درست قبل از توقف چین ترا تعلق می‌گیرد و ده درصد باقی مانده صرف توسعه‌های آینده خواهد شد.

تتر دیگر یک دلار نیست

بزرگترین استیبل کوین جهان در روز پنجشنبه با تشدید فروش ناگهانی و یکجای بازار رمزارزها، به زیر یک دلار آمریکا کاهش پیدا کرد.

در ساعت ۲:۵۵ AM، تتر بیش از ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده است و در لحظه انتشار این مطلب، با قیمت ۰.۹۶۲۶ سنت معامله می‌شود.

فعلا هیچ شرح و توضیحی در رابطه با کاهش قیمت تتر منتشر نشده است که آیا سرمایه گذاران حاضر به فروش تترهای خود با تخفیف هستند و یا خیر. این درحالیست که دنیای ارزهای دیجیتال در چند روز گذشته با سقوط استیبل کوین ترا یو اس دی (UST)، سومین استیبل کوین بزرگ جهان و رمزارز LUNA ، غافل گیر شده است.

برخلاف ترا یو اس دی (UST)، مالک و صادرکننده تتر، صرافی رمزارز Bitfinex، همیشه بر این باور بوده است که تتر کاملاً توسط ذخایر دلاری پشتیبانی می‌شود. در مقابل، ارزش TerraUSD توسط ذخیره‌ای متشکل از بیت‌کوین پشتیبانی می‌شود که در این هفته قیمت آن به کف ۱۷ ماهه خود سقوط کرد.

تتر به طور گسترده ای در دنیای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد و حامیان رمزارزها، دارایی‌های دیجیتال خود را از طریق تتر تبادل می‌کنند.

نهادهای مقرراتی و مالی در جهان در گذشته در رابطه با استیبل‌کوین‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است آنها نتوانند به وعده‌های خود مبنی بر ثبات همیشگی عمل کنند.

چگونه افت ۹۴ درصدی لونا بلاک چین ترا را مختل کرد؟

با توجه به مکانیزم ترا و نحوه ثابت نگه داشتن قیمت UST (استیبل کوین شبکه ترا) با سقوط لونا این استیبل کوین از یک دلار به ۰.۶ دلار افت کرد و در حال نگارش این محتوا با ۰.۳۴ دلار معامله می‌شود. این یعنی UST کاملا ویژگی خود به عنوان یک استیبل کوین را از دست داد.

برای اینکه درک کنیم چرا افت لونا چنین تاثیری داشته باید با نحوه کار ترا آشنا شویم.

ترا چگونه کار می‌کند؟

کار اصلی لونا استیبل نگه داشتن قیمت USD است. این بلاک چین با مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت USD را ثابت نگه می‌دارد.

قیمت ترا با توجه به میزان عرضه کم یا زیاد می‌شود. در این بلاک چین با کم شدن تقاضا برای USD قیمت آن از یک دلار کم‌تر می‌شود. در این زمان سیستم از کاربران خود می‌خواهددر ازای مقداری سود لوناهای خود را به USD سواپ کنند تا قیمت آن ثابت بماند.

در شرایطی برعکس تقاضا برای USD زیاد می‌شود و قیمت آن را افزایش می‌دهد. سیستم مثل موقعیت قبل عمل می‌کند با این تفاوت که از کاربران می‌خواهد در ازای دریافت سود USDهای خود را به لونا سواپ کنند.

چرا لونا سقوط کرد؟

دلایل متعددی برای این اتفاق بیان شده است. یکی از دلایل بیان شده ذخایر بیت کوین و اتریوم ترا است. بلاک چین لونا با ذخیره اتریوم و بیت کوین به متعادل کردن شبکه و ثابت نگه داشتن قیمت پرداخته بود. به همین دلیل با ریزش قیمت بیت کوین لونا سقوط کرد. البته لازم به ذکر است که میزان افت بیت کوین تنها ۲۱% درصد بوده اما این میزان شوک و ترس زیادی به بازار اعمال کرد.

دیگر احتمالاتی که توسط افراد زیادی مطرح شده اند فرضیه کلاهبردار بودن بلاک چین ترا، نقص‌های کد نویسی یا احتمال حمله و هک بوده اند.

توسعه‌دهندگان ترا امید می‌دهند که راهی برای حل مشکل دارند اما باید دید این راه تا چه اندازه موثر خواهد بود و در صورت بهبودی شبکه آیا کاربران باز به ترا اعتماد خواهند کرد یا خیر.

متا و پالیگان برای ساخت پلتفرم NFT اینستاگرام همکاری می‌کنند

این پلتفرم NFT باعث می‌شود پالیگان توسط ۲.۹ میلیارد کاربرد متا استفاده شود. در جزئیاتی که در مورد نحوه اشتراک گذاری NFTها منتشر شده است مشخص شده اشتراک گذاری آن‌ها هیچ هزینه‌ای برای کاربران ندارد. متا وعده داده به زودی این ویژگی‌ها به فیس بوک نیز اضافه خواهند شد.

استفاده متا از پالیگان و راه حل‌های لایه دوم اتریوم باعث افزایش پذیرش NFTها خواهند شد.

بایننس به بلاک چین ترا پشت کرد

به گفته تیم پشتیبانی این صرافی بزرگ، دلیل این توقف کندی و ازدحام بلاک چین ترا می‌باشد.

بایننس تاکید کرده است که فقط در صورت پایدارتر شدن سرعت شبکه، برداشت توکن‌های ترا را از سر خواهد گرفت.

استیبل کوین UST قابلیت برابری با یک دلار آمریکا را از دست داد

UST در سال ۲۰۲۲، زمانی که بنیانگذار بنیاد لونا گارد (LFG)، دو کوان (Do Kwon)، با پشتوانه ۱۰ میلیارد دلار بیت کوین به حمایت از استیبل کوین UST متعهد شد، خبرساز شد.

بدین ترتیب، این استیبل کوین از نظر ارزش بازاری به سومین استیبل کوین بازار تبدیل شد و از استیبل کوین بایننس یعنی BUSD پیشی گرفت. در واقع، این رمزارز در حال حاضر با وجود از دست دادن قابلیت اصلی خود، از نظر ارزش بازاری در جایگاه ۹ قرار دارد.

 

هند مالیات ۲۸% برای بیت کوین اعمال می‌کند

از آنجایی که وضعیت قانونی رمز ارزها در هند مبهم است انتظار می‌رود جلسه شورای مالیات و خدمات رمز ارزها را کاملا قانونی کند.

استفاده کوبایی‌ها از ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌ها

کوبا تحت تحریم‌های شدید از طرف آمریکا است و مردم آن به سرویس‌های پرداخت جهانی دسترسی ندارند. به همین دلیل آن‌ها از ارزهای دیجیتال برای فرار از تحریم‌ها استفاده می‌کنند. بعد از اینکه  روسیه از ارزهای دیجیتال بعد از تحریم شدن توسط آمریکا استفاده کرد افراد بیشتری به فکر استفاده بهینه از دارایی‌های دیجیتال افتادند.

البته با وجود اینکه رمز ارزها راه فرار خوبی برای مردم هستند نمی‌توانند به همین اندازه برای دولت‌ها کارآمد باشند. مدیر عامل بایننس نیز معتقد است تراکنش‌های رمز ارزها به شدت قابل پیگیری هستند و امکان استفاده از آن‌ها به قصد دور زدن تحریم وجود ندارد.

مادران بیشتری به ارزهای دیجیتال رو می‌آورند

در گذشته افراد فعال در ارزهای دیجیتال بیشتر مردان جوان بودند با این حال در حال حاضر مادران بیشتری وارد این حیطه شده اند. آن‌ها رمز ارزها را به عنوان راهی برای “تغییر معنی دار” امنیت مالی خانواده خود می‌بینند و معتقد هستند دیدگاه متفاوتی با دیگر سرمایه‌گذاران و فعالان بازار دارند.

...

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.