سریع ترین بلاک چین کدام است؟ | بررسی سرعت تمام بلاک‌چین‌ها

اگر در زمینه رمزارزها فعالیت داشته باشید؛ احتمالا نام سه‌گانه بلاک چین را شنیده اید.

این مفهوم توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین، در سال ۲۰۱۶ مفهوم‌سازی شد و به این نکته اشاره دارد که یک ارز دیجیتال تنها می‌تواند دو مورد از سه مورد زیر باشد، مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و یا امن.

مقیاس پذیری به توانایی یک ارز دیجیتال برای حفظ عملکرد خود حتی با میلیون‌ها کاربر و تراکنش اشاره دارد. به راحتی می‌توانیم بگوییم مقیاس پذیری مترادف با سرعت شبکه است.

تمرکززدایی به معنای برقراری ارتباط بدون وجود مرکزیت خاص است. جایی است که شما صدها یا حتی میلیون‌ها رایانه غیر مرتبط در سراسر جهان دارید که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را تأیید و پردازش می‌کنند. پس نوع تمرکز زدایی در امنیت و خواص شبکه دخیل و موثر است.

امنیت کاملا قابل درک است این مفهوم شامل مواردی مانند مکانیزم اجماع ارز دیجیتال و رمزگذاری کد آن است.

اما چرا نمی‌توان هر سه را باهم داشت؟

تصور کنید که یک ارز دیجیتال دارید که می‌تواند هزاران تراکنش را در ثانیه انجام دهد. این مربوط به مقیاس پذیری رمزارز شماست.

فرض کنید این ارز دیجیتال دارای ۱۰۰۰ کامپیوتر مستقل است که به تراکنش‌های پردازشی شبکه‌اش متصل هستند، این گزینه تمرکز زدایی را بررسی می‌کند، و در نهایت، بیایید این ارز دیجیتال را با مکانیزم اجماع اثبات کار فرض کنیم که بسیار امن و نسبتا سریع (در شبکه خلوت) است.

بنابراین بر روی کاغذ شما بر سه‌راهی بلاک چین غلبه کرده‌اید، و این همان کاری است که بسیاری از ارزهای دیجیتال ادعا کرده‌اند که انجام داده‌اند. با این حال، وقتی ماشین در جاده و بلاک چین در تراکنش‌ها می‌افتد، همه چیز خیلی سریع تغییر می‌کند.

به یاد بیاورید که ارز دیجیتال ما دارای ۱۰۰۰ کامپیوتر متصل به شبکه خود است که در سراسر جهان پخش شده اند. ۵۰۱ نفر از آنها باید یک تراکنش را تأیید کنند تا طبق مکانیسم اجماع معتبر باشد.

وقتی تعداد کاربران و تراکنش‌ها کم باشد، این مشکلی نیست. اما از آنجایی که تعداد کاربران و تراکنش‌ها شروع به افزایش می‌کند، دیگر نمی‌توان ۵۰۱ رایانه را برای بررسی هر تراکنش به‌طور مؤثر بررسی کرد.

برای اینکه شبکه رمزارز خیالی ما عملیاتی بماند، باید تعداد تراکنش‌ها را در هر ثانیه کاهش دهیم یا تعداد رایانه‌های متصل به شبکه را کاهش دهیم یا مکانیسم اجماع را تغییر دهیم.

اگر گزینه اول را انتخاب کنیم، مقیاس پذیری و سرعت را قربانی می کنیم. اگر دومی را انتخاب کنیم فدای تمرکززدایی می‌شویم و اگر سومی را انتخاب کنیم، امنیت را قربانی کرده ایم.

در مورد خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو آگاهانه تصمیم گرفت که مقیاس پذیری را قربانی امنیت و عدم تمرکز کند. بلاک چین بیت کوین کند اما کاملا امن و غیرمتمرکز است. Vitalik و دیگر بنیانگذاران اتریوم در ابتدا همین معامله را انجام دادند اما در حال حاضر با اتریوم ۲.۰ به آرامی تمرکززدایی قربانی خواهد شد تا سرعت و امنیت مورد نیاز برای پشتیبانی از اکوسیستم اتریوم به دست بیاید.

سرعت در کریپتوکارنسی چیست؟

اکنون، این نکته را به ذهن برسانید که عموما هنگام بررسی سرعت تراکنش‌های ارزهای دیجیتال مطرح نمی‌شود:

تراکنش‌ها برابر نیستند.

به عنوان مثال، انتقال یک کوین یا توکن از یک کیف پول به کیف دیگر مانند اجرای یک قرارداد هوشمند پیچیده در یک برنامه غیرمتمرکز مانند وام، AAVE و … نیست.

وقتی تاریخچه تراکنش‌های قرارداد هوشمند را بررسی می‌کنیم، اغلب متوجه می‌شویم که تراکنش‌های قراردادهای هوشمند به طور قابل توجهی کندتر از تراکنش‌های معمولی هستند.

چرا ما به سریع‌ترین بلاک چین نیاز داریم؟

بلاک چین یک دفتر کل نقل و انتقالات است – اما نباید فقط به دارایی‌های دیجیتالی مربوط باشد. هر گونه انتقال مقدار (داده) را ثبت می‌کند. و این بسیاری از احتمالات جدید را باز می‌کند، به خصوص اگر محدودیت‌های سرعت و مقیاس پذیری را حذف کنیم.

با حل این مشکل، می‌توانیم یک مسیر شفاف از اقدامات در اینترنت اشیا به دست آوریم. با این حال، این سناریو شامل هزاران دستگاه است که به صورت یک شبکه کار می کنند و دائماً داده ها را مبادله می کنند. بلاک چین می تواند ایمنی را در این سرزمین کاملاً ناشناخته تضمین کند، اما اگر سرعت شبکه را کند کند، کاربران مایلند امنیت را برای تجربه کاربری بهتر قربانی کنند.

سناریوی مشابه معاملات با فرکانس بالا است. در اینجا الگوریتم‌ها اوراق بهادار را در مقیاس بالا و با سرعت بسیار بالا معامله می‌کنند. به این ترتیب، نسبت پاداش به ریسک بالاتر است، اما شبکه باید اجازه دهد تا در کسری از ثانیه میلیون ها موقعیت کوتاه مدت را وارد یا خارج کند. این چیزی است که با انواع فعلی دارایی های دیجیتال غیرممکن است.

همان‌قدر که می‌توانیم از فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده به دست آوریم، باید آگاه باشیم که تا زمانی که سرعت آن بسیار کندتر از پایگاه‌های داده متمرکز باشد، کاربران زیادی حاضر نیستند تجربه کاربری خود را برای شفافیت و امنیت بهتر قربانی کنند.

به همین دلیل است که برای تجربه کامل استفاده از دارایی‌های دیجیتال و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز، باید برای کمترین تأخیر رقابت کنیم، نه لزوماً تعداد تراکنش‌ها در ثانیه.

۱۰۰۰۰۰ TPS -تراکنش در ثانیه- “سریع” نیست

در سال ۲۰۱۹، شاهد افزایش چشمگیر TPS بودیم که دفتر کل توزیع شده می‌تواند از عهده آن برآید. از یک دوجین TPS تا ادعای ۵۰۰۰۰ TPS. پروژه‌هایی که به وضوح سرعت را هدف قرار می‌دهند، هدف خود را برای رسیدن به TPS بالاتری که می‌توانند تعیین می‌کنند.

و این عالی است اما برخی از سوالات وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.

اگر یک شبکه بتواند ۵۰۰۰۰ TPS را تحمل کند

در چه شرایطی به آن دست می‌یابد؟

حجم معاملات چقدر است؟ آیا آن‌ها امضا شده اند؟

چگونه بفهمیم که همه آن‌ها تایید شده اند؟

هرچه دفتر کل بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند، مقیاس پذیرتر است. این بدان معناست که در یک ثانیه، شبکه می‌تواند تراکنش‌های X را پردازش کند، اما توجه به آنچه که مختص آن تراکنش‌ها است نیز مهم است. اگر آنها کوچک هستند و به هیچ نوع امضا یا تأیید نیاز ندارند، رسیدن به TPS بالا برای آنها آسان است، اما همچنان امنیت پایینی دارند و تنها چند برنامه برایشان ممکن است.

کاربر در هر صورتی می‌خواهد تراکنش‌ها در کسری از ثانیه انجام شوند، فارغ از اینکه چند تراکنش دیگر در شبکه در حال اجرا هستند. در نتیجه، شما به عنوان یک کاربر، کمترین زمان تأخیر یا تأیید و همچنین بیشترین رقم TPS را می‌خواهید. این همان چیزی است که شما آن را “سریع” می‌نامید و تنها مربوط به میزان تراکنش در ثانیه نیست.

سریع‌ترین بلاک چین کدام است؟

بیایید به این سوال متداول پاسخ دهیم – سریع ترین بلاک چین چیست؟

در ادامه لیستی از زمان‌های تراکنش ارزهای دیجیتال منتخب از ۱۰۰ رمزارز برتر در CoinMarketCap، به استثنای توکن‌های ERC-20 آمده است، زیرا همه آنها از فناوری اتریوم استفاده می‌کنند. ما همچنین چند پروژه قابل توجه را اضافه کرده ایم که ممکن است در CoinMarketCap فهرست نشده باشند.

قدیمی اما طلایی

درباره بیت کوین و اتریوم مطالب زیادی گفته شده است، اما وقتی صحبت از ارزش بازار و اندازه شبکه ها می شود، آنها همچنان بزرگترین بازیگران بازار هستند.

اعداد و ارقام به نفع این دو نیست. بیت کوین به طور متوسط ​​۷ TPS را با حدود ۶۰ دقیقه زمان تایید انجام می دهد. اتریوم با ۲۵ TPS و حدود ۶ دقیقه زمان تراکنش واقعی بسیار سریعتر است. کاربران می توانند به خاطر امنیت با تراکنش هایی که بیش از حد طولانی می شود کنار بیایند، اما این همان چیزی است که صنعت کریپتو را به اندازه یک شرکت بزرگ نگه می دارد. و یک شرکت بزرگ با “بازار انبوه” فاصله زیادی دارد.

بیت کوین

توان خروجی: ۷ TPS

مدت زمان معامله: ۶۰ دقیقه

جامعه بیت کوین شبکه لایتنینگ را به عنوان راهی برای افزایش چشمگیر عملکرد ارائه کرده است – زمان تراکنش بیت کوین را با ۱۰۰۰۰ TPS به زیر یک دقیقه می‌رساند. این آپدیت در فاز بتا است.

اتریوم

توان خروجی: ۲۵ TPS

مدت زمان معامله: ۶ دقیقه

آهسته و پیوسته

با توجه به مارکت کپ بازار متوجه خواهیم شد، کندی شبکه مسئله خیلی مهمی برای اکثر کاربران نیست و در بین ۲۰ رمزارز بزرگ بازار، شاهد بسیاری از رمزارزهای واقعا کند با حجم معاملاتی بسیار بالا هستیم. شاید دلیلش پایداری این شبکه‌ها باشد:

رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

در ادامه این بلاک چین‌ها را بررسی خواهیم کرد.

لایت کوین

توان خروجی: ۵۶ TPS

مدت زمان معامله: ۳۰ دقیقه

بیت کوین کش

توان خروجی: ۳۰۰ TPS

زمان معامله: ۶۰-۱۸۰ دقیقه

بیت کوینSV یا BSV

توان خروجی: ۲۲۴ TPS

مدت زمان معامله: ۶۰ دقیقه

مونرو

توان خروجی: ۴ TPS (قابلیت تخمینی بیش از ۱۰۰۰ TPS)

مدت زمان معامله: ۳۰ دقیقه

تزوس

توان خروجی: ۴۰ TPS

مدت زمان معامله: ۳۰ دقیقه

Zcash

توان خروجی: ۲۷ TPS

مدت زمان معامله: ۶۰ دقیقه

دیکرد (Decerd)

توان خروجی: ۱۴ TPS

مدت زمان معامله: ۳۰ دقیقه

بیت کوین گلد

توان خروجی: ۷ TPS

مدت زمان معامله: ۶۰ دقیقه

ریون کوین

توان خروجی: ۱۱۶ TPS

مدت زمان معامله: ۱۰۰ دقیقه

بیت کوین دایموند (Bitcoin dimond)

توان خروجی: ۵۶ TPS

مدت زمان معامله: ۶۰ دقیقه

تتر

توان عملیاتی: –

زمان تراکنش: ۶۰ دقیقه (در BTC Blockchain)

لیسک

توان خروجی: حدود ۲۵ TPS

مدت زمان معامله: ۵۱ دقیقه

اتریوم کلاسیک

توان خروجی: ۱۵-۲۵ TPS

زمان تراکنش: از نظر تئوری ۶ دقیقه اما طبق گفته کراکن – ۱ هفته!

بلاک چین‌های تقریبا سریع

دستیابی به زمان تأیید تراکنش کمتر از ۳۰ دقیقه در حال حاضر دستاوردی است که دارایی‌های دیجیتال را بسیار کاربر پسندتر می‌کند، اما همچنان، ممکن است برای اهداف با فرکانس بالا کافی نباشد.

کاردانو

توان خروجی: ۲۵۰ TPS

مدت زمان معامله: ۱۰ دقیقه

آنتولوژی

توان خروجی: ۵۳۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۱۰ دقیقه

کوانتوم

توان خروجی: ۷۰ TPS

مدت زمان معامله: ۲۰ دقیقه

آیکون

توان خروجی: ۹۰۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۱۰ دقیقه

بای تک کوین

توان خروجی: ۵۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۲۰ دقیقه

آترنیتی

توان خروجی: ۱۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۱۸ دقیقه

دش

توان خروجی: ۳۵ TPS

زمان تراکنش: ۶ دقیقه (۱۵ دقیقه در Kraken)

دوج کوین

توان خروجی: ۳۳ TPS

مدت زمان معامله: ۶ دقیقه

ستاره‌های ۵ دقیقه‌ای – بلاک چین‌هایی با سرعت زیر ۵ دقیقه

تراکنش‌های ۵ دقیقه‌ای در حال حاضر به قابلیت استفاده در دنیای واقعی نزدیک شده‌اند، اما اگر پول دیجیتال را به عنوان یک وسیله پرداخت انبوه برای آینده در نظر بگیریم، باز هم بسیار کند خواهد بود. به عنوان مثال، تصور کنید که برای پرداخت هزینه قهوه خود به مدت پنج دقیقه پشت پیشخوان ایستاده اید.

ترون

توان خروجی: ۲۰۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۵ دقیقه

دیجی بایت

توان خروجی: ۵۶۰ TPS

زمان معامله: ۲-۳ دقیقه

توکن بیت تورنت

توان عملیاتی: –

مدت زمان معامله: ۵ دقیقه

آیوتا IOTA

توان خروجی: ۱۵۰۰ TPS

زمان معامله: ۱-۵ دقیقه یا بیشتر

قهرمانان دقیقه فرعی – بلاک چین‌هایی با سرعت کمتر از یک دقیقه

می توانید بگویید همه چیز زیر یک دقیقه فورا سریع است. اما آن را شبیه به استفاده از اینترنت در نظر بگیرید. در آن روز، طبیعی بود که برای مدتی منتظر بارگذاری یک وب سایت باشید. و حالا؟ وقتی بارگیری به جای ۲ ثانیه ۱۰ ثانیه طول می کشد، ممکن است احساس ناراحتی کنید. پس زیر ۱ دقیقه نیز چندان کارآمد نیست.

ریپل

توان خروجی: ۱۵۰۰ TPS

زمان معامله: ۴ ثانیه

EOS

توان خروجی: ۴۰۰۰ TPS

زمان معامله: ۱.۵ ثانیه

استلار

توان خروجی: ۱۰۰۰ TPS

زمان معامله: ۴ ثانیه

NEO

توان خروجی: ۱۰۰۰۰ TPS

زمان معامله: ۱۵ ثانیه

NEM

توان خروجی: ۲ TPS

زمان معامله: ۳۰ ثانیه

ویوز

توان خروجی: ۱۰۰ TPS

زمان معامله: ۲-۱۰ ثانیه

بیت شیرز

توان خروجی: ۳۴۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۲ ثانیه

استیم

توان خروجی: ۱۰۰۰۰ TPS

زمان معامله: ۳ ثانیه

نانو

توان خروجی: ۱۰۰۰ TPS

زمان تراکنش: حدود ۰.۱۴ ثانیه (طبق NanoTicker)

آوالانچ (AVA)

توان خروجی: ۵۰۰۰+ TPS

زمان معامله: ۱-۲ ثانیه

کازماس

توان خروجی: ۱۰۰۰۰ TPS

زمان معامله: ~ ۲ ثانیه

الگوراند

توان خروجی: ۱۰۰۰ TPS

مدت زمان معامله: ۴۵ ثانیه

رد بلی

توان خروجی: ۱۴۰۰۰ TPS

زمان معامله: ۴ ثانیه

توجه: این پروژه قول داده است که در شرایط خاص عملکرد قابل توجهی داشته باشد. با این حال، تأخیر به شکل دیگری تعریف می‌شود: زمان بین بلوک‌های متعهد است.

هشگراف

توان خروجی: ۱۰۰۰۰+ TPS

زمان معامله: ۳-۵ ثانیه

توجه: اعداد از Hedera.com

سولانا

توان خروجی: ۲۹۰۰۰ TPS

زمان معامله: ۲.۵۷۵ ثانیه

جمع بندی

در حال حاضرف بلاک چین سولانا سریع‌ترین بلاک چین می‌باشد که به‌خاطر توکن بومی این شبکه یعنی sol نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

سرعت از اصول اولیه انتخاب بلاک چین چه برای سرمایه گذاری و چه برای کار با بلاک چین به منظور ایجاد توکن NFT و …. است.

امروزه هنوز این صنعت جوان، نتوانسته به سرعتی که باید برسد. این بایستگی از جهت دسترسی همه مردم در لحظه به بلاک چین تعیین می‌شود و اگر سیستم‌های مالی واقعا بخواهند تغییر کنند باید به سرعتی در هزارم ثانیه برسند تا بتوانند جایگزین شبکه‌های پرداخت بانکی شوند.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.