نسل چهارم بلاک چین ارائه یک راه حل برای تمام مشکلات گذشته

نسل چهارم بلاک چین برای حل مشکلات نسل‌های قبل به وجود آمده است.

آخرین نسل بلاک چین‌ها با ایجاد تکنولوژی‌های خاص در رمز ارزها به وجود آمد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نسل چهارم بلاک چین به دنبال دستیابی به چه چیزی است؟

با توجه به این واقعیت که نسل سوم بلاک چین هنوز در حال یافتن جایگاه خود است و تلاش می‌کند تا محبوبیت و استقبال بیشتری را کسب کند، در نظر گرفتن نسل چهارم فناوری کمی غیر ضروری به نظر می‌رسد. با این حال، در دنیای فناوری، تغییر تنها چیزی است که ثابت است و برخی از شرکت‌های بصری پیش از شلوغ شدن فضا حرکت کرده اند.

نسل چهارم بلاک چین چیست؟

اگر از یک متخصص بپرسید، احتمالاً پاسخی خواهید یافت. از دیگری بپرسید، در نهایت جواب متفاوت‌تر و غیر معقولانه ای خواهید یافت. دلیلش این است که نسل چهارم بلاک چین هنوز اینجا نیست و ما تصویری واضح از ظاهر آن نداریم. برخی از نویسندگان احساس می‌کنند که ترکیبی از بلاک چین نسل سوم و هوش مصنوعی باعث ایجاد بلاک چین ۴.۰ می‌شود اما صادقانه می‌گویم، من معتقدم که می‌تواند بسیار بیشتر از این باشد.

چند پروژه در حال حاضر با وایت پیپر خود ارائه شده اند، که نشان می‌دهد تغییرات زیادی در بلاک چین جدید ایجاد می‌شود. به نظر می‌رسد ویژگی مشخص Blockchain 4.0 این است که به نظر نمی‌رسد مانند نسل سوم بهبود یابد. در عوض، به دنبال نوآوری است.

در تمام این سال‌ها که بلاک چین کارهای زیادی انجام داده است اما وقتی به سراغ پذیرش انبوه کاربران می‌آید، زیاد چنگی به دل نمی‎زند. در حالی که مشاغل بزرگ، چند دولت و برخی کارآفرینان شخصی ممکن است از تبلیغات بلاک چین استفاده کنند، این فناوری هنوز به موسسات محلی، مردم عادی، مدارس، کالج‌ها، مشاغل کوچک و امثال آن نفوذ نکرده است.

نسل چهارم بلاک چین باید با در دسترس قرار دادن فناوری برای نهادها و صنایع، دولت‌ها و مردم عادی، این شکاف را بشکند. در حالی که چند پروژه تلاش می‌کنند تا این امر را به آینده برسانند، چند مورد از آن‌ها با پیشنهادات ابتکاری خود توجه من را به خود جلب کرد.

یکی از آن‌ها Multiversum است.
یک بستر جدید بلاک چین ایجاد می‌شود که هدف آن پذیرش گسترده است. در حالی که بلاک چین‌های موجود با داده‌های پیچیده سازماندهی شده ضعیف عمل می‌کنند، این راه حل نسل چهارم بلاک چین برای سازگاری با ماهیت سلسله مراتبی و چند وجهی سازمان‌های واقعی ارائه می‌دهد. ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی رابطه ای، که می‌تواند بین قطعات مختلف اطلاعات ذخیره شده در دفتر کل ارتباط برقرار کند، پیشنهاد جدید امیدوار است که بتواند نیازهای سازمان‌ها و دولت‌ها را به طور موثرتری برآورده کند.

جالب است که این پروژه همچنین سعی در چرخش ویژگی تغییرناپذیری اغلب در بلاک چین دارد. این یک ویژگی برگشت عملیاتی را برای ایجاد ویرایش و تغییر، بدون تأثیر بر شفافیت و قابلیت اطمینان شبکه بلاک چین مورد بحث، پیشنهاد می‌کند. ترکیب اطلاعات بیومتریک با هش‌ها و کلیدهای رمزنگاری نیز یک راه حل جالب برای مسئله امنیت ارائه می‌دهد و ممکن است برای این پروژه بلاک چین خاص استفاده شود.

در حالی که هدف این پروژه تمرکز بر ویژگی‌های جدید برای تسهیل استفاده گسترده است، آن‌ها همچنین تلاش می‌کند تا آنچه را که یک شکست دائمی در فناوری بلاک چین بوده است را با مقیاس پذیری پایین بهبود ببخشند. شاید این ادعا کمی بلندپروازانه باشد که روی “مقیاس پذیری نامحدود” کار می‌کند. از جمله اعتبار سنجی این پروژه، سرعت ۰.۲ ثانیه است، و ظرفیت آن می‌تواند به ۱۰۰۰ Tps در هر هسته برسد. این بدان معناست که یک سرور ۶۴ هسته ای به طور خودکار قادر است تا ۶۴۰۰۰ Tps برسد. انتظار می‌رود مکانیسم اجماع اثبات یکپارچگی منحصر به فرد این امر را به هم پیوند دهد.

یکی دیگر از پروژه‌های نسل چهارم بلاک چین، که SOOM چهارم بلاک چین نامیده می‌شود، سعی می‌کند مسیر ساده‌تری را برای دستیابی به کارآیی و پذیرش بالاتر طی کند. با توجه به وایت پیپر آن، سعی می‌شود عنصر فضا را در پیکربندی معمول شامل بلاک چین و زمان قرار دهد. یک الگوریتم گروه بندی جدید به منظور تقسیم گره‌ها به گروه‌ها برای حداکثر کارایی است، در حالی که الگوریتم دیگری از فرصت‌های استخراج تلفن همراه مراقبت می‌کند.

اساساً، چهارمین بلاک چین به عنوان یک بستر بلاک چین به عنوان یک سرویس (BaaS) در حال توسعه است تا بتواند نیازهای صنعتی زیادی را برآورده کند. هر معامله همتا به همتا توسط سلول‌ها انجام می‌شود، هر سلول دارای ۵۱۲ گره است که بر اساس عوامل مکان و زمان با الگوریتم گروه بندی منحصر به فرد گروه بندی شده اند. این یک روش جالب برای نزدیک شدن به مشکل کارآیی و مقیاس پذیری است.

تا آنجا که به بلاک چین نسل چهارم مربوط می‌شود، برخی دیگر از پروژه‌ها مانند Aergo و Insolar در حال ساخت هستند.

Insolar به عنوان یک پلتفرم BaaS طراحی شده است که شبکه‌های بلاک چین ترکیبی سازگار و دوستدار مدیریت را ارائه می‌دهد. این پروژه همچنین وعده اجرای قراردادهای هوشمند با استفاده از داده‌های دامنه‌های مبتنی بر ابر را می‌دهد.

Aergo، به نوبه خود، حدود ۱ میلیون Tps و راه حل sidechain برای حل مسائل مقیاس پذیری موجود ارائه می‌دهد.

واضح است که امکانات پروژه نسل چهارم بلاک چین بسیار زیاد است. با اینکه راه حل‌های مسائل قبلی بلاک چین پیرامون مقیاس پذیری همچنان در حال ظهور است برخی پروژه های جدید وعده می‌دهند با رائه ویژگی های کاربردی‌تر و کلی‌تر پایه بلاک چین را تغییر دهند. نسل چهارم بلاک چین به هیچ عنوان یکنواخت نخواهد بود بلکه متنوع و هیجان انگیز خواهد بود. با باز شدن در های جدید وایت پیپر به افکار ما اهمیت بیشتری خواهد داد.

آخرین نسل رمز ارزها با ایجاد تکنولوژی‌های خاص

۱- مولتی چین

تکنولوژی multichain در نیاز به ایجاد بلاک چین‌های خصوصی بر خلاف بلاک چین‌های عمومی که در آن دادها عمومی و قابل رؤیت است در بلاک چین‌های خصوصی این دادها به‌صورت اطلاعات خصوصی در محیط یک بلاک چین عمومی ذخیره می‌شود.

۲- مبادلات اتمی

تکنولوژی بین زنجیره‌ای یا crosschain و مبادلات اتمی atomicswap به تکنولوژی‌های رمزارزها برای تبدیل ارزها بدون نیاز به صرافی‌های متمرکز و بدون شخص سوم گفته می‌شود. کاری که پلتفرم 0x انجام می‌دهد ساخت یک پلتفرم برای همچنین مبادلاتی است. مانند کاری که در صرافی‌های غیر متمرکز انجام می‌شود نیازی به شخص سوم برای اعتماد در انجام مبادلات نیست.

۳- شاردینگ

شاردینگ تکنولوژی جهت بالا بردن مقیاس‌پذیری و سرعت تراکنش‌های رمز ارزها است. در این تکنولوژی با تقسیم بندی کردن تراکنش‌ها با توجه به اهمیت تراکنش‌ها در اجماع بر روی توافق برای انجام آن‌ها باعث افزایش سرعت خواهد شد. بدین‌وسیله که تراکنش‌های کم‌ارزش‌تر برای توافق نیاز به نودهای کمتری خواهد داشت.
علاوه بر این تکنولوژی‌ها چندین ویژگی خاص دیگر مثلاً قراردادهای هوشمند، اوراکل یا مکانیسم‌های اجماع خاص یا ساخت توکن با سرعت بالا و به‌سادگی و امنیت بالا در رمز ارزها به وجود آمد که ارزهای نسل چهار با جمع کردن همه یا اکثر این ویژگی‌های چندین قدم از ارزهای نسل سوم جلو افتادند. ارزهای نسل چهار در واقع ارزهای کاملی هستند و تمام و یا اکثر ویژگی‌های خاص گفته شده را دارند.

از جمله ارزهای نسل چهارم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • Fantom
  • Quarkchain
  • Aergo
  • Tomochain
  • Pchain
  • Ethereum2
  • Gram
  • و…

آینده متعلق به این ارزهاست و این پلتفرم‌ها در آینده بسیار درخشان‌تر خواهند بود.

اگه تازه واردی و نمیدونی از کجا باید شروع کنی، حتما یه سری به این صفحات بزن:

منابع:

Hacker Noon

۴.۵/۵ - (۱۲۱ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.