ده توکن برتر DeFi

DeFi

DeFi یا امور مالی غیر متمرکز شاهد پیشرفت گسترده ای در سال ۲۰۲۰ بود. این امر اعتماد سرمایه گذاران را نسبت به توکن‌های DeFi تقویت کرد. با توجه به اینکه دارایی‌های DeFi زیادی وارد عرصه می‌شوند و برخی از آن‌ها بازدهی خوبی را به همراه دارند، زمان آن فرا رسیده است که ما توکن‌های برتر DeFi را با جزئیات بیشتری ارزیابی کرده و تحلیل کنیم که کدام یک از آن‌ها می‌تواند در سال جاری ۲۰۲۱ مفید واقع شود.

در اینجا در این مقاله، ما ۱۰ توکن برتر DeFi را لیست کرده ایم و در مورد هر یک از آن‌ها بحث خواهیم کرد. با این حال، قبل از بررسی در مورد آن، اجازه دهید ببینیم توکن DeFi چیست؟

امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) یا همان دیفای به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی اشاره دارد که می‌توانند امور مالی مهمی مانند دریافت وام و معاملات مالی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند.

ده توکن برتر Defi با پتانسیل عظیم

۱ اینچ:

این توکن توسط صرافی رمزنگاری ۱ اینچی در ارتباط با صرافی Mooniswap معرفی شده است. این یک رمز ارز کاربردی و همچنین یک توکن دولتی است. این توکن همچنین برای جمع آوری مبادله غیر متمرکز توسعه یافته است.

در مجموع ۹۰ میلیون توکن ۱ اینچی توسط صرافی به همه کسانی که حداقل یکبار در طول عمر خود از صرافی استفاده کردند یا یک معامله حداقل ۲۰ دلاری داشتند، ارائه شد.

این یک توکن مبتنی بر اتریوم است که به ارائه دهندگان نقدینگی پاداش می‌دهد.

۲- یونی سواپ (UNI)

توکن یونی سواپ از محبوب‌ترین توکن‌های DeFi در حال حاضر است. این توکن سالانه حدود ۷ درصد بازدهی را برای سپرده‌هایی که نگه می‌دارید، ارائه می‌دهد. هیچ هزینه ای برای برداشت یا سپرده گذاری UNI وجود ندارد. توکن یونی سواپ امنیت بالایی دارد. هر کسی که دارای اتریوم است می‌تواند UNI را معامله کند و این بهترین بخش در مورد توکن‌های UNI است.

۳- پیوند زنجیره‌ای (LINK)

اگر سرمایه بازار را انتخاب کنید، توکن LINK بالاترین ارزش بازار را دارد. این توکن یک سرویس در بستر غیرمتمرکز است که کاربران را قادر می‌سازد بدون آسیب رساندن به امنیت به داده‌ها، پرداخت‌ها و سایر رویدادها دسترسی داشته باشند.

این برنامه متفاوت از بقیه است زیرا شامل یک معجزه است که داده‌ها را از خارج فراهم می‌کند تا باعث اجرای قراردادهای هوشمند شود. این یکی از امیدوار کننده‌ترین پروژه‌های DeFi در زمان کنونی است که دارای پتانسیل عظیمی است. در حال حاضر، نرخ بهره‌ای که به سرمایه گذاران ارائه می‌دهد حدود ۴.۳۵ درصد است.

۴- ترکیب (COMP)

با توکن COMP می‌توانید به همان میزان که سپرده گذاری کرده اید سود دریافت کنید و در مقابل همان وام بگیرید. شما می‌توانید نقدینگی را به مجموعه توکن‌های مرکب ارائه دهید و سود کسب کنید، بهره‌ای که به طور مداوم در حال افزایش است.

این یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آن است. اگرچه نرخ بهره بر اساس تقاضا و عرضه توکن محاسبه می‌شود. دارندگان توکن COMP حق رأی دارند. آن‌ها می‌توانند به پروتکل COMP رای مخالف دهند.

۵- آوه (AAVE)

مشابه توکن قبلی، AAVE همچنین یک پروتکل نقدینگی غیر محفوظ و منبع باز است. این مبلغ برای سود نقدینگی که کاربر ارائه می‌دهد (سپرده) و همچنین برای استقراض از سپرده‌ها (به عنوان وثیقه) استفاده می‌شود. توکن‌های AAVE دارای یک ماژول ایمنی برای توکن‌های AAVE هستند که در آن قرار داده شده است.

این توکن به عنوان وثیقه عمل می‌کند. برای پاداش رشد پروتکل، مشوق‌هایی برای ایمنی وجود دارد. دارندگان توکن AAVE قدرت تصمیم گیری در مورد توکن AAVE و چارچوب حکمرانی آن را دارند. در مجموع ۱۶ میلیون توکن AAVE وجود دارد که ۳ میلیون از آن‌ها ذخیره شده و مابقی در فضای باز برای معامله و وام قرار دارند.

۶- Synthetix: SNX

SNX متشکل از یک سیستم قرارداد هوشمند با مجموعه‌ای از مشوق‌ها برای حفظ قیمت آن است. SNX به عنوان یک وثیقه عمل می‌کند و مقدار متناسبی از آن برای صدور دارایی‌های ترکیبی باید گرو گذاشته شود.

سرمایه‌گذاران در این سیستم با درصد متناسبی از کارمزد‌ها پاداش خود را می‌گیرند. این کارمزد‌ها ناشی از فعالیت در این شبکه هستند و در اثر این فعالیت‌ها ایجاد می‌شوند. پس می‌توان گفت که ارزش توکن SNX مستقیما به استفاده از شبکه آن وابسته است. این مکانیسم به SNX اجازه تبدیل بی دردسر دارایی‌ها به یکدیگر را می‌دهد و مشکل نقدینگی در میان نخواهد بود.

۷- Maker DAO : MKR

MKR توکن Maker DAO است، یک سازمان غیرمتمرکز که به طور مستقل در بستر اتریوم کار می‌کند. شعار اصلی آن کاهش نوسان قیمت DAI، کوین پایدار در برابر SDR (سبد ارزی) صندوق بین المللی پول است. صاحبان MKR از برنامه بازخرید درآمد کسب می کنند.

۸- دسترسی به بازار جهانی (UMA)

UMA برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی استفاده می‌شود. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمندی ایجاد کنند که خود اجرایی و دارای ضمانت اقتصادی هستند. ایده پشت این امر این است که به نوآوری‌های صورت گرفته در دنیای مالی که توسط بلاک چین ایجاد می شود، قدرت ببخشد.

این شبیه قراردادهایی است که در بازار پول منعقد می‌شود که در آن دو طرف با استفاده از مشتقات اصلی قرارداد می‌بندند. با این حال، این قراردادها برخلاف قراردادهای فیت به طور جهانی قابل دسترسی هستند و تنها با مشوق‌های اقتصادی پشتیبانی می‌شوند.

۹- امور مالی (YFI)

YFI یک توکن حاکمیتی ERC-20 است که اکوسیستم yearn.finance را کنترل می‌کند. این پروتکل YFI را در میان تأمین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌کند. این افراد در واقع yTokenهای خاصی را تأمین می‌کنند.

امور مالی (YFI) در واقع یک توکن حکمرانی است که شعار آن ایجاد دروازه ای برای اکوسیستم غیرمتمرکز مالی است. دارندگان توکن YFI مجاز به رای گیری برای اتخاذ هرگونه تصمیم در مورد Yearn هستند.

۱۰- سوشی سواپ (SUSHI)

صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ به‌عنوان فورکی از صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ معرفی شده است. در واقع این صرافی نسخه تغییریافته از یونی سواپ است که بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند. این صرافی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ توسط شخص یا دو گروه با نام‌های مستعار سرآشپز نومی “Chef Nomi” و “0xMaki” به‌وجود آمد. اطلاعات دقیقی از هویت و مشخصات خالق یا خالقین Sushiswap در دسترس نیست.

بیشتر بخوانید: فورک چیست؟ انواع فورک در دنیای دیجیتال

نتیجه:

به طور خلاصه می‌توان گفت که توکن‌های DeFi آینده سرمایه گذاری هستند، همانطور که از افزایش شدید ارزش آن‌ها در دوران به وضوح دیده شد. با این حال، تصمیم گیری عاقلانه برای سرمایه گذاری در نشانه‌های DeFi ضروری است.

همه توکن‌های DeFi یکسان نیستند و بنابراین قبل از سرمایه گذاری در آن باید از توکن‌های آن مطلع باشید. اطمینان حاصل کنید که از هزینه‌ها، هزینه‌های پنهان، قیمت/ ارزش بازار و دارایی اساسی برای تصمیم گیری آگاهانه مطلع هستید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.