درس۳: توضیح خط روند(Trendline)

خط روند

خط روند جهت حرکت بازار رمزارز‌ها رو نشون میده و یکی از کاربردی‌ترین ابزارها در تحلیل تکنیکال است .زمانی که قیمت‌ها در یک جهت حرکت میکنند، روند شکل میگیره. بازار هیچ وقت به صورت یک خط راست حرکت نمیکنه، تغییرات قیمت به صورت یک سری حرکات زیگزاگ مشخص میشه .

این زیگزاگ‌ها مثل موج‌های پی در پی هستند، نتیجه حرکت موج‌ها روند حرکت قیمت رمزارزها‌ رو نشون میده .روند قدرت معامله گران در نوسانات قیمت رو نشون میده ،تا زمانی که نیرویی بیشتر از نیروی فعلی و در جهت عکس به بازار وارد نشه روند، ادامه داره .

خط روند سه حالت داره :

  • روند صعودی
  • روند نزولی
  • روند خنثی

روند صعودی :

روند صعودی

روند صعودی زمانی شکل میگیره که قیمت افزایش داشته باشه.در این حالت، قیمت رو به بالا حرکت میکنه و یک سقف قیمتی(بالاترین قیمت) ایجاد میکنه. بعد از این مرحله، ما شاهد اصلاح قیمت(کاهش قیمت) خواهیم بود که باعث ایجاد یک کف قیمتی(پایین‌ترین قیمت) میشه. سقف قیمتی جدیدی که در ادامه روند ایجاد میشه، باید از سقف قبلی بالاتر باشه تا روند صعودی تایید بشه. روند صعودی تا زمانی که سقف یا کف قیمتی پایین‎تری ایجاد نشه، ادامه داره.

روند نزولی :

روند نزولی

روند نزولی زمانی شکل میگیره که قیمت کاهش داشته باشه.در این حالت، قیمت رو به پایین حرکت میکنه و یک کف قیمتی(پایین ترین قیمت) ایجاد میکنه. بعد از این مرحله، ما شاهد اصلاح قیمت(افزایش قیمت) خواهیم بود که باعث ایجاد یک سقف قیمتی(بالاترین قیمت) میشه. کف قیمتی جدیدی که در ادامه روند ایجاد میشه، باید از کف قبلی پایین تر باشه تا روند نزولی تایید بشه. روند نزولی  تا زمانی که کف یا سقف قیمتی بالا‎تری ایجاد نشه، ادامه داره.

روند خنثی:

روند خنثی

روند خنثی زمانی شکل میگیر‌ه که قیمت در یک محدوده قیمتی در حال نوسان باشه به طور کلی نه نزولی باشه و نه صعودی  .این روند قیمتی نشون میده که معامله گران در سردرگمی و بلاتکلیفی هستن .روند خنثی تا زمانی  که این محدوده قیمتی شکسته نشه ادامه داره  .

برای اطلاع از آخرین اخبار و جدید ترین تکنیک‌های سرمایه‌ گذاری روی بیت کوین، اتریوم و انواع ارزهای دیجیتال، پیشنهاد میکنم ما رو در اینستاگرام و توییتر دنبال کنید!

همچنین برای از دست ندادن جزئی ترین تغییرات قیمت انواع ارزهای دیجیتال، حتما یه سری به قسمت قیمت لحظه‌ای بزنید!

برای آشنایی بیشتر با انواع ارزهای دیجیتال کانال‌ تلگراممون رو دنبال کنید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.