درس۳: توضیح خط روند (Trendline)

خط روند

ترید در بازار کریپتو بی‌ثبات است و معامله‌گران دائماً به دنبال راه‌هایی برای کنترل این نوسان و در نهایت سود بردن از آن هستند. استفاده از تحلیل تکنیکال یکی از بهترین راه‌ها برای شناسایی معاملات در بازارهای پرنوسان است.

تجزیه و تحلیل تکنیکال عملکرد قیمت گذشته را توصیف می‌کند و آن را به آینده بازار نیز تعمیم می‌دهد. البته، هیچ چیز برای همیشه دوام نمی‌آورد، به همین دلیل است که معامله‌گران بر اساس تجزیه و تحلیل، برای هر معامله در سطوح قیمتی مشخص، یک حد ضرر قرار می‌دهند.

در ادامه، یک ابزار تحلیل محبوب به نام خطوط روند را مورد بحث قرار خواهیم داد.

خط روند چیست؟

خطوط روند، خطوطی هستند که به راحتی قابل تشخیص‌اند. معامله‌گران این خطوط را روی نمودارها ترسیم می‌کنند تا مجموعه‌ای از قیمت‌ها را به یکدیگر متصل کنند یا بهترین تناسب داده‌ها را نشان دهند. سپس از خط حاصل استفاده می‌شود تا به معامله‌گر ایده خوبی از جهتی که ارزش سرمایه‌گذاری ممکن است در آن حرکت کند، ارائه می‌کند.

خط روند، خطی است که بالای پیوت اوج یا پایین‌تر از پیوت پایین کشیده می‌شود تا جهت غالب قیمت را نشان دهد. خطوط روند یک نمایش بصری از حمایت و مقاومت در هر چارچوب زمانی هستند. آنها جهت و سرعت قیمت را نشان می‌دهند و همچنین الگوها را در طول دوره‌های انقباض قیمت توصیف میٰ‌کنند. از خطوط روند می‌توان برای شناسایی و تایید روندهای بازار استفاده کرد.

خطوط روند (Trendlines) به شما چه می‌گویند؟

خط روند یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده توسط تحلیلگران تکنیکال است. تحلیلگران تکنیکال به جای نگاه کردن به عملکرد کسب و کار گذشته یا سایر اصول فاندامنتال، به دنبال روندهای قیمت هستند. خط روند به تحلیلگران تکنیکال کمک می‌کند تا جهت فعلی قیمت‌های بازار را تعیین کنند. این تحلیلگران بر این باورند که روند دوست شماست و شناسایی این روند اولین گام در ایجاد یک معامله خوب است.

برای ایجاد خط روند، یک تحلیلگر باید حداقل دو نقطه در نمودار قیمت داشته باشد. برخی از تحلیلگران دوست دارند از بازه‌های زمانی مختلف مانند یک دقیقه یا پنج دقیقه استفاده کنند. برخی نیز به نمودارهای روزانه یا هفتگی نگاه می‌کنند. برخی از تحلیلگران زمان را به طور کلی کنار می‌گذارند و ترجیح می‌دهند روندها را بر اساس فواصل تیک به جای فواصل زمانی مشاهده کنند. آنچه خطوط روند را از نظر استفاده و جذابیت جهانی می‌کند این است که می‌توان از آن‌ها برای کمک به شناسایی روندها بدون در نظر گرفتن دوره زمانی، چارچوب زمانی یا بازه زمانی استفاده شده استفاده کرد.

به طور مثال اگر قیمت رمز ارز A با قیمت ۳۵ دلار معامله می‌شود و در دو روز به ۴۰ دلار و در سه روز به ۴۵ دلار می‌رسد، تحلیلگر سه نقطه برای ترسیم در نمودار دارد که از ۳۵ دلار شروع می‌شود، سپس به ۴۰ دلار و سپس به ۴۵ دلار می‌رسد. اگر تحلیلگر بین هر سه نقطه قیمت خطی بکشد، روند صعودی دارند. خط روند ترسیم شده دارای شیب مثبت است و بنابراین به تحلیلگر می‌گوید در جهت روند خرید کنید. با این حال، اگر قیمت شرکت A از ۳۵ دلار به ۲۵ دلار برسد، خط روند دارای شیب منفی است و تحلیلگر باید در جهت روند بفروشد.

حالت‌های خطوط روند

  • روند صعودی
  • روند نزولی
  • روند خنثی

روند صعودی:

 

روند صعودی زمانی شکل می‌گیرد که قیمت افزایش داشته باشد. در این حالت، قیمت رو به بالا حرکت کرده و یک سقف قیمتی (بالاترین قیمت) ایجاد می‌کند. بعد از این مرحله، ما شاهد اصلاح قیمت (کاهش قیمت) خواهیم بود که باعث ایجاد یک کف قیمتی (پایین‌ترین قیمت) خواهد شد. سقف قیمتی جدیدی که در ادامه روند ایجاد می‌شود، باید از سقف قبلی بالاتر باشه تا روند صعودی تایید شود. روند صعودی تا زمانی که سقف یا کف قیمتی پایین‌‎تری ایجاد نشده، ادامه خواهد داشت.

روند نزولی:

 

روند نزولی زمانی شکل می‌گیرد که قیمت کاهش داشته باشد. در این حالت، قیمت رو به پایین حرکت کرده و یک کف قیمتی (پایین ترین قیمت) ایجاد می‌کند. بعد از این مرحله، ما شاهد اصلاح قیمت (افزایش قیمت) خواهیم بود که باعث ایجاد یک سقف قیمتی (بالاترین قیمت) خواهد شد. کف قیمتی جدیدی که در ادامه روند ایجاد می‌شود، باید از کف قبلی پایین تر باشد تا روند نزولی تایید بشود. روند نزولی تا زمانی که کف یا سقف قیمتی بالا‎تری ایجاد نشده، ادامه خواهد داشت.

روند خنثی:

 

روند خنثی زمانی شکل می‌گیرد که قیمت در یک محدوده قیمتی در حال نوسان باشد. به طور کلی قیمت در این حالت نه نزولی است و نه صعودی. این روند قیمتی نشون می‌دهد که معامله‌گران در سردرگمی و بلاتکلیفی هستند. روند خنثی تا زمانی که این محدوده قیمتی شکسته نشده ادامه خواهد داشت.

چگونه خط روند را تفسیر کنیم؟

یک خط روند حداقل ۲ نقطه قیمت را در نمودار به هم متصل می‌کند و معمولاً برای شناسایی مناطق حمایت و مقاومت به جلو کشیده می‌شود. خطوط با شیب مثبت که از عملکرد قیمت حمایت می‌کنند نشان دهنده افزایش تقاضا هستند. تا زمانی که قیمت در بالای این خط باقی بماند، روند صعودی داریم. خطوط با شیب منفی که به عنوان مقاومت در برابر عمل قیمت عمل می‌کنند نشان می‌دهد که عرضه در حال افزایش است. تا زمانی که قیمت زیر این خط باقی بماند، روند نزولی داریم.

قیمت معمولاً یک خط روند شیبدار را چندین بار مجدداً آزمایش می‌کند تا زمانی که شکسته شود و در آن نقطه ممکن است روند معکوس داشته باشیم. هرچه نقاط بیشتری برای اتصال وجود داشته باشد، خط روند قوی تر می‌شود. استراتژی‌های مختلف قوانین متفاوتی در مورد فاصله‌ی نقاط قیمت متصل و اتصال سایه‌ها یا بدنه‌های کندل دارند، اما همه خطوط روند در نهایت شکسته می‌شوند.

تفاوت بین خطوط روند و کانال‌های قیمتی

بیش از یک خط روند را می‌توان در نمودار اعمال کرد. معامله گران اغلب از یک خط روند برای اتصال اوج‌های قیمتی در یک دوره و همچنین از خط روندی دیگر برای اتصال کم‌ترین قیمت‌ها در همان دوره برای ایجاد کانال استفاده می‌کنند. یک کانال یک نمایش بصری از حمایت و مقاومت برای دوره زمانی مورد تجزیه و تحلیل اضافه می‌کند. مانند یک خط روند، معامله گران به دنبال تحلیل برای ورود یا خروج هستند. بسته به اینکه چگونه تجارت خود را تنظیم می‌کنند، ممکن است از این رخنه به عنوان یک نقطه خروج یا یک نقطه ورود استفاده کنند.

محدودیت‌های خط روند

خطوط روند دارای محدودیت‌هایی هستند که همه ابزارهای نمودار را به اشتراک می‌گذارند، زیرا باید با ورود داده‌های قیمت بیشتر، مجدداً تنظیم شوند. خط روند گاهی اوقات برای مدت طولانی دوام می‌آورد، اما در نهایت قیمت آنقدر منحرف می‌شود که نیاز به به‌روزرسانی داشته باشد. علاوه بر این، معامله گران اغلب نقاط داده متفاوتی را برای اتصال انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از معامله‌گران از پایین‌ترین قیمت‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تنها برای یک دوره از پایین‌ترین قیمت‌های پایانی استفاده کنند. در نهایت، خطوط روند اعمال شده در تایم فریم های کوچکتر می‌توانند به حجم حساس باشند. خط روند تشکیل شده در حجم کم ممکن است به راحتی با افزایش حجم در طول ترید شکسته شود.

انواع خط روند

انواع مختلفی از خطوط روند وجود دارد. رایج‌ترین آن‌ها به صورت خطی، لگاریتمی، چند جمله‌ای، توانی، نمایی و میانگین متحرک مشخص می‌شوند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.