درس۱۰: تحلیل تکنیکال / اصطلاحات کاربردی در بازار های مالی

تحلیل تکنیکال

برای موفقیت توی بازار های مالی تنها تحلیل تکنیکال کافی نیست، شناخت اصطلاحات کاربردی یکی دیگه از اصول موفقیت توی این بازارهاست .

روند (Trend)

روند به معنی نحوه‌ی حرکت قیمت در یک بازه زمانیه.

اندیکاتور (Indictor)

به معنی شاخص یا مقیاسه؛ در اصل نشانگر های برنامه نویسی شده که براساس فرمول های ریاضی و منطقی نقاط، قیمت، و زمان های مناسب خرید، فروش و نوع معاملات رو به شما نشون میدن یا به اصطلاح سیگنال های معاملاتی صادر میکنن.

سیگنال های معاملاتی

به ما اطلاع میدهند که چه ارزی رو در چه زمان و چه قیمتی خرید و فروش کنیم و یا در چه قیمت و زمانی از معاملات خود در سود یا ضرر خارج بشیم.

ترید و تریدر

به انجام معامله در بازار بین المللی ترید و به کسی که این معاملات رو انجام میده تریدر میگن.

پوزیشن (Position)

به هر معامله ای که تریدر انجام میده پوزیشن میگن.

تارگت(target) یا جمع آوری سود (Take profit)

تریدر هر پوزیشنی رو با انتظار رسیدن به یه هدف قیمتی خاص باز میکنه که بهش تارگت گفته میشه، تارگت حداقل افزایش قیمتی هست که تریدر ها از ارز مورد نظرشون انتظار دارن .

استاپ لاس (Stop Loss)

استاپ لاس به معنی حد ضرر و یه کلید موفقیت خیلی مهم توی معاملاته، یکی از دلایلی مهمی که تریدر ها توی معاملات خودشون علاوه بر تارگت استاپ لاس هم تعین میکنن اینه که ممکنه روند بازار ناگهانی برخلاف انتظارش حرکت کنه و حدضرر جلوی زیان کردن زیاد رو میگیره .

اشباع خرید و فروش  (Overbought & Oversold)

به بازاری گفته میشه که افزایش یا کاهش قیمت با سرعتی بیشتر از حالت معمولی صورت میگیره ، این حالت به این معنیه که خریداران (اشباع خرید) و فروشندگان (اشباع فروش ) به نهایت قدرت خودشون رسیدن و امکان تعغییر حالت در روند قیمتی وجود داره .

پیوت

پیوت

پیوت نام یک نقطه‌ی بسیار کلیدی و تاثیر گذار توی نموداره، در این نقطه روند بازار از نزولی به صعودی و برعکس تعغییر میکنه؛ پیدا کردن این نقطه خیلی سود آوره .

  • ۲ نوع پیوت وجود داره :
  •  پیوت مینور
  • پیوت ماژور

در پیوت مینور تعغیر روند کمتر و در پیوت ماژور تعغیر روند بیشتره .

بازار خرسی و گاوی (Bullish & Bearish market)

بازار خرسی و گاوی

اصطلاح بازار گاوی و خرسی که قدمت صد ساله داره به بازار صعودی و نزولی گفته میشه، و به این صورت تعبیر میشه که گاوها (سرمایه گذار ها) با شاخ های قدرتمند خودشون بازار رو به سمت بالا و خرس ها ( فروشندگان بزرگ) با ایستادن روی دوپای خودشون،با دوتا دستشون و قدرتشون بازار رو به سمت پایین هدایت میکنن .

برای اطلاع از آخرین اخبار و جدید ترین تکنیک‌های سرمایه‌ گذاری روی بیت کوین، اتریوم و انواع ارزهای دیجیتال، پیشنهاد میکنم ما رو در اینستاگرام و توییتر دنبال کنید!

همچنین برای از دست ندادن جزئی ترین تغییرات قیمت انواع ارزهای دیجیتال، حتما یه سری به قسمت قیمت لحظه‌ای بزنید!

برای آشنایی بیشتر با انواع ارزهای دیجیتال کانال‌ تلگراممون رو دنبال کنید.

 

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.