درس ۱: تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

تحلیل بازار با بهترین شاخص فاندامنتال برای خرید بلند مدت

برای فعال بودن در بازار رمز ارزها لازم است که برای گرفتن یک نتیجه ثابت و درست، با تحلیل تکنیکال و ابزارهای آن آشنا باشید.

برای انجام محاسبات و تصمیم به ترید، نیاز دارید که موقعیت بازار را هنگام ترید خود پیش‌یینی کنید.
اگر محاسبات را بر اساس حدس و گمان یا شهود پیش ببرید، کریپتو و ترید تبدیل به قمار می‌شود. یکی از بهترین راه‌های تریدرها برای جلوگیری از این اتفاق، تحلیل تکنیکال بازار رمز ارزها است.

پس تحلیل تکنیکال چیست و چه ابزاری برای اجرا دارد؟

برای پاسخ به این سوال تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال شامل استفاده از شاخص‌های ریاضی برای ارزیابی روندهای آماری و پیش‌بینی جهت قیمت در بازار کریپتو است. این کار با نگاه کردن به تغییرات قیمت گذشته، داده‌ها وحجم معاملات پیش از این انجام می‌شود تا مشخص شود بازار چگونه کار می‌کند و روند فعلی چه تاثیری روی آینده بازار خواهد داشت. 

به‌طور کل و به زبان ساده‌تر تحلیل تکنیکال استفاده از زبان و ابزار ریاضی برای تحلیل گذشته، حال و حدس آینده بازار است.

تحلیل تکنیکال به ارزیابی بازار رمزارز ها می‌پردازد و فرصت‌های معاملاتی را از طریق روند قیمت و الگوهایی که در نمودارها نشان داده می‌شود؛ شناسایی می‌کند. تریدرها در تحلیل تکنیکال بر این باور هستند که فعالیت معاملاتی گذشته و تغییرات قیمت یک کریپتوکارنسی، دو شاخص ارزشمند در تعیین قیمت و فعالیت آینده هستند.

سه فرض اساسی در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بر سه فرض استوار است که در این بخش به اختصار به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بازار خودش اطلاعات را می‌دهد

این گزاره بر این فرض استوار است که هر چیزی که در بازار یا حول بازار ایجاد می‌شود می‌ةواند بر قیمت کریپتو و مارکت کپ اثر بگذارد. قیمت نیز هر آنچه را که باید در مورد یک رمزارز بدانید به شما نشان می‌دهد. پس برای تعیین حرکات قیمت یک کریپتو کارنسی، لازم نیست عوامل اساسی را در نظر بگیرید.

 مثلاً وقتی متوجه شدید که قیمت یک رمزارز در حال کاهش است؛ می‌توانید از اطلاعات موجود در نمودار مانند الگوی شمعدان، میزان افت قیمت و سایر اطلاعات فنی استفاده کنید تا بدانید که آیا سرمایه‌گذاری در چنین کوینی در آن زمان خوب است یا خیر.

قیمت در یک روند حرکت می‌کند

پرایس اکشن (price action) همیشه روند قیمت‌ها را نشان می‌دهد، حتی در حرکات تصادفی بازار، صرف نظر از بازه زمانی که استفاده می‌کنید؛ کندل‌های سبز و قرمز الگوی روند و جهت قیمت را نشان می‌دهند.

اعتقاد بر این است که قیمت‌ها از یک روند پیروی می‌کنند. یک حرکت قیمت در آینده به احتمال زیاد از یک روند ثابت در حال دنباله‌روی می‌کند. روند قیمت می‌تواند صعودی، نزولی یا جانبی باشد.

تاریخ تکرار می‌شود

ماهیت تکرارشونده بازار کریپتو به این معنی است که تجزیه و تحلیل الگوهای قبلی می‌تواند به شما در پیش بینی حرکات آتی بازار کمک کند.

تاریخ در بازار تکرار می‌شود

تاریخ در بازار تکرار می‌شود

فعالان بازار معمولاً واکنش‌های ثابتی نسبت به اتفاقات بازار در طول زمان نشان می‌دهند. اگرچه برخی از الگوها مدت‌ها پیش، روی نمودار شکل گرفته اند، اما همچنان مهم تلقی می شوند زیرا ممکن است دوباره تکرار شوند.

شش ابزار و اندیکاتور ساده تحلیل تکنیکال

شش ابزار و شاخص زیر معمولاً برای انجام تجزیه و تحلیل تکنیکال هنگام معامله ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

کندل استیک (Candlestick Chart)

کندل استیک

کندل استیک

معامله گران نمودارهای کندل استیک را ترجیح می‌دهند زیرا اطلاعات بیشتری در مورد حرکت قیمت به آن‌ها نشان می‌دهند. هر کندل نشان دهنده فعالیت در بازه زمانی است که برای تجزیه و تحلیل قیمت انتخاب می‌کنید. بنابراین، اگر در یک بازه زمانی چهار ساعته کار می‌کنید، هر کندل نشان دهنده حرکت قیمت هر چهار ساعت خواهد بود.

کندل از بدنه و سایه تشکیل شده است. بدنه می‌تواند سبز (افزایشی) یا قرمز (کاهشی) باشد.

کندل‌های سبز نشان می‌دهد که یک معامله بالاتر از قیمت شروع آن بسته شده است. پایه کندل قیمت شروع را نشان می‌دهد و در قسمت بالایی کندل قیمت بسته شدن را می‌توان دید. از سوی دیگر، کندل‌های قرمز نشان می‌دهد که معاملات کمتر از قیمت شروع بسته شده است. سایه کندل استیک نشان می دهد که قیمت در بازه زمانی چقدر بالا و پایین بوده است. بالاترین نقطه سایه کندل، بالاترین قیمت و پایین‌ترین نقطه آن کم‌ترین قیمت را نشان می‌دهد.

حمایت و مقاومت

درک سطوح حمایت و مقاومت به شما کمک می‌کند سطوح کلیدی نمودار را به راحتی تفسیر کنید. این سطوح، سطوح قیمتی خاصی هستند که بازار به سختی از آنها فراتر می‌رود و تغییر روند می‌دهد. سطح حمایت نقطه‌ای است که قیمت‌ها از حرکت به قیمت پایین‌تر متوقف می‌شوند و مقاومت نقطه‌ای است که قیمت بازار نمی‌تواند بیشتر از آن افزایش یابد.

به نظر می رسد سطح حمایت نقطه جهشی برای قیمت دارایی‌ها باشد. هنگامی که بازار به آن نقطه سقوط می کند، دوباره رشد و بازیابی خواهد کرد. از سوی دیگر، هنگامی که قیمت به سطح مقاومتی که به عنوان یک مانع برای افزایش عمل می کند، می‌رسد؛ روند کاهشی شروع می‌شود. 

هنگامی که این سطوح را شناسایی کردید، می‌توانید از آن‌ها برای پیش بینی قیمت بازار خود استفاده کنید. مقاومت نقطه‌ای است که به احتمال زیاد فشار صعودی در آن متوقف می‌شود و قیمت دوباره شروع به کاهش می‌کند، در حالی که حمایت نقطه‌ای است که احتمال بازگشت صعودی (برای افزایش قیمت) وجود دارد.

حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت

خط روند

خط روند برای ترسیم روندهای بالقوه در بازار استفاده می‌شود و اشکال مختلفی دارد. تریدرها خطوط روند متعددی را برای ترسیم الگوهای پیچیده ترسیم می‌کنند. خط روند یک خط واحد است که نقاط مختلف قیمت بالا و پایین را به هم متصل می‌کند. هرچه نقطه قیمت بیشتر به خط متصل شود، روند قوی‌تر است.

میانگین متحرک

این اندیکاتور به شما کمک می‌کند روند قیمت را با در نظر گرفتن میانگین قیمت‌های گذشته یک دارایی کریپتو در یک دوره مشخص پیگیری کنید. شما می‌توانید دوره را به یک بازه زمانی مناسب برای تولید سیگنال‌های قابل اعتماد در نمودار معاملاتی تنظیم کنید. میانگین‌های متحرک بینشی را در مورد جهت بازار ارائه می‌دهد و به تعیین قیمت و نقطه ورودی ترید خوب کمک می‌کند.

دو نوع متداول میانگین متحرک وجود دارد: میانگین متحرک ساده، که میانگین کل قیمت‌ها را در یک دوره خاص نشان می‌دهد، و میانگین متحرک نمایی، که جدیدترین قیمت‌ها را بدون در نظر گرفتن حرکات قبلی قیمت نمایش می‌دهد. رایج ترین میانگین‌های متحرک مورد استفاده، میانگین‌های متحرک ۱۰،۲۰، ۳۰،۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه هستند.

 شاخص قدرت نسبی (RSI)

RSI چیست؟

RSI

 RSI یک شاخص نوسانی است که نشان می‌دهد یک دارایی بیش از حد خریده یا فروخته شده است. این شاخص در محدوده ۰ تا ۱۰۰ اندازه گیری می‌شود.

 وقتی ارزش RSI یک رمزارز زیر ۳۰ باشد، آن کریپتوکانرسی بیش از حد به فروش می‌رسد و زمانی که ارزش RSI به بالای ۷۰ می رسد، نشان می‌دهد که دارایی در آن قیمت بیش از حد خریداری شده یا خواهد شد.

نمایش خرید بیش از حد یک سیگنال نشان دهنده فروش بالقوه است، در حالی که شرایط فروش بیش از حد نشان دهنده یک فرصت خرید بالقوه است.

باندهای بولینگر (Bollinger Bands)

این شاخص به شما کمک می‌کند تا حرکت قیمت دارایی‌ها را اندازه گیری کنید. باند معمولاً با استفاده از میانگین متحرک ساده ۲۰ روزه با جمع و کم کردن یک انحراف استاندارد از میانگین متحرک اندازه گیری می‌شود. هنگامی که قیمت بازار بالاتر از باند بولینگر بالایی باشد، نشان دهنده خرید بیش از حد است و اگر پایین‌تر از باند پایین باشد، به عنوان بیش فروش در نظر گرفته می‌شود.

محدودیت‌های تحلیل تکنیکال

یکی از انتقادات اصلی به تحلیل تکنیکال این است که تاریخ دقیقاً به همان شکل گذشته تکرار نمی‌شود و این جزپیات متفاوت تحلیل تکنیکال را نادرست می‌کند. این منتقدان معتقدند که الگوهای قیمت چندان مفید نیستند.

انتقاد دیگری که بر تحلیل تکنیکال وارد است این است که تنها در برخی موارد درست کار می‌کند و اکثرا نتایج متناقضی را به همراه دارد.

تحلیل تکنیکال تنها زمانی قابل اعتماد است که بازار به مسیر خاصی حرکت کند و روند ثابتی داشته باشد. نمی‌توان با تحلیل تکنیکال حرکتی را پیش بینی کرد که به تحلیل زمینه اساسی نیاز دارد.

تحلیل تکنیکال به تنهایی کافی نیست

تحلیل تکنیکال به تنهایی کافی نیست

تحلیل تکنیکال کافی نیست

ابزارها و اندیکاتورهایی که در بالا معرفی شدند، افزونه‌های مفیدی برای کمک به شما در تحلیل بازار هستند. بسیاری از معامله گران ارز دیجیتال نیز برای تصمیم گیری‌های خود به تحلیل تکنیکال تکیه می‌کنند. در واقع برخی فقط به تحلیل تکنیکال اعتقاد دارند. با این حال، ترکیب تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال به‌عنوان یک رویکرد منطقی‌تر برای معاملات در نظر گرفته می‌شود.

تحلیل تکنیکال اطلاعاتی در مورد روندهای بازار به خصوص روندهای کوتاه مدت می‌دهد، در حالی که تحلیل فاندامنتال معمولاً اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که می‌تواند استراتژی‌های سرمایه گذاری بلندمدت شما را جهت‌دهی کند. تحلیل فاندامنتال همچنین شما را از احساسات کوتاه مدت بازار آگاه می‌‌کند. ترکیبی از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال نتایج معاملاتی بهتری را به همراه خواهد داشت.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.