آشنایی با بلاک چین ترا و توکن بومی آن، لونا

ترا چیست

ترا چیست؟

بر اساس سایت رسمی این بلاک چین ترا به عنوان کراس چین نیز استفاده می‌شود. کراس چین ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف را ممکن می‌کند.

هدف ترا به وحود آوردن یک استیبل کوین غیرمتمرکز بود. بنیانگذاران این ارز با این مسئله مواجه شدند که تمام استیبل کوین‌های فعلی موجود در بازار متمرکز و کنترل شده هستند.

همین باعث شد ایده خلق USD به ذهن آن‌ها برسد. تیم USD تلاش کرده است غیرمتمرکز بودن بیت کوین را با کم نوسان بودن فیات ترکیب کند و یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و استیبل بسازد.

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی با نوسانات کم هستند. قیمت این ارزهای همیشه ثابت و معمولا برابر یک دلار است.

این ایده ترا با استقبال زیادی مواجه شد و آن را تبدیل به بلاک چینی با سریع‌ترین رشد کرد. USD در حال نگارش این مقاله با قیمت یک دلار معامله می‌شود و در رتبه ۱۴ بازار قرار دارد.

کوین دیگر بلاک چین که لونا نام دارد رتبه ۹ بازار را از آن خود کرده و در حال نگارش این مقاله با قیمت ۸۴ دلار معامله می‌شود. این کوین از زمان عرضه رشد قیمتی زیادی از یک دلار را تجربه کرده است. با این حال در حال حاضر به دلیل رکورد کلی بازار از اوج قیمتی خود که ۱۱۶ دلار است فاصله دارد.

بنیان‌گذاران ترا و خالقان لونا چه کسانی هستند؟

بنیان‌گذار اصلی ترا Do Kwon است. او سابقه درخشانی در زمینه برنامه نویسی دارد و قبلا در شرکت مایکروسافت و اپل به عنوان برنامه نویس فعالیت داشته بود. ایده اصلی خلق ترا برای ساخت یک استیبل کوین غیرمتمرکز متعلق به او است.

بنیان‌گذار دیگر این بلاک چین Daniel Shin است. او بنیان‌گذار استارت‌اپ‌ Ticket Monster در کره نیز است. دنیل در کارنامه خود ساخت برنامه CHAI را نیز دارد. چای یک برنامه غیرمتمرکز برای پرداخت است، چیزی شبیه پی پال ولی بدون نهاد مرکزی و کاملا غیرمتمرکز.

Terra چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم ایده و هدف اصلی خلق ترا به وجود آوردن یک استیبل کوین غیرمتمرکز بود. با این حال این بلاک چین کاربردهای دیگری مثل ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند نیز دارد.

برنامه‌های اصلی ترا کیف پول لونا، پروتکل انکر و چای هستند. علاوه براین برنامه‌های دیگری نیز روی این بلاک چین ساخته شده اند.

لونا چه نقشی در بلاک چین ترا دارد؟

تا اینجا با چیستی ترا و دلیل وجود آن آشنا شدیم اما سوال اصلی این است، وظیفه لونا در این شبکه چیست؟

کار اصلی لونا استیبل نگه داشتن قیمت USD است. این بلاک چین با مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت USD را ثابت نگه می‌دارد.

قیمت ترا با توجه به میزان عرضه کم یا زیاد می‌شود. در این بلاک چین با کم شدن تقاضا برای USD قیمت آن از یک دلار کم‌تر می‌شود. در این زمان سیستم از کاربران خود می‌خواهددر ازای مقداری سود لوناهای خود را به USD سواپ کنند تا قیمت آن ثابت بماند.

در شرایطی برعکس تقاضا برای USD زیاد می‌شود و قیمت آن را افزایش می‌دهد. سیستم مثل موقعیت قبل عمل می‌کند با این تفاوت که از کاربران می‌خواهد در ازای دریافت سود USDهای خود را به لونا سواپ کنند.

کلام آخر

ترا با ایده‌ای نسبتا تکراری اما نگاهی جدید پا به عرصه گذاشت. تا اینجای راه این بلاک چین رشد سریعی در تعداد کاربران و میزان استفاده داشته است. این بلاک چین دو کوین اصلی USD و لونا را دارد. لونا پیشرفت چشمیگیری داشته و در حال نگارش این مقاله رتبه ۹ بازار را دارد.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.