ICO چیست؟

پیشنهاد اولیه سکه (یا به اختصار ICO) تکنیک سرمایه گذاری جمعیه که پروژه‌های بلاک‌ چین برای جذب سرمایه و ایجاد رمز ارز جدید از اون استفاده می‌کنن. بازار ICO در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رونق داشت اما این روزها، به دلیل عوامل مختلف، روش‌های دیگه ای برای ارائه توکن محبوبیت بیشتری دارن.

انواع ICO:

۱. پیشنهاد اولیه سکه شخصی (Private ICO)

در عرضه اولیه سکه‌های خصوصی، فقط تعداد محدودی از سرمایه گذاران می‌تونن در این فرآیند شرکت کنن. به طور کلی، فقط سرمایه گذاران معتبر (موسسات مالی و افراد با ارزش خالص بالا) می‌تونن در ICO‌های خصوصی شرکت کنن و یک شرکت می‌تونه حداقل مقدار سرمایه گذاری رو تعیین کنه.

۲. پیشنهاد سکه اولیه عمومی (Public ICO)

عرضه اولیه سکه‌های عمومی نوعی سرمایه گذاری جمعیه که عموم مردم رو هدف قرار می‌ده. پیشنهاد عمومی نوعی سرمایه گذاری دموکراتیکه چون تقریباً هرکسی می‌تونه به یک سرمایه گذار تبدیل بشه. با این حال، به دلیل نگرانی‌های نظارتی، ICO‌های خصوصی در مقایسه با پیشنهادات عمومی به گزینه مناسب تری تبدیل می‌شن.

ICO چگونه کار میکنه؟

در نگاه اول، ICO تفاوت چندانی با پیشنهاد اولیه ندارن، جایی که شرکت‌ها شروع به فروش سهام به مردم در بورس سهام می‌کنن. اما اگرچه IPO توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تنظیم میشه، اما به طور معمول، ICO‌ها نظارتی ندارن و بنابراین بسیاری از توکن‌های ICO در معرض عموم قرار نمیگیرن زیرا با قوانین اوراق بهادار فدرال مطابقت ندارن. یکی دیگر از تفاوت‌های بزرگ اینه که خرید نشانه رمز (توکن) به این معنا نیست که شما یک سهم مالکیت در شرکت دارید.

برای ICO‌های قانونی، اولین قدم طراحی مدل کسب و کار و بررسی چگونگی استفاده از فناوری بلاک‌ چینه. استارت آپ‌ها ممکنه شامل سرمایه گذاران ICO یا سرمایه گذاران خطرپذیر به دنبال بازخورد اولیه باشن. از اینجا، پروژه جدید یک وایت پیپر تهیه می‌کنن که توضیح می‌ده ارزدیجیتال اون‌ها برای چه چیزی هست و این سند ممکنه‌ شامل اطلاعات آینده نگر در مورد بازده سرمایه گذاری باشه که یک فرد مشارکت کننده می‌تونه انتظار داشته باشه.

بسیاری از فروشندگان در این مرحله تلاش می‌کنن تا جنبش خود رو به‌ دست بیارن زیرا از مشروعیت برخوردار نیستن. البته توکن‌های جدید رو می‌تونیم به عنوان یک راه حل برای یافتن یک مشکل در نظر بگیریم. کمبود هیاهوی تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی هم می‌تونه جمع آوری پول رو غیرممکن کنه. با توجه به Blockchain Simplified، تا ۵۳.۳٪ از پروژه‌های ICO موفق به بستن فروش توکن‌های خود در سال ۲۰۱۸ نشدن.

پروژه‌های ICO که موفق هستن باید دارایی‌های دیجیتالی خود رو در صرافی‌های ارز رمزنگاری شده ثبت کنن. به دلیل عملکرد قرارداد هوشمند بلاک‌ چین، از اتریوم معمولاً برای فروش رمز استفاده شده.

خطر کلاهبرداری‌ها

همانطور که در سال ۲۰۱۷ هیاهوی پیرامون توکن‌های سودمند افزایش یافت، کلاهبرداران فرصتی را برای نگهداری ICO‌های تقلبی دیدن و متأسفانه، عدم وجود مقررات به این معنی بود که بسیاری موفق شدن از اون کلاهبرداری زیادی بکنن.

برخی از مجرمان قول بازگشت از ارزهای مجازی را دادن که به روشنی روز دروغ‌هاشون آشکار بود. بعدا مشخص شد که حتی پروژه‌های ICO با حمایت افراد مشهور مانند بوکسور فلوید می ودر (boxer Floyd Mayweather) جعلی بوده.

دقیقاً مانند هر سرمایه گذاری دیگر در فینتک، دقت لازم ضروریه. قبل از پشتیبانی از ICO، این سوالات رو از خودتون بپرسید: آیا کاغذ سفید (white paper) هر آنچه را که لازم دارید به شما می ده؟ آیا تیم پشت این پروژه بلاک‌ چین معتبره؟ آیا اطلاعات شفافی درباره پیشرفت فروش توکن ارائه شده؟

SEC با کسی شوخی ندارد

ایالات متحده نسبت به پیشنهادات اولیه سکه، صرف نظر از اینکه آیا آنها برای پروژه‌های قانونی بوده اند یا نه، دیدگاه تیره ای داشته.

تلگرام (Telegram)، یک برنامه پیام رمزگذاری شده محبوب، ۱.۷ میلیارد دلار در یک ICO در سال ۲۰۱۸ برای یک پروژه بلاک‌ چین جدید معروف به اسم شبکه Open Telegram جمع آوری کرد. اما سال گذشته، SEC این شرکت را متهم کرد که با عدم ثبت فروش توکن، قوانین اوراق بهادار فدرال را نقض کرده. اکنون تلگرام مجبور شده جریمه ۱۸.۵ میلیون دلاری را سرفه کنه و ۱.۲ میلیارد دلار به سرمایه گذاران بازگرداند.

با وجود تمام نابودی‌ها و تاریکی‌ها، موفقیت‌های بزرگی در دنیای ICO حاصل شده. اتریوم (Ethereum) و NEO تنها برخی از نام‌های بزرگی هستن که موفق به جمع آوری سرمایه از طریق پیشنهاد اولیه سکه شدن. در حال حاضر، اتریوم (ETH) دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ جهان با توجه به محدودیت بازاره.

 

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.