آوالانچ چیست؟ معرفی پروژه avalanche و توکن AVAX

پروژه آوالانچ:

Avalanche در سال ۲۰۲۰ توسط آوا لبز راه اندازی شد. AVAX Developers یک شرکت مستقر در بروکلین است که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد و از سال ۲۰۲۲ کمتر از میانگین نیروی کار بین ۵۱ تا ۲۰۰ نفر است. فرمت قانونی آوا لبز یک شرکت خصوصی است.

هدف اصلی توسعه شرکت، توسعه فناوری‌های اینترنتی با تأکید بر Web3، DeFi و ارزهای دیجیتال است. دفتر مرکزی این شرکت در نیویورک واقع شده است.

آوالانچ چیست؟

Avalanche (AVAX) یک پلتفرم ارز دیجیتال و بلاک چین است که با هدف رقابت با اتریوم پا به عرصه ظهور گذاشت. AVAX توکن اصلی بلاک چین آوالانچ است که – مانند اتریوم – از قراردادهای هوشمند برای پشتیبانی از انواع پروژه های بلاک چین استفاده می‌کند.

بلاک چین آوالانچ می‌تواند نهایی شدن تراکنش را تقریباً فوری فراهم کند. AVAX برای پرداخت هزینه‌های پردازش تراکنش‌ها و ایمن سازی شبکه Avalanche استفاده می‌شود و به عنوان یک واحد اساسی حساب در بین بلاک چین‌ها در شبکه Avalanche عمل می‌کند.

Avalanche یک پلت فرم بلاک چین با ارز بومی AVAX است.

Avalanche یک رقیب برای اتریوم است که مقیاس پذیری و سرعت پردازش تراکنش را در اولویت قرار می‌دهد.

AVAX برای ایمن سازی بلاک چین آوالانچ و پرداخت هزینه تراکنش در سراسر شبکه استفاده می‌شود.

کارمزد تراکنش‌ها و نرخ ضرب یا MINT کوین AVAX با استفاده از مدل حاکمیتی تعیین می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، بلاک چین Avalanche می‌تواند ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. آوالانچ که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد، هدفمند است که سریع، همه کاره، امن، مقرون به صرفه و در دسترس باشد. Avalanche یک پروژه منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند این پلتفرم را مشاهده و در آن مشارکت کند. 

آوالانچ در یک نگاه

پلت فرم قراردادهای هوشمند Avalanche هم از برنامه های غیرمتمرکز (dapps) و هم از بلاک چین‌های مستقل پشتیبانی می‌کند. در اینجا به برخی از ویژگی‌هایی است که Avalanche را منحصر به فرد می کند اشاره می‌کنیم:

نرخ ایجاد کوین: حداکثر عرضه AVAX به ۷۲۰ میلیون توکن محدود شده است، اما کاربران AVAX بر سرعت ضرب کوین‌های جدید نظارت می‌کنند. دارندگان AVAX می‌توانند با رأی دادن به تنظیم مقدار AVAX که به عنوان پاداش برای افزودن یک بلوک جدید به بلاک چین آوالانچ پرداخت می‌شود، نرخ ایجاد کوین جدید را کنترل کنند.

ساختار کارمزد تراکنش: هزینه‌های پردازش تراکنش بسته به نوع تراکنش و ازدحام شبکه Avalanche متفاوت است. تمام کارمزدها سوزانده می‌شوند – از گردش خارج می‌شوند – تا AVAX در طول زمان کمیاب‌تر شود و ارزش خود را بدون تورم در بلند مدت حفظ کند. کاربران آوالانچ به تصمیم گیری در مورد کارمزد تراکنش آوالانچ رای می‌دهند و کارمزدهای AVAX را در معرض تغییر قرار می‌دهند.

مکانیسم اجماع: تراکنش‌های بلاک چین آوالانچ با استفاده از روشی منحصربه‌فرد تأیید می‌شوند که به بسیاری از زیرمجموعه‌های تصادفی و کوچک از مشارکت‌کنندگان شبکه نیاز دارد تا تراکنش‌ها را قبل از نهایی شدن تراکنش‌ها تأیید کنند.

آوالانچ به طور کلی توسط مکانیسم اثبات سهام اداره می‌شود.

بلاک چین آوالانچ

Avalanche دارای ۳ بلاک چین داخلی است: Exchange Chain (X-Chain)، Platform Chain (P-Chain) و Contract Chain (C-Chain). هر ۳ بلاک چین توسط شبکه اصلی تایید و ایمن شده اند. شبکه اصلی یک زیرشبکه ویژه است و همه اعضای همه زیرشبکه های سفارشی باید با قرار دادن حداقل ۲۰۰۰ AVAX عضو شبکه اصلی باشند.

  • زیر شبکه Subnet: یکی از اجزای اصلی آوالانچ Avalanch توانایی ساخت بلاکچین است. این بلاکچین های جدید با نام Subnet در اکوسیستم آوالانچ شناخته می‌شوند. برنامه نویسان نسبت به این بلاکچین ها قابلیت برنامه‌ریزی کامل دارند و می‌توانند شبکه‌ها را با توکن ها، قوانین و ساختار منحصر به فرد تنظیم کنند. قابل ذکر است که هر کسی می‌تواند با پرداخت کارمزد اشتراک در AVAX، زیر شبکه یا Subnet خود را ایجاد کند.
  • زنجیره مبادله یا X-Chain: اولین بلاکچین با نام X-Chain شناخته می‌شود X-Chain غیرمتمرکز است و به راحتی قابل برنامه‌ریزی است. این شبکه هر کسی را قادر می‌سازد دارایی‌های دیجیتال هوشمند دیگر را ایجاد کند. این دارایی‌های جدید می‌توانند استیبل کوین‌ها، توکن های سودمند، NFT، رپد توکن و … باشند.
  • زنجیره قراردادها یا C-Chain: این زنجیره برای ساده سازی برای توسعه دهندگان Ethereum Dapp ایجاد شده است. به عنوان یک زنجیره تبدیل، C-Chain با تمام ابزارهای حیاتی اتریوم سازگار است. کاربران می‌توانند Dapp های خود را به طور یکپارچه به این بلاکچین انتقال دهند.
  • زنجیره سکو یا P-Chain: این زنجیره وظیفه خدمات شبکه یا پلتفرم را برعهده دارد. این زنجیره همان چیزی است که برای هماهنگی اعتبار سنج‌ها استفاده می‌شود. بلاکچین همچنین در نظارت و ایجاد زیر شبکه‌های جدید نقش دارد. زنجیره P امکان ذخیره توکن ها در شبکه را فراهم می‌کند.

Tokenomics:

هر سهام اعتبار دهنده حداقل ۲۰۰۰ AVAX است

عرضه با سقف ثابت: ۷۲۰ میلیون توکن

عرضه در گردش: ۲۴.۵ میلیون AVAX

ارزش بازار فعلی: ۲ میلیارد دلار

مزایا و معایب آوالانچ

مزایا

طرفداران

زمان پردازش سریع تراکنش

مکانیزم POS

پشتیبانی از سایر بلاک چین‌‌ها

معایب

رقابت سخت پلتفرم‌هایی مانند اتریوم

برای تبدیل شدن به اعتبار سنج یا Validator در بلاک چین آوالانچ حداقل باید ۲۰۰۰ کوین AWAX استیک یا قفل شود.

توسعه شبکه AVAX

رشد سریع برنامه های کاربردی. طبق جمع‌آوری اپلیکیشن‌های راه‌اندازی شده در شبکه آوالانچ، ۴۱۱ اپلیکیشن در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده است. از جمله، DAO، DeFi، DEx، NFT، برنامه‌های بانکی، بازار تحلیل الگوریتمی پیش‌بینی‌کننده و سیستم‌های مدیریت هویت دیجیتال در شبکه راه‌اندازی شده‌اند.

آوالانچ در مقابل اتریوم

شاید تعجب کنید که Avalanche چه تفاوتی با اتریوم دارد. Avalanche ادعا می‌کند که زمان پردازش تراکنش سریع‌تری دارد – ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه در مقابل محدودیت اتریوم-

ماهیت موازی پروتکل اجماع Avalanche چیزی است که شبکه Avalanche را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را به‌طور قابل توجهی سریع‌تر از اتریوم تأیید کند.

در حالی که اتریوم در حال حاضر در مقیاس بسیار بزرگ‌تری فعالیت می‌کند و پروژه‌ها و تراکنش‌های بیشتری را پشتیبانی می‌کند، توانایی برتر Avalanche در مقیاس‌پذیری ممکن است به پلتفرم Avalanche نسبت به اتریوم مزیت طولانی‌مدتی بدهد. Avalanche می‌تواند تعداد زیادی از تراکنش‌ها را بدون نیاز به زمان بیشتری برای پردازش آن تراکنش‌ها پشتیبانی کند.

Avalanche از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند، در حالی که اتریوم از اثبات کار استفاده می‌کند. پلتفرم اتریوم به تدریج در حال انتقال به استفاده از اثبات سهام است.

Avalanche و Ethereum نیز ساختارهای کارمزد متفاوتی دارند. تمام هزینه‌های پردازش تراکنش‌های آوالانچ سوزانده می‌شود، در حالی که تنها درصدی از هزینه های پردازش تراکنش توسط شبکه اتریوم سوزانده می‌شود. هزینه‌ها در هر دو پلتفرم Avalanche و Ethereum بر اساس شلوغی یا شلوغی شبکه متفاوت است. ساختار هزینه برای پلتفرم Avalanche به طور کامل توسط حاکمیت کاربر کنترل می‌شود.

موارد جالب آوالانچ:

در بخش DeFi، بلاک چین به عنوان ابزاری برای صدور دارایی‌ها، ایجاد پروتکل‌های AMM، پلتفرم‌هایی برای وام دادن/وام و راه اندازی صرافی‌های DEX قرار می‌گیرد. از موارد جالب استفاده از شبکه برای عملکرد DEX Pangolin و مجموعه ابزار bZx است.

در بخش استفاده سازمانی، Avalanche به عنوان یک پایه فناوری عمل می‌کند. بنابراین، فناوری‌های بلاک چین از کار کنگره ایالت کوینتانا رو مکزیک، که در جزیره یوکاتان واقع شده است، پشتیبانی می‌کنند. دومین پروژه در این بخش، آزمایشی Ryval است که توسط آوا لبز در حال توسعه است. هدف آن تجارت در توکن هایی است که سهمی در تامین مالی دعوی قضایی دارند.

  • چگونه می‌توانم AVAX بخرم؟

ساده‌ترین راه برای خرید توکن‌های AVAX از طریق یک صرافی اصلی ارز دیجیتال مانند Coinbase یا Kraken است. پلتفرم Avalanche همچنین از تجارت غیرمتمرکز و همتا به همتا بین AVAX و توکن‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند.

  • آیا بلاک چین آوالانچ ایمن است؟

آوالانچ را می‌توان به دلیل ماهیت تصادفی مکانیسم اجماع آن ایمن در نظر گرفت. Avalanche ادعا می‌کند که پلت فرم آن از اقدامات ایمنی قوی تری پشتیبانی می‌کند که بلاک چین را نسبت به سایر بلاک چین‌ها در برابر حملات ۵۱ درصد آسیب پذیرتر می‌کند.

  • آیا سرمایه گذاری در AVAX خطرناک است؟

AVAX یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک طبقه دارایی پرخطر در نظر گرفته می‌شود. شما می‌‌‌‌توانید در AVAX سرمایه گذاری کنید، اما مطمئن شوید که ابتدا خطرات و محدودیت‌‌‌ها را درک کرده اید. این هوشمندانه است که بیش از آن چیزی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

  • زبان برنامه نویسی آوالانچ چیست؟

آوالانچ پلتفرمی از پلتفرم‌ها است که از هزاران زیرشبکه تشکیل شده است تا شبکه‌ای ناهمگن از بسیاری از زنجیره‌های بلوکی را تشکیل دهد. نوشته شده به زبان های محبوبی مانند Go به جای زبان های کم استفاده و درک ضعیف مانند Solidity.

  • چه چیزی آوالانچ را اینقدر متفاوت می‌کند؟

مقیاس پذیری:

۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه در هر زیرشبکه که از Cosmo و Polkadot نیز سریعتر است.

عدم تمرکز:

اجماع آوالانچ می‌تواند به ده ها هزار اعتبار سنجی برسد

تاخیر:

اجماع آوالانچ در عرض ۳ ثانیه به پایان می‌رسد، که اکثر آنها زیر ۱ ثانیه اتفاق می افتند، تغییر ناپذیر و کاملاً غیرقابل برگشت.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.