بیت گلد (Bit Gold)

این مقاله توسط Nick Szabo نوشته شده است که در آن ایده Bit Gold که در ۲۰۰۵ پیشنهاد شد، تعریف می‌شود.

Bit Gold ایده ای مشابه بیت کوین می‌باشد و افرادی می‌گویند که Nick Szabo در واقع همان ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین می‌باشد.


در این مقاله Szabo پروتکلی را توصیف می‌کند که با استفاده از آن می‌توان بیت‌ها را به صورت آنلاین و با کمترین دخالت از جانب اشخاص ثالث ایجاد کرد.

سپس می‌توان این بیت‌ها را به صورت ایمن ذخیره، انتقال و یا معاوضه کرد و برای این کارها مقدار بسیار کمی اعتماد لازم می‌باشد.

بیت گلد (Bit Gold) 

مدت‌ها پیش من به ایده بیت گلد برخورد کردم. مشکل، به طور خلاصه، این است که پول ما در حال حاضر به ارزش خود به اعتماد به شخص ثالث بستگی دارد.

همانطور که بسیاری از دوره‌های تورمی در طول قرن بیستم نشان داد، این وضعیت ایده آل امور نیست.

به طور مشابه، انتشار اسکناس بانکی خصوصی، در حالی که دارای مزایا و معایب مختلف بود، به طور مشابه به شخص ثالث مورد اعتماد بستگی داشت.

فلزات گرانبها و کالاهای کلکسیونی به دلیل گران بودن، کمیابی غیرقابل وصفی دارند. این دلیل موجب ایجاد یک نوع پولی شد که ارزش آن تا حد زیادی مستقل از هر شخص ثالث قابل اعتماد بود.

فلزات گرانبها مشکلاتی دارند. آزمایش مکرر روی فلزات (مانند مقاومت به عملكرد، كشیدگی نقطه عملكرد، مقاومت كششی،) برای معاملات معمول بسیار پرهزینه است. بنابراین از شخص ثالث مورد اعتماد (معمولاً با مأمور مالیات که سکه‌ها را به عنوان پرداخت پذیرفته است) استفاده شد تا مقدار استاندارد فلز را روی سکه مهر کند.

بریتانیایی‌ها در حین انتقال طلا از طریق اقیانوس اطلس در طول جنگ جهانی اول برای حمایت از استاندارد طلای خود دریافتند حمل و نقل مقادیر زیادی فلز می‌توانند یک امر ناامن باشند.

و یکی از مشکلات دیگر آن، شما نمی‌توانید به صورت آنلاین فلزات را خرید کنید.

بنابراین، بسیار خوب خواهد بود اگر پروتکلی وجود داشته باشد که به موجب آن قطعات پرهزینه و غیرقابل باور زیادی به صورت آنلاین با حداقل وابستگی به اشخاص ثالث مورد اعتماد ایجاد شوند و سپس با اطمینان کم، منتقل و مورد سنجش قرار گیرند.

پیشنهاد من برای بیت گلد بر اساس محاسبه یک رشته بیت بر تمام بیت‌های چالش برانگیز است.

اینکار می‌تواند با استفاده از توابع‌هایی به اسم “تابع پازل مشتری”، “اثبات عملکرد کار” صورت بگیرد.

در اینجا مراحل اصلی سیستم بیت گلد است که من تصور می‌کنم:

(۱) یک رشته عمومی از بیت‌ها، “رشته چالش” ایجاد می‌شود (مرحله ۵ را ببینید).

(۲) آلیس در رایانه خود با استفاده از یک تابع معیار اثبات رشته کار را از بیت‌های چالش ایجاد می‌کند.

(۳) اثبات کار به طور ایمن دارای مهر زمان است. این باید به شیوه ای توزیع شده کار کند، با چندین سرویس مهر زمان مختلف، به طوری که نیازی به خدمات خاص مهرزمان نباشد.

(۴) آلیس رشته چالش و برچسب زمان بندی شده رشته کار را به ثبت عنوان دارایی توزیع شده برای بیت گلد اضافه می‌کند. در اینجا نیز هیچ سرور خاصی برای عملکرد صحیح رجیستری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

(۵) آخرین رشته بیت گلد ایجاد شده، چالش‌هایی را برای رشته بعدی ایجاد می‌کند.

(۶) برای تأیید اینکه آلیس مالک رشته خاصی از طلای بیتی است، باب زنجیره غیرقابل تحمل عنوان را در ثبت عنوان بیت طلا بررسی می‌کند.

(۷) برای ارزیابی ارزش یک رشته طلا، باب بیت‌های چالش، اثبات رشته کار و زمان بندی را بررسی و تأیید می‌کند.

توجه داشته باشید که کنترل آلیس بر بیت گلد بستگی به داشتن تنها قطعات ندارد، بلکه به موقعیت اصلی او در زنجیره غیرقابل تحمل، تحت عنوان (زنجیره امضای دیجیتال) در ثبت عنوان بستگی دارد.

همه اینها را می‌توان با نرم افزار های software به صورت خودکار در اورد. محدودیت‌های اصلی امنیت طرح عبارتند از نحوه توزیع اعتماد در مراحل (۳) و (۴) و مشکل معماری ماشین که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرد.

هال فینی یک نوع طلای بیتی به نام RPOW (اثبات کار مجدد قابل استفاده) را پیاده سازی کرده است. این متکی بر انتشار کد رایانه ای برای “ضرابخانه” است که روی رایانه ای که از راه دور دستکاری و اجرا می‌شود.

سپس خریدار طلا می‌تواند از گواهینامه از راه دور، که فینی آن را تکنیک سرور شفاف می‎‌نامد، استفاده کند تا تأیید کند که تعداد خاصی از چرخه‌ها واقعاً انجام شده اند.

مشکل اصلی همه این طرح‌ها این است که اثبات طرح‌های کاری به معماری رایانه بستگی دارد، و فقط به یک ریاضیات انتزاعی بر اساس “چرخه محاسبه” بسنده نمی‌کند.

زمان ایجاد شده و همچنین دشواری ریاضی کار را می‌توان به طور خودکار ثابت کرد. از این رو، معمولاً می‌توان استنباط کرد که هزینه تولید در آن دوره چقدر بوده است.

به طور خلاصه، تمام پولی که بشر تا کنون استفاده کرده است به طریقی ناامن بوده است. این ناامنی به طرق مختلف از جعل تا سرقت آشکار شده است، اما خطرناک‌ترین آنها احتمالاً تورم بوده است.

گلد بیت ممکن است مارا از تمام مشکلات امنیتی بی نیاز کند. اما پتانسیل عرضه اولیه پنهان به دلیل نوآوری‌های مرموزانه در معماری ماشین، یک نقص بالقوه در گلد بیت است.

۳.۵/۵ - (۱۲ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.