وام دهی ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان در دیفای وام گرفت؟

وام دهی ارز دیجیتال چیست؟

از زمان‌های قدیم تا به امروز وام‌ها نقش مهمی در فعالیت‌های اقتصادی داشته‌اند. وام دهندگان از سود به دست آمده برای توسعه کسب و کار خود بهره برده و از سوی دیگر وام گیرندگان از وام‌ها برای راه‌اندازی کسب و کار خود استفاده می‌کردند.

طی چندسال اخیر با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها دچار رکود شدند اما بازار ارزهای دیجیتال توانست علی‌رغم دیگر بازارهای مالی صعود خوبی داشته باشد. ازین رو بسیاری از صنعت‌ها ازجمله وام دهی، بازی، وب و… تصمیم گرفتند برای توسعه کسب و کارشان از فناوری بلاک چین و رمز ارزها استفاده کنند.

همانطور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال بسیار ناپایدار است و نوسانات زیادی دارد، به همین دلیل اکثر سرمایه گذاران با دیدی بلند مدت وارد این بازار می‌شوند و همچنین جالب است بدانید بسیاری از آن‌ها از دارایی ‌های دیجیتالی خود به‌عنوان وثیقه برای گرفتن وام استفاده می‌کنند.

وام‌ دهی ارز دیجیتال چیست؟

وام دهی ارز دیجیتال عملکردی شبیه وام دهی همتا‌به‌همتا دارد؛ یعنی جایی‌که درآن : وام گیرندگان و وام دهند‌گان توسط یک پلتفرم آنلاین وام دهی ارز دیجیتال به یکدیگر متصل شده و به جای ارز فیات از ارز دیجیتال به عنوان ارز مورد مبادله خود استفاده می‌کنند.

روند وام دهی در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

وام دهی در بازار رمز ارزها درست مانند دیگر وام‌های رایج است، تنها تفاوت موجود این است که دارایی‌های شما ارزهای دیجیتال هستند و از طریق قراردادهای هوشمند یا با استفاده از پلتفرم و سازمان‌های وام دهی انجام شود.

البته باید توجه داشته باشید که شما در این سیستم، مالکیت رمز ارزهایی که به عنوان وثیقه به شخص وام دهنده داده‌اید را حفظ می‌کنید، اما برخی از حقوق مانند توانایی ترید کردن با آن‌ها را از دست می‌دهید.

مراحل دریافت وام

وام دهندهوام گیرنده
ثبت‌نام در پلتفرم وام دهیثبت‌نام درپلتفرم وام دهی
اعلام آمادگی برای دادن واممشخص کردن مبلغ درخواستی خود
تعیین میزان سود مورد نظرتعیین میزان وثیقه به‌طور خودکار توسط سیستم
واریز مبلغ وثیقه به حساب وام دهندهواریز مبلغ وثیقه به حساب سیستم
واریز مبلغ وام به کیف‌پول وام دهنده (زمان تسویه)ثبت نهایی درخواست وام
واریز سود وام به کیف‌پول وام‌دهنده (زمان تسویه)تایید وجه واریزی توسط سیستم
تایید دریافت مبلغ اصل و سود داراییواریز مبلغ وام به کیف‌پول وام گیرنده

از چه طریقی می‌توان وام گرفت/ داد؟

 • مؤسسه‌های مالی متمرکزی مانند بلاک‌فای(Block Fi) و سلسیوس (Celsius)

مؤسسات مالی متمرکز فعال در حوزه ارزهای دیجیتال را می‌توان زیرمجموعه صنعت مالی متمرکز یا همان Centralized Finance به اختصار CeFi  دانست. پلتفرم‌های سِفای CeFi اگرچه تا حدی غیرمتمرکز هستند، اما کماکان به همان روش بانک‌های سنتی کار می‌کنند. درواقع، پلتفرم‌های سفای پلی بین سیستم بانک‌داری سنتی و دارایی‌های دیجیتال نوظهور هستند. این پلتفرم‌ها مدیریت دارایی‌های سپرده‌شده افراد را بر عهده می‌گیرند و آن‌ها را به اشخاص ثالث از جمله بازارسازها، صندوق‌های پوشش ریسک یا سایر کاربران پلتفرم خود وام می‌دهند و از سوی دیگر، سود ثابتی را به سپرده‌گذار اولیه می‌پردازند. این مدل ممکن است در حد تئوری بسیار جالب و کاربردی به‌نظر برسد؛ اما حقیقت این است که در برابر مشکلاتی از جمله سرقت، هک و سوءاستفاده عوامل نفوذی به‌شدت آسیب‌پذیر است.

 • پروتکل‌های غیرمتمرکزی مانند کامپاند (Compaund.finance)، آوه (Aave.com) و میکر (Makerdao.com)

صنعت مالی غیرمتمرکز یا Decentralized Finance به‌اختصار DeFi .

پروتکل‌های دیفای DeFi به کاربران اجازه می‌دهند تا به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز از خدمات مربوط به وام‌دهی استفاده کنند و کنترل کاملی بر روی دارایی‌های خود داشته باشند. این کار با استفاده از قرارداد های هوشمند امکان‌پذیر است که بر روی بلاک چین‌های آزادی مانند اتریوم اجرا می‌شوند. برخلاف سفای، هر فردی در هر جایی از جهان می‌تواند از پلتفرم‌های دیفای استفاده کند و برای استفاده از آن نیازی به ارائه اطلاعات شخصی و هویتی به یک مدیریت مرکزی نیست.

دیفای (Defi) یا امور مالی غیر متمرکز چیست و چگونه کار میکند؟ – به زبان ساده

عواملی که بر میزان وام تاثیر گذارند؟

 • میزان سرمایه‌ای که برای وام‌ گرفتن در پلتفرم موجود است. شاید این مسئله چندان جدی به نظر نرسد؛ اما اگر فردی قصد داشته باشد حجم بالایی از توکنی خاص را وام بگیرد، این عامل ممکن است مشکل‌آفرین باشد.
 • شرط دوم وابسته به «عامل وثیقه» توکن‌هایی است که وام‌گیرنده ارائه می‌دهد. اصطلاح «عامل وثیقه» به کل مقداری اشاره دارد که می‌توان در ازای میزان وثیقه ارائه‌شده دریافت کرد. به‌عنوان مثال، عامل وثیقه توکن‌های دای و اتر روی پلتفرم وام‌دهی کامپاند Compound) ۷۵٪) است؛ به این معنی که کاربران می‌توانند تا سقف ۷۵ درصد از ارزش دای یا اتری که ارائه داده‌اند، وام دریافت کنند.

مزایای وام در بازار ارزهای دیجیتال

در مقایسه با وام‌های رایج، وام‌های بازار رمز ارزها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که ممکن است برای برخی علاقه مندان این حوزه جذاب باشد:

 • وام ارز دیجیتال سریع است.
 • نرخ بهره پایینی دارد.
 • مبلغ وام بر اساس ارزش دارایی وام گیرنده تعیین می‌شود.
 • انتخاب ارز وام در اختیار کاربر است.
 • نیازی به بررسی سوابق فرد نیست.

معایب وام ارزهای دیجیتال

 • عدم دسترسی به دارایی‌ها
 • امکان خطا در کدهای نوشتاری قرار‌داد‌های هوشمند
 •  افزایش نرخ بهره وام گیرنده در مدت زمان کوتاه
 • ازبین رفتن وثیقه به علت کاهش شدید قیمت (مثلا بیش از ۵۰%)

برخی از پلتفرم های ارائه دهنده خدمات وام

 • Nexo
 • Aave
 • Oasis Borrow
 • Block Fi

از جمله پلتفرم‌هایی هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا علاوه بر حفظ بلند مدت دارایی‌های خود، از آن‌ها درآمد داشته باشید.

کلام آخر

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید و ارزهای زیادی دارید اما نمی‌خواهید آن‌ها را بفروشید، وام دادن ارزهای دیجیتال می‌تواند گزینه مناسبی برای کسب درآمد در بازار باشد.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.