اتریوم ۲.۰ یا سرنیتی، آپدیت نجات بخش و مورد انتظار اتریوم

در این مقاله به معرفی اتریوم 2.0 آپدیت جدید اتریوم می‌پردازیم

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ بعد از بیت کوین است. در حال نگارش این مقاله این ارز با ۱۹ درصد دامیننس بعد از بیت کوین بیشترین سلطه را روی بازار رمز ارزها دارد. با این حال در این بلاک چین مشکلات بزرگی وجود دارد که ممکن است به سلطه آن پایان دهد.

یکی از این مشکلات هزینه بالای انتقالات است. با بیشتر شدن بلاک چین‌های جدید و سریع افراد کمتری راضی به استفاده از بلاک چین‌های گران قیمت و کند می‌شوند.

در این میان توسعه دهندگان اتریوم نیز از پا ننشسته اند و قصد ارائه یک آپدیت جدید از اتریوم را دارند. اتریوم ۲ نجات دهنده اتریوم و حلال مشکلات فعلی این بلاک چین خواهد بود.

چرا اتریوم ۲.۰؟

اتریوم دومین ارز دیجیتال جهان است و لقب دومین ارز بزرگ را نیز دارد. پس چرا نیاز است که یک آپدیت ارائه شود؟ جواب این سوال تقریبا ساده است. اتریوم تعدادی مشکل دارد که کاربران آن را به تنگ آورده است.

  • ترافیک زیاد: بلاک چین این ارز به حدی شلوغ شده است که دیگر برای استفاده جهانی ایده‌آل نیست. برای حفظ امنیت شبکه تراکنش‌ها باید توسط ندها ثبت شوند و این شبکه را حتی کندتر می‌کند.
  • فضای دیسک کم: با افزایش محبوبیت انجام تراکنش‌ها و اضافه شدن نودها سخت و سخت‌تر شد.
  • مصرف انرژی بالا: استفاده از اجماع اثبات کار در طولانی مدت کارآمد نیست. این اجماع انرژی زیادی مصرف می‌کند و هزینه بالایی دارد و علاوه بر این‌ها هزینه زیادی را به کاربر تحمیل میکند.

اتریوم ۲.۰ ،ناجی دومین ارز دیجیتال دنیا، چیست؟

اتریوم ۲.۰ یک ارتقای همه جانبه اتریوم است. این آپدیت سرعت بیشتر، قیمت کمتر و مقیاس پذیری بهتر را ارائه خواهد داد. از این آپدیت با نام سرنیتی (Serenity) نیز یاد می‌شود. این اسم به معنای آرامش است.

ویتالیک بوترین، توسعه دهنده این ارز، ادعا دارد سرنیتی سرعت تراکنش‌ها را از ۱۵ عدد در ثانیه به ۱۰۰ هزار در ثانیه خواهد رساند. به گفته او آپدیت جدید فقط ناجی اتریوم نیست و با کاهش تولید کربن در فرآیند استخراج این ارز محیط زیست را نیز نجات خواهد داد.

به زبان ساده سرنیتی یک راه برای حل مشکلات اتریوم بدون تبدیل شدن به آن به شبکه متمرکز است.

اثبات سهام به جای اثبات کار

در آپدیت جدید Proof of Work جای خود را به Proof of Stake خواهد داد. اثبات سهام نسبت به اثبات کار هزینه کمتر و سرعت بیشتری خواهد داشت. این اجماع همچنین آلودگی کمتری نیز تولید می‌کند.

علاوه بر این ویژگی‌های مثبت، اثبت سهام به کاربران اتریوم امکان استیک کردن را نیز می‌دهد. در این شرایط کاربران با قفل کردن مقداری اتریوم می‌توانند کسب درآمد کنند و دارایی خود را افزایش دهند.

در حال حاضر دارندگان اتریوم می‌توانند کوین‌های خود را در صرافی‌های مختلف قفل کرده و در ازای آن پول دریافت کنند.

دقت داشته باشید که در صورت قفل کردن اتریوم دیگر تا زمان مشخصی قادر به فروش آن‌ها نیستید.

شاردینگ، برگ برنده

آپدیت جدید روشی به نام شاردینگ را برای افزایش کاربر اعمال خواهد کرد. در ان روش سرعت معاملات می‌تواند تا ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش دهد. این سرعت معاملات را تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد داد.

یکی از مشکلات اتریوم که باعث می‌شود عده زیادی از کار با آن خودداری کنند در واقع قیمت بالای تراکنش‌ها است. اتریوم ۲.۰ قیمت‌ها را کاهش داده و کاربران بیشتری را به این بلاک چین خواهد کشاند.

کاهش قیمت باعث می‌شود کسانی که تا به حال به دلیل کارمزدهای زیاد از این بلاک چین بهره نبرده اند تبدیل به کاربران آن شوند. معاملات سریع و ارزان رضایت کاربران که به تازگی بسیار عصبانی و ناراضی اند را در پی خواهد داشت.

اتریوم باید قادر به انجام هزاران تراکنش در ثانیه باشد. این تراکنش‌ها باید با سرعت زیاد و هزینه کم انجام شوند. امید است در آپدیت جدید و با اجرای الگئریتم اثبات سهام این خواسته‌ها تحقق یابند.

با استفاده از PoS شبکه نودهای بیشتری خواهد داشت و این سرعت بیشتر را ارمغان می‌آورد.

مراحل آپدیت اتریوم

Beacon Chain

این بخش از آپدیت در ۲۰۲۰ معرفی شد. بیکن چین قابلیت استیکینگ را در شبکه به وجود می‌آورد. این قابلیت هنوز در حال اجرای آزمایشی است با این حال در آینده شنگ بنای اتریوم ۲.۰ خواهد بود.

ادغام

ادغام اتریوم به این معناست که بیکن چین با شبکه فعلی ترکیب شود. در اینجا استخراج از بیت خواهد رفت و کاربران می‌توانند اتریوم‌های خود را قفل کنند.

Shard chains

شارد چین شکاف اتریوم است. این مرحله در ۲۰۲۲ (سال جاری) اجرا می‌شود و تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر را به ارمغان خواهد آورد.

کلام آخر

اتریوم با اینکه دوم ارز با بیشترین سلطه است و تعداد زیادی کاربر دارد مشکلاتی نیز دارد. این مشکلات مثل هزینه‌های بالای تراکنش‌ها باعث می‌شوند افراد زیادی از استفاده از این بلاک چین خودداری کنند و به گزینه‌های ارزان‌تر رو بیاورند.

در آپدیت جدید این ارز مشکل هزینه‌ها و سرعت حل خواهد شد. امید است اتریوم با این آپدیت تاج و تخت خود را نجات دهد و کاربرهای حتی بیشتری جذب کند.

اگه تازه واردی به این نوشته‌ها سر بزن:

۵/۵ - (۲ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.