ICP چیست؟

ICP مخفف Internet Computer و یک بلاک‌چین با فناوری جدید است که توسط بنیاد دفینیتی عرضه شده است؛ اوایل عرضه آن به بازار در عرض تنها ۴ روز وارد فهرست ۱۰ ارز دیجیتال برتر شد!

ظهور ناگهانی این توکن در بین برترین رمزارزها و فهرست شدن آن در صرافی‌های معتبر دنیا، جامعه‌ی بلاک‌چین را شگفت‌زده کرد. توکن ICP توسط سازمان غیر انتفاعی دفینیتی (DFINITY) که دفتر آن در زوریخ است، پس از حدود پنج سال توسعه منتشر شد. 

این پروژه همراه شرکت‌های چند اکوسیستمی شامل Enso Finance (صرافی غیر متمرکز) Distrikt (شبکه اجتماعی تخصصی) fleek (زیرساختی برای وب غیر متمرکز) Origyn (پلتفرم کالاهای تجملاتی) منتشر شد. این پروژه اهداف جسورانه‌ای دارد.

 دومینیک ویلیامز، محقق ارشد دفینیتی، در مصاحبه‌ای با کوین دسک گفته است:

می‌خواهیم مردم IT سنتی را ترک و تمامی سیستم‌ها و خدمات را به قراردادهای هوشمند منتقل کنند».

البته این پروژه انتقادهایی از جانب اعضای جامعه‌ی کریپتو دریافت کرده است. بعضی آن را تنها بازاریابی و بعضی دیگر آن را قاتل اتریوم خوانده‌اند، اما حامیان این بلاک‌چین جدید گفته‌اند می‌توان از آن برای محافظت از اتریوم استفاده کرد.

ICP (Internet Computer) چیست؟

ICP اولین بلاک چینی است که می‌تواند میزبان وب‌سایت‌ها، سیستم‌ها، خدمات اینترنتی و تمامی سیستم‌های مالی باشد. البته این در صورتی ممکن است که این سیستم‌ها بر اساس قرارداد هوشمند باشند.

ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر یا ICP یک توکن دیجیتال است که روی پروتکل اختصاصی خود به نام پروتکل اینترنت کامپیوتر اجرا می‌شود. این پروتکل یک نرم‌افزار یا محتوای منتشر شده روی اینترنت است که بدون استفاده از خدمات شرکت‌هایی مانند آمازون، گوگل یا فیس‌بوک اجرا می‌شود. این به معنای غیرمتمرکز بودن آن است.

این شبکه اولین بلاک چین دنیا با سرعت و ظرفیت

شبکه ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر اولین بلاک چین دنیاست با قابلیت سرعت وب وظرفیت نامحدود.

بنیان‌گذار شبکه و ارز دیجیتال ICP چه کسی است؟

دامینیک ویلیامز (Dominic Williams) بنیان‌گذار و دانشمند ارشد بنیاد DFINITY است. وی یک تئورزیسین کریپتو و یکی از اعضای اولیه جامعه فنی بیت کوین و اتریوم بوده که اختراع Threshold Relay، اجماع Probabilistic Slot و دیگر تکنیک‌های بدیع این حوزه و همچنین کارآفرینی‌های بسیاری را در کارنامه دارد.

تکنولوژی (Chain Key)

هدف شبکه Internet Computer گسترش اینترنت عمومی است تا به یک پلتفرم کامپیوتر جهانی تبدیل شود. امروزه اینترنت، شبکه‌ای است که هر فرد و هر چیزی را به هم متصل می‌کند، اما سیستم‌ها و سرویس‌ها در حال حاضر در زیرساخت‌های خصوصی اداره و اجرا می‌شوند.

اکتشاف علمی پشت اینترنت کامپیوتر، فناوری چِین کی (Chain Key) است که چندین تکنولوژی پیشرفته نظیر:

 • اجماع بدیع، تولید کلید توزیع‌شده غیرتعاملی (Non-Interactive Distributed Key Generation)
 • سیستم عصبی شبکه (Network Nervous System)
 • هویت اینترنتی (Internet Identity)

و غیره را در بر گرفته است.

تکنولوژی Chain Key به اینترنت کامپیوتر این امکان را می‌دهد که تنها با یک کلید عمومی کار کند. این امر به دستگاه‌هایی از قبیل ساعت‌ هوشمند و موبایل این امکان را می‌دهد تا اصالت محصولات (artifact) را از طریق اینترنت کامپیوتر تأیید کنند. به عبارت دیگر این بلاک‌چین از تمامی بلاک‌چین‌های کنونی در تأیید تراکنش‌ها و اشیای دیجیتال مقیاس‌پذیرتر خواهد بود. 

تفاوت‌های میان اتریوم و ICP

اتریوم بستری را برای برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند که عمدتا مربوط به جابجایی و استفاده از دارایی‌های دیجیتال است، اینترنت کامپیوتر وظیفه دارد با اختصاص هویت‌های خاص به داده‌ها، اینترنت سنتی را با استفاده از انتقال حاکمیت ICP به کاربران نهایی جایگزین کند.

اتریوم از قراردادهای هوشمند برای اجرای خودکار توافق‌ها  و اقدامات استفاده می‌کند. اما اینترنت کامپیوتر از واحدهایی استفاده می‌نماید که بسیار شبیه به قراردادهای هوشمند هستند، اما ساخته شده اند تا فوق العاده مقیاس پذیر باشند.

مسئله بعدی از نظر سرعت و کارایی:اتریوم در حال حاضر از کارمزدهای بالا و زمان بالای تایید تراکنش رنج می‌برد، در حالیکه توان عملیاتی اینترنت کامپیوتر به لطف نواوری‌های آن بالا می‌باشد.

چرا سرمایه گذاران به سمت ارزICP جذب می‌شوند؟

اینترنت کامپیوتر هم دارای یک تیم بزرگی است و هم سرمایه‌گذارهای بزرگی از آن حمایت می‌کنند. این امتیاز قوی، ارز دیجیتال ICP را برای خریدارهای ارز دیجیتال جذاب می‌کند. خریدارهای ارز دیجیتال با مشاهده سرمایه‌گذارهای بزرگی که پشت اینترنت کامپیوتر قرار دارند، ترغیب می‌شوند که سرمایه خود را به سمت این ارز دیجیتال روانه کنند.

کاربرد اینترنت‌ کامپیوتر


کاربرد ICP در شبکه اینترنت کامپیوتر در سه دسته اصلی خلاصه می‌شود:

• تسهیل حاکمیت شبکه

• تولید چرخه برای محاسبه

• پاداش دادن به مشارکت کنندگان

نحوه خرید وفروش ارز دیجیتالICP

برای خرید رمز ارز دیجیتال ICP کاربران ایرانی ابتدا یکی از استیبل کوین‌ها مانند تتر را خریداری نموده و در صرافی‌های آنلاین خارجی که امکان مبادله این نوع ارز را دارند استیبل کوین خود را به ارز ICP تبدیل کنید.

برای فروش ارز دیجیتال ICP همانند خرید آن می‌توان از صرافی‌های آنلاین خارجی استفاده کرد. به علاوه نیاز است تا در یکی از صرافی‌های پشتیبان کننده ثبت نام و احراز هویت کرد. بهترین گزینه برای فروش ارز دیجیتال ICP می‌تواند صرافی Binance باشد.

ارز ICP درچه صرافی‌هایی معامله می‌شود؟

ارز ICP در اکثر صرافی‌های بزرگ معامله می‌شود بر این اساس برخیاز  نظرات، کارشناسان این موضوع را مهر تاییدی بر اعتبار این ارز می‌دانند. برخی از صرافی‌هایی که از ارز ICP پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند در آن‌ها به معامله ارز ICP بپردازند:

 •  Binance
 • Huobi global
 • Coinbase(در این صرافی به دلایل امنیتی، مقدار مینیمم و ماکزیمم برداشت ارز دیجیتال ICP تعیین شده که حداقل مقدار برداشت در این صرافی ۰.۰۴ و حداکثر مقدار برداشت، ۴,۰۰۰ واحد است.)
 • Kucoin
 • Gate.io
 • Bitfinex
 • Okex
 • Wazirx
 • Hitbtc
 • Hotbit
 • Mexc

چه کیف پول‌هایی ارز دیجیتالICP را پشتیبانی می‌کند؟

ارز دیجیتال ICP به دلیل نو ظهور بودن، کیف پول‌های کمی هستند که از آن پشتیبانی می‌کند، ازجمله کیف پول‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد:

کیف پول سخت افزاری: لجر (لجر نانو ایکس و لجرنانو اس) ترزور (ترزور وان و ترزور تی)

کیف پول نرم افزاری:  سیف پال safepal،کوین لیست coinlist

هرآنچه باید توجه داشت امنیت کیف پول‌های سخت افزاری نسبت به نرم افزاری بیشتر است.

آیا ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر ICP استخراج می‌شود؟

پلتفرم اینترنت کامپیوتر که پلتفرم ارائه دهنده ارز دیجیتال ICP است در ساختار خود ازالگوریتم اثبات سهامPOS استفاده می‌نماید و مبتنی بر این الگوریتم می‌باشد. ارز دیجیتل ICP همانند دیگر رمزارزهایی که مبتنی بر الگوریتم POS هستند، قابلیت استخراج ندارد.

درحال حاضر رمز ارزهایی که الگوریتم آن‌ها بر پایه اثبات کارPOWساخته شده قابلیت استخراج دارند اما ناگفته نماند که استخراج رمز ارزها نیازمند توان پردازشی بالا می‌باشند.

آینده ارز دیجیتال ICP

آِینده رمز ارزهای دیجیتال بطور دقیق قابل پیش بینی نیستند بلکه وابسته به عملکرد آن‌ها و اهدافی که در وایت پیپر خود اعلام نموده بستگی دارد، آینده ICP وابسته به نحوه عملکرد difinity است اگر آن‌ها بتوانند اهداف خود را مطابق نقشه راه خود تکمیل کنند و یک اکوسیستم کامل را توسعه دهند، تا سال ۲۰۳۰، ICP می‌تواند ۱۰۰۰ دلار را لمس کند. این فقط یک پیش‌بینی است و برای تحقق این امر، BTC و کل بازار رمزنگاری باید ۳-۲ برابر دیگر رشد کنند که بعید نیست.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد ICP توکن ارائه شده پلتفرم اینترنت کامپیوتر Internet Computer است و توسط بنیاد Dfinity ساخته شده است. پلتفرم اینترنت کامپیوتر یک پلتفرم Open Source می‌باشد و هدف ان ایجاد اینترنت مدرن با قابلیت میزبانی قراردادهای هوشمند و برنامه‌های DeFi است.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.