لایت کوین (LTC) چیست؟ ؛ آشنایی با نقره دنیای کریپتو

لایت کوین (LTC) یک آلت کوین است که در اکتبر ۲۰۱۱ توسط چارلز چارلی لی، مهندس سابق گوگل ایجاد شد. لایت کوین از کد منبع باز بیت کوین اقتباس شده است، اما با چندین تغییر. مانند بیت کوین، لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود. لایت کوین از منظر جنبه‌هایی مانند نرخ تولید بلوک سریعتر (مقیاس پذیری بالاتر) و استفاده از Scrypt به عنوان یک طرح اثبات انجام کار (POW) با بیت کوین متفاوت است.

این کوین یکی از اولین آلتکوین‌ها به حساب می‌آید که از کد منبع باز اصلی بیت کوین مشتق شده است.

در ابتدا رقیب قدرتمندی برای بیت کوین بود. با این حال، از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر با عرضه‌های جدید بسیار اشباع‌تر و رقابتی‌تر شده است، محبوبیت Litecoin تا حدودی کاهش یافته است.

لایت کوین همیشه به عنوان واکنشی به بیت کوین در نظر گرفته شده است. در واقع، زمانی که لی در یک انجمن محبوب بیت کوین، اولین لایت کوین را اعلام کرد، آن را «نسخه لایت بیت کوین» نامید. به همین دلیل، لایت کوین بسیاری از ویژگی‌های مشابه بیت کوین را دارد، در حالی که برخی از جنبه‌های دیگر را که تیم توسعه احساس می‌کرد می‌توانست بهبود بخشد، تطبیق و تغییر داده است.

زمانی لایت کوین نقره دنیای کریپتو و در اوج خود سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار بود.

از آنجایی که ساختار آن شبیه به بیت کوین است، به عنوان یک شبکه آزمایشی یا زمین آزمایشی برای بهبودهایی که بعداً روی بیت کوین اعمال شد، استفاده شده است.

آشنایی با لایت کوین (LTC)

مانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، لایت کوین توسط دولتی صادر نمی‌شود. لایت‌کوین‌ها به‌جای اینکه توسط بانک مرکزی تنظیم شوند و در دفتر کل ثبت، چاپ یا منتشر شوند، توسط یک رویه ارز دیجیتال پیچیده به نام استخراج ایجاد می‌شوند که شامل پردازش فهرستی از تراکنش‌های لایت‌کوین است.

لایت کوین توسط چارلی لی، فارغ التحصیل موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و مهندس سابق گوگل که در سال ۲۰۱۱ به بیت کوین علاقه مند شد، ایجاد شد.

لی:

در اکتبر سال ۲۰۱۱، من با پایگاه کد بیت کوین مشغول بودم. نمی‌خواستم یک فورک بیت کوین ایجاد کنم. این فقط یک پروژه جانبی سرگرم‌کننده بود.

ویژگی‌های لایت کوین

  • مانند بیت کوین، حداکثر تعداد لایت کوین (LTC) ثابت است.هرگز بیش از ۸۴ میلیون لایت کوین در گردش وجود نخواهد داشت.
  • هر ۲.۵ دقیقه، شبکه Litecoin یک بلوک جدید ایجاد می‌کند.

انگیزه‌های استخراج و هاوینگ در لایت کوین

برای استخراج لایت کوین انگیزه‌هایی وجود دارد: اولین ماینری که با موفقیت یک بلوک را تأیید می‌کند، ۱۲.۵ لایت کوین پاداش می‌گیرد. همانند بیت‌کوین، تعداد لایت‌کوین‌هایی که برای چنین کاری اعطا می‌شوند با گذشت زمان کاهش می‌یابد. در آگوست ۲۰۱۹، نیز این پاداش نصف شد و نصف شدن در فواصل منظم تا استخراج ۸۴۰۰۰۰۰۰ لایت کوین ادامه خواهد داشت. بنیاد لایت کوین تخمین می‌زند که در حدود ۲۱۴۲ خواهد بود که حداکثر ۸۴ میلیون لایت کوین به دست می‌آید.

Scrypt Proof-of-Work الگوریتم اجماع لایت کوین

بیت کوین، لایت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال از الگوریتم اثبات کار (PoW) برای ایمن سازی شبکه‌های خود استفاده می‌کنند. اساساً، PoW مستلزم آن است که یکی از طرفین به همه طرف‌های دیگر شرکت کننده در شبکه ثابت کند که مقدار مورد نیاز تلاش محاسباتی صرف شده است. برخلاف بیت کوین که از الگوریتم هشینگ SHA-256 PoW استفاده می‌کند، لایت کوین از الگوریتم Scrypt PoW که انرژی کمتری مصرف می‌کند؛ استفاده می‌کند.

Scrypt یک تابع مشتق کلید مبتنی بر رمز عبور است. به گفته Tarsnip، “عملکرد مشتق کلید scrypt در ابتدا برای استفاده در سیستم پشتیبان آنلاین Tarsnap توسعه داده شد و به گونه ای طراحی شده است که در برابر حملات سخت افزاری brute-force بسیار ایمن تر از توابع جایگزین مانند PBKDF2 یا bcrypt طراحی شده است.”

Scrypt توسط لی به طور خاص برای سخت‌تر کردن حملات سخت‌افزاری سفارشی‌سازی شده به ارز ایجاد شده است. الگوریتم SHA-256 بیت کوین به حافظه دسترسی تصادفی (RAM) زیادی به عنوان مانعی برای پردازش موازی نیاز ندارد، در حالی که Scrypt نیاز دارد.

در آغاز دهه ۲۰۱۰، زمانی که عملیات ماینینگ سخت‌افزار تخصصی، مانند مدار ویژه برنامه (ASIC) را برای حل هش SHA-256 توسعه داد، به نظر می‌رسید که بیت‌کوین در برابر چنین حمله‌ای آسیب‌پذیر است. با فشرده کردن حافظه الگوریتم اجماع لایت کوین، لی به دنبال خنثی کردن مسابقه تسلیحات سخت افزاری بود، اگرچه در عمل این اتفاق نیفتاد زیرا افزایش GPUها نیاز به RAM بیشتر را پاسخ داد.

بیت کوین (BTC) چه تفاوتی با لایت کوین (LTC) دارد؟

لایت کوین و بیت کوین شباهت‌های زیادی دارند. اگر بگوییم بیت کوین طلا و لایت کوین نقره است؛ بیراه نگفته‌ایم. مانند بیت کوین، لایت کوین یک ارز اینترنتی همتا به همتا است. این یک شبکه پرداخت جهانی کاملاً غیرمتمرکز، منبع باز و جهانی است. لی لایت کوین را با هدف بهبود کاستی‌های بیت کوین توسعه داد. تفاوت‌های گسترده‌تر بین این دو ارز دیجیتال در جدول زیر آمده است.

لایت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که چهار برابر بیت کوین بلاک تولید کند (۱ بلاک جدید در هر ۲.۵ دقیقه نسبت به ۱۰ بلاک بیت کوین)، و همچنین امکان ۴ برابر محدودیت کوین را فراهم می‌کند که جذابیت اصلی آن نسبت به بیت کوین به سرعت و سهولت در دستیابی است. با این حال، از آنجایی که لایت کوین از Scrypt (برخلاف SHA-256 بیت کوین) به عنوان الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند، استفاده از سخت افزارهای استخراج مانند ماینرهای ASIC یا دستگاه استخراج GPU به قدرت پردازشی قابل توجهی بیشتری نیاز دارد.

برنامه‌های آینده برای لایت کوین (LTC)

لایت کوین از زمان راه اندازی چندین ویژگی را برای بهبود سرعت تراکنش بدون به خطر انداختن امنیت و یکپارچگی شبکه پیاده سازی کرده است.

SegWit

SegWit یا Segregated Witness برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ برای بیت کوین پیشنهاد شد. با “تفکیک” داده‌های سیگنال دیجیتال در خارج از بلوک پایه در بلاک چین کار می‌کند. SegWit برای رسیدگی به مشکل مقیاس پذیری بیت کوین توسعه داده شد، اما این پیشنهاد باعث ایجاد اختلافات عمیق در جامعه بیت کوین شد.

در سال ۲۰۱۷، لایت کوین SegWit را پذیرفت و به دلیل شباهت لایت کوین به بیت کوین، به عنوان یک محل آزمایش یا شبکه آزمایشی برای دوام SegWit در شبکه بزرگ‌تر بیت کوین عمل کرد. این آزمایش موفقیت آمیز بود و بیت کوین پس از آن SegWit را پذیرفت. برخی از مخالفان پذیرش SegWit که از اندازه بلاک بیت کوین بزرگتر حمایت می‌کردند، هارد فورک بیت کوین را ایجاد کردند که منجر به بیت کوین کش شد.

شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ یک فناوری لایه دوم برای بیت کوین است که از کانال‌های پرداخت خرد برای مقیاس‌بندی توانایی بلاک چین برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

مشابه مثال SegWit، پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ روی لایت‌کوین یک شبکه آزمایشی برای اثبات امکان نوآوری در بیت‌کوین بوده است. چارلی لی همچنین استدلال کرده است که وقتی بلاک چین بیت کوین شلوغ و هزینه‌ها بالا است، استفاده از لایت کوین برای ورود به شبکه لایتنینگ آسان است.

MimbleWimble

MimbleWimble یک پروتکل حفظ حریم خصوصی بر اساس تراکنش‌های محرمانه است که اطلاعاتی مانند مبالغ تراکنش را رمزگذاری یا مبهم می‌کند. استدلال می‌شود که MimbleWimble می‌تواند اندازه بلوک را کاهش و مقیاس پذیری را افزایش دهد. چارلی لی در اوایل سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که لایت کوین توسعه MimbleWimble را دنبال خواهد کرد و از سال ۲۰۲۱، توسعه در حال انجام است.

نحوه خرید لایت کوین

LTC در اکثر صرافی‌های رمزنگاری (مانند بایننس، کوین بیس، جمینی، FTX) در برابر هر دو ارز دیجیتال دیگر مانند BTC و ETH و همچنین ارزهای ملی مانند دلار و یورو در دسترس است. همچنین می‌توانید LTC را با استفاده از Robinhood و Paypal خریداری کنید.

سوالات متداول

لایت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا یا P2P است، به این معنی که توسط یک مرجع مرکزی اداره نمی‌شود. شبکه LITECOIN پرداخت‌های سریع با کامزد بسیار پایین ارائه می‌کند. همچنین لایت کوین مانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند البته برخلاف بیت کوین که از الگوریتم هشینگ SHA-256 POW استفاده کرده لایت کوین با الگوریتم Scrypt pow پیش می‌رود.
لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا یا P2P است، به این معنی که توسط یک مرجع مرکزی اداره نمی‌شود. شبکه LITECOIN پرداخت‌های سریع با کامزد بسیار پایین ارائه می‌کند. همچنین لایت کوین مانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند البته برخلاف بیت کوین که از الگوریتم هشینگ SHA-256 POW استفاده کرده لایت کوین با الگوریتم Scrypt pow پیش می‌رود.

لایت کوین در چه مواردی استفاده می‌شود؟

لایت کوین می‌تواند به عنوان یک روش پرداخت P2P برای پرداخت به مردم در هر نقطه از جهان بدون نیاز به واسطه‌ای برای پردازش تراکنش استفاده شود. همچنین می‌توان آن را به عنوان یک ذخیره کننده ارزش یا به عنوان جزئی از یک سبد ارزهای دیجیتال متنوع در نظر گرفت.
لایت کوین می‌تواند به عنوان یک روش پرداخت P2P برای پرداخت به مردم در هر نقطه از جهان بدون نیاز به واسطه‌ای برای پردازش تراکنش استفاده شود. همچنین می‌توان آن را به عنوان یک ذخیره کننده ارزش یا به عنوان جزئی از یک سبد ارزهای دیجیتال متنوع در نظر گرفت.

قیمت اصلی لایت کوین چه‌قدر بود؟

هنگامی که لایت کوین در آوریل ۲۰۱۳ منتشر شد؛ حدود ۴.۳۰ دلار ارزش داشت.

چه‌قدر لایت کوین وجود دارد؟

تعداد در گردش لایت کوین محدود است و فقط ۸۴ میلیون واحد لایت کوین در گردش خواهد بود.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.