NEM چیست؟

NEM

NEMچگونه به‌وجود آمد؟

فردی با نام کاربری UtopianFuture در انجمن بیت کوین تاک، قصد داشت که بهبودها و تغییراتی را در شبکه ارز دیجیتال NXT ایجاد نماید. اما درنهایت او و تعدادی از توسعه‌دهندگان دیگر، تصمیم گرفتند که بلاکچین اختصاصی خود را ایجاد کرده و ایده‌های خود را روی آن پیاده‌‌ سازی کنند.

۱۵ توسعه‌دهنده و ۳۰ بازاریاب به این پروژه پیوستند و نهایتا در ماه مارس سال ۲۰۱۵ بلاکچین و ارز دیجیتال نم (یعنی ارز زم) شروع به کار کردند. توسعه‌دهندگان اصلی پروژه نم هویت خود را مخفی نگه داشته‌اند و با نام مستعار فعالیت می‌کنند، اما در سنگاپور ساکن هستند.

NEMچیست؟

ارز دیجیتال نم یا ان ای ام (NEM) یکی از بلاکچین های خاص و منحصربه‌فرد دنیای رمزارزها را داراست، که امکانات و ویژگی‌های جالبی را به این فضا اضافه کرده است. این شبکه فورک یا تغییریافته هیچ بلاکچین دیگری نیست و به صورت کاملا اختصاصی با رویکرد و عملکردی خاص طراحی شده است. به همین دلیل این پلتفرم، نام جنبش اقتصادی نوین (NEW ECONOMY MOVEMENT) را برای خود برگزیده است و سعی دارد که به پذیرش جهانی و گسترده‌ای دست پیدا کند.

بلاکچین NEM یا نم، یک ارز دیجیتال بومی با نام زم (XEM) دارد و برخلاف بسیاری از شبکه‌های دیگر که برای الگوریتم اجماع شبکه خود از گواه اثبات کار یا اثبات سهام استفاده می‌کنند، شبکه نم از الگوریتمی خاص با نام اثبات اهمیت (PoI) استفاده می‌کند. همچنین عملیات تایید تراکنش‌ها در شبکه نم، ماینینگ نیست؛ بلکه هاروست نام دارد.

الگوریتم اثبات اهمیت (POL)

این الگوریتم برخلاف الگوریتم‌های اثبات سهام و اثبات کار، دیگر نیازی به سخت‌افزارهای قدرتمند مانند ماینرها که مصرف برق بالایی دارند، وجود ندارد. بلکه افرادی که ارز دیجیتال زم (XEM) را دارا هستند و کیف پول خود را دراختیار شبکه می‌گذارند، در تایید تراکنش‌ها همکاری کرده و XEM بیشتری به‌دست خواهند آورد.

الگوریتم اثبات سهام نیز مشابه الگوریتم اثبات اهمیت، تایید تراکنش‌ها را به افرادی که آن توکن یا کوین را دارا هستند می‌سپارد، اما در اثبات سهام، هرچقدر یک کاربر دارایی بیشتری در آن شبکه داشته باشد، به همان نسبت درآمد بیشتری نیز خواهد داشت و عوامل دیگری در میزان درآمد وی دخیل نیستند.

درمقابل، در الگوریتم اثبات اهمیت، علاوه بر میزان دارایی، مقدار زمان باقی ماندن آن دارایی در یک کیف پول و تعداد معاملات کیف پول مذکور نیز در میزان درآمد به‌دست آمده تاثیرگذار هستند. البته ناگفته نماند که در شبکه نم (NEM) به این افراد، که کیف پول خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در روند تایید تراکنش‌ها سهیم می‌شود، هاروستر و به عملیاتی که انجام می‌دهند هاروست می‌گویند.

هرچقدر یک هاروستر تراکنش‌های بیشتری را با کیف پول خود انجام دهد و فاکتورهای مذکور را بیشتر رعایت کرده باشد، درآمد بیشتری از هاروست خواهد داشت.

هاروست چپیست و به چه کسی هاروستر گفته می‌شود؟

به فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه نم و ارز دیجیتال زم، هاروست می‌گویند که معنی لغوی آن برداشت محصول می‌باشد.

کاربران شبکه نم برای مشارکت در تایید تراکنش‌ها و تبدیل شدن به یک هاروستر، باید حداقل ۱۰,۰۰۰ واحد زم (XEM) را در کیف پول خود نگهداری کنند. هاروسترها با قرار دادن کیف پول خود در اختیار شبکه، کارمزد تراکنش‌هایی که تایید می‌کنند را کسب می‌نمایند.

برخلاف فرایند ماینینگ، یک هاروستر نیازی به توان عملیاتی بالا و سخت‌افزارهای پیچیده ندارد؛ چراکه نیروی پردازشی و سخت‌افزاری شبکه نم، توسط سوپرنودها تامین خواهد شد. هاروستر تنها باید به سوپرنود متصل شود و تراکنش‌ها را تایید نماید.

سوپر نودهای شبکه NEM (مشابه فول نود بیت کوین) سیستم‌های کامپیوتری قدرتمندی هستند که توان عملیاتی، پینگ بسیار بالا، حجم اینترنت تقریبا نامحدود و حداقل ۳ میلیون واحد زم (XEM) را در اختیار دارند و منابع خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، که سود بسیاری از تراکنش‌های شبکه به آن‌ها خواهد رسید.

هدف شبکه NEM

هدف شبکه NEM این است که به یک وسیله مبادله رایج در سطح جهانی تبدیل شود و قابلیت این را داشته باشد که پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین دیگر، بتوانند برروی بلاک‌چین آن قرار بگیرند.

ویژگی‌های ارز دیجیتال NEM

 • سیستم اعتباردهی

NEM از ++EigenTrust به عنوان یک سیستم اعتباردهی بهره می‌گیرد  NEM  سلامت بلاک چین (Blockchain) را با نظارت بر سوابق گره ها در شبکه، ضمانت می کند. در الگوریتم اثبات کار، میزان کار یک گره به عنوان میزانی جهت قابلیت آن در محافظت از شبکه به شمار می رود ، این در حالیست که با ++EigenTrust ، کیفیت کار بسیار اهمیت دارد.

 • برخورداری از دو بلاک‌چین

توسعه دهندگان شبکه نم، دو بلاک‌چین برای این شبکه ایجاد کرده‌اند:

 • عمومی: استفاده از آن برای تمامی کاربران آزاد است.
 • میژین (MIJIN): برای استفاده شرکت‌های بزرگ به‌صورت سفارشی وخصوصی طراحی می‌‍شود.

در بلاکچین میژین تراکنش‌ها برخلاف بلاکچین عمومی، منتشر نمی‌شوند و به‌همین دلیل بیش از ۳۰۰ شرکت بزرگ برای کاربردهای مختلف مورد نیاز خود، مثل مدیریت زنجیره تامین، بلاکچین میژین را به‌کار گرفته‌اند.

 • قابلیت ایجاد دارایی با استفاده از نام فضاها و موزائیک‌ها
 • نام فضاها

نام فضاها (NameSpaces) بخش مهمی از اکوسیستم اقتصادی نم هستند  و ر نام فضا در شبکه نم منحصر به فرد است. به‌عنوان مثال اگر فردی نام فضای «PRL» را بسازد، شخص دومی نمی‌تواند به همین نام فضایی را بسازد. هر کس می‌تواند به منظور بهبود فعالیت‌های تجاری‌اش برای خود نام‌فضا بسازد.

 • موزائیک‌ها

ساختن موزاییک همان ساختن یک دارایی دیجیتال یا توکن‌ است. ارز دیجیتال شبکه نم، یعنی زم (XEM) اولین موزاییک ساخته شده در این شبکه است. شما می‌توانیداز طریق کیف پول رسمی نم برای خود موزاییک یا همان توکن بسازید و به عنوان مثال مشخص کنید که چه تعداد توکن برای شما ساخته شود.

البته اینکار نیاز به پرداخت کارمزد تقریبا سنگین دارد لذا اغلب تشکیلات تجاری بزرگ از این قابلیت‌ها بهره می‌برند.

 • فیلترهای داخلی ضد اسپم که از بهم ریختگی شبکه توسط تراکنش های جعلی و مخرب جلوگیری می کند.
 • یک سیستم همتا به همتای هماهنگ سازی زمان که به شبکه امکان تداوم ترتیب های زمانی دقیق بدون اتکا بر سرورهای خارجی برای بررسی زمان می دهد.
 • پیامرسانی رمزنگاری شده بر شبکه بدون هک کردن تراکنش ها برای دسترسی به اطلاعات مشابه دیگر کوین ها.
 • آدرس های چند امضایی که به توسعه دهندگان امکان تعریف آدرس های به اشتراک گذاری و کنترل چندگانه بر دارایی ها و نگهدارنده ها را می دهند.

نحوه خرید ارز دیجیتال NEM

چندین صرافی معتبر این رمزارز را ارائه می کنند اما اگر اهل ژاپن نباشید تنها می توانید این کوین را با استفاده از بیت کوین خریداری کنید. چرا که هیچ کدام از صرافی ها آن را در ازای ارزهای فیات ارائه نمی کنند.

اگر اهل ژاپن باشید می توانید این رمزارز را با ین ژاپن در صرافی Zaif خریداری نمایید. رمزارز XEM در صرافی های بایننس، Bittrex، Upbit، Huobi، Poloniex و … در دسترس است.

کیف پول مناسب ارزNEM

شبکه NEM یک والت اختصاصی با نام والت نانو دارد که می تواند برای ذخیره، ارسال و دریافت توکن های XEM استفاده شود. این والت با سیستم های عامل ویندوز، لینوکس و OSX سازگار بوده و کارایی کامل شامل پشتیبانی برای Changelly Instant Exchange  و والت سخت افزاری ترزور ارائه می کند. نسخه موبایل این والت نیز برای اندروید و iOS وجود دارد.

سخن پایانی

NEM یک ارز دیجیتال و همچنین پلتفرمی برای تبادل است. این رمز ارز ویژگی‌های متفاوتی به شبکه بلاک‌چین خود اضافه کرده و زیرساخت مناسبی برای تبادل فراهم کرده است. از ویژگی‌های آن می‌توان به بین‌المللی بودن، قابلیت ناشناس بودن کاربران و توزیع منصفانه کوین اشاره کرد.

جهش قیمت نم از سال ۲۰۱۶ باعث شده تا مورد توجه قرار گیرد. تکنولوژی NEM بر پایه Proof-of-Importance و  Eigentrust مبتنی است. متصدیان این رمزارز در تلاشند تا دامنه رواج آن را از ژاپن به بازارهای جهانی گسترش دهند. 

درسال ۲۰۱۷ قیمت NEM 258 برابر شد اما در سال ۲۰۱۹ نرخ NEM به دلایلی از قبیل سقوط نرخ بیت کوین، در صرافی‌ها، کاهش یافت. با این وجود این رمز ارزهمچنان محبوب است و کارشناسان به آینده ارز دیجیتال NEM خوشبین هستند؛ زیرا ویژگی‌هایش باعث می‌شود که نسبت به رقبایش کاراتر باشد.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.