پولکادات (DOT) چیست؟

ارز پولکادات

با ظهور نسل سوم بلاک‌چین، جهانیان گرداگرد ایستادن به نظاره ی اینکه تحفه ی نسل سوم چیه.

به جز ارز کاردانو و آدا که درموردشون حرف زدیم؛ نسل سوم بلاک‌چین چیز یا چیز های دیگه ای هم در آستین داشت و اون پولکادات بود.

امان از مقیاس پذیری…!

مقیاس پذیری یا  Scalability (سرعت و حجم پایین تراکنش‌ها و کارمزد بالا) باعث ایجاد پولکادات شد.

پولکادات از نسل سوم بلاک‌چین هاست که از پروتکل متفاوتی با مقیاس پذیری استفاده می‌کنه. اون میخواد مشکلات بلاک‌چین های قبل رو برطرف کنه.

پولکادات با استفاده از قدرت پردازش موازی ای که داره می‌تونه بسیاری از تراکنش ها رو در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کنه و مشکل مقیاس پذیری رو تا حدود زیادی بهبود ببخشه.

کوچه آشتی کنون با پولکادات!

مساله ی دیگه ای که وجود داره، اینه که بلاک چین های فعلی نمی تونن باهم دیگه ارتباط برقرار کنن از این رو باعث می شود که شبکه های بلاک چینی در تنهایی، انزوا و یا Isolation باشن؛ اما به علت ساختاری که پولکادات داره، می ‌تونه تمامی این مسائل رو حل کنه. بنا به تعبیری می‌شه گفت که پولکادات نسل بعدی فناوری بلاکچینه.

پولکادات در تلاشه تا شبکه‌های بلاکچینی مختلف رو به یکدیگه متصل کرده و یک شبکه بلاکچین یکپارچه از اون‌‎ها ارائه بده.

بطور خلاصه می‌شه گفت که پولکادات یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ایه. به بیان دیگه، پولکادات یک بلاکچین مادر و رابطه که بلاکچین‌های مختلف دیگه رو به هم متصل می‌کنه.

پولکادات تلاش می‌کنه تا مشکلاتی رو که مانع از فراگیری استفاده از شبکه‌های بلاکچین می‌شه، برطرف و به رشد و توسعه این فناوری کمک کنه. مشکلاتی اعم از مقیاس پذیری و انزوای شبکه‌های بلاکچینی که به شدت مانع از توسعه این فناوریه.

اهداف و توانایی پولکادات:

بستری برای ساخت برنامه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز بدون خطر توقف یا دستکاری

تراکنش‌های فوق‌ سریع و ارزان

رقیب اتریوم

رابط بلاک‌چین ها

در تلاش برای ایجاد اینترنت غیر متمرکز

تسهیل کننده نسل بعدی وب یعنی وب ۳

بنیان‌گذاران پولکادات

 بنیانگذاران پولکادات گاوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابان (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) هستن.

وایت پیپر پروژه توسط گاوین وود در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد. گاوین وود جز بنیانگذارن سابق اتریومه. شاید یکی از دلایل اصلی رقابت این دوپروژه همین باشه.

در سال ۲۰۱۶ میلادی بود که وود اتریوم رو ترک کرد تا بتونه یک بلاک چین قوی تری رو بسازد او تا ماه اکتبر همون سال موفق شد که جنبه های فنی کار رو بررسی کنه و وایت پیپر این بلاک چین رو منتشر کنه.

پروتکل های پولکادات

در حال حاضر بیش از ۱۸۸ پروژه بر روی Polkadot ساخته شده، برخی از پروژه های معروفی که بر روی این پروتکل ساخته شدن، عبارتند از: چین لینک، پروتکل زیرو ایکس، اوشن پروتکل، سلر نتورک، آنکر، آکروپلیس و… .

ارز دیجیتال شبکه پولکادات، «دات (DOT)» نام داره که کاربرد اصلی اون پرداخت هزینه‌های شبکه و همچنین تصمیم‌گیری برای آینده شبکه است.

در حقیقت، هر فرد با داشتن دات می‌تونه یک حق رأی رو برای آینده ی این شبکه به دست بیاره.

مثل بیت کوین، اتر و سایر ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری روی ارز دات، در حقیقت سرمایه‌گذاری روی آینده شبکه ی پولکاداته و قیمت این ارز دیجیتال هم با عرضه و تقاضا و امیدواری‌ها نسبت به آینده شبکه پولکادات بالا و پایین میشه.

با اینکه دات ارز دیجیتال اصلی شبکه پولکاداته، هر‌کس که بخواد می‌تونه روی این شبکه برای خودش یک بلاک چین و یک ارز دیجیتال کاملاً مجزا ایجاد کنه و از مدل امنیت اشتراکی شبکه پولکادات بهره‌مند بشه.

طبق گفته تیم توسعه‌دهنده پولکادات، این پروژه قصد داره با گردآوری بهترین ویژگی‌ها از بلاک چین‌های چندمنظوره، راه رو برای ظهور برنامه‌های غیرمتمرکز با کاربردهای واقعی هموار کرده و دسترسی به خدمات غیرمتمرکز رو برای همه کاربران تسهیل کنه.

برخلاف بیت کوین و صدها ارز دیجیتال دیگه، عرضه پولکادات مبتنی بر استخراج (ماینینگ) نیست و واحدهای اون با روش منحصربه‌فردی توزیع می‌شن که بسیار شبیه اثبات سهامه.

عرضه اولیه ی پولکادات

عرضه اولیه ی دات از ۱۵ تا ۱۷ اکتبر سال ۲۰۲۷ میلادی طول کشید و در پی اون این شرکت تونست حدود ۱۴۵ میلیون دلار سرمایه جذب کنه، اما دو هفته بعد هکرها با هک کردن یکی از تیم های توسعه دهنده ی اون تونستن حدود ۱۵۰ میلیون دلار ضرر به این شرکت وارد کنن و این موضوع باعث شد تا روند توسعه ی این پروژه کاهش پیدا کنه.

اما در سال بعد یعنی ۲۰۱۸ میلادی، پولکادات پر قدرت با راه اندازی شبکه ی آزمایشی خود برگشت و در سال ۲۰۱۹ میلادی هم به مسیر خود ادامه داد و تونست پیشرفت خوبی رو تجربه کنه و تا سال ۲۰۲۰ میلادی در حال پیشرفت و توسعه بود و تونست انتقال از حساب رو هم فعال کنه.

زبان برنامه نویسی پولکادات

زبان برنامه نویسی استفاده شده در پولکادات solidity هست که از اون برای اجرای قراردادهای هوشمند در پلتفرم اتریوم هم استفاده شده و این دلیل دیگه ایه برای رقیب خوندن این دو پروژه.

ویژگی‌های اصلی پولکادات چیه؟

  • مقیاس پذیری: هر بلاکچین فقط میتونه پاسخگوی حجم مشخصی از ترافیک داده‌ها باشه. ولی پولکادات به عنوان یک شبکه چند زنجیره‌ای اشتراکی توانایی پردازش حجم بالایی از تراکنش‌ها به صورت همزمان، برروی زنجیرهای موازی، رو دارا است.
  • اختصاصی سازی: هنگامی که صحبت از ساختار بلاکچینه باید به این نکته توجه کنیم که یک بلاکچین خاص نمی‌تونه پاسخگوی تمامی نیازها باشه. هر بلاکچین برای برآورده سازی برخی ویژگی‌های خاص، مجبوره سایر ویژگی‌های مطلوب رو فدا کنه. ولی روی پولکادات هر بلاکچین میتونه طرحی منحصر به فرد رو برای پشتیبانی از ویژگی خاص داشته باشه و سرویس بهتری رو به کاربران خود ارائه بده.
  • کار گروهی: شبکه و اپلیکیشن‌های پولکادات قادرن تا اطلاعات و ویژگی‌های عملکردی خودشون رو مثل اپلیکیشن‌های تلفن همراه باهم به اشتراک بگذارن. با این تفاوت که در پولکادات نیازی به اتکا به سرویس‌های مرکزی به جهت اشتراک گذاری داده‌ها نخواهد بود.
  • جامعه خودگردان: جامعه پولکادات حاکمیت شبکه رو مطابق با نیازهای خودش برقرار میکنه و نقش شفافی رو در آینده شبکه پولکادات ایفا خواهد کرد. تیم‌ها این اختیار رو دارن که سیستم مدیریتی بلاکچین خود رو مطابق نیازهای خود تعیین کنن.
  • ارتقاء ساده: همچون بسیاری از نرم افزارها، بلاکچین‌ها هم برای اینکه در بلندمدت کارایی خود رو حفظ کنن نیازمند به ارتقاء و بروزرسانی هستن. هرچند، بروزرسانی زنجیره‌های سنتی نیازمند به تغییری تحت عنوان “هارد فورک” یا “انشعاب سخت” هست که باعث ایجاد دو تاریخچه متفاوت از تراکنش‌ها و جدایی جامعه کاربری میشه. با این وجود پولکادات اجازه یک ارتقاء بدون انشعاب رو برای بهره‌گیری سریعتر و ساده‌تر از فناوری‌های نوین به توسعه‌دهندگان خواهد داد.

اگر دوست داری اطلاعات بیشتری در مورد انواع فورک (Fork) و مفاهیم اون بدونی می‌تونی به مقاله فورک چیست؟ یه سر بزنی.

اکوسیستم پولکادات

  • ریلِی چین (Relay Chain): ریلی چین همان شبکه مادر پلتفرم پولکاداته که شبکه بلاکچین تمام پروژه‌های دیگر به اون متصل خواهند شد.
  • پاراچین (Parachain): پاراچین مخففی از عبارت زنجیره‌های موازیه (Parallelized Chains). پاراچین بلاکچین‌های تک زنجیره‌ای رو بصورت موازی و از طریق شبکه پولکادات اجرا میکنه.
  • بریج چین (Bridge Chain): این زنجیره، برای اتصال بلاکچین‌هایی طراحی شده تا از پروتکل‌های گاورننس (Governance) یا همون نظردهی پولکادات استفاده نمی‌کنن.

پولکادات پروژه ی موفقیه که در حال حاضر جایگاه نهم بازار رو داره.

وضعیت بازار پولکادات در ۱۱ خرداد ۱۴۰۰
Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.