ماتیک (Polygon) چیست؟

در حالی که بسیاری از بلاک چین‌ها تلاش می‌کنند “قاتل بعدی اتریوم” شوند، Polygon قصد دارد به “ذخیره کننده اتریوم” تبدیل شود. Polygon یک پروتکل مستقل است که دارای شبکه بلاک چین غیر متمرکز خود است. با این حال، به اتریوم متصل می‌شود تا بلاک چین قدیمی راه حل Layer-2 را بدون آسیب رساندن به شبکه ارائه دهد.

از طریق Polygon، سایر شبکه‌ها یا برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) که با اتریوم سازگار هستند می‌توانند از شبکه قوی و ایمن اتریوم بدون رنج زیاد هزینه تراکنش و ازدحام شبکه استفاده کنند.

ماتیک گاهی اوقات “اینترنت بلاک چین اتریوم” نامیده می‌شد.

Polygon و Matic: تفاوت در چیست؟

Polygon و Matic دو اصطلاح هستند که به نظر می‌رسد قابل تعویض هستند. با این حال، Matic نام اصلی این شبکه بلاک چین است. در فوریه ۲۰۲۱، تیم پشت ماتیک نام تجاری جدیدی را به نام Polygon در نظر گرفت.

از آنجا که این شبکه مدت زیادی است که وجود دارد، نام مستعار Polygon MATIC بدون تغییر باقی می‌ماند. به غیر از تغییر نام تجاری و مسیری که تیم Polygon را دنبال می‌کرد، نحوه عملکرد پروتکل نیز بدون تغییر باقی می‌ماند.

“توکن ماتیک” در واقع یک ارز رمزنگاری شده در نوع خود است. مانند اتریوم، توکن ماتیک برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می‌شود. علاوه بر این، ماتیک برای شرط بندی و مدیریت استفاده می‌شود، دو عملکردی که اتر در حال حاضر فاقد آن است.

از آنجا که Polygon یک شبکه غیر متمرکز است، تصمیمات مربوط به توسعه شبکه در اختیار دارندگان ماتیک است. آن‌ها حق دارند درمورد یک نظام دموکراتیک پیشنهادات بهبود را مطرح کرده یا به آن‌ها رای دهند.

Staking یک جزء مهم برای هر شبکه ای است که از پروتکل اجماع گواه بر سهام استفاده می‌کنند.
در اجماع گواه بر سهام (مخفف PoS)، شرکت کنندگان در شبکه که اعتبارسنج‌ها نامیده می‌شوند به طور تصادفی برای تولید بلاک‌های جدید تعیین می‌شوند.

در مقابل، اثبات کار اتریوم از معتبرترین‌ها برای حل معماهای کامپیوتری پرانرژی استفاده می‌کند و سریع‌ترین حل کننده حق تولید بلاک را دارا می‌باشد.

چگونه Polygon می تواند به اتریوم کمک کند؟

اتریوم در حال حاضر امن‌ترین پلتفرم مبتنی بر بلاک چین در جهان است که صدها برنامه بر اساس آن ساخته شده است. با این حال، به نظر می‌رسد که این پلتفرم از موفقیت خود رنج می‌برد، زیرا این پلتفرم نمی‌تواند به طور موثر برای پاسخگویی به سطح غیر منتظره تقاضا مقیاس بندی کند.

هدف Polygon کمک به مقیاس اتریوم بدون دخالت در عملکرد اصلی شبکه آن است. این شبکه حتی سعی نمی‌کند از شرکت کنندگان شبکه اتریوم “سرقت” کند. Polygon به دنبال ایجاد رابطه همزیستی با Ethereum است.

اگرچه Polygon یک بلاک چین مستقل است، اما به عنوان “زنجیره جانبی” به اتریوم متصل می‌شود. این بدان معناست که بلاک چین Polygon به موازات اتریوم اجرا می‌شود و در صورت لزوم با آن ارتباط برقرار می‌کند.

هر توسعه دهنده DApp که می‌خواهد یک برنامه وابسته به Ethereum را مستقر کند و می‌خواهد از ازدحام شبکه Ethereum اجتناب کند، می‌تواند بر روی Polygon ایجاد کند. DAppهای ساخته شده در بالای Polygon می‌توانند به طور یکپارچه با DApps ساخته شده در بالای اتریوم تعامل داشته باشند.

Polygon چگونه کار می‌کند؟

Polygon روی چهار لایه عمل می‌کند:

لایه اتریوم

لایه امنیتی

لایه Polygon

لایه اجرا

لایه اتریوم

Polygon مجموعه ای از قراردادهای هوشمند اتریوم دارد که می‌تواند به انتقال داده‌ها از Polygon به Ethereum کمک کند. آن‌ها را به عنوان نمایندگان Polygon در اتریوم در نظر بگیرید. این قراردادهای هوشمند با پایان تراکنش‌ها، به جمع آوری و حل و فصل اختلافات معامله می‌پردازد. لایه اتریوم یک افزودنی اختیاری برای خدمات Polygon است.

لایه امنیتی

لایه امنیتی می‌تواند به شبکه‌های متصل به بلاک چین با امنیت بیشتر خدمت کند. با ارائه “اعتبارسنجان به عنوان یک سرویس”، Polygon می‌تواند شبکه اعتبارسنجی خود را به منظور کمک به بلاک چین مشتریان خود برای دستیابی به اجماع به صورت غیر متمرکز واگذار کند.

لایه Polygon

این لایه اساساً از مجموعه ای از بلاک چین‌ها تشکیل شده است و یک اکوسیستم را تشکیل می‌دهد که به هم متصل است. در این لایه، وب سایت رسمی و وایت پیپر هیچ محدودیتی را برای تعداد بلاک چین‌ها که می‌توانند به اکوسیستم لایه Polygon متصل شوند ذکر نکرده اند.

لایه اجرا

این لایه یکی از لایه‌های اصلی است که همه بلاک چین‌ها و DAppهای متصل به آن متکی هستند. لایه اجرا معاملات مورد توافق را از طریق پروتکل اجماع شبکه PoS تفسیر و اجرا می‌کند.

با هم، این لایه‌ها تعدادی از این فناوری‌های پیشرفته Polygon را پیاده سازی می‌کنند:

PoS Chain، که اصلی‌ترین بلاک چین است و اثبات سهام مقیاس پذیر را به شبکه شلوغ اتریوم اضافه می‌کند.

زنجیره‌های پلاسما، که امکان حرکت یکنواخت دارایی‌ها بین اتریوم، پلیگون و سایر بلاک چین‌ها را فراهم می‌کند.

Zk-rollups که با استفاده از اثبات دانش صفر، حریم خصوصی بیشتری را ارائه می‌دهد.

همه این‌ها اطمینان می‌دهد که Polygon یکی از سریع‌ترین شبکه‌های موجود است و تنها بلاک چین مستقل است که بر اکوسیستم موجود اتریوم گسترش می‌یابد.

موارد استفاده از Polygon (MATIC) چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، Polygon قصد دارد به مرکزی برای پروژه‌ها و بلاک چین‌های مختلف تبدیل شود که آن‌ها را قادر می‌سازد به راحتی و یکپارچه به اکوسیستم اتریوم متصل شوند. تعدادی از پروژه‌های مالی غیر متمرکز (DeFi) که از قبل با اتریوم آشنا هستند، جایگاه خود را در Polygon رزرو کرده اند.

برجسته ترین پروژه‌های DeFi، مبادلات غیر متمرکز (همچنین به عنوان DEXs شناخته می‌شود) ۱Inch Exchange و SushiSwap هستند.

اگرچه هر دو بر روی اتریوم ساخته شده اند، اما هر دو تلاش می‌کنند تا به یک بازار ساز خودکار چند زنجیره ای (AMM) تبدیل شوند. داشتن نقطه دسترسی روی Polygon به DEX اجازه می‌دهد نقدینگی بیشتری را وارد کنند.

انتقال بلاک چین اتریوم از شبکه‌های دیگر به عنوان یک فعالیت پرهزینه شناخته شده است. نقل و انتقالات فوق العاده کم هزینه در شبکه Polygon افراد بیشتری را تشویق می‌کند تا در حوضچه‌های نقدینگی سپرده گذاری کنند.

هنگامی که Aave تصمیم گرفت به Polygon روی آورد، پلت فرم وام دهی DeFi همچنان در ژوئن ۲۰۲۱ به ۱۲ میلیارد دلار رسید. در آن زمان، حجم معاملات به ۲۵۶ میلیون دلار رسید زیرا معامله گران فرصت فرار از هزینه‌های بالای گاز را در اتریوم دیدند.

ماتیک یک چند ضلعی محکم

Polygon با یک هدف متفاوت عمل می‌کند، این هدف به جای جایگزین کردن زیرساخت‌های موجود به اندازه اتریوم و استفاده از اهرم شاره دارد. راه حل Polygon’s Layer 2 مانع ورود توسعه دهندگان DApp به بازارهای بلاک چین اتریوم است.

در یک رابطه همزیستی، اتریوم همچنین می‌تواند در صورت اتصال به Polygon همان سطح امنیت را برای DApps و شبکه‌هایی که در خارج از آن وجود دارند را ارائه دهد.

هرچه اتصالات بیشتری بر روی Polygon ایجاد شود، امنیت شبکه بیشتر می‌شود زیرا امنیت مشترک در یک شبکه غیر متمرکز نتیجه طبیعی اتصال متقابل است.

با این توصیفات بالا می‌توان گفت که مطمئناً آینده امیدوارکننده ای برای توکن ماتیک وجود دارد زیرا فناوری همچنان در حال پیشرفت و به روز شدن است.

 
۴.۵/۵ - (۸ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.