الگوریتم اثبات سوزاندن یا Proof of Burn چیست؟

در حالی که اکثر سیستم‌های بلاک چین یا از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، اثبات سوختگی (PoB) به عنوان جایگزینی احتمالی برای آن‌ها در حال آزمایش است.

به طور کلی، الگوریتم‌های اجماع بلاک چین مسئول حفظ امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها هستند.

بلاک چین اثبات کار، مانند بیت کوین، سناریویی را ایجاد می‌کند که در آن ماینرها برای یافتن راه حلی معتبر برای یک مشکل رمزنگاری پیچیده رقابت می‌کنند.

اولین ماینر که راه حلی برای یک بلوک خاص پیدا کرد، اثبات کار خود (هش بلوک) را به بقیه شبکه پخش می‌کند. سپس شبکه توزیع شده نود‌ها تأیید می‌کند که آن اثبات معتبر است یا خیر.

در صورت معتبر بودن، ماینر حق افزودن دائمی آن بلاک به بلاک چین را به دست می‌آورد و همچنین با بیت کوین‌های جدید ایجاد شده پاداش می‌گیرد.

وقتی صحبت از اثبات بلاک چین‌های اثبات می‌شود، الگوریتم اجماع به روش متفاوتی عمل می‌کند. به جای استفاده از توابع هش، الگوریتم PoS از امضای دیجیتالی استفاده می‌کند که مالکیت سکه‌ها را اثبات می‌کند.

تأیید بلوک‌های جدید توسط به اصطلاح جعل کننده بلوک یا ضرابخانه انجام می‌شود که به روش قطعی انتخاب می‌شوند. هرچه تعداد کوین‌های یک جعل کننده بیشتر باشد، شانس انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنج بلوک بیشتر است.

برخلاف سیستم‌های PoW، اکثر سیستم‌های PoS پاداش بلاک ارائه نمی‌دهند، و تنها چیزی که از اعتبارسنجی یک بلاک به دست می‌آورد هزینه‌های تراکنش است.

اگرچه الگوریتم اثبات سوختن شباهت‌هایی با PoW و PoS دارد، اما روش خاصی برای دستیابی به اجماع و اعتبار بلوک‌ها دارد.

الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB) چیست؟

بیش از یک نسخه از PoB وجود دارد، اما مفهوم اثبات سوختگی که توسط Iain Stewart ایده آل شده است، احتمالاً در فضای ارز رمزنگاری شده بیشتر شناخته شده است. این به عنوان یک جایگزین پایدار برای الگوریتم اجماع PoW پیشنهاد شد.

اساساً، Proof of Burn شبیه الگوریتم اثبات کار است اما با میزان مصرف انرژی کاهش می‌یابد. فرایند اعتبارسنجی بلوک شبکه‌های مبتنی بر PoB نیازی به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند ندارد و به سخت افزارهای استخراج قدرتمند (مانند ASICها) وابسته نیست.

درعوض، رمزارزها به‌عنوان راهی برای «سرمایه‌گذاری» منابع در بلاک چین، عمداً سوزانده می‌شوند تا ماینرهای کاندید نیازی به سرمایه‌گذاری منابع فیزیکی نداشته باشند. در سیستم‌های اثبات سوزاندن، ماینرها در ریگ‌های استخراج مجازی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به عبارت دیگر ، کاربران می‌توانند با انجام سوزاندن کوین، تعهد خود را به شبکه نشان دهند و حق “استخراج” و تأیید معاملات را بدست آورند. از آنجا که فرایند سوزاندن کوین‌ها نشان دهنده قدرت استخراج مجازی است ، هرچه کاربر سکه بیشتری به نفع سیستم بسوزاند، قدرت استخراج بیشتری دارد و بنابراین، شانس انتخاب بعنوان اعتبارسنج بلوک بعدی بیشتر است.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اثبات سهام چیست؟

الگوریتم اثبات سوزاندن چگونه کار می‌کند؟

فرایند سوزاندن کوین شامل ارسال این کوین‌ها به یک آدرس عمومی قابل‌ تأیید است که در آن غیرقابل‌ دسترسی و بلا استفاده خواهند بود. معمولاً این آدرس‌ها (موسوم به آدرس‌های خورنده) به‌صورت تصادفی و بدون داشتن یک کلید خصوصی مرتبط با آن‌ها تولید می‌شوند. طبیعی‌ست که فرایند سوزاندن کوین‌ها باعث کاهش عرضه در بازار و کمیابی اقتصادی شده و در نهایت ارزش آن‌ها را بالا می‌برد. اما علاوه ‌بر این، سوزاندن کوین روشی برای سرمایه‌گذاری در امنیت شبکه است.

یکی از دلایل ایمن‌ بودن بلاک چین‌های اثبات کار، این است که ماینرها برای سودآوری باید مبالغ زیادی را صرف سرمایه‌گذاری در منابع فیزیکی کنند. این یعنی یک ماینر اثبات کار از انگیزه‌ی کار صادقانه و کمک به شبکه در راستای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه‌ برخوردار است.

ایده‌ی الگوریتم اثبات سوزاندن نیز همین است؛ اما به‌جای سرمایه‌گذاری در توان رایانشی و کار زیاد و برق، امنیت خود را ازطریق سوزاندن کوین تامین می‌کند.

سیستم‌های اثبات سوزاندن، مانند اثبات کار، به ماینرها پاداش بلاک می‌دهند و طی مدت‌زمان مشخصی سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای کوین‌های سوزانده‌شده بازمی‌گردد.

در بالا هم گفتیم که روش‌های گوناگونی برای پیاده‌سازی الگوریتم اثبات سوزاندن وجود دارد. برخی از پروژه‌ها استخراج PoB خود را از طریق سوزاندن بیت کوین انجام می‌دهند و برخی دیگر هم با سوزاندن کوین بومی خودشان به اجماع می‌‌رسند.

الگوریتم اثبات سوزاندن درمقابل اثبات سهام

نقطه تشابه الگوریتم‌ اثبات سوزاندن و اثبات سهام این است که در هردو، تأییدکنندگان برای مشارکت در مکانیزم اجماع باید کوین‌های خود را سرمایه‌گذاری کنند. در بلاک چین‌های اثبات سهام، سازنده بلاک ملزم به سهم‌گذاری کوین‌های خود (قفل‌ کردن آن‌ها) است؛ اما اگر تصمیم بگیرد شبکه را ترک کند، می‌تواند کوین‌های خود را پس گرفته و در بازار بفروشد. پس کمیابی دائمی در چنین سناریویی وجود ندارد چون کوین‌ها تنها برای مدت مشخصی از گردش خارج شده‌اند. در سوی دیگر، تأییدکنندگان بلاک در بلاک چین اثبات سوزاندن، باید کوین‌های خود را برای همیشه از بین برده و کمیابی اقتصادی دائمی ایجاد کنند.

مزایا و معایب الگوریتم اثبات سوزاندن

مزایا/معایب ذکر شده در اینجا بر اساس استدلال‌های کلی حامیان PoB است و نباید آن‌ها را حقایق اثبات شده تلقی کرد. در مورد این استدلال‌ها اختلاف نظرهایی وجود دارد که برای تأیید اعتبار یا نامعتبر بودن آن‌ها نیاز به آزمایش بیشتری دارد.

مزایا

  • پایداری بیشتر، مصرف برق کمتر.
  • سوزاندن کوین باعث کاهش عرضه‌ی درگردش (کمیابی) می‌شود.
  • مشوق تعهد بلندمدت برای استخراج‌کنندگان است.
  • توزیع/استخراج کوین تمرکز کمتری دارد.

معایب

  • به‌ گفته برخی، اثبات سوزاندن با محیط‌زیست سازگار نیست چون بیت کوین‌های سوزانده‌شده از طریق استخراج اثبات کار تولید می‌شوند که برق و منابع زیادی صرف می‌کند.
  • مشخص نیست در مقیاس‌های بزرگ کار می‌کند یا خیر؛ تأیید کارآیی و امنیت آن به آزمایش بیشتری نیاز دارد.
  • تأیید کار انجام‌شده توسط ماینرها با تاخیر انجام می‌شود؛ سرعت آن به‌اندازه بلاک چین‌های اثبات کار نیست.
  • فرایند سوزاندن کوین همیشه شفاف نبوده و توسط کاربران عادی به‌راحتی قابل‌تأیید نیست.
Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.