پامپ و دامپ چیست؛ چگونه این کلاهبرداری را تشخیص دهیم؟

“پامپ و دامپ” از شیوه‌های رایج کلاهبرداری است که هرچه نخ نماتر شده، حذف نشده و شیوه‌های جدیدتری به خود گرفته است.

پامپ و دامپ (Pump & Dump) طرحی برای دستکاری بازار است که یک سری افراد خاص از روش‌های ناجوانمردانه به دنبال کسب سود هستند.

در دنیای گیج‌کننده ارزهای دیجیتال، جایی که به نظر می‌رسد هر دقیقه یک محصول یا استراتژی جدید عرضه می‌شود، تشخیص تفاوت بسیار دشوار است.

پامپ ارزهای دیجیتال نشان دهنده وضعیتی است که در آن فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با پمپاژ یک ارز دیجیتال به بازار، سود کسب کنند. به زبان ساده تر ، پامپ یعنی خرید مقدار زیادی ارز دیجیتال برای افزایش تقاضا و قیمت ارز دیجیتال مربوطه.

سپس آن‌ها ارز دیجیتال پامپ شده را با قیمت بالاتری آزاد می‌کنند و به فروش می‌رسانند، که همان دامپ یا تخلیه آن ارز دیجیتال است. کلاهبرداران از پویایی بازار عرضه و تقاضا استفاده می کنند تا سرمایه گذاران حرکت قیمت آن ارز دیجیتال را یک روند عادی ببینند.

در بسیاری از موارد، کلاهبرداران ارزهای جدید و ناشناخته‌ای را مورد هدف قرار می‌دهند که برای دستکاری به پول زیادی احتیاج ندارند. به عنوان مثال ، کلاهبرداران به ندرت به پامپ بیت کوین و سپس دامپ آن فکر می‌کنند، زیرا به پول زیادی نیاز دارد.

برای استفاده بیشتر از طرح‌های پامپ و دامپ (Pump and Dump)، کلاهبرداران عرضه اولیه‌های سکه (ICO) را نیز هدف قرار می‌دهند، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران از نظر روانی آماده خرید هستند. 

پامپ و دامپ چگونه کار می‌کند؟

در طرح‌های پامپ و دامپ، تیمی از افراد با انگیزه و سازمان یافته قرار دارند.  این تیم اغلب شامل سرمایه گذارانی است که بودجه لازم را برای خرید توکن ها و افزایش تقاضا فراهم می کنند. اگر توکن انتخاب شده دارایی کم حجمی باشد، خرید اکثریت آن توکن به کلاهبرداران این امکان را می دهد که عرضه را کنترل کرده و قیمت را تنظیم کنند.

از آنجا که تیم داخلی بر ایجاد عرضه مصنوعی تمرکز می‌کند، تیم دیگری سخت در تلاش است تا جنبه‌های خوب توکن را نشان دهد. در گذشته، کلاهبرداران از روش دهان به دهان و محاوره‌ای برای تشویق مردم به خرید سهام پامپ و دامپ استفاده می‌کردند.

امروزه کلاهبرداران با استفاده از بسترهای رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک و توییتر به راحتی می‌توانند خریداران ارز دیجیتال را ترغیب کنند. کلاهبرداران حتی گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند و از بازاریابان تأثیرگذار برای انتشار اخبار خوب در مورد توکن موردنظر استفاده می‌کنند.

سرمایه گذاران و معامله گران با ترس از دست دادن سود، توکن‌ها را خریداری می‌کنند. هنگامی که کلاهبرداران تمام توکن‌های خود را بفروشند، هیاهو و تقاضا از بین می‌رود و قیمت ناگهان سقوط می‌کند. اینجاست که سرمایه گذاران متوجه می‌شوند که این یک کلاهبرداری بوده است، اما دیگر دیر شده است!

مراحل پامپ و دامپ ارز دیجیتال

بیایید پنج مرحله اصلی برای یک طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال را بررسی کنیم. 

۱. با جمع آوری تیم شروع کنید.

روند کار با جمع آوری یک تیم کامل برای دستکاری بازار آغاز می شود. شما می توانید تیم را به واحدهای کوچک تقسیم کنید تا تقاضا از مناطق مختلف افزایش یابد. یکی از اعضای تیم باید از تحلیلگران بازار باشند که بتواند زمان شروع خرید یا فروش را با دقت مشخص کند.

۲. سرمایه گذاران را شناسایی کرده و سرمایه لازم برای خرید را آماده کنید.

از آنجا که در این فرآیند باید خرید عمده ای داشته باشید ، به سرمایه زیادی برای خرید توکن ها نیاز دارید. اگر کمبود بودجه دارید، همکاری با سرمایه گذاران را در نظر بگیرید.

۳. برای جلب توجه کاربران یک کمپین تبلیغاتی بسازید.

برای اینکه مردم بیشتری به شما بپیوندند و خرید کنند ، باید یک کمپین تبلیغاتی بسازید. مهم است که از نام مستعار در رسانه های اجتماعی استفاده کنید و هویت خود را فاش نکنید.

۴. قیمت توکن را با دقت زیر نظر بگیرید و هنگامی که به اوج رسید ، آن را بفروشید.

با نزدیک شدن قیمت به اوج ، فروش سکه هایی که خریداری کرده اید را شروع کنید. سعی کنید تا آنجا که ممکن است تعداد بیشتری توکن بفروشید زیرا ماندن در اوج قیمت طولانی نخواهد بود. در برخی موارد ، فقط چند ساعت یا چند دقیقه طول می کشد.

۵. اگر از صرافی ارز دیجیتال استفاده کردید ، مطمئن شوید که بلافاصله وجوه خود را به کیف پول خود منتقل می کنید.

از آنجا که صرافی های ارز دیجیتال توسط قوانین محلی کنترل می شود ، وجوه شما پس از اجرای طرح در امنیت کامل نخواهد بود. بنابراین ، بلافاصله ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول امن منتقل کنید.

چگونه می توان یک طرح پامپ و دامپ ارز دیجیتال را تشخیص داد؟

برای سرمایه گذاران، شناسایی یک طرح پامپ و دامپ می‌تواند مرز بین از دست دادن پول یا کسب یک سود خوب باشد. اما چگونه می‌توان چنین طرح‌هایی را تشخیص داد؟ در اینجا استراتژی‌های اصلی را بیان می‌کنیم:

۱. اطمینان حاصل کنید که قبل از سرمایه گذاری، توکن مورد نظر را به طور جامع بررسی کرده‌اید. این مسئله به شما کمک می‌کند روندهای غیرمعمول در بازار را بفهمید.

۲. هنگام سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال‌، احساسی عمل نکنید. اگرچه ممکن است یک ارز دیجیتال بسیار مورد توجه قرار گیرد‌، اما حقیقت این است که ده‌ها ارز مناسب دیگر نیز وجود دارد. بنابراین‌، در مورد خرید توکن‌ها احساسی عمل نکنید.

۳. هنگام سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، منابع خود را گسترش دهید. این مسئله برای جلوگیری از از دست دادن کل سرمایه شما در طرح‌های پامپ و دامپ بسیار مهم است.

۴. هدف قرار دادن ارزهای دیجیتال با ساختارهای قابل اعتماد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، هنگامی که یک توکن را می‌بینید که توسط شخصیت‌های برجسته ای مانند ویتالیک بوترین یا جک دورسی پشتیبانی می‌شود، به احتمال زیاد آینده خوبی خواهد داشت.

بهره گیری از طرح‌های پامپ و دامپ ارز دیجیتال

می‌توان با موج سواری از طرح‌های پامپ و دامپ سود برد. این فرآیند شامل نظارت دقیق بر روند بازار و خرید قبل از اوج گیری است.

تصویر زیر حرکات پامپ و دامپ را نشان می‌دهد.

پامپ و دامپ

با دنبال کردن توکنی که بسیار تبلیغ شده است، شروع کنید. این توکن می‌تواند یک پروژه جدید یا سابقه‌دار باشد.

حرکت قیمتی توکن را دنبال کنید تا متوجه افزایش سریع آن شوید. این نقطه‌ی پمپاژ و زمان مناسب برای خرید توکن است.

قیمت را دنبال کنید و توجه داشته باشید به محض رسیدن به اوج، بلافاصله آن را بفروشید. منتظر نزول قیمت نباشید، زیرا ممکن است برای فروش دیر شود.

سخن پایانی

در بازارهای سهام سنتی، فعالیت‌های پامپ و دامپ نظارت‌شده و ممنوع بوده و اغلب اوقات مشمول جریمه مالی و زندان هستند. در اسپانیا، کمیسیون ملی بورس و اوراق بهادار (CNVM) به دقت روی اینگونه رفتارها در بازارهای سنتی نظارت دارد. به همین علت، اینگونه اقدامات بر اساس قوانین رفتار مالی مجازات می‌شوند. با این وجود، این قوانین تنها مختص بازارهای سنتی است و ارزهای دیجیتال فعلا خارج از این چارچوب هستند. در حقیقت، این قوانین به خاطر ذات پویای رمز ارزها با آن‌ها همسو نیستند.

بنابراین دانستن نحوه شناسایی این الگوها برای جلوگیری از به دام افتادن یا مشارکت ناآگاهانه در آن‌ها امری ضروری است. دیده‌ایم که چگونه تیم پشتیبان آلت کوین‌ها اینگونه فعالیت‌ها را به طور مستقیم یا گاهی اوقات به کمک شرکای دیگر، طراحی و مدیریت می‌کنند.

بنابراین پیش از اقدام به سرمایه گذاری پروژه مورد نظر را شخصا ارزیابی کرده، نحوه کار آن را فرا گرفته و تا زمانی که راه انجام اینگونه اقدامات را نمی‌دانید، در آن‌ها به سوداگری نپردازید.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.