راگ پول (Rug Pull) چیست؟ همه چیز درباره یک شیوه کلاهبرداری کریپتویی

راگ پول در صنعت کریپتو زمانی است که یک تیم توسعه به طور ناگهانی پروژه ای را رها کرده و تمام نقدینگی آن را می‌فروشد یا حذف می‌کند. این نام از عبارت بیرون کشیدن فرش از زیر (کسی) گرفته شده است، به معنای برداشتن حمایت غیرمنتظره. کلاهبرداری راگ پول که با نام کلاهبرداری خروج (exit scam) هم شناخته می‌شود، بیشتر در بخش امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، اتفاق می‌افتد.

انواع کلاهبرداری در کریپتو

سه نوع کلاهبرداری Rug Pull در دنیای کریپتو وجود دارد: سرقت و تخلیه نقدینگی، محدود کردن سفارش‌های فروش و دامپینگ.راگ پول 

انواع راگ پول

کلاهبرداری Rug Pull به دو صورت انجام می‌شود: هارد (Hard pulls) و سافت (soft pulls). کدگذاری درب‌های پشتی مخرب در قرارداد هوشمند توکن پروژه و همچنین، سرقت و تخلیه نقدینگی جزو راگ پول‌های هارد هستند، در حالی که دامپینگ یک دارایی در گروه راگ پول‌های سافت قرار می‌گیرد.

راگ پول چگونه انجام می‌شود؟

راگ پول بیشتر به پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مرتبط است که نقدینگی را برای صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) فراهم می‌کند. توکن‌های DeFi پروژه‌های جدید معمولاً در صرافی‌های متمرکز (CEX) فهرست نمی‌شوند، به این معنی که DEX تنها منبع نقدینگی است. به طور معمول، یک پروژه DeFi توکن خود را ایجاد می‌کند و مقداری را به عنوان نقدینگی در اختیار یک DEX قرار می‌دهد. ممکن است مستقیماً در یک استخر نقدینگی قرار داده شود (همراه با توکن دیگری مانند ETH یا BNB)، یا ممکن است در یک پیشنهاد اولیه DEX (IDO) فروخته شود. در یک IDO، سرمایه گذاران کوین را خریداری می‌کنند و عواید آن معمولاً برای مدت معینی قفل می‌شود تا سطح نقدینگی تضمین شود.

هنگامی که سطح تبلیغات بالا می‌رود و پروژه به نقدینگی خود دسترسی پیدا می‌کند، راگ پول‌ها دو گزینه دارند. آنها می توانند توکن های خود را با قیمت بالا بفروشند و تمام نقدینگی خود را حذف کنند یا حتی از درهای پشتی در قراردادهای هوشمند برای سرقت وجوه سرمایه گذاران استفاده کنند. بدون نقدینگی کافی، سرمایه گذاران برای فروش توکن های خود با مشکل مواجه می شوند یا مجبور می شوند آنها را با قیمت پایین بفروشند. این به دلیل مکانیسم قیمت‌گذاری خودکار بازارساز (AMM) است که قیمت‌ها را از طریق نسبت دو کوین در یک استخر نقدینگی تعیین می‌کند.

راگ پول در DeFi رایج است زیرا توکن ها را می توان به راحتی ایجاد کرد و سپس در DEX ها بدون KYC یا AML فهرست کرد. هر کسی می‌تواند یک استخر نقدینگی راه‌اندازی کند، و حتی یک IDO با بررسی‌های اولیه بررسی دقیق هنوز هم سطح بالایی از ریسک دارد. بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری ناشناس هستند، و این امر باعث می‌شود تا یک تیم یا مالک بدون به خطر انداختن هویت خود، قالی‌بافی کنند.

جمع بندی

علائم متداول راگ پول شامل قیمت نمادینی است که در مدت زمان کوتاهی بدون هیچ گونه حفاظتی از نقدینگی به پرواز در می آید. اگر صاحبان پروژه بتوانند وجوه خود را بلافاصله یا خیلی کوتاه پس از راه اندازی پروژه حذف کنند، فرصتی برای راگ پول وجود دارد. همچنین احتمالاً تبلیغات زیادی از طریق توییتر، تلگرام و سایر پلتفرم های رسانه های اجتماعی توسط سرمایه گذاران ایجاد خواهد شد. برای محافظت از خود در برابر راگ پول، مطمئن شوید که در پروژه ها تحقیق جدی انجام دهید. این شامل بررسی وضعیت محصول، توکنومیک آن، روش توزیع توکن، نقدینگی و تیم است. شما می توانید با اطمینان از اینکه موارد فوق تا حد امکان شفاف و قابل تأیید هستند، خطر خود را به حداقل برسانید.

در مقایسه با سایر انواع کلاهبرداری‌های راگ پول، تشخیص دامپینگ با استانداردهای موجود، دشوارتر است. در واقع، خرید و فروش یک ارز توسط توسعه‌دهندگان آن، در حالت کلی یک کار غیراخلاقی نیست. وقتی صحبت از کلاهبرداری Rug Pull از نوع دامپینگ به میان می‌آید، باید دید که توسعه‌دهنده چه مقدار از توکن‌های خود را با چه سرعتی فروخته است.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.