سوشی‌سوآپ چیست و از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

SushiSwap Exchange

سوشی‌سوآپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است، که بر بستر بلاک‌چین اتریوم و در حوزه دیفای (DeFi) فعالیت می‌کند.

حالا شاید براتون سوال پیش بیاد صرافی غیرمتمرکز اصلا چی هست؟

صرافی غیرمتمرکز یا DEX بستری برای انجام معاملات به‌صورت غیرمتمرکز است که از بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند برای حذف واسطه‌ها استفاده می‌کند.

در یک صرافی غیرمتمرکز هیچ‌کس به دارایی کاربران دسترسی ندارد و معاملات بدون دخالت سازمان‌های متمرکز انجام می‌شود.

Sushi Swap نسخه تکامل یافته Uni Swap

صرافی سوشی‌سوآپ چیست؟

سوشی سوآپ یک صرافی ارز رمزنگاری است که درآن می‌توانید ارزها و توکن‌های رمزنگاری مختلف را با یکدیگر عوض کنید.

این پلتفرم در سپتامبر سال ۲۰۲۰ به‌عنوان یک UNI SWAP تکامل یافته توسط افرادی با نام‌های مستعار ox Maki و Chef Nomi، برای بازارهای مالی غیرمتمرکز AMM راه اندازی شد. همچنین این پلتفرم خودکار توسط کاربران و گردانندگان مستقل آن و به روش رأی‌گیری اداره می‌گردد.

ارز دیجیتال و توکن داخلی این شبکه توکن SUSHI می‌باشد.

اشتباه Chef

همانطور که گفته شد سوشی‌سوآپ یک پلتفرم تکامل یافته UNI SWAP است و تنها در عرض چندساعت، صاحب یک میلیارد دلار دارایی قفل شده شد!

اما زمانی‌که ارز SUSHI در اوج قیمت بود آقای Chef زحمت کشید و تنها با پرداخت ۱۴ میلیون دلار اتر، قیمت SUSHI را بیش از ۷۳% کاهش داد.

با این عمل کاربران مدعی شدند که این یک کلاهبرداری است ازین رو بنیانگذار دیگر سوشی‌سوآپ ox Maki به همکار خود هشدار داد تا بیدار شود و علت کار خود را توضیح دهد درغیراینصورت همه چیز را فاش خواهد کرد.

مدتی بعد آقای Chef تمامی مبلغ را پس داد و عذرخواهی کرد!

اهداف Sushi Swap

 • ایجاد هماهنگی بهتر برای شرکت‌کنندگان در شبکه از طریق تقسیم درآمد و اثرات شبکه جامعه محور (community-driven)
 • تنوع بخشیدن به بازارهای مالی AMM
 • افزودن ویژگی‌هایی مانند پرداخت جایزه با توکن Sushi به شرکت کنندگان شبکه

تفاوت بین uni swap و sushi swap

سوشی‌سوآپ یا یونی سوآپ

uni swap: فراهم آورندگان نقدینگی تنها زمانی می‌توانند از کارمزدهای ترید پاداش کسب کنند که به‌طور فعالانه به فراهم آوردن نقدینگی بپردازند و در صورتی که این افراد توکن‌های خود را برداشت کنند دیگر سهمی در پاداش‌ها نخواهند داشت.

sushi swap: افرادی که در فراهم آوردن نقدینگی کمک می‌کنند پاداش خود را به‌صورت توکن sushi دریافت می‌کنند و حتی اگر بعدها اقدام به برداشت توکن‌های خود کنند باز درصدی از پاداش‌های شبکه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

معایب Sushi Swap

 • ضررهای ناپایدار در استخر های آن

از آن‌جایی که مدت زیادی از راه اندازی صرافی سوشی‌سوآپ نگذشته است به همین جهت تامین نقدینگی استخرها و توکن‌های این صرافی غیرمتمرکز هنوز به ثبات نرسیده است.

 • کم بودن فراوانی رمز ارزها (در مقایسه با صرافی بایننس)
 • محدودیت در حجم معاملات
 • نداشتن ابزاری مانند حدسود و حدضرر
 • کارمزدهای بالا

مزایا Sushi Swap

 • عدم نیاز به احراز هویت (یک امتیاز مثبت برای کاربران کشورهایی که در تحریم هستند)
 • توکن Sushi (به‌ازای فعالیت در استخرهای این صرافی، توکن سوشی دریافت خواهید کرد که می‌توانید آن را به اتریوم تبدیل کنید)
 • کارمزد

۲۵% از تراکنش‌ها به Lp ها (توکن تامین نقدینگی) و ۰۵% درصد از هر تراکنش دوباره به Sushi تبدیل و به سرمایه‌گذاران به‌عنوان پاداش داده می‌شود.

 • کم بودن احتمال هک شدن و مسدودسازی حساب
 • کنترل کامل کاربران برروی دارایی‌هایشان

نحوه ثبت‌نام در Sushi Swap

وبسایت سوشی‌سوآپ
برای ورود به سایت روی عکس کلیک کنید.

همانطور که گفتیم صرافی سوشی‌سوآپ یک صرافی غیرمتمرکز است که هیچ نهادی آن‌را کنترل نمی‌کند بنابراین استفاده از آن آسان است و تنها کافیست برای شروع استفاده از این صرافی با ورود به سایت اصلی آن و اتصال کیف‌پول خود به راحتی مقدار توکن‌های مورد نظر خود را تعیین و به swap آن‌ها بپردازید.

Sushi Swap از چه شبکه، ارز و کیف پول‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

سوشی‌سوآپ به کاربران این قابلیت را می‌دهد تا با بسیاری از شبکه‌های مختلف کار و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، از جمله این شبکه‌ها می‌توان به:

اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان، اکس دای (STAKE)، فانتوم (FTM)، هارمونی (ONE)، اوککس چین، اج ای سی او چین و آوالانچ اشاره کرد.

صرافی سوشی‌سوآپ از تعداد زیادی توکن در ۱۴زنجیره یا شبکه مختلف پشتیبانی می‌کند که شامل توکن‌های مبتنی بر اتریوم ERC-20،توکن‌های BEP20 بایننس اسمارت چین و توکن‌های ماتیک می‌باشد.

بیش از۱۰۰ توکن را می‌توانید در سوشی‌سوآپ مبادله کنید.

سوشی‌سوآپ تعدادزیادی از کیف‌پول‌ها را پشتیبانی می‌کند از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به:

کیف‌پول‌های سوشی‌سوآپ

امنیت صرافی Sushi Swap چگونه است؟

سوشی‌سوآپ یک صرافی شناخته‌شده در میان صرافی‌های ارز دیجیتال است، اما باید به این نکته توجه داشت که شناخته‌شده بودن به معنی امنیت کامل نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند به‌طور قطع بگوید یک پلتفرم امن است.

در مورد صرافی سوشی‌سوآپ سه نکته وجود دارد که موجب شک و تردید در ایمن بودن آن می‌شود:

 • ناشناس بودن مالکان آن ( تنها دونام مستعار Chef Nomi, ox Maki)
 • سوشی‌سوآپ هیچ بیمه‌ای برای مواردی همچون زیان، هک یا مشکلات مربوطه به قراردادهای‌هوشمند به کاربران خود ارائه نداده‌ است.
 • نرخ سود ارائه شده به کاربران!

این پلتفرم ادعا کرده که روزانه سودی حدودا ۱درصد و سالانه چیزی حدود۳۶۱ درصد به کاربران پرداخت خواهد کرد‍!!!درحالی‌که معتبرترین مراکز سرمایه‌گذاری جهان چیزی حدود ۵% تا ۸% سود سالانه را تضمین می‌کنند.

سخن پایانی

شبکه Sushi Swap یکی دیگر از پروژه‌های دیفای است که باهدف ایجاد پلتفرمی برای فراهم آوردن نقدینگی و تکامل بیشتر نسبت به Uni Swap ایجاد شد.

آینده دیفای چنین پروژه‌هایی واقعا مشخص نیست و هنوز ابهامات زیادی درمورد Sushi Swap وجود دارد که قاعدتا سرمایه‌گذاری در آن نیاز به تحقیقاتی بیشتر دارد.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.