خط روند چیست و چه کاربردی دارد؟ | گشایش راز بازار با خط روند

خط روند

تحلیل تکنیکال یکی از مهمترین راه ها برای بررسی و ارزیابی سهم درهر بازه زمانی است که با استفاده از آن میتوان بازار را تحلیل و از سود آور بودن  سهم مطلع شوید تا در زمان های مناسب سرمایه خود را وارد یا خارج کنید.
روند به معنای جهت گیری کلی حرکت قیمت است و زمانی تشکیل می شود که تغییرات نرخ به صورت مداوم در یک مسیر به وقوع می پیوندد.

تحلیل تکنیکال چیست؟

یک نوع استراتژی معاملاتی که به منظور ارزیابی سهم مورد نظر و شناسایی فرصت های خوب برای ورود وخروج به سهم استفاده میشود.

خط روند چیست؟

یکی از اساسی ترین و مهمترین ابزار در تحلیل تکنیکال خطوط روند است که این خطوط بیانگر جهت کلی بازار سرمایه است، با رسم خطوط روند باعث ایجاد کانال هایی می شویم که میتوان با استفاده از آن بازار را بهتر بررسی کرد.

خطوط روند از لحاظ زمانی در سه دسته کوتاه‌مدت، بلندمدت و میان‌مدت جای می‌گیرند که در اصطلاح هر چه روند بلندمدت‌تر در نظر گرفته شود از اعتبار بالاتری برخوردار است.

انواع خط روند:

  • خط روند صعودی
IRANBIT.روند صعودی

خط روند صعودی که نماینگر صعودی بودن قیمت سهام در یک بازه زمانی معین می باشد،در این حالت خطوط از نقاط پایین به سمت بالا رو به افزایش است که اگر نقاطی که پایین ترین قیمت را دارد (کف)را  پیوسته بهم متصل کنیم، خط روند صعودی که دارای شیب مثبتی است رسم میشود.

 هرچه تعداد نقاط پایینی برای رسم خطوط روند صعودی بیشتر باشد اعتبار بیشتری دارد.

  • خط روند نزولی

زمانی که قیمت سهم رو به کاهش باشد، اگر قله‌ها (سقف) را پیوسته به هم وصل کنید، خطوط روند نزولی را مشاهده می‌کنید.

  • خط روند خنثی

 قیمت سهم در یک بازه‌ی معین شروع به تغییر ونوسان می‌کند که همین موضوع سبب ایجاد یک روند خنثی می‌باشد. قیمت سهم با وجود افزایش و کاهش به پیشروی خود بین سطوح حمایت (به معناب نزول قیمت) و مقاومت (به معنای صعود قیمت) ادامه می‌دهد. دلیل ایجاد خطوط خنثی انتظارات محدود سرمایه‌گذاران از آن سهم است.

چگونه خط روند صحیح و با اطمینان بالا رسم کنیم؟

خط روند از اتصال حداقل دو نقطه در نمودار ایجاد میشود و هرچه تعداد نقاط برخورد بیشتر باشد ان خط روند از درجه اعتبار بسیار بالاتری برخوردار است.
بدیهی است که خط روندی که مثلا از اتصال ۵ نقطه ترسیم می‌شود، خط بسیار با اطمینان تری از خط روندی است که با دو نقطه ترسیم می‌شود.
این دو نقطه در روند نزولی، صعودی یا رنج می‌تواند در سقف‌ها و یا کف‌ها ترسیم شوند.

چه خط روندی معتبر است؟

عوامل مربوط به اعتبار سنجی خط روند:

عوامل مختلفی باعث اعتبار خطوط روند یک سهم می‌باشند که در این بخش به این عوامل خواهیم پرداخت:

۱/ شیب ‌خط روند:

معمولاً در این حالت هر مقداری که شیب این خط بیشتر باشد اعتبار آن در ماندگاری کمتر می‌شود و احتمال منحل شدن آن وجود دارد. از نظر استانداردی معمولاً شیب‌های ۴۵ درجه از اعتبار خوبی برخوردار هستند.

۲/ بازه زمانی بررسی سهم:

در ارزیابی سهم و استفاده از ابزار خطوط روند باید توجه داشته باشید که انتخاب بازه زمانی نیز یکی از برگ خریدهای بسیار مهم است. برای نمونه ممکن است خطوط روند سهمی در بازه زمانی ۴ ماهه به‌صورت نزولی باشد اما در بازه یک‌ساله دارای خط روند افزایشی یا صعودی باشد. در این حالت معمولاً خطوط روند بلندمدت دارای اعتبار بیشتری خواهند بود.

۳/ تعداد برخورد با نمودار قیمتی:

توجه داشته باشید که هر چه تعداد برخورد خطوط روند با نمودار قیمتی بیشتر باشد، از اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود.

۴/ میزان کاهش و افزایش قیمت سهم:

دقت داشته باشید که در این مورد هر مقدار کندل‌های بالاتری در روند نزول و صعود ثبت شوند احتمال منحل شدن روند شدت می‌گیرد. در این حالت به‌عنوان نمونه ممکن است سهمی چند روز پی‌ در پی  درگیر صف خرید یا صف فروش باشد و در همین وضعیت هم بسته شود. این سهم‌ها معمولاً در معرض شکست خطوط روند قرار می‌گیرند.

بهترین زمان برای خرید یا فروش سهم براساس خطوط روند

سیگنال خرید در روند افزایشی

در روندهای صعودی ما می‌توانیم زمان مناسب برای ورود به سهم را مشخص کنیم. در همین راستا وقتی قیمت به خط روند نزدیک شد یا آن را لمس کرد، زمان مناسبی برای ورود به سهم به شمار می‌آید چرا که بعد از آن سهم روند افزایشی به خود می‌گیرد که بهترین زمان برای خرید سهم است.

سیگنال فروش در روند کاهشی

 بهترین زمان برای فروش سهم زمانی است که خط روند نزولی باشد اما در نظر داشته باشید که باید منتظر ماند تا خط روند نزولی شکسته شود و برگردد. اگر در خط روند نزولی بازگشتی مشاهده نشد و نمودار قیمت به خط روند نزولی نزدیک شد، می‌توانید اقدام به ثبت سفارش فروش سهم خود کنید.

بررسی فواصل نقاط رسم خطوط روند

برای رسم خطوط روند حداقل به ۲ نقطه نیاز داریم و همانطور که گفته شد هرچه تعداد نقاط برای رسم خط روند بیشتر باشد، آن خط روند از اعتبار بیشتری برخوردار است. عواملی که برای رعایت فاصله مناسب بین نقطه‌ها استفاده می‌شود عبارتند از:

  • مقیاس زمانی نمودار
  • محدوده تغییرات قیمت
  • نظرات شخصی تحلیل کننده

طول روندها

روندها را بر اساس طول مدت آنها نیز طبقه بندی می نمایند. یک روند را می توان به عنوان یک روند کوتاه مدت، میان مدت و یا دراز مدت تقسیم بندی کرد. بر طبق اصطلاحات بازار سهام، یک روند اصلی (عمده) به طور کلی بلند مدت نامیده می شود و می بایست بیش از یک سال طول بکشد. یک روند میان مدت معمولا مربوط به یک دوره یک تا سه ماهه است و یک روند کوتاه مدت مربوط به زمانی کمتر از یک ماه است.

یک روند دراز مدت از چندین روند میان مدت تشکیل شده است که اغلب بر خلاف جهت روند اصلی حرکت می کند. اگر روند اصلی به سمت بالا باشد و حرکت اصلاحی آن رو به پایین باشد، حرکت اصلاحی قیمت را به عنوان یک روند میان مدت در نظر می گیرند. روندهای کوتاه مدت، اجزای تشکیل دهنده هر دو رونده بلند مدت و میان مدت هستند. نگاهی به شکل ۸ بیاندازید تا طول هر یک از این سه روند را ببینید.

در هنگام تحلیل روندها، مهم است که نمودار به گونه ای رسم شده باشد که به بهترین شکل بازتاب دهنده روندی باشد که مورد تحلیل قرار می گیرد. برای کمک به شناسایی روندهای دراز مدت، تحلیل گران از نمودارهای روزانه و یا هفتگی در یک دوره پنج ساله استفاده می کنند تا ایده بهتری درباره روند دراز مدت بدست آورند.

نمودارهای روزانه بهترین کاربرد را در هنگام تحلیل روندهای میان مدت و کوتاه مدت دارند. این نکته نیز قابل یادآوری است که هر چه روند طولانی تر باشد، اهمیت آن نیز بیشتر است، برای مثال یک روند یک ماهه در مقایسه با یک روند پنج ساله از اهمیت خاصی برخوردار نیست.

شکست خط روند چیست؟

زمانی که قیمت بتواند خط روند صعودی را رو به پایین و خط روند نزولی را به سمت بالا بشکند شکست خط روند گفته می شود.

پولبک چیست؟

زمانی که خطوط روند شکسته می شود. قیمت با یک ریزش یا یک افزایش همراه می شود ، بعد از رشد یا کاهش قیمت دوباره به سمت خط روند شکسته شده برمیگردد که به آن پولبک گفته می شود.
پولبک به طور کلی برای راستی‌آزمایی خط است و یک زمان مناسب برای خرید یا فروش سهم می باشد.

خط روند چه سودی برای معامله گران دارد؟

با استفاده از خط روند معامله گران می‌توانند در کف‌ها خرید و در سقف‌ها اقدام به فروش کنند، البته استفاده از خط روند به تنهایی باعث سود دهی شما نخواهد شد.
استفاده از خط روند در کنار دیگر ابزارهای تحلیلی میت‌واند سودهای خوبی را برای معامله گران بازار های داخلی و خارجی به ارمغارن بیاورد.

در نهایت

بهترین خط روند، خط روندی است که دارای تعداد مناسبی نقاط با فاصله‌های زمانی متعادل و پیوسته باشد. پس در نظر داشته باشید خط روندی که بین دو نقطه رسم شده‌است، از اعتبار پایینی برخوردار است.

درک و شناسایی روندها بسیار مهم است چون شما را قادر می سازد تا بر طبق روندها معامله کنید و نه بر خلاف آنها. دو جمله مهم از زبان تحلیلگران تکنیکال که می گویند «روند دوست شماست» و «با روندها مخالفت نکنید»، نشان دهنده میزان اهمیت تحلیل روند برای تحلیلگران تکنیکال است.

۲/۵ - (۱ امتیاز)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.