اینترنت کامپیوتر قراردادهای هوشمند را به بلاک چین بیت کوین می‌برد

اینترنت کامپیوتر که بنیاد دفینیتی آن را راه‌اندازی کرده است، این پتانسیل را دارد که رویای داشتن تمام Dapps (اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز) را محقق کند. البته این یک ادعای جسورانه غیرمعمول برای این پروژه است که باید دید تا کجا محقق خواهد شد.
این تکنولوژی می‌تواند احتمال مهاجرت تمام اپلیکیشن‌ها به فضای غیرمتمرکز را بیشتر کند. درست مانند همان خط مشی و هدف اتریوم در کارکرد ‌Dapps.

دومینیک ویلیامز، مدیر ارشد Dfinity:

ما از مردم می‌خواهیم فناوری اطلاعات سنتی را کنار بگذارند و همه سیستم‌ها و خدمات را به قراردادهای هوشمند منتقل کنند.

تکنولوژی اینترنت کامپیوتر (TIC) چیزی است که Dfinity آن را سیستم غیرمتمرکز جدید خود برای اجرای همه برنامه‌هایی که از وب باز و همچنین در بلاک چین‌هایی مانند اتریوم و بایننس هوشمند وجود دارد، می‌نامد.
ادعاهای مربوط به این پروژه نمی‌تواند بزرگ‌تر از این باشد. در یک پست وبلاگی در ماه سپتامبر، این شرکت آن را به عنوان “نوع جدیدی از کامپیوتر بلاک چین با ظرفیت و عملکرد بی نهایت که رقیب ابر سنتی است” توصیف کرد.
مدیر ارشد دفینیتی در خلال مصاحبه‌ها گفت که بیت کوین طلای دیجیتال و کل این بازار را اختراع کرد. دومین سهم بزرگ قراردادهای هوشمند بود که اتریوم آن را راه‌اندازی کرد. اینترنت کامپیوتر مرحله سوم را ارائه می‌دهد که ما آن را «بلاک چین نامحدود» می‌نامیم.
نباید فراموش کرد هر زمان که یک نفر در مورد مفهوم «نامحدودبودن» در پردازش صحبت کند، باید آن را به‌دقت بررسی کنیم. جدای از این بحث‌ها، پر واضح است که عده‌ای از علاقه‌مندان و متخصصان ارزهای دیجیتال آن قدر بی‌پروا هستند که به‌دنبال ایجاد سیستمی تازه دست به امتحان آن بزنند.

به گفته Seamus Conwell، سخنگوی این بنیاد، ۱۲۱ میلیون دلار با سرمایه گذارانی از جمله Andreessen Horowitz ،Polychain Capital ،Scalar Capital CoinFund ،Multicoin Capital و Graycroft Partners جمع آوری شده است. همچنین در فوریه ۲۰۱۸ یک دور تجمع سرمایه ۶۱ میلیون دلاری وجود داشت که به جای حمایت و پشتیبانی، نوعی سرمایه گذاری مستقیم در اکوسیستم بود.

بنیاد Dfinity همچنین از شناخته شده‌ترین صرافی رمزارز در ایالات متحده، Coinbase، رای اعتماد نسبتاً قوی دریافت کرد، که اعلام کرد که توکن حاکمیتی و ابزاری ICP، بلافاصله برای سپرده گذاری در Coinbase Pro باز و معاملات پس از تامین نقدینگی انجام شد.

انعطاف بیشتر روی اتریوم


برنامه‌های اتریوم می‌توانند وب‌سایت‌های فرانت‌اند خود را بر روی تکنولوژی اینترنت کامپیوتر (TIC) بسازند. این می‌تواند یک گام کلیدی برای مقاوم کردن اپلیکیشن‌ها در برابر مقررات و سانسور باشد.
هریسون هاینز، بنیانگذار Fleek، شرکتی که به کاربران کمک می‌کند، گفت:

از نقطه نظر عملی، با توجه به ماهیت غیرقابل سانسور اتریوم و قراردادهای هوشمند، تنها جایی که آنها می‌توانند این موارد را سانسور کنند، در سطح تلاقی نرم افزار و سخت افزار است.


او ادامه داد:

تکنولوژی اینترنت کامپیوتر (TIC) می‌تواند میزبان فرانت‌اند و بک‌انداپلیکیشن‌هایی که بر بستر اتریوم و با قراردادهای هوشمند ساخته می‌شوند، باشد.

انتقال قراردادهای هوشمند به بلاک چین بیت کوین

قراردادهای هوشمند روی اینترنت کامپیوتر دارای آدرس‌های بیت کوین (BTC) هستند و دسترسی مستقیم به تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین دارند. پردازش و تکمیل نهایی تراکنش در اینترنت کامپیوتر ۲ ثانیه طول می کشد، در حالی که در بیت کوین ۴۰ دقیقه است. برای غلبه بر این، می توان از “بانک بیت کوین” به طور مستقیم در اینترنت کامپیوتر استفاده و تراکنش‌های سریع دو ثانیه ای را امکان پذیر کرد.

در اوایل سال جاری، بنیاد دیفینیتی یک برنامه توسعه اکوسیستم ۲۲۳ میلیون دلاری را برای حمایت از قرارداد هوشمند و توسعه بلاک چین راه اندازی کرد. این پروژه که در سال ۲۰۱۴ آغاز شد، از برخی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه گذاری رمزنگاری‌، از جمله Andreessen Horowitz و Polychain Capital، پشتیبانی مالی دریافت کرد.

آخرین تلاش‌های دیفینیتی بخشی از ابتکار صنعت برای دسترسی بیشتر بیت کوین به معاملات‌، تمرکززدایی امور مالی و وب ۳.۰ است. 

تا چه اندازه غیرمتمرکز؟

تکنولوژی اینترنت کامپیوتر (TIC) ممکن است غیرمتمرکز باشد، اما ورود به آن کاملا بدون مجوز نیست.
برخلاف سایر ارزهای رمزپایه که سعی کرده‌اند با سخت‌افزار کاربران شروع به کار کنند، Dfinity مستقیماً برای این پروژه به مراکز داده رفت و آن مراکز داده تنها در صورتی می‌توانند در ساز و کار بنیاد شرکت کنند که توسط حاکمیت شبکه (دارندگانی که توکن ICP را به اشتراک گذاشته‌اند) رأی گرفته و به یک امتیاز رسیده باشند.

علاوه بر این، نود اینترنت کامپیوتر تنها با دستگاه‌های مخصوص قابل اجراست. این در حالی است که برای رمزارزی چون بیت کوین مدتی طول کشید تا دستگاه‌های ASIC (مدار مجتمع ویژه برنامه) به بازار بیایند اما اینترنت کامپیوتر از همان ابتدا دستگاه‌هایی با طراحی خاص عرضه کرد.

رایانه‌هایی که ماشین مجازی را تشکیل می‌دهند در قالب زیرشبکه‌های دیتاسنترها در نقاط مختلف جهان سازمان‌دهی شده‌اند. معماری توزیع‌شده امکان ارتباط امنِ بدون دیوارهای آتش و فناوری‌های مشابه را مهیا می‌کنند که خود در مقابل حملات آسیب‌پذیر هستند. دیتاسنترهای مستقل برای مشارکت در ظرفیت پردازش و میزبانی خدمات اپلیکیشن‌هایی که روی اینترنت کامپیوتر کار می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند.

امنیت در جهان اینترنت کامپیوتر

نکته مثبت این تکنولوژی، این است که برای هیچ مرکز داده یا حتی یک گروه امکان پذیر نخواهد بود که یک وب سایت یا برنامه خاص را از شبکه خود حذف کند. حتی اگر یک دولت تمام مراکز داده را در یک کشور تعطیل کند، یک برنامه می‌تواند در جاهای دیگر به کار خود ادامه دهد. اینترنت کامپیوتر این خطر را از بین می‌برد که یک شرکت به طور یکجانبه تصمیم بگیرد که دیگر نمی‌خواهد به عنوان میزبان یک محصول خاص شناخته شود.
با این وجود، اجازه دادن به مقادیر زیادی از توان محاسباتی برای پیوستن یک به یک به شبکه با دیدگاه اصلی بیت کوین متفاوت است، که با اجازه دادن به هر کسی برای پیوستن به شبکه، خود را انعطاف پذیر کرد، با اطمینان از اینکه سیستمی دارد که توسط شرکت کنندگان مخرب نمی تواند خراب شود.
Dfinity می گوید با ۴۸ مرکز داده در سه قاره راه اندازی خواهد شد که دارای ۱۳۰۰ نود است. ویلیامز استدلال می‌کند که این رویکرد به آن اجازه می‌دهد تا بسیار بزرگتر و با عملکرد بسیار بهتر اجرا شود.

او تصریح کرد:


در بیت کوین و اتریوم با افزایش نودها، بازدهی بیشتر نمی‌شود، فقط امنیت بالاتر می‌رود، ولی دیتاسنترها باید بتوانند در مواقع نیاز به‌سرعت قدرت بیشتری مهیا کنند. در این روش، اینترنت فعلی رشد می‌کند.

در نهایت باید گفت هرچند این پروزه هنوز در ابتدای راه خود است اما می‌توان آینده بسیار درخشانی برای آن در صورت محقق شدن اهداف پروژه متصور شد.

لیلیک نیز گفته است:

اگر چیزی که می‌گویند درست باشد، می‌تواند همه چیز را ببلعد! ممکن است تنها چیزی که در نهایت باقی بماند، بیت کوین و دفینتی باشد!

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.