بیت کوین چه هدفی را دنبال می‌کند؟

فواید بیت کوین

در حال حاضر تقریبا همه ما با چیستی بیت کوین، بلاک چین و جهان جذاب رمزارزها آشناییم.

اما هدف دنیای ارز های دیجیتال چیه؟

چرا جهان به رمزارزها نیاز داره؟
 پیش از این که راجع به هدف بیت کوین صحبت کنیم، لازمه که مروری بر تعریف بیت کوین داشته باشیم.

مروری بر تعریف بیت کوین

بیت کوین ارزشمند ترین رمزارز بازاره که قابلیت‌هایی شبیه به طلا داره. این شباهت به خاطر محدودیت عرضه، ارزشمندی، سختی کشف و استخراج این دو دارایی ارزشمند جهانه.

همچنین بخوانید:

بیت کوین برای انجام تراکنش‌ها و حفظ ارزش خودش از شبکه بلاک چین کمک می‌گیره. بلاک چین اطلاعات تراکنش‌های بیت کوین رو در بلاک‌های متفاوت ذخیره می‌کنه. ارزش بیت کوین از دقت و انسجام نظام بلاک چین ریشه می‌گیره.

همچنین بخوانید:

ایده راه اندازی بیت کوین زمانی به ذهن ساتوشی ناکاماتو رسیده که نظامی مالی از ثبات چندان زیادی برخوردار نبود. یعنی در فروپاشی بزرگ اقتصاد سال ۲۰۰۸.

تحلیل شرایط اجتماعی-اقتصادی سال تولد بیت کوین

در این سال قدرت‌های مالی کنترل اوضاع رو در اختیار داشتن. بانک‌ها پول مشتریان خودشون رو مدیریت می‌کردن و مشتریان برای انجام تراکنش‌ها باید ساعت‌ها و روزها منتظر می‌موندن. انجام تراکنش‌های برون مرزی به دلیل هزینه بسیار بالا و سرعت عمل ضعیف بانک برای همه مشتریان کاربردی و امکان پذیر نبود. بانک‌ها سود خود رو در اولویت قرار می دادن و به خاطر بالا بودن مبالغ برون مرزی، این پول‌ها چند روز توسط بانک نگهداری می‌شد و بانک از نگهداری از این پول سود می‌برد. جرایم مالی هم سر به فلک کشیده بود و بانک‌ها خونه‌های مردم رو در ازای وام‌ها می‌گرفتن؛ پس بازار مسکن هم فرو پاشید.

دولت‌ها تصمیم گیرنده نهایی بودن و مردم هیچ کنترلی روی دارایی خودشون نداشتن. در بسیاری از کشورها خدمات بانکی به دلایل مختلف در اختیار همه مردم گذاشته نمی‌شد. این بدان معناست که سیستم بانکداری سنتی عدالت رو در جهان زیر سوال برده بود (و برده است!). مردم در رفع نیازهای خودشون ناتوان بودن و در نهایت پولی رو با خود به خونه می برن که زیر بار تورم کشنده ای بی ارزش شده بود. قدرت خرید پول‌های سنتی رو به کاهش شدیدی بود.

این شرایط شما رو یاد وضعیت خاصی نمیندازه؟ #…

راه حل چیست؟

به هرحال بشر در چنین شرایطی به یک راه حل اساسی نیاز داشت. راه حلی که تمام مشکلات موجود رو خطاب قرار بده. بیت کوین به عنوان درمانی برای یک سیستم مالی بیمار روی کار اومد. هدف بیت کوین ایجاد یک دموکراسی واقعی بود. بیت کوین به دنبال برپایی نظامیه که بدون نیاز به نظارت یک قدرت مرکزی در اختیار کاربران باشه. مردم بخش جدانشدنی این سیستم هستن. درواقع اون‌ها همون کسانی هستن که سیستم رو تعریف می‌کنن. هویت سیستم در تعداد کاربرانی نهفته است که از اون استفاده می کنن. 
هدف از ساخت بیت کوین مبارزه با بیماری هاییه که جامعه رو به خودش دچار کرده.

مزایای منحصر به فرد بیت کوین

ساخت بیت کوین مزایای بسیاری داره و مشکلات بسیاری رو از نظام مالی پاک می‌کنه. ساخت بیت کوین منجر به ایجاد ارزی شده که:

از شفافیت بالایی برخورداره
همه کاربران می‌تونن اطلاعات موجود رو مشاهده کنن
هویت افراد پنهان می‌مونه
رمزنگاری اساس این ارز رو شکل می‌ده
حریم شخصی برای اولین بار به درستی تعریف می‌شه

بلاک چین، پل موفقیت بیت کوین


واقعیت اینه که محبوبیت و موفقیت بیت کوین در گروی شبکه اطلاعاتی فوق العاده ای است که این ارز بر بستر اون ایجاد شده. بلاک چین برای بیت کوین تفحه‌های بسیاری داشته. این شبکه همون دنیایه که به بیت کوین اجازه حیات می‌ده. ساخت بیت کوین نیازمند امکاناتیه که ویژگی‌ها و اهداف اون رو درک و تامین کنه.

ردگیری تراکنش، پیگیری تراکنش‌ها، امکان ردگیری دارایی رو با بیت کوین خواهیم داشت.
باید بدونید که در گذشته واقعا امکان پیگیری پول‌های خرج شده وجود نداشت. به محض اینکه پول از سیستم بانکداری خارج می‌شد، گویا از پرده هستی پاک می شد و هیچکس نمی‌تونست به موقعیت این دارایی‌ها پی ببره. ساخت بیت کوین امکان پیگیری تمام پول‌های موجود در این سیستم رو امکان پذیر کرده.

بیت کوین‌هایی که در شبکه در گردش هستن، هرگز ناپدید نمی‌شن. همه چیز در شبکه ثبت می‌شه و هیچ وقت از بین نمی‌ره و هرگز تغییر هم نمی‌کنه.

قانون سوم نیوتن در کنار بیت کوین

بیت کوین مثل انرژی عمل می‌کنه؛ از حسابی به حساب دیگر منتقل می‌شه، اما هرگز از بین نمی‌ره.

اطلاعات مربوط به هر کدوم از تراکنش‌ها در بلاک‌های شبکه ذخیره می‌شه. هر بلاک بر اساس زمانی که به شبکه اضافه شده به زنجیره متصل می‌شه. جایگاه هر بلاک مشخصه. از این گذشته اطلاعات هر بلاک با درج هش بلاک قبلی و هش بلاک مهر و موم می‌شه. هیچ کس نمی‌تونه این اطلاعات رو تغییر بده. برای این‌ کار فرد باید تمام هش‌های بلاک‌های قبلی رو دستکاری کنه.

بیشتر بخوانید: به چه ارز هایی الت کوین گفته می‌شود؟

حفظ حریم شخصی


هدف از بیت کوین فقط شفافیت برای مشاهده حساب گیرنده و فرستنده بیت کوین نیست. با وجود اینکه هویت افراد در این سامانه پنهان می‌مونه و هیچ کس نمی‌تونه به هویت فرد دیگه ای پی ببره اما باید اطلاعات مربوط به گیرنده و دریافت کننده تراکنش‌ها مشخص باشه. هویت افراد در بیت کوین یک کد رمزنگاری شدست که به یک حساب کاربری ختم می شه. شما هرگز نمی‌تونید به هویت دارنده ی حساب پی ببرید، اما می‌تونید تراکنش‌هایی که از این حساب یا به این حساب انجام می‌شه رو زیر نظر داشته باشید. به این ترتیب بیت کوین دو نشون رو با یک تیر زده. حفظ حریم شخصی در کنار تامین سلامت سیستم مالی.

آزادی پرداخت


 همونطور که گفته شد بیت کوین برای برپایی دموکراسی روی کار اومده. آزادی عمل در پرداخت به شما اجازه می‌ده که دارایی‌های خود رو به سراسر جهان ارسال کنید. تعطیلات رسمی و مرزهای بین المللی مانع انجام تراکنش‌های شما نمی شن. بیت کوین به کاربران اجازه می‌ده که کنترل کامل دارایی‌های خود رو در اختیار داشته باشن.

کارمزد انتخابی


هیچ کارمزدی معینی برای دریافت بیت کوین در نظر گرفته نشده. بسیاری از کیف پول‌های بیت کوین به شما اجازه می‌دن که کارمزد مورد نظر خود رو تعیین کنید. هر اندازه کارمزد بالاتر باشد، سرعت تایید تراکنش بالاتر خواهد بود. کارمزدها ارتباطی به مبلغ واریزی ندارن. بنابراین ممکنه کارمزد ارسال ۱۰۰هزار بیت کوین با کارمزد ارسال یک بیت کوین برابر باشد. کارمزد انجام تراکنش‌های بیت کوین از تراکنش‌هایی که در پی پل و یا سیستم بانکی انجام می شه به مراتب کمتره.

امنیت و کنترل


کاربران بیت کوین کنترل کامل شبکه رو بر عهده دارن. هیچ کس نمی‌تونه کاربری رو مجبور به انجام کاری کنه. پرداخت‌های بیت کوین بدون نیاز به اطلاعات شخصی افراد انجام می‌شن. این امر میتونه تا حد زیادی امنیت هویت افراد رو تامین کنه.

شفافیت و بی طرف بودن


تمام اطلاعات مربوط به تعداد بیت کوین‌های باقی مانده در شبکه در دسترس شماست. هیچ فرد یا سازمانی نمی‌تونه بیت کوین رو دستکاری کنه. چرا که بیت کوین با رمزنگاری ایجاد شده. به این ترتیب هسته مرکزی بیت کوین به دلیل بی طرف بودن، شفافیت و قابل پیش بینی بودن بسیار مورد اعتماده.

هدف فعلی بیت کوین برای آینده


 بیت کوین هر روز توجه افراد بیشتری رو به خود جلب می‌کنه. تقاضا برای خرید بیت کوین رو به افزایشه. این احتمال وجود داره که با افزایش تقاضا برای خرید این ارز و با توجه به ظرفیت محدود این شبکه، بیت کوین تا قیمت ۴۰۰ هزار دلار نیز افزایش قیمت داشته باشه. در کنار رشد روز افزون بیت کوین و افزایش علاقه مردم به استفاده از این ارز، دیگر آلت کوین‌ها نیز ارزش بیشتری پیدا می کنن. به این ترتیب درآینده ای نه چندان دور باید شاهد سلطه رمزارزها بر جهان اقتصادی باشیم. این ارز شیوه تعامل مردم با سیستم مالی رو تغییر می‌ده. 

نکته اخر


 بیت کوین با هدف بسیار ارزنده ای فعالیت خودش رو آغاز کرد. هدف این ارز افزایش دسترسی مردم به یک نظام مالی بود. هنوز زمان زیادی از راه اندازی این ارز نگذشته و مسیر زیادی پیش روی بیت کوینه. اما بیت کوین تونسته توجه مردم رو به خودش جلب کنه.

اگه شما به این تکنولوژی ایمان دارید، قبل از هر کاری اون رو بشناسید. باید ساز و کار این ارز رو درک کنید. در غیر این صورت تمام تعریف هایی که می‌شنوید، آواز دهلیه که از دور به گوش می‌رسه و خوشه.

یادتون باشه بیت کوین فقط یک ارز نیست. این رمزارز یک انقلابه که تعریف پول رو برای همیشه تغییر می‌ده.

گذشته از این، باید یادمون باشه که بیت کوین تنها یک خط شکن بود و بعد از اون پروژه‌های زیادی بر بستر بلاک چین‌های متفاوت اجرا شد و مفهوم خلاقیت، نوآوری، فناوری و اقتصاد رو در هم آمیخت.

پروژه هایی مثل اتریوم، ریپل، nft و دیگر پروژه‌های جالب، جذاب و خاصی که در دنیای ارز دیجیتال معرفی و تاسیس شد از جمله پروژه‌های جالب این حوزست.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.