ترون (Tron) چیست؟

ترون (Tron) نوعی سیستم سرگرمی غیرمتمرکز و پلتفرمی برای اشتراک گذاری محتوا هست که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین کار می‌کنه. این پروتکل به تمامی کاربران امکان انتشار، ذخیره سازی و مالکیت دیتا و محتوا رو به‌صورت کاملاً رایگان، غیرمتمرکز و خودکار می‌ده.

کی این بنیاد رو بنا کرد؟

یه اقایی به اسم جاستین سان (Justin Sum) در سپتامبر ۲۰۱۷ بنیاد ترون (Tron Foundation) رو در کشور سنگاپور ایجاد کرد.

رمزارز شبکه ترون

ترونیکس که با نماد TRX شناخته میشه ارز یا همون کوین شبکه ترونه.

عرض اولیه سکه (ICO) ترون از ۳ تا ۲۴ ماه آگوست ۲۰۱۷ برابر با ۱۲ مرداد تا ۲ شهریور ۱۳۹۶ برگزار شد.

براساس طراحی اولیه بنیاد ترون، این آلت‌ کوین دارای محدودیت تعداد ۱۰۰ میلیارد توکن ترونیکسه.

هم چنین ترون برخلاف بسیاری از ارزهای رمزگذاری شده قابلیت استخراج توسط کاربران رو نخواهد داشت و تمامی کوین‌های ترونیکس پیش از این ایجاد شدن.

البته، نزدیک به ۳۴ میلیارد کوین TRX از این تعداد تا ژانویه ۲۰۲۰ عرضه نخواهد شد.

این سکه‌ها توسط بنیاد ترون نگه‌داری‌ میشن. این تمهیدی هست برای اینکه حجم سکه‌های اولیه ترونیکس در بازار کاهش پیدا کنه و باعث افزایش قیمت اون بشه. 

نقشه راه ترون:

یکی دیگه از جنبه های برجسته پروژه ترون نقشه راه اون هست. این نقشه شامل یک طرح ۱۰ ساله شش مرحله ای کامل بود که در سال ۲۰۱۷ با Expdous شروع شد و با Elernity به اتمام خواهد رسید. هرمرحله ای از این نقشه ویژگی‌های خاص خودشو خواهد داشت.

معماری ترون

ترون از یک معماری سه لایه در شبکه خود بهره می‌بره. این سه لایه عبارتند از:

لایه ذخیره‌سازی (Storage layer)
لایه هسته (Core layer)
لایه برنامه کاربردی (Application layer)

لایه ذخیره سازی

پروتکل ذخیره‌سازی توزیع شده ترون برای ذخیره سازی بلاک و ذخیره‌ سازی حالت طراحی شده . بنابر گفته تیم ترون، نظریه دیتابیس گراف در طراحی لایه ذخیره سازی گنجونده شده تا گوناگونی‌ ذخیره داده به معنای واقعی امکان پذیر بشه.

لایه هسته

ماژول قرارداد هوشمند، ماژول مدیریت حساب و ماژول اجماع در داخل لایه هسته دور هم دوستانه جمع شدن. زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند ترون، جاوا (Java) هست و قراره که زبان‌های برنامه نویسی دیگه هم اضافه بشن. همچنین نوع اجماع در ترون، اثبات سهام نمایندگی (DPOS) هست.

لایه برنامه کاربردی

توسعه دهندگان می‌تونن از واسط‌‌ه های کاربری (اینترفیس‌ها) برای ساخت برنامه‌‌های غیرمتمرکز و سفارشی‌ سازی کیف پول‌ها بهره ببرند.

شبکه غیر متمرکز ترون در مدت زمان کوتاهی به موقعیت‌های زیادی دست یافته و در حال حاضر شبکه ترون دارای بیش از یک میلیون کاربره و آینده روشنی در اون دیده میشه.

مزایا و معایب ترون:

از مزایای ترون میشه به مقدار تراکنش بالا درهر ثانیه و کارمزد بسیار کم اشاره کرد و اما معایب اون عرضه بسیار زیاد و قیمت‌ کمه که بعضی از کاربران‌ باهاش موافق نیستن.

برای نگه داری ترون به چه چیزی نیاز داریم؟

برای نگه داری ترون به کیف پول ارز دیجیتال‌ نیاز داریم. بایننس، تراست والت و ترون لینک از بهترین کیف پول های این ارز هست.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.