وب ۳، دنیایی که آرزویش را دارید

وب3

به این فکر کنید که اینترنت چگونه زندگی شما را تحت‌تأثیر قرار داده است. در نظر بگیرید که چگونه جامعه توسط اینترنت تغییر کرده است. وب در طول سال‌ها، پیشرفت زیادی کرده است و کاربردهای امروزی وب از اولین روزهای آن قابل تشخیص نیستند. تکامل وب اغلب به سه مرحله وب ۱.۰، وب ۲.۰ و وب ۳.۰ تقسیم می‌شود. برای شناخت نسخه سوم وب، بهتر است تاریخچه وب و نسخه‌های قبلی آن را بررسی کنیم.

فهرست مقاله:

Web1
Web2
Web3
Web3 چگونه کار می‌کند؟
هوش مصنوعی در وب ۳
دخالت دولت‌ها در Web3
نوآوری‌های Web3

Web 1:

یک پلتفرم بسیار ساده و ابتدایی و همچنین محدود بود که تنها تعداد کمی از موسسات و دانشگاه‌ها و همچنین مراکز تبلیغاتی از آن‌ها استفاده می‌کردند. در وب۱ کاربران تنها حق دسترسی و استفاده از اطلاعات را داشتند، نه می‌توانستد آن را تغییر دهند و نه می توانستند اطلاعات جدیدی را اضافه کنند. در Web 2 دیگر این موضوعات وجود ندارد و کاربران می‌توانند به راحتی در آن اطلاعات اضافه کنند تا دیگران را در محتواهای خود سهیم کنند.

Web 2:

به صورت کلی وب ۲ پدیده‌ای است که در نحوه استفاده و همچنین کارکرد، از فناوری و طراحی سایت‌ها در بستر اینترنت می‌باشد. خدمات اینترنتی و یا سایت‌هایی که امکان اشتراک بین کاربران اینترنت را فراهم می‌سازند و همچنین به آن‌ها اجازه ایجاد و ویرایش در اطلاعات را می‌دهند وب ۲ می‌گویند. دقیقا همان چیزی که در قسمت قبل برایتان گفتیم. اگر بخواهیم یک مثال بزنیم تا معنی وب ۲ را بهتر درک کنید، می‌توانیم سایت ویکی‌پدیا را معرفی کنیم. شما در این سایت می‌توانید اطلاعات را تغییر دهید و پس از تایید اطلاعات، طبق درخواست‌های شما بروزرسانی می‌شود.

سه نسل اینترنت غیرمتمرکز
سه نسل اینترنت غیرمتمرکز

Web 3:

تا به این قسمت، تقریبا می‌توان گفت که وب ۲ به دنبال کپی و یا تقلید از وب ۱ بود. اما در وب ۳ به صورت کلی ماجرا متفاوت است. با آمدن وب ۳ که به آن اینترنت غیر متمرکز نیز می‌گویند می‌توان اطلاعات را مجدد کنترل نمود و از حریم خصوصی نیز بهتر محافظت کرد. همانطور که از نام Web3 مشخص است، سومین نسل از اینترنت می‌باشد.

در وب ۳ تمامی سیستم‌ها در یک شبکه غیر متمرکز بر پایه بلاک چین به یکدیگر متصل شده اند و برای ارتباط با همدیگر به یک پایگاه داده مبتنی بر سرور، وابسته نمی‌باشند. وب ۳ مبتنی بر تعاملات همتا به همتا می‌باشد.

شاید شنیده باشید که وب ۳ می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود را حل کند. بله این درست است. خوشبختانه web3 می‌تواند این کار را انجام دهد اما نباید انتظار داشت که وب ۳ حلال تمام مشکلات باشد. کد‌های کامپیوتری وب ۳ راهنمای راه فناوری بر پایه بلاک چین می‌باشند. دارایی‌های رمز ارزها همانند سوختی برای انگیزه لازم جهت حفظ سیستم توسط صاحبان پایگاه داده می‌باشند.

web3 با ایجاد اینترنت بر پایه تعامل و همتایان، فضای فعلی را متحول می‌کند. در فضای جدید، شما به کدها اعتماد خواهید کرد نه به افراد. وب ۳ کنترل اینترنت را در اختیار تمامی مردم قرار می‌دهد.

وب 3

Web 3 چگونه کار می‌کند؟

هر فناوری که تازه منتشر می‌شود، به صورت مدام بازنگری می‌شود تا اشکالات آن برطرف شود. شما برای دسترسی به وب ۳ یا اینترنت غیر متمرکز، به یک سید نیاز دارید. شاید برای شما سوال پیش بیاید سید چیست؟ سید یک دارایی است که تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز و همچنین سایر خدمات را امکان‌پذیر می‌کند.

حرکت به سمت وب ۳ با سیستم‌های آنلاین فعلی کمی طول خواهد کشید. چندی پیش بود که چرخ‌های وب ۳ به حرکت در آمده است و در حال حرکت می‌باشد. وب ۳ دارای امکانات متعددی برای کار است که در ادامه به تمامی آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

حرکت به سمت وب ۳ با سیستم‌های آنلاین فعلی کمی طول خواهد کشید. چندی پیش بود که چرخ‌های وب ۳ به حرکت در آمدند و اکنون نیز در حال حرکت می‌باشند. وب ۳ دارای امکانات متعددی برای کار می‌باشد که در ادامه به تمامی آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

هوش مصنوعی در وب ۳

هوش مصنوعی

یکی از مزایا و ویژگی‌های وب ۳ هوش مصنوعی می‌باشد. زمانی که شما یک عبارت را در اینترنت جستجو می‌کنید، شاید نتایج به دست آمده، نتیجه دلخواه شما نباشد و نیاز شما را برطرف نکرده باشد. کیفیت اطلاعات داده شده به کاربر، در نتیجه جستجو بسیار مهم است. یکی از ویژگی‌های وب ۳ را می‌توان پیاده‌سازی هوش مصنوعی در موتور‌های جستجو عنوان کرد.

دخالت دولت‌ها در Web 3

از دیگر ویژگی‌های وب ۳ این است که مقام در برابر سانسور می‌باشد و دولت کشورها دیگر نمی‌توانند آن را مسدود کنند چون قابل انسداد نمی‌باشد. از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که وب۳ از پرداخت دوباره دارایی‌های دیجیتال، جلوگیری می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا اعتماد جامعه و یا مردم به سیستم دیجیتال افزایش یابد.

نوآوری‌های Web 3

دخالت دولت‌ها در وب 3

با آمدن وب ۳ نوآوری‌هایی به وجود می‌آید که ما در این قسمت به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

  • تبدیل وب ۳ به دیتابیس یا پایگاه داده

یکی از قدم‌های ظهور وب ۳ داده وب می‌باشد. ساختاری است که اسناد در وب منتشر می‌شوند. داده وب مرحله جدیدی از داده های یکپارچه و برنامه‌های مشارکتی را فعال کرده و داده‌ها را قابل دستیابی و همچنین قابل پیوند در صفحات وب ساخته است. داده وب، اولین قدم در راهی است که به سوی وب مفهومی می‌رود.

  • برنامه‌های مبتنی بر وب و دسکتاپ

فناوری وب ۳ همچون برنامه‌های هوشمند از داده‌های مفهومی استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر، عموما روی فناوری وب مفهومی تمرکز بیشتری وجود دارد.

  • وب ۳ به سوی هوش مصنوعی

وب ۳ مسیر تکاملی وب را که به هوش مصنوعی پایان می‌یابد را توصیف می‌کند. این مسیر، مسیری‌ است که وب را شبیه یک انسان می‌کند. در حال حاضر شرکت‌هایی همچون ای بی ام و  گوگل در حال تکمیل تکنولوژی‌های نوپایی هستند که اطلاعات شگفت انگیزی به دست می‌آورد.

روش نوین ایجاد شرکت‌ها در وب ۳

وضعیت فعلی ساخت یک شرکت نرم‌افزاری به این صورت است که یک نفر ایده‌ای به ذهنش می‌رسد، اما برای شروع به پول نیاز دارد تا بتواند از خود حمایت کند.

فرد برای به‌دست‌آوردن پول، از شرکت‌های سرمایه‌گذاری پول می‌گیرد و درصدی از شرکت را به نوعی واگذار می‌کند. این سرمایه‌گذاری بلافاصله مشوق‌هایی را وارد کار می‌کند که در درازمدت با ایجاد روند بهترین تجربه کاربری همسو نخواهند بود.

تصور کنید که در عوض، یک پروژه جدید و هیجان‌انگیز معرفی می‌شود که در پی مشکلات واقعی کاربران و به طور کلی مردم است. هرکسی می‌تواند از همان روز اول روی آن سرمایه‌گذاری کند یا در ساخت آن مشارکت داشته باشد و از آنجایی که انسان به طور معمول در طول حیات خود، به دنبال حل مشکلات زندگانی‌اش است، با چرخه جالبی روبه‌رو خواهیم شد که در علم اقتصاد، به آن دست نامرئی می‌گویند.

در طول این فرآیند، شرکت‌های سرمایه‌گذار عرضه تعدادی توکن را اعلام می‌کنند و درصدی از آن را به سازندگان اولیه داده و درصدی را برای عموم مردم به فروش می‌گذارند. شرکت باقی توکن‌ها را نیز برای پرداخت‌های آتی به مشارکت‌کنندگان، تأمین‌کنندگان مالی و به طور کلی دست‌اندرکاران پروژه کنار می‌گذارد.

سهام‌داران می‌توانند از توکن‌های خود برای رأی دادن در مورد تغییرات آینده پروژه استفاده کنند و افرادی که در ساخت پروژه مشارکت کرده‌اند، می‌توانند پس از انتشار توکن‌ها برخی یا همه دارایی‌های خود را برای کسب درآمد بفروشند.

افرادی که به پروژه اعتقاد دارند توکن‌ها را می‌خرند و آن‌ها را نگه می‌دارند. در عوض، افرادی که عقیده دارند پروژه در مسیر اشتباهی قرار دارد، می‌توانند سهام خود را بفروشند.

ازآنجایی‌که داده‌های بلاک چین کاملاً عمومی و باز هستند، خریداران در مورد آنچه اتفاق می‌افتد، شفافیت کامل دارند. این برخلاف خرید سهام در مشاغل خصوصی یا متمرکز است که در آن یا بسیاری از موارد پنهان هستند و یا امکان انتقال آزادانه داده‌ها برای اشخاص حقیقی یا حقوقی وجود ندارد.

حال که صحبت از اشخاص حقوقی و حقیقی به میان آمد، بد نیست یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم آن، هویت، را با هم مرور کنیم.

هویت کاربران وب ۳ با چه چیزی مشخص می‌شود؟

هویت در فضای وب ۳

هویت در فضای وب 3

هویت در وب ۳ با آنچه امروز به آن عادت کرده‌ایم، بسیار متفاوت است. بیشتر اوقات در برنامه‌های وب ۳، هویت کاربر به آدرس کیف‌پول گره‌خورده است.

برخلاف روش‌های احراز هویت وب ۲ (مانند ایمیل + رمز عبور که بیشتر مواقع از کاربران می‌خواهند اطلاعات حساس و شخصی خود را ارائه دهند)، آدرس‌های کیف پول کاملاً ناشناس هستند، مگر آنکه کاربر تصمیم بگیرد هویت خود را به طور عمومی به آن مرتبط کند.

اگر کاربر از یک کیف پول یکسان در چندین برنامه غیرمتمرکز استفاده کند، هویت او نیز به طور یکپارچه در بین برنامه‌ها قابل انتقال است. این امر به او اجازه می‌دهد در طول زمان، شهرت خود را افزایش دهد.

جمع‌بندی

اگر وب ۱ را به دوران فیلم‌های سیاه‌وسفید تشبیه کنیم، وب ۲ دوران فیلم‌های رنگی و فیلم‌های سه بعدی است. با این تشبیه، وب ۳ تجربه جهانی نو در بازی‌های کامپیوتری، واقعیت مجازی و فضاهایی از قبیل متاورس خواهد بود. اینترنت و وب تا حالا مسیر زیادی را پیموده‌اند و نسل بعدی آن، وب ۳ قصد دارد با ارائه اختیار به کاربران، قدمی مهم در سیر تکامل اینترنت بردارد.

نظر شما در مورد وب ۳ چیست؟ آیا در حال حاضر از پلتفرم‌های نسخه سوم وب استفاده می‌کنید؟ از قسمت نظرات انتهای صفحه می‌توانید دیدگاه خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.