وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر یا مقاله سفید معمولا توسط یک شرکت یا موسسه انتفاعی منتشر می‌شود. هدف آن توضیح ویژگی‌های محصول یا خدمتی است که کمپانی منتشر کرده یا خواهد کرد. این اسناد توسط دولت‌ها نیز استفاده می‌شوند. در آن دولت‌ها سیاست‌های خود را شرح خواهند داد.

وایت پیپر یا مقاله سفید معمولا توسط یک شرکت یا موسسه انتفاعی منتشر می‌شود. هدف آن توضیح ویژگی‌های محصول یا خدمتی است که کمپانی منتشر کرده یا خواهد کرد. این اسناد توسط دولت‌ها نیز استفاده می‌شوند. در آن دولت‌ها سیاست‌های خود را شرح خواهند داد.

نکات کلیدی

  • هدف وایت پیپر تبلیغ یک سرویس یک تکنولوژی یا برنامه است و گاهی شامل جایگاه و دیدگاه مشتری و سازنده نیز هست.
  • بروشورها و آگهی‌های بازرگانی ممکن است شامل مطالب اغراق آمیز و پرزرق و برق باشند. اما مقاله سفید فقط شامل توضیحات علمی و فنی دقیق در مورد راه حل یک مشکل یا چالش است.
  • مقالات سفید به طور کلی ۲۵۰۰ کلمه هستند و معمولا به صورت آکادمیک نوشته می‌شوند.

مبانی وایت پیپر

مقاله‌های سفید اساسا به عنوان اسنادی برای ترغیب مشتری به کسب اطلاعات بیشتر یا خرید تنظیم شده اند. این اسناد مربوط به مراحل بازاریابی قبل از فروش محصول است نه خدمات پس از فروش یا دفترچه راهنما.

بسیاری از وایت پیپرها برای اهداف بازاریابی بیزینس به بیزینس یا عمده فروش به خرده فروش ساخته شده اند. آن‌ها در تلاشند شرکت‌ها را متقاعد کنند که محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهند بهترین راه حل برای یک چالش یا مشکل است.

در این زمینه سه نوع مقاله سفید وجود دارد:

  • پس زمینه که ویژگی‌های اساسی یک محصول را توضیح می‌دهد.
  • لیست‌های شماره گذاری شده که تلاش در برجسته کردن نکاتی در مورد یک محصول دارد.
  • راه حل که قصد دارد نشان دهد که محصول مذکور بهترین راه حل برای مشکلی معین است.

وایت پیپر همچنین ممکن است مطلبی در مورد ارائه یک محصول یا اختراع جدید باشد.

عناوین زیر همه وایت پیپرهای Microsoft Azure هستند:

  • راهنمای پیاده سازی Azure برای سازمان‌های فناوری اطلاعات
  • شبکه Mesh-Hub-and-spoke در Azure
  • مرور پشتیبانی و بازیابی برای کاربران Azure
  • مرور پشتیبانی و بازیابی برای کاربران تازه کار در  Azure مهارت های ابری و تأثیر سازمان

تمام این مطالب به طور عمومی در خدمات ابری سایت Microsoft Azure قابل مشاهده است. برخلاف بروشورها, وایت پیپرها مستقیما به فروش اشاره نمی‌کنند. هدف این اسناد توصیح مفاهیم پایه مثل امنیت فضای ابری, ابرهای ترکیبی و مزایای اقتصادی استفاده از این ابرها است.

با مطالعه مقاله سفید مشتریان می‌توانند به درک بهتری راجع به دلیل استفاده از فضای ابری Azure در شبکه‌های بزرگ برسند.

وایت پیپر ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال نیز وایت پیپر منتشر می‌کنند. از ۲۰۱۰ مردم علاقه زیادی به رمز ارز پیدا کرده اند. در این نوع اسناد ارز دیجیتال یک توضیح کلی و اساسی در مورد ارز مذکور داده شده است. در آن به هدف از ساخت رمز ارز و فناوری پشت آن و نقشه راه اشاره می‌شود. همچنین به طور معمول توضیحی در مورد تیم توسعه دهنده هم ارائه می‌شود. این سند در زمینه ارز دیجیتال تلاش در جذب مشتری و سرمایه گذارانی برای رمز ارز مذکور دارد. البته بسیاری از پروژه‌های رمز ارز تقلبی یا دارای اشکال بوده اند. همین موضوع می‌تواند تا حدودی اهمیت مقاله سفید را توجیح کند. با مطالعه وایت پیپر یک رمز ارز به اطلاعات با ارزشی که به چند نمونه از آن‌ها اشاره شد دست می‌یابید. مقاله سفید باید قبل از سرمایه گذاری روی یک ارز دیجیتال مطالعه شود. با خواندن و بررسی دقیق این سند متوجه می‌شوید که سرمایه گذاری در این رمز ارز سودآور خواهد بود یا نه.

در سال ۲۰۰۸ وایت پیپر بیت کوین با نام “بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتا به همتا” توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. این مقاله سفید اکنون جز معروف‌ترین مقالات سفید دنیای ارز دیجیتال است. بعد از آن وایت پیپر اتریوم در ۲۰۱۳ منتشر شد که اکنون دومین رمز ارز برتر جهان است. رمز ارزهای دیگری نیز مقاله سفید منتشر کرده اند. مانند سولانا و کاردانو, دو تا از ارزهای دیجیتال نسل چهارم.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.