رپد توکن چیست؟ توضیح رپد بیت کوین و اتریوم و کاربرد هرکدام

تصور کنید می‌خواهید بخشی سرمایه ارز دیجیتال خود را وارد دیفای کنید اما کوین مد نظرتان فقط از بلاک چین بومی خود پشتیبانی می‌‍کند. این به این معناست که امکان انتقال آن عملا وجود ندارد. با این حال در دنیای کریپتو برای این مشکل یک راه حل وجود دارد: رپد توکن‌ها.

به زبان ساده رپد توکن نوعی دیگر از یک ارز دیجیتال است که بلاک چین‌های غیر بومی را نیز پشتیبانی می‌کند و ارزشی برابر با ارز مذکور دارد.

بزرگ‌ترین فایده wrapped توکن‌ها این است که کاربرد ارزها را گسترش می‌دهند و استفاده از ارزی مثل بیت کوین را در دیفای ممکن می‌کنند.

دیفای (Defi) یا امور مالی غیر متمرکز چیست و چگونه کار میکند؟

همه چیز در مورد رپد بیت کوین

رپد بیت کوین یکی از معروف‌ترین انواع رپد توکن است.

یکی از معروف‌ترین رپدها رپد بیت کوین است. این کوین یک ورژن ERC-20 از اولین ارز دیجیتال است که با نماد wBTC معرفی می‌شود. 

این توکن در حال نگارش این مقاله رتبه ۱۷ بازار را در دست دارد و با قیمتی اندکی بیشتر از بیت کوین معامله می‌شود. رپد بیت کوین با حجم بازار ۱۰ میلیارد دلاری بیشترین مارکت کپ در بین رپد توکن‌ها را دارد. 

wBTC در سال ۲۰۱۹ توسط bit go, kyber و ren ساخته شد.

این کوین به سرمایه‌گذاران بیت کوین این امکان را می‌دهد که دارایی خود -یا هر دارایی دیگری با قیمت برابر بیت کوین- را وارد دیفای کنند. 

اگر نمیدونید دیفای چیست مقاله ما در مورد defi و امور مالی غیر متمرکز را مطالعه کنید. 

موقعی که دیگر به wBTC نیاز ندارید رپد بیت کوین شما سوخته شده و تبدیل به بیت کوین می‌شود. سیستم همیشه اطمینان حاصل می‌کند که فقط یک رپد بیت کوین به ازای هر بیت کوینی وجود داشته باشد. این مکانیزم تقریبا مشابه مکانیزم مورد استفاده استیبل کوین‌ها است. 

همه چیز در مورد رپد اتریوم

wrapped اتریوم با نماد wETH در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و به عنوان یکی از کاربردی ترین رپد توکن‌ها پا به عرصه حضور گذاشت. برخلاف wrapped بیت کوین هدف اصلی wETH انتقال روی بلاک چین‌های غیر بومی نبوده بلکه هدف آن ایجاد ترید مستقیم این ارز روی بلاک چین اتریوم است.

wrapped اتریوم این ارز را تبدیل به یک کریپتو با استاندارد ERC-20 می‌کند که یک ورژن قابل ترید از اتر است. توکن بومی این بلاک چین از استاندارد ERC-20 پیروی نمی‌کند.

منظور از استانداردهای توکن چیست؟

به طور کلی می‌توان استانداردها را به عنوان مجموعه‌ای از قوانین در نظر گرفت. هر کوینی از این قوانین که انواع مختلفی دارند پیروی می‌کند.

wrapped اتریوم دری به دنیای جدیدی از defi برای دارنندگان اتریوم باز می‌کند و از این منظر اهمیت بسیار بالایی دارد.

کلام آخر

رپد توکن‌ها به منظور انتقال یک کوین روی بلاک چین‌های غیربومی طراحی و ساخته شده است. این فناوری به دارندگان توکن‌هایی مثل اتریوم و بیت کوین این امکان را می‌دهد که دارایی خود را در زمینه دیفای نیز به کار بگیرند.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.